Визнання іноземного шлюбу в Україні
Зараз створення інтернаціональних родин не рідкість. Часто громадяни України укладають шлюб з іноземцями. Крім цього, резиденти інших країн, також можуть укласти офіційні відносини на території України.
Що потрібно для визнання іноземного шлюбу в Україні:
- молоді наречені не повинні мати інших зареєстрованих шлюбів;
- потенційне подружжя не повинні бути один одному близькими родичами (батьками та дітьми, дідусем, бабусею, онуками, рідними братами та сестрами, в тому числі тільки по матері або батькові);
- не допускається шлюб між усиновителями та усиновленими;
- а також особами, визнаними судом недієздатними через психічні розлади.
Якщо одночасно з іноземним громадянством особа має громадянство України, то при укладанні шлюбу будуть застосовуватися норми Українського законодавства.
Іноземні шлюби в Україні
Релігійні шлюби, зареєстровані в Україні, не визнаються на державному рівні та не породжують правових наслідків, навіть якщо в державі подружжя така форма шлюбу легітимна.
Якщо в деяких державах наявність свідків при укладенні шлюбу є обов’язковою, то в Україні одружитися та вийти заміж можна без них, це не є вимогою закону.
Стосовно відношення до іноземців, необхідно дотримуватись вимог законодавства країн, громадянами яких вони є, про шлюбний вік та перешкоди до укладення шлюбу.
До речі, знаєте про наші послуги «Розлучення під ключ, розлучення онлайн»?
У Великій Британії жінки можуть виходити заміж з 16 років, а в Болгарії заборонені шлюби між родичами аж до 4 ступені споріднення. З цієї причини для реєстрації шлюбу іноземних громадян в Україні потрібен документ, виданий консульством, що містить дозвіл на вступ до шлюбу.
Дотримання вищеназваних вимог Українського законодавства, що перешкоджають реєстрації шлюбу, є обов’язковою умовою для всіх наречених.
Наприклад, якщо громадянин держави, де дозволені полігамні шлюби, вже перебуває в не розірваному шлюбі, український орган РАЦС відмовить йому в укладенні шлюбу з новим партнером. Також РАЦС відмовить в реєстрації одностатевого шлюбу. Крім цього, іноземні громадяни в Україні можуть укласти консульський шлюб, його реєструє дипломатичний або консульський представник держави, громадянами якої вони є. При цьому, сторони шлюбного союзу повинні мати однакове громадянство, змішані «консульські шлюби» не допускаються, якщо це не передбачено міжнародними конвенціями та договорами.
Примітка: до листопада 2000 року в штаті Алабама діяла заборона на міжрасові шлюби.
З визнанням зарубіжних шлюбів в Україні не все просто.
Які іноземні шлюби визнаються в Україні?
Визнання шлюбу, укладеного за межами України, означає, що даний шлюб буде мати на території України таку ж юридичну силу та такі ж правові наслідки, як звичайний український шлюб. Відмінність буде лише в документі про укладення шлюбу.
Наші громадяни можуть укладати шлюби не тільки в Україні та її консульських установах за кордоном, але й в компетентних органах інших країн. Для визнання шлюбу, укладеного українським громадянином за кордоном, повинні дотримуватися вимог законодавства країни, де реєструється шлюб, а також вимоги Сімейного кодексу України. В іншому випадку шлюб не буде визнаний в Україні.
Якщо там така форма реєстрації шлюбного союзу прирівнюється до державної або є єдино можливою. Таким чином виходить, що зареєстрований в Україні релігійний шлюб юридичної сили не має, а релігійний шлюб, зареєстрований нашими або іноземними громадянами в інших країнах, може бути визнаний в Україні, як офіційний.
В Іспанії та Перу можна вступити в шлюб за дорученням. Тому попри те, що в Україні такої можливості немає, шлюб зареєстрований за дорученням в цих країнах може бути офіційно визнаний.
Одночасно з цим, якщо в іноземній державі укласти полігамний шлюб за участю українських громадян, то в Україні він не буде визнаний, поки раніше укладений шлюбний союз не буде розірвано. Полігамний шлюб громадян Єгипту або Сирії буде визнаватися в Україні. Оскільки в цих країнах така форма шлюбного союзу для своїх громадян закріплена державою.
На нашому сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua Ви знайдете всі відповіді на Ваші запитання у сфері сімейного законодавства України.
Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Процедура розлучення, Розлучення з дітьми, Розлучення без присутності відповідача, Розірвання шлюбу укладеного у США, Визнання розлучення недійсним, Відповідач не прийшов на розлучення, Розлучення з іноземцем у суді.
Легалізація іноземного свідоцтва про шлюб
Особливу увагу слід приділити документам про шлюб. Для визнання іноземного шлюбу в Україні потрібно дотримуватися встановлених правил. Якщо шлюб реєструвався в державі, яка є учасницею Гаазької Конвенції 1961 року, то на документах повинен бути проставлений апостиль, для визнання їх в Україні (Детально про апостилювання документів ми вже розповідали в статті: “Розлучення з австралійцем, розірвання шлюбу в Україні з громадянином Австралії”.
Якщо держава не є учасником конвенції, то на свідоцтві повинна бути відмітка про консульську легалізацію. Тільки при її наявності компетентні органи України зможуть прийняти документ.
Консульську легалізацію іноземного свідоцтва про шлюб ви можете побачити в статті: “Розірвання шлюбу, укладеного в Тунісі”.
З деякими країнами узгоджені особливі спрощені умови визнання документів, коли ніякої легалізації та Апостильованих документів не потрібно.
Наприклад, не потрібно легалізувати деякі китайські свідоцтва, позаяк між Китаєм та Україною в 1992 році був укладений договір про правову допомогу.
Ніякі позначки не потрібні на свідченнях, виданих в країнах СНД (включаючи Грузію, Туркменістан та Україна). Більш того відповідно до Конвенції про правову допомогу та правові відносини у цивільних, сімейних та кримінальних справах, країни-учасниці зобов’язалися пересилати один одному без перекладу свідоцтва про реєстрацію актів цивільного стану. Тому, перебуваючи в Україні, можна запросити через орган РАЦС деякі іноземні свідоцтва про укладення шлюбу.
Неприємні правові наслідки можуть виникнути, якщо громадяни України зареєстрували шлюб в іншій державі, не дотримуючись вимоги Українського законодавства про шлюбний вік, спорідненість, дієздатності, усиновлення, відсутності інших шлюбів. При таких порушеннях іноземний шлюб може бути визнаний в Україні недійсним.
Недійсність шлюбу, укладеного на території України або за її межами, визначається законодавством, яке застосовувалося при укладенні шлюбу щодо тих обставин, які послужили підставою для визнання шлюбу недійсним.
Юристи, компанії rozirvannya-shlyubu.com.ua спеціалізуються на сімейному праві. Якщо вам необхідна юридична допомога при розв’язанні сімейних спорів ви можете звернутися за месенджерами, вказаними у розділі контакти.
Якщо у Вас виникли питання, то пишіть їх нам на електронну пошту skriabinadvokat@gmail.com.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: