Судова практика по поділу майна

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Судова практика по поділу майна" я розповім про судову практику по поділу майна, вартість спільного майна при поділі під час розлучення через суд, поділ майна через суд під час розлучення подружжя, розділ боргів при розділі майна подружжя через суд. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Судова практика по поділу майна

Судова практика по поділу майна може значно відрізнятися в різних країнах і юрисдикціях, а також в залежності від конкретних обставин кожної справи. Однак існують деякі загальні тенденції і принципи, які можуть спостерігатися:

  • Збереження справедливості та рівності: Суди намагаються здійснити поділ майна таким чином, щоб відповідати принципам справедливості та рівності між сторонами.
  • Врахування внеску кожної сторони: При вирішенні справи суди можуть враховувати внесок кожної сторони у створення та збереження майна.
  • Оцінка ринкової вартості: Для нерухомості та інших активів може проводитися оцінка ринкової вартості для визначення їхньої дійсної вартості.
  • Врахування дитячих інтересів: У випадках, коли має місце розлучення з дітьми, суд може враховувати їхні інтереси та потреби при призначенні поділу майна.
  • Врахування зобов’язань та боргів: Зобов’язання та борги також можуть враховуватися при визначенні поділу, зокрема, врахування зобов’язань, які були взяті на майно.
  • Можливість апеляції: Сторонам може бути надана можливість подати апеляцію на рішення суду, якщо вони не згодні з результатами.
  • Медіація та угоди: У деяких випадках суди можуть пропонувати альтернативні методи вирішення суперечок, такі як медіація або угоди, що ґрунтуються на взаємному порозумінні сторін.

Для отримання точної інформації щодо судової практики в конкретній країні чи юрисдикції рекомендується звертатися до місцевих адвокатів або юридичних експертів, які володіють актуальними знаннями місцевого законодавства.

Вартість спільного майна при поділі під час розлучення через суд

Оцінка вартості майна, розділ якого ініціюють подружжя або один з них, повинна бути об’єктивною і визначатися на момент судового розгляду справи. Не рідко учасники процесу намагаються занизити або завищити вартість спірного майна.

приклад

До суду з касаційною скаргою звернувся Захаров М.М. На його думку, майно, передане після розлучення йому і його дружині Захарової Г.К. за рішенням суду першої інстанції, було оцінено суб’єктивно в результаті чого після його розділу частки виявилися нерівними. Це порушило принцип СК України про рівність часток подружжя у спільному майні.

Суд, повторно розглянувши справу за касаційною скаргою Захарова Н.Н., встановив, що розділ майна був проведений судом за оцінкою Захарової Г.К. В результаті чого, вартість майна, переданого колишній дружині Захарова Н.Н., була істотно занижена. Частка ж майна Захарова Н.Н. була визначена виходячи з ринкової вартості аналогічних речей. Справа була направлена ​​на новий розгляд і після проведення товарознавчої експертизи переглянуто.

Таким чином, при розділі майна суд керується виключно його ринковою вартістю, для визначення якої, необхідно провести оціночну експертизу, що підлягає розподілу майна за винятком майна, на яке:

  • встановлюється спільна часткова власність;
  • ділиться в натурі.

Поділ майна через суд під час розлучення подружжя

При зверненні з суду з питання поділу спільної власності подружжя суддя, як правило, дотримується принципу рівності часток. За винятком випадків, коли інший порядок встановлено подружжям самостійно шлюбним договором (Сімейний кодекс України). Наприклад, якщо дружина займалася домашнім господарство, виховувала дітей і не мала можливості працювати, то вона також має рівні права з чоловіком під час розподілу їх спільного майна.

Існує ряд випадків, коли в суді в ході виявлення різних обставин частки діляться не порівну:

  • на рішення суду збільшити частку чоловіка (дружини) може вплинути той факт, що з даним чоловіком (дружиною) будуть проживати неповнолітні діти;
  • в судовому порядку може бути зменшена частка чоловіка, який займався марнотратством в родині, не працював без об’єктивних причин, не вів домашнє господарство;
  • частка одного з подружжя може бути збільшена в суді, якщо чоловік не працював і не приносив гроші в сім’ю з поважних причин. Наприклад, через хворобу.

У будь-якому випадку, повинні бути істотні причини, за якими в судовому порядку відбувається збільшення або зменшення частки подружжя у спільній власності.

Закон про поділ майна подружжя через суд при розлученні

У разі укладення шлюбного договору, співвідношення часток може бути будь-яким (Сімейний кодекс України). Але слід враховувати, що умови шлюбного договору можуть бути визнані нікчемними, якщо вони виявляться вкрай несприятливими для одного з подружжя (Сімейний кодекс України).

приклад

До суду звернулася Зайцева О.В. з позовною заявою, в якому просила розірвати шлюбний договір, укладений між нею і її колишнім чоловіком Зайцевим П.В., так як договором були вкрай несприятливо для неї розподілені частки в їх спільному майні, яке складалося з житлового будинку та земельної ділянки.

Суд в процесі розгляду виявив, що шлюбним договором за Зайцевим П.В. закріплено 4/5 частки від їх загального майна, а за позивачкою 1/5. Суд порахував дане розподіл часток вкрай несприятливим для Зайцевої О.В. і прийняв рішення задовольнити вимоги позивачки.

Розділ боргів при розділі майна подружжя через суд

Як відомо, права породжують обов’язки, тому, володіючи майновими правами, подружжя має і різні зобов’язання.

Як правило, загальні борги подружжя та права вимоги розподіляються судом між подружжям пропорційно присуджених їм часткам (Сімейний кодекс України).

Зобов’язання можуть виникнути у подружжя як до вступу в шлюб, так і під час шлюбу. Вони можуть бути загальними, але можуть відноситися тільки до одного з подружжя:

  • дошлюбні зобов’язання;
  • зобов’язання, що виникли в шлюбі, але в які чоловік вступив, розпоряджаючись своїм, а не спільним майном;
  • зобов’язання, нерозривно пов’язані з особистістю, наприклад, з відшкодування шкоди, заподіяної життю та здоров’ю (деліктні), аліментні зобов’язання.

По всіх перерахованих вище зобов’язаннями чоловік відповідає виключно особистим майном. Якщо особистого майна не вистачає для повного погашення боргів, кредитори вправі вимагати виділити частку боржника, в спільному майні для звернення стягнення на неї (ЦК України).

Які борги діляться під час поділу майна при розлученні в суді?

Спільними зобов’язаннями подружжя визнаються борги, що утворилися в період шлюбу. До них можна віднести:

  • спільні зобов’язання або борги, боржником в яких, виступає тільки один чоловік, але виникли вони в інтересах сім’ї (поліпшення житлових умов, утримання дітей, придбання побутової техніки, ремонт тощо);
  • деліктні зобов’язання, коли подружжям були вчинені дії, що призвели до заподіяння шкоди третім особам;
  • зобов’язання, що виникли з безпідставного збагачення;
  • зобов’язання, за якими подружжя відповідаю разом, наприклад, оплата комунальних платежів.

За спільним боргах або зобов’язаннями подружжя несуть відповідальність спільним майном, пропорційно присуджених їм часткам. Однак нерідкі випадки, коли спільного майна не вистачає для погашення боргів, тоді кожен з подружжя несе солідарну відповідальність своїм майном.

Досить часто виникають ситуації, коли у подружжя утворюються боргові зобов’язання, розтягнуті на тривалий проміжок часу. Це можуть бути кредити на придбання будь-яких речей, автокредити, іпотека. Якщо борг або кредит був узятий до вступу в шлюб, то і погашати його буде зобов’язаний той з подружжя, який його брав. Другий чоловік відповідальності за дані борги не несе.

Судова практика поділу боргів при розлученні подружжя

Кредити, що виникли після вступу в шлюб, будуть зобов’язані виплачувати обоє незалежно від того, хто з них укладав кредитний договір, якщо в суді буде доведено, що кредитні гроші були використані в інтересах сім’ї.

До витрат в інтересах сім’ї можна віднести ремонт в загальній квартирі або придбання побутової техніки. Причому слід зазначити, що борги, придбані в шлюбі, розподіляються між подружжям пропорційно до їхніх часток.

У тому випадку, коли кредит був узятий на задоволення виключно особистих потреб одного з подружжя, наприклад, покупка речей особистого користування, поліпшення особистого або успадкованого майна, відповідальність за його погашення виникає тільки у того чоловіка, на якого оформлений кредит.

В даний час достатнього поширення отримали автокредити. Слід звернути увагу на те, що якщо кредит узятий на покупку автомобіля або іншого неподільного майна, то борг визнається за тим чоловіком, на якого оформлено це майно. А другий чоловік в судовому порядку має право вимагати компенсацію за свою частку в купленому в борг майно. Що стосується залишку боргу, то він розподіляється відповідно до часток.

Досить актуальним у наш час питання про розподіл боргів і майнових прав на нерухомість, що виникли з іпотечних зобов’язань. Так, квартира або житловий будинок, куплені в іпотеку, ділиться між подружжям порівну. В даному випадку не має значення, з ким із подружжя укладено кредитний договір. Іпотечний кредит, подружжя повинні будуть погашати пропорційно присуджених їм часткам. Іноді кредитні організації висловлюють незгоду отримати забезпечену заставою квартиру в частковій власності. Але в судовій практиці даний факт істотно не впливає на рішення у справі. Важливо визначити, що суду не важливо, чи виступав інший член подружжя поручителем при оформленні іпотеки чи ні.

Виплата компенсації при розділі майна подружжя через суд

Досить часто зустрічаються випадки, коли під час розподілу спільної власності одна зі сторін висловлює бажання залишити за нею право на майно повністю, а другій стороні присудити виплату компенсації, що дорівнює належної їй частки. Найчастіше подібні ситуації виникають при розділі нерухомості або неподільних речей.

Майно, що перебуває у спільній частковій власності, може бути поділене між співвласниками за домовленістю між ними (ЦК України). Таким чином, визначення частки у спільній власності не завжди означає фактичного поділу майна в натурі, допустима виплата однієї зі сторін грошової компенсації.

Даний принцип може бути порушений, якщо мова йде про розподіл між власниками речі, яку не можна розділити в натурі. Якщо судом буде встановлено, що один з подружжя має значний інтерес у володінні і використанні неподільної речі, то така річ судовим рішенням може бути передана в особисту власність йому, незалежно від розміру частки того з подружжя, з яким вона передається. Іншого члена подружжя повинна бути виплачена компенсація – вартість його частки.

Розділ нерухомості при поділі майна подружжя через суд

При виплаті компенсації суд завжди керується ринковою вартістю майна на момент розгляду справи, для визначення якої проводиться оціночна експертиза. Так, при визначенні вартості приватного будинку, до уваги беруться ціни на:

  • будівельні матеріали;
  • суми, витрачені на оплату будівельників і обробників;
  • витрати на доставку будівельних матеріалів;
  • розвантажувально-навантажувальні роботи, відповідні розцінками даної місцевості в період розгляду спору.

Вклади, зроблені на ім’я дітей подружжям, не належать до їхньої спільної власності, що не підлягають поділу і вважаються належними дітям. Дитячі речі також не підлягають розділу і передаються без компенсації тому з батьків, з ким проживає дитина (Сімейний кодекс України).

Несення судових витрат при поділі майна в суді

Судові витрати являють собою державне мито та судові витрати. Порядок сплати державного мита та її розмір встановлюються Федеральними законами про податки і збори.

При зверненні до суду подружжя має сплатити державне мито, розмір якої прямо залежить від ціни висунутого ними позову. Ціна позову при розділі майна являє собою майнові вимоги одного з подружжя до іншого, які перший заявляє в суді. Ціна позову буде відповідати тій сумі, яку має намір отримати чоловік, який звернувся до суду з позовом про поділ майна.

Так, наприклад, якщо загальна, спільно нажите майно подружжя складається з квартири вартістю і земельної ділянки, вартістю, то ціна позову буде дорівнює рублей.

Зазвичай ціна позову встановлюється чоловіком, яка звернулася до суду з позовом про поділ майна, з урахуванням вартості подібних речей, самостійно. Однак суддя може змінити вартість, якщо буде доведено, що вона завищена або занижена. Якщо змінюється ціна позову, то відповідно підлягає зміні і державне мито.

Позов про поділ майна подружжя при розлученні: судова практика

Якщо позивач (чоловік) звертається до суду з позовом про поділ майна і про розірвання шлюбу, то він буде зобов’язаний сплатити державне мито за розлучення і окремо за розподіл майна. Розмір державного мита може бути зменшений в суді для малозабезпечених громадян.

Державне мито сплачується до подання позовної заяви. Квитанція про оплату мита додається до позовної заяви. Якщо у позивача скрутне матеріальне становище, підтверджене відповідними довідками і документами, він може клопотати в суді про зменшення розміру державного мита.

  • Якщо винесено позитивне рішення за позовом, то державне мито повертається позивачеві і підлягає стягненню з відповідача в сумі, пропорційній розміру вимог, задоволених судом.
  • Якщо позивачеві в задоволенні вимог було відмовлено, то державне мито піде до відповідного бюджету.

Державне мито може бути повернута, якщо позивач передумав подавати позов або судом було залишено справу без розгляду. В такому випадку необхідно звернутися в податкову із заявою про повернення держмита (термін подачі заяви становить роки), до якої додати довідку з суду про те, що в суд позивач не звертався, оригінал квитанції про сплату держмита.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
З витратами

Судова практика поділу майна при розлученні подружжя

При відсутності згоди подружжя при розділі майна, питання вирішується в судовому порядку, при цьому слід враховувати наступне:

  1. При розподілі майна суд керується виключно його ринковою вартістю в період розгляду справи, для визначення якої проводиться оціночна експертиза.
  2. Крім прав на спільне майно подружжя несуть відповідальність за загальні борги, які розподіляються судом між подружжям пропорційно присуджених їм часткам (Сімейний кодекс України).
  3. Визначення частки у спільній власності не завжди означає фактичний розділ майна в натурі, допустима виплата однієї зі сторін грошової компенсації.
  4. Розмір державного мита при розділі майна не фіксований і залежить від ціни позову, яка визначається позивачем самостійно.
Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Судова практика по поділу майна» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.
Інформація про нашу компанію

Судова практика по поділу майна

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: