Розлучення при наявності спору про дітей

Розлучення при наявності спору про дітей

Розлучення при наявності спору про дітей

Якщо у подружжя є спільні неповнолітні діти, то за загальним правилом розлучення відбувається в суді. Те, в який саме суд подавати заяву про розірвання шлюбу, залежить від того, чи є у батьків спір про місце проживання дітей чи ні.

Найчастіше діти залишаються з матір’ю, проте в деяких випадках суд може прийняти рішення на користь батька.

У будь-якому випадку, кожен з батьків має право на участь в житті дитини, тому необхідно визначити графік зустрічей дітей з батьком (або матір’ю), які проживають окремо. Навіть якщо батько був позбавлений батьківських прав, він має право відновити право на спілкування з дитиною, якщо змінить свій спосіб життя.

Як розірвати шлюб при наявності спору про дітей?

Сімейний кодекс України встановлює обов’язкову норму процедури розлучення, коли у подружжя є спільні неповнолітні діти. У цьому випадку розірвання шлюбу можливе тільки в судовому порядку.

У законодавстві є винятки з цього правила, передбачені Сімейним кодексом України. Одна зі сторін може оформити розлучення в органах ДРАЦС без згоди чоловіка і навіть при наявності у пари неповнолітніх дітей, якщо:

  • Один з подружжя був визнаний судом недієздатним.
  • Один з подружжя був визнаний судом безвісно відсутнім (або визнаний померлим).

Неможливо розірвання шлюбу в разі, якщо дружина вагітна або подружжя має дитину віком до одного року.

Також виняток з правила передбачено в разі, якщо дитина не є спільною (спорідненість виключно з одним з подружжя, наприклад, не усиновлену дитина від попереднього шлюбу), в цьому випадку розлучення можливе через ЗАГС при спільній згоді.

Якщо ж дитина була усиновлена чоловіком (дружиною), то, незважаючи на те, що він не є кровним родичем свого вітчима (мачухи), дитина буде вважатися спільною. А значить шлюб в цьому випадку може бути розірваний тільки судом.

Розлучення, якщо між подружжям є спір про те, з ким буде проживати дитина

За загальним правилом, позовні заяви направляються за місцем проживання відповідача. Однак, якщо позивачем є батько, з яким проживають неповнолітні діти, то він має право подати позов за своїм місцем проживання.

Тобто справа буде розглядатись за правилами альтернативної підсудності.

Звертатися необхідно до суду, якщо подружжя не прийшли до спільної думки з приводу місця проживання дитини та порядку спілкування з ним. Крім того, звертатися в районну судову інстанцію буде потрібно в наступних випадках:

  • якщо подружжя ділить спільно нажите майно;
  • при необхідності підтвердити або заперечити батьківство (материнство);
  • якщо необхідно вирішити питання про обмеження або позбавлення батьківських прав другого з подружжя.

З ким буде проживати дитина після розлучення?

Я так і не можу зрозуміти, який суд буде розглядати справу про розірвання шлюбу, якщо між подружжям є спір про те, з ким буде проживати дитина, але сама дитина (йому 10 років) хоче жити зі мною (з матір’ю)? Чи можу я звернутися із заявою на розлучення в суд, адже я точно знаю, що моя дочка не залишиться жити з батьком, і суперечка тут недоречна, а ділити спільне майно в суді ми не збираємося.

Якщо ваш чоловік проти того, щоб дитина залишилася з вами, розлучення можливий тільки в судовому порядку. Суддя заслухає доводи кожної зі сторін, а також думку дитини, і прийме відповідне рішення.

За подачу позову про визначення місця проживання дитини судовий збір становить 908 грн. 00 коп. Якщо позов буде задоволений, то судовий збір стягнуть з відповідача. Якщо ж в позові відмовлять, то вказану суму вже не буде вам повернуто.

Розірвання шлюбу з дітьми

Місце проживання дитини визначається або в судовому порядку, або на підставі угоди батьків. Угода батьків – це самий простий і зручний варіант, який не вимагає залучення сторонніх людей, приорює процес розлучення і дозволяє зберегти хороші відносини між батьками дитини. Якщо ж батьки не можуть мирно вирішити спір про дітей, то необхідно звертатися до суду.

Як правило, неповнолітнього залишають проживати з матір’ю, але при цьому батько має право брати активну участь у вихованні дитини. Суду необхідно ретельно розглянути всі обставини справи і прийняти рішення, з ким повинен залишитися дитина. Суд повинен враховувати такі фактори:

  • Вік дитини.
  • Прихильність дитини до кожного з батьків, а також до інших братів чи сестер в сім’ї.
  • Моральні, етичні та інші значущі якості особистості кожного з батьків.
  • Відносини між дітьми та кожним батьком.
  • Можливість створення батьком і матір’ю умов, необхідних для нормального виховання та розвитку особистості дитини.

Останній пункт передбачає:

  • Режим роботи, рід занять батька і матері.
  • Фінансове (матеріальне) становище батька і матері.
  • Сімейний стан батька і інші обставини.

Коли дитина досягла 10 років, судом враховується його думка з приводу того, з ким із батьків він хотів би залишитися. При цьому бажання дитини не є основним аргументом для суду: якщо під час засідання з’ясується, що дитина хоче жити з батьком, тому що він дозволяє йому їсти чіпси і не спати до другої години ночі, то суддя буде приймати рішення, беручи до уваги інші значущі чинники.

Чи може дитина залишитися з батьком після розлучення?

За статистикою, в України дитину залишають з батьком після розлучення батьків лише в 10% випадків. Це можливо, якщо:

  1. Мати сама згодна залишити дитину з батьком, тобто є добровільне угоду між подружжям, яке буде затверджено судом.
  2. Мама дитини не в змозі виконувати свої батьківські обов’язки через надмірне вживання наркотиків або алкоголю. Довести це можна за допомогою медичних довідок, показань свідків і так далі.
  3. У матері великі фінансові труднощі. При цьому суд повинен порівняти матеріальний стан обох батьків, а так само з’ясувати, чи є у них власне житло.
  4. Мати страждає психічними розладами, або її дієздатність обмежена.
  5. Мати не справляється зі своїми обов’язками по вихованню та утриманню дитини: залишає його без нагляду або вдається до насильства. Суд буде враховувати ступінь відповідальності батьків. Безвідповідальна мати не зможе отримати права на виховання дитини.
  6. Дитина, якій більше років, сильно прив’язаний до батька.
  7. Висновок органу опіки та піклування на користь батька. Потрібно представити судді акт обстеження умов життя дитини та особи, яка претендує на виховання, а також висновок по суті заявленої вимоги. Ці документи також будуть враховані судом.

Якщо потрібно вирішити питання через суд, необхідно зібрати якомога більше документів, чеків, різних квитанцій, листів до матері, офіційних запитів до державних органів, банківських виписок, що підтверджують зусилля батька. Також важливі свідчення і інші наявні докази. На основі цього суд прийме рішення, з ким залишити дитину.

Встановлення порядку спілкування з дитиною

Згідно із Сімейним кодексом України, подружжя батьків можуть брати рівну участь у вихованні своєї неповнолітньої дитини. Батьки мають право самостійно вирішити питання виховання і спілкування з дітьми (усні та письмові домовленості). Але буває так, що наявність конфліктів між батьками змушує їх звертатися до суду для визначення порядку спілкування з дитиною.

Позовна заява про визначення порядку спілкування з дитиною подається одним із батьків, який проживає окремо від нього. Позивач повинен запропонувати той порядок спілкування, який, на його думку, буде справедливим. Він повинен переконати суддю, що запропонований ним графік не принесе шкоди дитині: не збиває режим дитини, є реальним і відповідає його інтересам. У позові вказуються певні дні та години спілкування, а так само порядок спілкування під час свят і канікул. Нерідко відповідач може пред’явити зустрічний позов, де попросить зменшення часу, відведеного для спілкування, а також запропонувати свій графік.

В даних судових процесах повинні бути присутніми і давати свій висновок органи опіки та піклування. Представники служби повинні відвідати місця проживання батьків, а потім надати суду свої висновки. Крім того, проводяться бесіди з обома батьками. Часто суд залучає в такі справи експерта-психолога, який ладає висновок, з’ясовуючи при цьому значимість спілкування дитини з кожним з батьків.

Після вивчення матеріалів справи, пояснень батьків і висновків органів опіки, районний суд приймає рішення. Зазвичай розгляд триває кілька місяців. Крім того, суд має право запропонувати батькам домовитися, і батьки можуть підписати Мирову угоду . Однак в разі його порушення кожна зі сторін може звернутися в службу судових приставів для примусового виконання. На ділі примусове виконання у таких справах є ладним і погано переноситься як дітьми, так і батьками.

Відновлення права на спілкування з дитиною

Батько має право на відновлення права на спілкування з дитиною. Домогтися бажаного можна через суд шляхом подання позовної заяви. Це робиться в двох випадках:

  • Батько вирішив змінити умови угоди з дружиною про порядок спілкування з дитиною або рішення суду.
  • Батько, позбавлений батьківських прав, хоче відновити спілкування з дитиною.

Перший варіант можливий у разі, якщо були суттєво змінені умови, при яких було прийнято попереднє рішення або укскладено угоду. Причини зміни порядку спілкування з дитиною можуть бути різні: зміна статусу дитини (пішов в школу або захворів), зміна умов проживання дитини (переїзд на нове місце проживання та збільшення відстані між місцями проживання), зміни у другого з батьків (батько або мати стали часто їздити у відрядження) та інші причини.

Позбавлення батьківських прав не є безстроковим рішенням і може бути переглянуте, а значить можливо і відновлення права на спілкування. Для цього особа, позбавлена ​​батьківських прав, має змінити поведінку, асоціальний спосіб життя, ставлення до дитини, влаштуватися на роботу та інше.

У позовній заяві про поновлення права на спілкування з дитиною необхідно обґрунтовувати причини зміни усталеного порядку, тобто потрібно довести обґрунтованість своїх вимог. Позовна заява подається до районного суду за місцем знаходження відповідача, крім того, до позову необхідно додати документи, що підтверджують вимоги. Якщо суд вважатиме докази і доводи позивача достатніми, то він може відновити право на спілкування з дитиною.

Питання наших читачів і відповіді консультанта

Я і моя дружина прийшли до рішення, що нам потрібен розлучення за взаємною (загального) згоди. Але при цьому у нас в шлюбі народилися двоє дітей. Першому зараз, а другому років. У нас немає ніяких суперечок про майно. Щодо аліментів на дітей ми з дружиною теж домовилися. Таке питання: якщо я буду подавати позов в наш районний суд (я буду позивачем, вона – відповідачем), які документи мені потрібно буде з собою принести?

Вам слід принести такі документи:

  • Позовна заява, де вказуються причини розлучення.
  • Оригінали свідоцтва про шлюб і паспорта обох сторін (якщо один чоловік проти, то тільки ваш).
  • Квитанцію про оплату судового збору.
  • Копії свідоцтв про народження дітей
  • довідку про склад сім’ї.

Доброго дня, чи можу я подати на чоловіка до суду з метою розлучитися, якщо у мене від нього неповнолітні діти. Але при цьому я хочу подати в суд за місцем своєї прописки в Запоріжжі, а чоловік і діти прописані в Києві, але діти проживають зі мною. Чи можу я це зробити?

Так, ви можете подати в суд за місцем вашої реєстрації. Проживання з вами неповнолітніх дітей є підставою для подання позову за правилами альтернативної підсудності, тобто на вашим місцем проживання.

Я і мій чоловік збираємося розлучитися, але у нас є спільна дитина. У мого чоловіка до весілля у власності була квартира, а я зараз орендую житло. У мене і у чоловіка є стабільна робота. Дочка ходить в школу біля квартири чоловіка, де ми з ним раніше проживали. При розлученні кожний з нас буде вимагати залишити дитину собі. Так що ж вирішить суд в разі розлучення, адже квартира належить чоловікові?

Складно з точністю стверджувати, що вирішить суд. З одного боку, квартира чоловіка – це плюс для нього. Але практика показує, що найчастіше дитину залишають з матір’ю. Якщо вашій дочці вже є 9 років, то її спитають, у кого вона хоче жити. Крім того, наявність постійної стабільної роботи – це плюс для вас. Якщо у вас немає хронічної залежності від алкоголю або наркотиків, і ви не притягувалися до адміністративної і кримінальної відповідальності, то суд, швидше за все, стане на ваш бік. Однак він у будь-якому випадку вивчить всі обставини справи, так що радимо вам грунтовно підготуватися до засідання і підготувати якомога більше скаргументів, які підтверджують необхідність проживання дитини з вами.

Висновок

При наявності прору про дітей шлюб розриваємться в судвоому порядку. Дитина швидше за все залишиться з матір’ю, але якщо плюсів в тому, щоб залишити дитину з батьком більше, то суд може встати на його сторону. Батьки визначають порядок спілкування з дочкою або сином угодою, в іншому випадку це робить суд.

Якщо один з батьків був позбавлений батьківських прав або обмежений в них, він може подати до суду позов про поновлення права участі в житті дитини. Суд задовольнить вимогу тільки в тому випадку, якщо поведінка і образ позивача дійсно змінилися.

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по спілкуванню батька з дитиною після розлучення.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по спілкуванню батька з дитиною після розлучення буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по спілкуванню батька з дитиною після розлучення.

Олексій Скрябін
Олексій Скрябін
Сімейний адвокат
Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по спілкуванню батька з дитиною після розлучення, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.

rozirvannya-shlyubu.com.ua

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: