Розірвання шлюбу через шаріатський суд
Шаріат досить широке поняття, яке включає релігійні, юридичні та моральні норми, приписи мусульман. З юридичної точки зору, шаріат – це система мусульманського законодавства, заснована на Корані. Ісламське право широко застосовується в таких країнах, як: Саудівська Аравія, Іран, Судан, Пакистан. Правова система цих держав повністю побудована на шаріаті. У Сирії, Іраку та Йорданії нарівні зі світськими судами цілком законно існують шаріатські суди, переважно для вирішення цивільних та сімейних спорів. У законодавство ОАЕ, Кувейту, Оману та Афганістану включені окремі положення шаріату. В Об’єднаних Арабських Еміратах підсудний має право вибрати, за якими нормами він бажає, щоб його судили: за світськими або за нормами шаріату.
Важливо відзначити, що в таких країнах норми шаріату поширюються лише на мусульман, ніхто не обмежує представників інших релігій слідувати своїм релігійним канонам, а не шаріату.
Правосуддя в шаріатському суді вершить суддя, якого називають кади. У більшості випадків його призначає правитель держави. Як правило, це особа яка має вищу релігійну освіту та є адвокатом в області права. За своїм значенням шаріатський суддя – це глава мусульман на певній території. Каді в суді першої інстанції виносить рішення одноосібно, при апеляційному оскарженні справу слухатимуть вже три судді, що схоже з україн ської системою правосуддя. Багато хто переконаний, що рішення шаріатського суду носять індивідуальний характер. Залежно від обставин справи та думки конкретного судді буде винесено рішення, незалежно від будь-яких правових актів.
Цікаво, що шаріатські суди були раніше нормою і для України. Одним з гасел революції 1917 року було відновлення на Кавказі ісламського права. Під час громадянської війни їх навіть перетворили в військово-польові трибунали. Після війни шаріатські суди розглядали до 70-80% судових справ в Дагестані та Чечні. Але перед колективізацією радянська влада прийняли рішення в найближчі роки їх все ліквідувати. У кримінальний кодекс Української РСР ввели главу «Про злочини, що становлять пережитки родового побуту» відповідно до норм якої, особи, які мають відношення до шаріатских судів посилалися в табори.
Релігійне правосуддя не є чимось новим, воно існувало завжди, просто зараз про нього стало відомо досить широкій аудиторії. Кілька років тому Архієпископ Кентерберійський запропонував застосовувати закони шаріату в Великобританії, як альтернативу англійським правом при розгляді цивільних та сімейних справ між мусульманами.
Зовсім недавно в ЗМІ була опублікована інформація, що на півночі Техасу з’явився шаріатський суд для мусульман по вирішенню цивільних та сімейних спорів.
Все частіше говорять про проникнення ісламу в правову систему Німеччини. Очевидна причина такого явища – потік мігрантів з мусульманських країн. Найчастіше ісламські спільноти живуть відокремлено, займаючи цілі квартали та райони, у них діє своя релігія та закони, існують власні громадські інститути. Європейське право практично не діє на таких територіях, мусульмани не звертаються в світські суди, а вважають за краще власне релігійне правосуддя. За нормами шаріату суд може вершити виключно шаріатський суддя, звертатися до світського судді не рекомендується, так як суддя розглядає справу не по нормам Корану – «помилковий суддя».
Шаріатський суд в Йорданії
В Конституції Йорданії закріплено, що судова влада здійснюється цивільними, релігійними та особливими судами від імені короля. Цивільні суди за своїми функціями схожі з українським та судами загальної юрисдикції, тільки в Йорданії вони поділяються ще на суди самоврядування, суди першої інстанції, апеляційні суди та касаційні суди. Цивільним судам підсудні цивільні та кримінальні справи, за винятком тих, які віднесені до релігійних судів.
Шаріатські суди розглядають справи тільки між мусульманами, переважно це особисті, сімейні та майнові суперечки, а також питання виплати віри при кровній помсті. Крім того цілком законно в Йорданії існують релігійні суди для інших релігійних громад.
До речі:
Знаєте про наші послуги «Розлучення під ключ, розлучення онлайн»?
Докладніше
Особливі суди представлені Верховним судом та Особливим радою, до компетенції яких входить тлумачення та роз’яснення положень Конституції та законів держави, а також Верховним судом та Верховним касаційним судом, які розглядають справи особистого характеру та можуть брати участь у вирішенні справ, які зачіпають представників державної влади.
Справи про розірвання та укладання шлюбу та інші сімейні суперечки між мусульманами в Йорданії розглядає переважно тільки Шариатский суд. та якщо раніше розлучення був рідкістю для цієї держави та жінки практично не мали прав, то зараз вони отримали право вибору. Сучасні йорданка можуть самі вибрати собі чоловіка, звичайно, за погодженням з батьками. Якщо шлюб терпить крах, то можна піти та цивілізовано розлучитися в шаріатських суді, раніше це було заборонено.
Загальносвітові тенденції вплинули і на Йорданію, стереотипи про східних жінок поступово відходять у минуле. Сучасні йорданки здобувають освіту, добиваються професійних успіхів, не поспішаючи заміж. Виглядають вони теж дуже сучасно, не носять довгі традиційні арабські сукні, хіджаб нерідко сприймається швидше прикрасою, ніж традиційним одягом.
Розірвання шлюбу, укладеного в шаріатських судах, на території України
Така передісторія про шаріаті була необхідна для розуміння суті справи, з яким до нас звернулася пані Д. Її сестра кілька років тому прийняла рішення переїхати в Йорданію, вигідна робоча пропозиція була поштовхом до зміни місця проживання. Д. неодноразово гостювала у сестри та в один з таких візитів познайомилася з чоловіком, громадянином Йорданії. У наступні приїзди спілкування продовжилося. Дівчині було дуже комфортно в цій країні, подобався середземноморський клімат, море, заняття дайвінгом. Д. задумалася про те, щоб залишитися назовсім в Йорданії. Через деякий час коханий зробив їй пропозицію, Д. прийняла іслам. У шаріатському суді був укладений шлюб. Д. переїхала до чоловіка. Але пройшло буквально три місяці та сприйняття всього, що її оточує змінилося в різко негативну сторону. Незважаючи на те, що Йорданія досить сучасна країна, пережитки консервативного минулого залишилися в багатьох сім’ях. Д. повернулася в Україну та вирішила осмислити всі події, які настільки стрімко відбулися в її житті за останні роки.
Сестра в Йорданії дізналася, що її шлюб розірвати можна, але розлучення в шаріатських суді процедура складна та іноді непередбачувана, особливо для іноземних громадян. Д. звернулася до нас за консультацією. Її цікавило, чи дійсний її йорданський шлюб в Україні та чи є якась можливість його розірвати.
Відомостей про те, що Д. перебуває у шлюбі в українських РАЦСах немає, так як вона нікуди не зверталася навіть для легалізації шлюбу на території УКРАЇНИ. Теоретично в новий шлюб в Україні вона вступити може, але завжди буде існувати ризик, що закордонний чоловік з’явиться та створить безліч проблем. До того ж в умовах прискореної глобалізації інформація про те, що Д. вже в шлюбі, може легко стати відомою.
Хороша новина – такий шлюб може бути розірваний в Україні. Для цього потрібно лише свідоцтво про шлюб з консульським посвідченням та досвідчений сімейний юрист. У Д. було практично все, крім друку консула. Але його їй найближчим часом вдалося роздобути.
Свідоцтво про укладення шлюбу Шаріатського суду Лазні Обейд
Йорданія не бере участі в Гаазькій конвенції 1961 року, тому спрощена форма визнання документів за допомогою апостиля в нашому випадку не діє, необхідна консульська легалізація (надання документа, виданого на території однієї держави, юридичної сили для пред’явлення на території іншої). Для легалізації свідоцтва про шлюб Шаріатського суду необхідно: завірити його в Департаменті консульських справ Міністерства закордонних справ Йорданії та легалізувати в Консульському відділі Посольства України в Йорданії. Строк дії консульської легалізації не обмежений.
Було прийнято рішення почати шлюборозлучний процес.
Читайте також:
Розлучення з іноземним громадянином в Україні
Шлюборозлучний процес з громадянином Йорданії
По-перше, був підготовлений нотаріальний переклад свідоцтва про шлюб з арабського на українську мову.
По-друге, позовна заява за місцем проживання Д. була переведена з нотаріальним посвідченням на арабську мову. Це необхідно для належного повідомлення чоловіка, громадянина Йорданії, на його рідній мові.
Так як він ніколи не був в Україні, нам було відомо лише його адресу в Йорданії, Д. мала право звернутися до суду за своїм місцем реєстрації. При цьому в позові ми вказали реальну адресу відповідача. До позовної заяви, крім його перекладу на арабську, також доклали: квитанцію про оплату судового збору за розірвання шлюбу, оригінал та копію свідоцтва про шлюб, дві копії довіреності Д. на наших адвокатів, дві виписки з будинкової книги про її адресу реєстрації в Україні. Позовна заява була прийнята, призначена дата досудової підготовки у справі, про що суддя виніс ухвалу.
На підготовку справи суддя попросила за свій рахунок сповістити чоловіка, перевести повістку на судове засідання та рішення суду та з позовною заявою направити до Йорданії. Протягом трьох днів всі документи були переведені та спрямовані DHL відправленням. До моменту першого слухання інформація про те, що чоловік отримав документи в Йорданії вже була, відстежувалася онлайн за номером відправлення.
Однак суддя вирішила підстрахуватися, кажучи про те, що можливо відповідач ще не встиг направити свою позицію або можливо його відправлення ще не дійшло до суду, відклала справу на місяць, видала нову повістку та визначення для перекладу та відправки.
Так як все це відбувалося в літній період, наша суддя пішла у відпустку. До наступного слухання судова кореспонденція дійшла до відповідача. Суддя розглянула справу та винесла рішення про розлучення. Через місяць ми знову прибули в суд за отриманням документів з відміткою суду про набрання законної сили.
Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Скасувати рішення суду про розлучення, Як швидко розлучитися, Розлучення з росіянином, Розлучення з поляком, Розлучення в суді, Розлучення з чоловіком якщо є дитина, Порядок розірвання шлюбу.
Відправка документів про розлучення в Шариатский суд
Тепер можна було сміливо говорити про те, що шлюб, укладений в шаріатському суді Лазні Обейд, розірвано. Всі документи були на руках, видали їх в двох примірниках. Суддя попросила легалізувати документи для Йорданії та направити на адресу Шаріатського суду, де шлюб був укладений. Після цього в матеріали справи надвти квитанції про відправку документів.
Для цього треба було: підготувати нотаріально посвідчений переклад на арабську, завірити його в Департаменті міжнародного права та співробітництва Міністерства юстиції України, в Консульському департаменті МЗС України та легалізувати в Консульському відділі Посольства Йорданії в Україні. Так інформація про розлучення надійшла в Шаріатський суд Йорданії, крім того копії документів про розлучення ми направили відповідачу.
Нашій довірителькі видали на руки рішення суду про розлучення. Тепер з повною впевненістю можна було говорити, що вона не перебуває в зареєстрованому шлюбі та сміливо може вступати в новий.
Так розірвання такого екзотичного шлюбу від початку підготовки документів до одержання рішення про розлучення зайняло трохи більше чотирьох місяців. Як довго б розривається цей шлюб в Йорданії, ми можемо тільки припускати.
Виявилися в схожій ситуації? Адвокати ЮРИДИЧНОЇ КОМПАНІЇ rozirvannya-shlyubu.com.ua готові надати правову підтримку з будь-яких питань, пов’язаних з розірванням шлюбу з іноземними громадянами. Телефонуйте, пишіть : + 38 (066) 777-37-33 (Viber, WhatsApp, Telegram).
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: