- Поділ боргів подружжя при розлученні
- Загальні борги (кредити) подружжя при поділі майна
- Борги одного з подружжя при поділі майна, розлученні
- Фіктивний борг при розділі майна подружжя під час розлучення
- Способи розділу боргів при поділі майна, розлученні
- Розділ кредитів у банку при розлученні, поділі майна
- Позовна заява про поділ боргів при розлученні подружжя
- Судова практика поділу боргів при розлученні
- Поділ спільних боргів подружжя при розлученні
Поділ боргів подружжя при розлученні
Поділ боргів подружжя при розлученні може бути складним завданням, оскільки вимагає визначення, яким чином розподіляться фінансові зобов’язання між колишніми партнерами. Нижче подано деякі загальні аспекти, які можуть враховуватися при поділі боргів:
- Спільні борги: Якщо борги були взяті на обох подружжя, можливо, що вони будуть розподілені між ними відповідно до спільної відповідальності.
- Угода про розподіл: Подружжя можуть укладати угоду про розподіл боргів, в якій визначається, хто бере на себе відповідальність за які борги. Це може бути частиною угоди про розлучення або окремою угодою.
- Розподіл зобов’язань за доходом: Розподіл боргів може враховувати доходи кожного з подружжя. Таким чином, якщо один з партнерів має вищий дохід, йому може бути призначено більше фінансових зобов’язань.
- Фінансова здатність: Важливо враховувати фінансову здатність кожного партнера брати на себе борги. Якщо один із подружжя не може взяти на себе певний борг, може виникнути потреба у розподілі цього зобов’язання.
- Забезпечення виплат боргів: Суд або сторони можуть визначити механізм для забезпечення виплат боргів, включаючи можливість визначення строків і способів погашення боргів.
- Відомості про борги: Важливо мати повну інформацію про всі борги, включаючи їх суми, умови, процентні ставки та інші умови.
- Подання на суд: У випадку недомовленості або конфлікту сторони можуть подати на суд для вирішення питань поділу боргів.
Кожен випадок розлучення є унікальним, і рекомендується отримати консультацію від адвоката чи юридичного консультанта, спеціалізованого в родинному праві, для визначення оптимальних шляхів вирішення питань, пов’язаних із боргами під час розлучення.
Загальні борги (кредити) подружжя при поділі майна
Загальні борги, як і спільно придбане в шлюбі майно, діляться між подружжям порівну або в іншій пропорції за згодою сторін або за рішенням суду. Необхідно відокремлювати спільні подружні заборгованості від зобов’язань одного з пари.
- До загальних боргах відноситься, наприклад, іпотека на квартиру, кошти на дитяче навчання, придбання побутової техніки для дому, кредит на спільну поїздку у відпустку або на організацію весілля.
- Спільними вважаються боргові зобов’язання і кредити, де созаемщиками виступають одночасно обоє або один з них є поручителем.
- Іноді чоловік або дружина одноосібно претендують на будь-яке майно, обтяжене борговим зобов’язанням. В такому випадку дружину доведеться самостійно відповідати за борговим обтяженню на річ, частина нерухомості або іншу власність. Друга сторона може або претендувати на це майно або його частину, або відмовитися від будь-яких зазіхань.
Борги одного з подружжя при поділі майна, розлученні
Якщо кредит оформлений на одного з подружжя (особливо якщо один із подружжя не давав письмової згоди на боргове зобов’язання або взагалі про нього не знає), то після розлучення такий борг буде вважатися що належить лише одного боржника (Сімейний кодекс України). Останній буде виплачувати залишок коштів.
- Зазначене буде актуальним тільки в разі, якщо отримані чоловіком кошти не були витрачені на загальсімейні потреби. Часто саме такі борги є предметом суперечок в суді.
- Доводити, що борг, що утворився в процесі сімейного життя, належить особисто одному з подружжя, доведеться другого з пари. Аргументами можуть служити відсутність необхідності у сім’ї в узятій в кредит речі, трата грошей на подарунки третім особам, що ніяк не йде на користь вигоди сім’ї.
Буває, що фактично сімейне життя припиняється задовго до розлучення. Борги, придбані після цього моменту, можуть бути визнані належними одному з подружжя.
Фіктивний борг при розділі майна подружжя під час розлучення
Часто для того, щоб збільшити свою частку в спільному майні, недобросовісний чоловік вдається до використання фіктивного боргу. Він одноосібно бере якийсь займ (часто за змовою з кредитором вказуючи заднє число) і волає до того, що кошти були витрачені на благо сім’ї. Якщо такий борг буде визнаний в суді загальним, частка коштів другої половини як би розмивається, а зацікавлена сторона може відсудити собі певну суму. Для боротьби з цим способом шахрайства є кілька способів.
- Потрібно вимагати від суду критичної оцінки заборгованості. Наприклад, наполягати на експертизі давності, якщо є підозри в оформленні помилкового боргу заднім числом.
- Варто звернути увагу суддів на безоплатність позики, відсутність вимог про повернення або дружні відносини кредитора і боржника.
- Як варіант, можна поставити під сумнів кредитоспроможність того, хто надав кошти в борг, на підставі малого доходу.
- Необхідно наполягати на проведенні фінансового аналізу добробуту сім’ї. Якщо після отримання фіктивного позики воно не покращився, є приводи сумніватися в самому факті його отримання.
Способи розділу боргів при поділі майна, розлученні
Як і під час розподілу майна, при розподілі боргів є два законних за формою і змістом, але різних за втілення способу. Якщо між подружжям зберігаються нормальні відносини, вони можуть домовитися про внесок кожного в виплату заборгованостей і оформити звідси угоду (Сімейний кодекс України). У разі суперечок і взаємних претензій буде розумно звернутися до суду (Сімейний кодекс України).
- Визначити, які борги є спільними, а які – особистими, можна за допомогою добровільного угоди між законними або колишнім подружжям. Це оптимальний варіант для розподілу заборгованостей. При здоровому підході він дозволяє заощадити час, нерви і гроші на адвокатів.
- Погоджувальна документ дозволяється не реєструвати у нотаріуса, при цьому він буде мати законну силу. Хоча при бажанні можна звернутися за нотаріальним посвідченням.
- За документ, що регулює розділ боргів, можна використовувати шлюбний контракт. Його допускається укладати в будь-який момент подружнього життя.
- Судовий розгляд подружніх боргів для їх розділу може відбуватися за ініціативою не тільки одного з пари, а й з подачі організації, яка видала кредит.
- Під час поділу заборгованості через суд на засідання за допомогою повістки запрошується представник банку.
Розділ кредитів у банку при розлученні, поділі майна
Кредитна організація зацікавлена в тому, щоб борг (особливо, якщо він великий) був виплачений повністю. При наявності двох соплательщіков у вигляді колишнього подружжя домогтися цього значно легше, ніж під час розподілу заборгованості на дві частини. Адже в першому випадку в потрібний момент банк може зажадати повернення кредитних грошей у будь-якого з двох.
- Через те, що при оформленні іпотеки банки бажають бачити подружжя созаемщиками, то після розлучення між ними ділиться борг і сам іпотечний об’єкт. Проблема в тому, що до погашення заборгованість продати житло практично неможливо.
- Судове рішення про розподіл заборгованостей при розлученні не завжди призводить до такого розділу боргу в банку, який потрібен позивачеві. Думка представника фінустанови може вплинути на рішення судді.
- При укладанні кредитного договору для зменшення ризиків банк має право вимагати, щоб один з подружжя виступав платником, другий – поручителем. У документ може бути внесено умова, що в разі розлучення умови не підлягають зміні. Такий договір не в силах скасувати навіть суд.
- З іншого боку, для забезпечення інтересів банку його представник може на суді вимагати, щоб борг виплачував той з пари, хто вказаний в якості платника.
- Розділ боргів за допомогою угоди не є для банку указом до того, щоб розділити кредитні зобов’язання між подружжям.
При наявності домовленості чоловік або дружина можуть спробувати переоформити договір солідарної відповідальності на когось одного з них. Зазвичай той, хто оплачує залишок боргу, отримує у власність об’єкт кредитування.
Позовна заява про поділ боргів при розлученні подружжя
Позов про поділ боргів подає зацікавлена сторона. Під ним розуміється виставляння в судовому порядку вимог, які відображають законні права позивача. У позовній заяві перераховуються борги, що підлягають, на думку подавця, розділу, і бажаний спосіб їх розподілу. В інтересах позивача вказувати тільки ті заборгованості, які він вважає загальними. Перед подачею заяви необхідно подбати про документальної доказової бази і свідченнях свідків.
- Позов про поділ боргів може виставлятися разом із заявою про розлучення або окремо від нього.
- Рішення може бути висунути зустрічний позов, в якому викладе своє бачення ситуації і свій перелік вимог.
- При зверненні до державного органу громадянин зобов’язаний сплатити мито. Позов про поділ боргів накладається адміністративний збір у тому числі. Її розмір визначається в залежності від загальної суми позову – тобто розміру заборгованості, яку передбачається розділити. Мито обчислюється згідно ЗУ Про Судовий збір. Вона може складати від 200 грн. до 20000 тис. грн.
Судова практика поділу боргів при розлученні
Судової практики під час розподілу подружніх боргів поки недостатньо для того, щоб формувати будь-які узагальнюючі висновки. В кожному окремому випадку суд приймає рішення, апелюючи до принципів законності.
- Часто в результаті судового процесу колишнім дружинам присуджують солідарну виплату боргу без його поділу на складові частини.
- При зверненні до суду зацікавлена сторона повинна зібрати доказову базу в залежності від того, як вона бажає розділити кредит. Тобто довести або те, що гроші були витрачені на потреби сім’ї, або в інтересах тільки самого позичальника.
- Під час поділу загальних боргів суд повинен дотримуватися принципу пропорційності часток (Сімейний кодекс України). На практиці від цієї тези часто відступають, враховуючи інтереси неповнолітніх дітей пари або одного з подружжя (Сімейний кодекс України).
Через збільшення кількості випадків фіктивних боргів судді обережно підходять до визнання заборгованостей загальними.
Приклад
Якщо немає відповідних доказів (чеків, квитанцій) про те, що борг утворився для забезпечення інтересів сім’ї, зацікавлена сторона може апелювати до незначного розриву в часі між взяттям кредиту і покупкою певної речі. Суд бере до уваги загальний дохід сім’ї для того, щоб зрозуміти, чи можна було купити цю власність без залучення кредитних коштів. Якщо на момент покупки це було неможливо, приймається рішення про те, що позикові зобов’язання є загальним для подружжя.
Поділ спільних боргів подружжя при розлученні
- Борги подружжя можуть бути визнані спільними або особистими, які належать одному з них.
- Під загальною розуміють заборгованість, яка утворилася в процесі сімейного життя і створювалася для збільшення сімейного добробуту.
- Борги можуть бути розділені за угодою або за рішенням суду.
- Банк, що видав велику суму в кредит або надав іпотеку, в своїх інтересах і в рамках закону має право обумовлювати спеціальні умови в договорі і вимагати при розділі боргів дотримання своїх інтересів.
- Для того щоб розділити заборгованість через суд, потрібно подати позов. Опонент має право виставити зустрічний позов.
- Судова практика по поділу заборгованостей до кінця не склалася. Судді обережно і індивідуально підходять до кожної справи, особливо з огляду на поширеність фіктивних боргів.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: