- Момент припинення шлюбу при розлученні
- Момент припинення шлюбу після розлучення в РАЦСі
- Момент припинення шлюбу після розлучення через суд
- Момент припинення шлюбу у разі смерті одного з подружжя або визнання його померлим
- Момент припинення шлюбу у разі визнання подружжя безвісно відсутнім
- Відповіді адвоката щодо моменту припинення шлюбу
- Висновок
Момент припинення шлюбу при розлученні
Припинення шлюбу подружжя здійснюється шляхом розірвання такого шлюбу, простіше кажучи – розлученням. Під розірванням шлюбу слід розуміти юридичний акт, який полягає в формальному припинення шлюбно-сімейних відносин на підставі. Розірвати шлюб не вийде, якщо дружина вагітна, або не пройшло одного року після народження дитини.
Моментом розірвання шлюбу є день внесення відповідного запису до книги реєстрації актів цивільного стану. Якщо ж шлюб був розірваний в суді, то моментом його припинення є день набуття судового рішення про розлучення законної сили.
Момент припинення шлюбу після розлучення в РАЦСі
Слід знати, що абревіатура РАЦС розшифровується як – реєстрація актів цивільного стану. Такий орган займається реєстрацією фактів народження, зміни імені, встановлення батьківства, усиновлення або приймання, прийняття за дочку, смерті, укладення шлюбу, а також його розірвання.
Розірвання шлюбу в органах РАЦС набагато простіше і швидше, ніж в судовому порядку, але розірвати шлюб саме в такому державному органі, на підставі Сімейного кодексу України можливо лише в наступних випадках:
- якщо подружжя не має неповнолітніх дітей (до 18 років);
- якщо даний факт здійснюється за спільною згодою (тобто кожен з подружжя не проти припинити сімейні відносини);
- якщо чоловік визнаний судом недієздатним (тобто тією особою, яка не може віддавати звіт і усвідомлювати зміст своїх дій);
- якщо чоловік визнаний судом безвісно відсутнім (тобто про дружину протягом року на місці його проживання не надходило жодної інформації про його місцеперебування).
Останні два пункти здійснюються шляхом подачі заяви до органу РАЦС, навіть якщо у подружжя є неповнолітні діти.
Момент припинення шлюбу у даному випадку вважається день державної реєстрації розірвання шлюбу в книзі реєстрації актів цивільного стану.
Момент припинення шлюбу після розлучення через суд
Розірвання шлюбу в судовому порядку – процес затяжний, в залежності від кожної ситуації індивідуально. В судовому порядку розірвання шлюбу, на підставі Сімейного кодексу України, відбуватиметься в наступних випадках:
- якщо один з подружжя не згоден припиняти подружні стосунки;
- якщо подружжя має неповнолітніх дітей;
- якщо чоловік не відмовляється від розірвання шлюбу, але і не робить ніяких певних дій для цього (відмовляється подавати заяву, не є в ЗАГС для державної реєстрації розірвання шлюбу);
- Крім того, якщо один з подружжя не згоден припиняти подружні стосунки, то в цьому випадку суд дасть певний час на можливе примирення пари, строком не більше шести місяців.
Якщо подружжя не прийняли рішення продовжити спільне життя і також наполягають на розірванні шлюбу, то суд приймає рішення розірвати такий шлюб.
Моментом припинення шлюбу в цьому випадку буде той день, коли судове рішення вступить в свою законну силу. У свою чергу, рішення суду стає законним, в той момент, коли закінчиться строк для його оскарження в апеляційному порядку, а саму апеляційну скаргу особа має право подати протягом одного місяця з дня прийняття рішення судом в остаточній формі (в тому випадку якщо не встановлені інші строки).
Якщо подружжя має неповнолітніх дітей і прийняли взаємне рішення розірвати шлюб – суд задовольнить їх вимоги та не буде з’ясовувати мотиви таких дій.
На судовому засіданні окрім розірвання шлюбу можна визначитися і з іншими питаннями, що випливають із сімейних відносин:
- з ким і де буде проживати неповнолітня дитина;
- про порядок виплати коштів на утримання дитини;
- про порядок виплати коштів на утримання непрацездатного чоловіка;
- про поділ спільно нажитого майна;
Суд зобов’язаний направити до органу РАЦС рішення суду про розірвання шлюбу, яке набрало законної сили. У свою чергу, орган РАЦС на підставі такого документа робить відповідний запис до книги реєстрації актів цивільного стану і шлюб вважається остаточно розірваним.
Момент припинення шлюбу у разі смерті одного з подружжя або визнання його померлим
Під смертю громадянина з юридичної точки зору розуміють припинення правоздатності особи. Під правоздатністю розуміють здатність мати свої суб’єктивні права і нести обов’язки. Відповідно до Цивільного кодексу України, вона починається з моменту народження (а саме з моменту першого вдиху людини) і закінчується в моменту клінічної смерті особи (слід відрізняти біологічну смерть від клінічної).
Смерть чоловіка є однією з підстав для припинення шлюбу. Саме з моменту смерті припиняються шлюбно-сімейні відносини. На підставі свідоцтва про смерть, яке також видає орган РАЦС – ставиться відповідний запис в книзі реєстрації актів цивільного стану.
Якщо ж людину визнали померлим в судовому порядку, то документом-підставою буде судове рішення, яке набрало свою законну силу. Громадянина визнають померлим тільки в судовому порядку і в тому випадку:
- Якщо на його останнє місце проживання протягом трьох років були відсутні будь-які відомості про його місцеперебування.
- Якщо після закінчення шести місяців про людину немає відомостей, і при цьому супроводжували обставини, які могли загрожувати його життю і здоров’ю, наприклад надзвичайні ситуації або стихійні лиха;
- якщо минуло два роки після завершення військових дій, а про місце знаходження громадянина, який пропав безвісти у зв’язку з минулими військовими діями, нічого не відомо.
У разі, якщо людина, яку суд визнав померлою, насправді жива, незалежно від строків підтвердження даного факту, він має право вимагати скасування такого судового рішення і повернути своє майно, яке дісталося іншим особам. Аналогічно і зі шлюбними відносинами.
Приклад
Дружина Іванова А.А. подала позовну заяву до суду про визнання її чоловіка – Іванова Д.С. померлим. Свої вимоги вона підтверджувала тим, що чоловік пропав без вісті 5 років тому, і про місце його знаходження нічого невідомо. Крім того, даний факт підтверджує заяву, подану їй в відділ поліції про зникнення людини. Суд визнав громадянина Іванова Д.С. померлим.
На підставі судового рішення ЗАГС справив відмітку про розірвання шлюбу в відповідній книзі реєстрації. Через рік після набрання судовим рішенням свою законну силу і отримання свідоцтва про розірвання шлюбу, Іванов Д.С. повернувся додому, до своєї дружини. Свою відсутність він мотивував переїздом в інше місто, відсутністю грошей для повернення додому і неможливості повідомити своїй дружині про це. Судове рішення було скасовано, і на підставі їх спільної заяви – шлюбні відносини були відновлені.
Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Скасувати рішення суду про розлучення, Як швидко розлучитися, Розлучення з чехом, Визнання розлучення недійсним, Порядок розірвання шлюбу, Розлучення в суді, Розлучення без присутності відповідача.
Момент припинення шлюбу у разі визнання подружжя безвісно відсутнім
Безвісно відсутньою особою визнають громадянина в тому випадку, якщо протягом одного року на місці його проживання немає відомостей про його місце перебування. Даний строк обчислюється з дня отримання останньої інформації про людину.
Якщо неможливо визначити цей день, то вважати слід з першого числа наступного місяця за тим числом в якому були отримані відомості.
Якщо ж невідомий рік, то він обчислюється з першого січня наступного року.
Моментом припинення шлюбу в такому випадку, також буде день, коли рішення суду вступило у свою законну силу.
Відповіді адвоката щодо моменту припинення шлюбу
Добридень! У мене така ситуація, ми з дружиною прожили 20 років, у нас є діти від загального шлюбу. Ми прийняли рішення розлучитися. Куди слід звертатися в такому випадку, в ЗАГС або суд?
В цьому випадку все залежить від віку ваших дітей і від згоди чоловіка. Якщо вашим дітям виповнилося 18 років, і другий чоловік не проти розірвати шлюб, то оформити розлучення можна в РАГСі шляхом подачі заяви. Шлюб припиняється не раніше, ніж через місяць, після подачі такої заяви. Якщо ж діти не досягли свого повноліття, і (або) чоловік відмовляється розірвати шлюб, в цьому випадку розлучитися можна буде тільки через суд.
Висновок
Припинити шлюб, значить розірвати його і більше не перебувати в родинних стосунках із колишнім чоловіком. Залежно від згоди другого з подружжя, від наявності неповнолітніх дітей, а також інших випадків, припинити шлюб можна в органах ДРАЦС, або в судових органах.
Крім того, закон встановлює обмеження для чоловіка, який хоче розірвати шлюб. Ними є вагітність дружини, а також перший рік після народження дитини.
Момент припинення шлюбу після його розірвання органах ДРАЦС буде вважатися день, коли співробітниками такого органу внесено запис до книги реєстрації розірвання шлюбу. Моментом припинення шлюбу після його розірвання через суд – день набрання рішенням суду в свою законну силу.
Також пропонуємо Вам ознайомитись з корисними матеріалами у галузі сімейного права, які містяться на наших сайтах: advokat-family.com.ua, rozluchennya-onlain.com.ua, rastorzhenie-braka.com.ua, rozirvannya.com.ua, razvod24.com.ua.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: