- Спілкування з дитиною після розлучення за законом в Україні
- Як досягти угоди про порядок спілкування з дитиною?
- Порядок спілкування з дитиною за усною угодою батьків
- Порядок спілкування з дитиною за письмовою згодою батьків
- Визначення зустрічей з дитиною через суд
- Позов про встановлення порядку спілкування з дитиною
- Рішення суду по справі встановлення порядку спілкування з дитиною
- Допомога юриста або адвоката – запорука успішного захисту вашої дитини!
Спілкування з дитиною після розлучення за законом в Україні
При розлученні з дітьми подружжя має право добровільно вирішити, з ким із них залишаться проживати неповнолітні діти. Якщо дітей кілька, подружжя може навіть вирішити питання про поділ дітей при розлученні, домовившись про те, з ким залишиться та чи інша дитина. На жаль, дане законом право часто залишається лише правом, і найчастіше подружжя займається взаємними звинуваченнями і протидією нормальному спілкуванню з дитиною, часом навіть не зважаючи на інтереси неповнолітнього.
Примітка: найчастіше саме мати перешкоджає спілкуванню батька з дитиною після розлучення в силу того, що переважна більшість суперечок про визначення місця проживання дитини дозволяється саме на користь матері. Щоб домогтися зустрічей з дитиною, батькові доводиться звертатися до суду.
Закон, а саме норми Сімейного кодексу України, гарантують батькові, який спільно не проживає зі своєю дитиною, право на спілкування з ним після розлучення. Єдина підстава для обмеження спілкування з дитиною – це шкода психічному або фізичному розвитку неповнолітнього, однак правом встановлення такого обмеження має тільки суд.
Наприклад, можна заборонити батькові бачитися з дитиною у випадках, коли він зловживає алкоголем або експертами встановлено його негативний вплив на розвиток неповнолітнього. Під негативним впливом розуміються постійні образи матері дитини або спроби налаштувати дитини проти неї. Але, як бути добропорядним батькам, яким колишній чоловік або дружина всіляко перешкоджають брати участь у вихованні дитини? Як домогтися зустрічі з дитиною після розлучення – ми постараємося докладно розповісти.
Як досягти угоди про порядок спілкування з дитиною?
Згідно із законом порядок спілкування з дітьми після розлучення може бути встановлений одним із таких способів, які ми постараємося розглянути максимально докладно.
Порядок спілкування з дитиною за усною угодою батьків
Якщо відносини колишнього подружжя після розлучення залишилися нормальними, вони усвідомлюють відповідальність за розвиток дитини, то вони можуть без будь-якого юридичного оформлення домовитися про подільне або спільне проведення часу з дитиною.
Будь-якого юридичного закріплення такої угоди тут не потрібно, це – нормальні, людські відносини між колись улюбленими людьми, у яких з′явилася спільна дитина або діти і несуть спільну відповідальність за благополуччя своїх дітей.
Порядок спілкування з дитиною за письмовою згодою батьків
У випадках, коли є ризик виникнення конфліктів з питань виховання дітей або ж з метою попередження можливого зловживання правом, колишнє подружжя можуть визначити письмово: в які дні і в який час, наскільки довго, з якою періодичністю, в якому місці, який не проживає в сім’ї батько матиме можливість побачення з дитиною після розлучення, а також будь-які питання його участі у вихованні неповнолітнього.
Крім того, місце проживання дітей та зобов’язання по виплаті аліментів також можуть бути зафіксовані подібними угодами.
До речі: Знаєте про нашу послугу «Розлучення без стресу»? Детальніше
Приклад угоди про місце проживання дітей
Аналогічно представленому вище угодою про місце проживання дітей встановлюється і порядок спілкування з ними
Нормами Сімейного кодексу закріплено, що дана угода може бути укладена у письмовій формі, але не конкретизовано – в простій письмовій чи нотаріально засвідченій. Як показує практика, подібні документи все ж доцільніше засвідчувати у нотаріуса.
Найчастіше такий документ потрібен, коли колишнє подружжя все ж сперечаються про те, в який час і на яку тривалість дитина перебуватиме з тим з батьків, які проживають окремо, але згодом вирішують домовитися мирно, шляхом підписання угоди.
Визначення зустрічей з дитиною через суд
Якщо про порядок спілкування з дитиною після розлучення домовитися колишнім подружжю не вдалося, або ж укладена письмова угода регулярно порушується будь-ким з батьків, спір підлягає вирішенню виключно судом з обов’язковим залученням органів опіки та піклування.
До суду можуть бути подані позови з таких питань, що випливають з суперечок про спілкування з дітьми будь-кого з батьків:
- Позов про визначення порядку спілкування неповнолітньої дитини з окремо проживаючим батьком;
- Позов про обмеження батьківських прав;
- Позов про визначення порядку спілкування неповнолітньої дитини з іншими родичами.
Всі вищеназвані позови підлягають пред’явленню до суду. Судовий збір за одну вимогу немайнового характеру становить 992, 40 грн.
Позов про встановлення порядку спілкування з дитиною
Позов повинен містити:
- Назва та адреса суду.
- Дані позивача, відповідача, їх адреси та інші контактні дані.
- Далі вказуються державні органи, компетентні дати висновок у справі – органи опіки та піклування за місцем реєстрації позивача і відповідача.
- Короткий виклад обставин спору.
- Вимога про визначення порядку спілкування з дитиною з конкретизацією, яким саме чином.
- Перерахування всіх доданих до позову документів.
- Дату і підпис позивача (або його представника).
Приклад позовної заяви про визначення порядку спілкування з дитиною
Ви можете самостійно підготувати позовну заяву про визначення порядку спілкування з дитиною.
Варто звернути особливу увагу на складання графіка спілкування з дитиною, важливо чітко прописати дні тижня, конкретні дати (наприклад, ваш День народження або День народження дитини), державні свята, години спілкування, місце зустрічей, спільне проведення щорічної відпустки, в присутності або без присутності другого з батьків буде проходити спілкування та ін. Дані деталі можуть мати принципово важливе значення для виконання в подальшому судового акту про визначення порядку спілкування з дитиною. Рекомендуємо з даного питання попередньо проконсультуватися з юристом в області сімейного права.
Завантажити зразок позовної заяви про визначення порядку спілкування з дитиною.
Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Процедура розлучення, Розлучення з дітьми, Розлучення без присутності відповідача, Розірвання шлюбу укладеного у США, Визнання розлучення недійсним, Відповідач не прийшов на розлучення, Розлучення з іноземцем у суді.
Рішення суду по справі встановлення порядку спілкування з дитиною
Суд, заслухавши доводи сторін, дослідивши всі докази, вивчивши висновок органів опіки та піклування, приймає рішення по справі.
Суддя має право відмовити в позові про встановлення порядку спілкування з дитиною, якщо буде встановлено обставини, що негативно впливають на психіку дитини при спілкуванні з окремо проживають батьком, або ж будуть виявлені завідомо недобросовісні наміри позивача щодо дитини. Суд має право, наприклад, встановити зустрічі батька з неповнолітнім виключно в присутності матері.
Примітка: Під спілкуванням з дитиною можуть розумітися будь-які контакти з батьків і неповнолітнього: живе спілкування, зустрічі, спільне проведення часу, будь-які способи віддаленого зв’язку – листування, телефонні дзвінки, відеозв’язок, СМС тощо.
Крім того, судом при винесенні рішення про порядок спілкування батька (матері) з дитиною після розлучення враховується:
- Вік дитини і стан його здоров’я.
- Відносини неповнолітнього з окремо проживаючим батьком.
- Умови, в яких планується спілкування з дитиною.
- Час і періодичність спілкування.
- Чи не будуть порушені інтереси і права дитини при задоволенні позову, чи не вплине це негативно на навчання, його здоров’я, розвиток тощо.
Суд має право враховувати всі можливі як прямі, так і непрямі докази. Це можуть бути:
- Висновок органу опіки та піклування.
- Довідки, характеристики за місцем проживання або роботи батьків.
- Показання свідків.
- Інші документи.
Якщо підстав для відмови немає, суд виносить рішення про встановлення порядку спілкування з дитиною в тому вигляді, в якому просив позивач, або ж зі змінами.
Рішення суду про визначення місця проживання дитини, порядку спілкування з дитиною та не чинити перешкод батькові в спілкуванні з дитиною
Сторони також можуть закінчити розгляд справи підписанням мирової угоди, якщо в процесі судових слухань вони прийдуть до взаємних домовленостей. У судовій практиці таке трапляється досить часто. Сторони готують і підписують мирову угоду, в якому прописують всі досягнуті домовленості про встановлення порядку спілкування окремо проживаючого батька з дитиною.
Мирова угода про визначення порядку спілкування окремо проживаючого батька з дітьми
При підписанні такої угоди, рішення про порядок спілкування суд вже не виносить, але затверджує мирову угоду сторін визначенням. В ухвалі суд також роз’яснює сторонам наслідки підписання такої угоди, відповідно до яких повторне звернення до суду по спору між тими ж сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав не допускається. Провадження у справі припиняється.
Якщо визначення зустрічей з дитиною через суд відбулось, судове рішення вступить в законну силу, але відповідач як і раніше протидіє нормальним відносинам позивача і неповнолітнього, він може бути притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу.
У разі систематичного порушення порядку спілкування, встановленого судом, позивач має право вимагати перегляду місця проживання дитини незважаючи на раніше прийняте рішення про визначення порядку спілкування з дитиною.
Читайте також:
Розлучення з поділом майна і суперечкою про дітей, наша практика.
Допомога юриста або адвоката – запорука успішного захисту вашої дитини!
При вирішенні спорів про дітей слід керуватися не емоціями, породжуються неприязню до колишнього чоловіка, а здоровим глуздом і бажанням зберегти дитині щасливе дитинство. Тільки холодна голова і розуміння механізмів судового захисту допоможуть відстояти своє право на виховання малюка і домогтися справедливості.
Юристи та адвокати нашої компанії готові надати будь-яку юридичну допомогу в суперечках про дітей будь-якої складності, починаючи від консультації, закінчуючи комплексним веденням справи. Не варто ризикувати майбутнім своєї дитини, бездіяльність і конфлікт з колишнім чоловіком можуть завдати непоправної шкоди психіці малюка. Телефонуйте або пишіть нам на вайбер, ватсап, телеграм +380667773733.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: