- Іпотека при розлученні подружжя
- Як ділиться іпотека при розлученні подружжя?
- Способи розділу іпотечного кредиту при розлученні подружжя
- Як ділиться при розлученні квартира в іпотеці, якщо є діти
- Розділ при розлученні іпотечної квартири, купленої за кошти материнського капіталу
- Як ділиться при розлученні квартира, куплена в іпотеку до шлюбу?
- Як розділити квартиру, куплену за договором пайової участі
- Чи ділиться військова іпотека при розлученні
Іпотека при розлученні подружжя
Особливість розділу при розлученні квартири в іпотеці полягає в тому, що до повного погашення кредитного зобов’язання житло знаходиться в заставі у банку, а, отже, в судовому процесі по розділу майна, крім подружжя, що розлучається, братиме участь третій повноправне особа – банк-кредитор.
Однак результат винесеного судом рішення про розподіл іпотечного майна після розлучення не можна заздалегідь передбачити однозначно. Він буде залежати від безлічі супутніх чинників, таких як:
- момент придбання нерухомості в іпотеку (до шлюбу, або в шлюбі);
- точка зору банку з приводу способу розділу іпотечного кредиту (грає першорядну роль);
- приналежність грошових коштів (ким вносився початковий внесок і подальші кредитні платежі);
- наявність або відсутність у пари неповнолітніх дітей і вирішення питання про те, з ким вони залишаться проживати;
- факт використання коштів материнського капіталу;
- наявність договору пайової участі, шлюбного контракту або угоди;
- військова іпотека та ін.
Як ділиться іпотека при розлученні подружжя?
Поділ іпотеки при розлученні подружжя може бути складним завданням, оскільки вимагає визначення, яким чином розподілити фінансові зобов’язання, пов’язані з нерухомістю. Нижче розглядаються деякі загальні аспекти, які можуть враховуватися при поділі іпотеки:
- Спільна відповідальність: Якщо іпотека була взята на обох членів подружжя, вони можуть бути спільно відповідальні за виплати. У такому випадку, сторони можуть укладати угоду про те, як будуть здійснюватися майбутні платежі.
- Розподіл власності: Якщо іпотека взята на нерухомість, яка буде розподілятися між подружжям, можливо, буде необхідно вирішити питання власності цієї нерухомості. Це може включати продаж або передачу одному з партнерів.
- Збереження власності: Якщо один з партнерів бажає зберегти нерухомість, на яку була взята іпотека, може бути необхідно визначити, яким чином цей партнер компенсує іншого відповідно до фінансових вимог.
- Угода про розподіл зобов’язань: Сторони можуть укладати угоду про те, як будуть розподілені зобов’язання за іпотеку. Це може включати визначення того, хто бере на себе відповідальність за виплати.
- Продаж нерухомості: Іншою опцією може бути продаж нерухомості, на яку була взята іпотека, і розподіл виручки між подружжям відповідно до угоди або вироку суду.
- Подання на суд: У випадку недомовленості або конфлікту сторони можуть подати на суд для вирішення питань поділу іпотеки.
Кожен випадок є унікальним, і рекомендується отримати консультацію від адвоката чи юридичного консультанта, спеціалізованого в родинному праві та нерухомості, для визначення оптимальних шляхів вирішення питань, пов’язаних із іпотекою під час розлучення.
Способи розділу іпотечного кредиту при розлученні подружжя
Купуючи квартиру в іпотеку, обоє є її власниками лише формально і не мають права вільно нею розпоряджатися. До погашення боргового зобов’язання об’єкт нерухомості знаходиться в заставі у банку-кредитора – за ним в судовому процесі по розділу іпотеки при розлученні залишається останнє слово.
Основними способами розділу іпотечного кредиту після розлучення є:
- Розподіл боргу між подружжям і оплата відповідно до часток власності кожного з них. При цьому банк повинен переконатися у платоспроможності кожного з подружжя – якщо ж він засумнівається в доходах чоловіка або дружини, може накласти заборону на поділ кредиту.
- Продаж іпотечного житла подружжям, що тягне за собою в першочерговому порядку оплату позики, а потім розділ коштів, що залишилися між подружжям порівну (даний крок можливо зробити лише за згодою банку).
- Самостійний продаж нерухомості банком за допомогою проведення аукціону. Слід зазначити, що ціна нерухомості в такому випадку падає нижче ринкової і в підсумку розлучаються можуть залишитися і без житла, і без коштів.
- Домовленість між сторонами переказу нерухомості в одноосібну власність одного з них, при цьому чоловік чи жінка звільняється від зобов’язань оплати по кредиту на користь власника (також вимагає попереднього схвалення банку і внесення змін до іпотечного договору).
Далеко не всі перераховані способи можуть бути фактично здійсненні, оскільки кожне рішення про іпотечне житло і зміні життєвих умов сімейної пари має узгоджуватися з банком (в тому числі і рішення розлучитися).
За своєю суттю розлучення не цікавить банк як такий – йому важливо продовження своєчасного внесення щомісячних платежів та недопущення прострочень. Банківська організація оцінить сімейну ситуацію і платоспроможність чоловіка і дружини і в першу чергу мінімізує свої ризики.
Як ділиться при розлученні квартира в іпотеці, якщо є діти
При розірванні шлюбу, як правило, діти залишаються з однієї зі сторін (в більшості випадків – з матір’ю).
Однак не варто розраховувати, що залишення дитини з одним з подружжя завжди призводить до збільшення частки при розділі житла. Пріоритетним вважається, незважаючи на наявність дитини (особливо в НЕ багатодітній родині), рівноцінний розділ (без урахування нюансів).
Деякі обставини, пов’язані з наявністю в шлюбі неповнолітніх дітей, можуть привести до збільшення частки в ділимо іпотечній квартирі на користь батька з дитиною, наприклад, якщо:
- другий чоловік має інше житлове приміщення у власності, а батько, який залишився із загальним чадом – немає;
- багатодітна мати залишається з дітьми;
- розділ іпотеки з малою житловою площею (в подібній ситуації суд схиляє перевести квартиру в одноосібне користування відповідального батька з урахуванням виплати за частку нерухомості);
- дитина є інвалідом.
Пріоритетне право на іпотечне житло, не дивлячись на наявність дітей, один з подружжя може отримати в особливих перерахованих вище випадках. Однак і при наявних обставинах судом враховуються різні супутні фактори, що стосуються справи.
Щоб вирішити питання продажу іпотечної квартири, на частку в якій претендують діти, необхідно спочатку виписати неповнолітнього в рівноцінне за площею житлове приміщення. Якщо житлові права неповнолітньої при цьому будуть порушені, в ситуацію можуть бути залучені фахівці з житлових питань органів опіки та піклування.
Розділ при розлученні іпотечної квартири, купленої за кошти материнського капіталу
На підставі Закону України «Про додаткові заходи державної підтримки сімей, які мають дітей», нерухомість, що купується за рахунок коштів материнського капіталу, оформляється на всіх членів сім’ї.
Під час поділу іпотечної нерухомості з вкладенням коштів материнського капіталу підлягають розподілу тільки подружні частки; власність дітей при цьому є недоторканною. Однак до настання повноліття дитини право розпорядження його майном лежить на законному представнику – батьку.
приклад
При народженні другої дитини сім’я Наталії В. використовувала материнський капітал при придбанні житла. При розірванні шлюбу обидві дитини залишилися проживати з матір’ю, при цьому чоловік отримав 1/4 частки нерухомості, Наталя і двоє неповнолітніх дітей – 3/4 частки відповідно.
Способи розділу іпотеки із залученням коштів материнського капіталу:
- Найбезпечнішим варіантом, що виключає ризики, є повне погашення зобов’язань за кредитом, попереднього розділу квартири.
- Якщо подружжя поділяють іпотеку з урахуванням наявних часток нерухомості і один з них не справляється з погашенням боргу, банківська організація залишає за собою право, не дивлячись на наявність дітей, реалізувати заставне житло на торгах за заниженою вартістю.
- Відмова одного з подружжя від частки в майні на користь іншого або дитини. Зробити це краще до розірвання шлюбу шляхом оформлення договору дарування (щоб позбавити себе від сплати податку при здійсненні угоди між близькими родичами).
Як ділиться при розлученні квартира, куплена в іпотеку до шлюбу?
Якщо один з подружжя одружується, уже маючи на цей момент іпотечне житло, а наступні платежі вносилися вже в шлюбі, то при розірванні шлюбного союзу воно все одно вважається спільно нажитим (адже іпотека має на увазі своєрідну відстрочку оплати – а повне придбання квартири відбувається під час життя в шлюбі).
Незважаючи на те, що спочатку оформлювач житлового кредиту зробив якийсь початковий внесок і самостійно оплачував кілька платежів, друга сторона також має право на частину нерухомості.
Для цього необхідно надати суду докази свого ставлення до іпотечної житлоплощі, оформлене документально (наприклад, у вигляді чеків і квитанцій):
- повне або часткове внесення іпотечних внесків;
- збільшення вартості іпотечного житла (наприклад, покупка будматеріалів, трудові вкладення в ремонт тощо).
Якщо ж при укладанні шлюбу між подружжям був укладений шлюбний договір, то розділ майна буде полегшений і передбачив його заздалегідь обумовленими умовами:
- розміром часток сторін;
- сумою компенсації при недотриманні умов внесення платежів;
- часткою іпотечних виплат тощо.
Як розділити квартиру, куплену за договором пайової участі
Договір пайової участі, пов’язаний з іпотечним кредитуванням, також має безліч нюансів і окремих випадків. Розглянемо основні.
- Оплата внесена і договір укладено до вступу в шлюб, але реєстрація права власності виникла в шлюбі. У подібній ситуації при розділі нерухомості суд не подивиться на фактичне виникнення права в шлюбний період, а врахує придбання житла і його оплату до шлюбу однієї із сторін (за одноосібні кошти).
- Якщо ж при аналогічній ситуації одна зі сторін (ще не будучи законним чоловіком або дружиною) фінансово брала участь в оплаті нерухомості, вона має право претендувати після розлучення на частку житла в частині внесення платежів. Хоча довести суду свою участь у внесках необхідно документально або із залученням свідків.
- Коли договір пайової участі полягав до реєстрації сімейного союзу, а повна вартість житла виплачувалася і власність оформлялася в період шлюбу, судом не буде вжито до уваги, з чиїх доходів вносилися платежі, оскільки всі фінансові заощадження подружжя вважаються загальними.
Виняток тут становлять грошові кошти, отримані одним із подружжя в дарунок або в спадщину. Вони не належать до спільного майна, і суд повинен буде розділити нерухомість в частках пропорційно до внесених особистих внесках кожного з подружжя (якщо вони були).
- Коли договір укладається, і житло оплачується в період шлюбних відносин, а під час розлучення будинок ще не зданий в експлуатацію, судом може бути поділена не сама квартира як така, а право на користування нею в майбутньому.
Чи ділиться військова іпотека при розлученні
Військова іпотека відрізняється від цивільного іпотечного кредитування тим, що погашення платежів здійснюється державою (а саме, Міністерством оборони України). Учасником програми кредитування виступає військовослужбовець. Тому військову іпотеку і житло:
- не можна переоформити на іншу особу (наприклад, дружину);
- неможливо розділити між чоловіком і дружиною.
Дані положення виходять з норм Сімейного кодексу України і Закону України «Про накопичувально-іпотечній системі житлового забезпечення військовослужбовців».
Однак кожен випадок індивідуальний, і дружина або чоловік в окремих ситуаціях все ж може розраховувати на матеріальну компенсацію частини житла, пропорційно своїм фінансовим вкладенням в нього, наприклад:
- коли в придбання нерухомості були вкладені особисті кошти другого чоловіка (подаровані, отримані від продажу іншого особистого житла або майна, отримані у спадок);
- коли для погашення іпотеки використовувалися кошти материнського капіталу та ін.
Слід пам’ятати, що вирішувати питання компенсації вкладень у військову іпотечну нерухомість в судовому порядку недоцільно до повного погашення кредиту, оскільки квартира обтяжена подвійно: Міністерством оборони України і банком-кредитором.
Після погашення зобов’язання другий член сім’ї може мати право лише на повернення фінансових витрат в межах власних, документально, вкладень.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: