Поділ майна за згодою при розлученні

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Поділ майна за згодою при розлученні" я розповім про поділ майна за згодою при розлученні, згода про поділ майна при розлученні, укладення угоди про поділ майна при розлученні, порядок виконання угоди про розподіл майна при розлученні. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
100%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 1

Поділ майна за згодою при розлученні

Поділ майна за згодою при розлученні є способом вирішення питань розподілу майна без судового втручання. Якщо обидві сторони можуть досягти взаємної згоди щодо розподілу активів і зобов’язань, це може спростити і прискорити процес розлучення. Ось основні кроки та аспекти, які варто враховувати при поділі майна за згодою:

  1. Узгодження на питання розподілу: Супрунця повинні узгодитися щодо того, як буде розподілено їхнє майно. Це містити визначення, яке майно є спільним, а яке є особистим.
  2. Оцінка майна: Важливо оцінити ринкову вартість майна, щоб забезпечити справедливий розподіл активів.
  3. Спільний список майна: Створення документа або списку майна, яке підлягає розподілу. Це може включати нерухомість, автомобілі, фінансові рахунки, дорогоцінності та інше.
  4. Розв’язання питань боргів: Супрунця повинні також розв’язувати питання стягнення боргів та зобов’язань. Це включає борги, кредити, позики та інші фінансові зобов’язання.
  5. Підготовка угоди: На основі узгоджень формується письмова угода або домовленість щодо розподілу майна. Ця угода може включати деталі стосовно кожного активу, а також визначати відповідальність за певні зобов’язання.
  6. Подача на реєстрацію: Угода або домовленість може бути подана на реєстрацію у відповідній організації чи суді. Це може робитися відповідно до законодавства вашої юрисдикції.
  7. Виконання угоди: Після реєстрації сторони повинні виконати угоду, здійснити передачу власності та виконати інші зобов’язання, визначені в угоді.

Поділ майна за згодою може бути менш трудомістким і вартісним способом, порівняно з судовим розглядом. Однак важливо мати чітку і повну угоду, щоб уникнути можливих проблем у майбутньому. Якщо у вас є сумніви чи питання, рекомендується звертатися до юриста або адвоката для консультації та підтримки.

Згода про поділ майна при розлученні

Крім майна розділу можуть підлягати рахунки в банках і кредитних організаціях і боргові зобов’язання подружжя. Це дає можливість одній зі сторін при розділі майна не залишитися  з боргами, нажитими спільно, навіть якщо кредит оформлений на одного з подружжя.

Угода не повинна порушувати права подружжя, а також їх неповнолітніх дітей. В іншому випадку вона може бути визнана недійсною.

У разі якщо ділиться нерухоме майно, тобто повинна бути пройдена процедура реєстрації права, то до укладення угоди необхідно звернутися в Управління Державної служби державної реєстрації, кадастру і картографії (Держреєстру).

Як оформити розділ майна за угодою подружжя?

Чоловік і дружина, в тому числі та колишні, можуть укласти угоду про поділ спільно нажитого майна. Але щоб угода мала юридичну силу, необхідно дотримати обов’язкові вимоги закону. Договір:

  • має бути укладений у письмовій формі;
  • посвідчений нотаріусом.

Укласти таку угоду можливо, як перебуваючи в шлюбі, під час розлучення, а також після розірвання шлюбу. Законом передбачений трирічний строк позовної давності для розділу майна між подружжям (Сімейний кодекс України). Таким чином, розділ можна зробити на протязі трьох років після розлучення.

Зміст угоди про поділ майна при розлученні

Треба сказати, що законом не передбачені вимоги щодо укладення такої угоди. У зв’язку з чим, при складанні такого документа повинні діяти загальні норми цивільного законодавства.

  • Угода повинна містити відомості про чоловіка і дружину, дані про зареєстрований шлюб, а також має бути перераховане майно, що підлягає розподілу.
  • Майно повинно бути пойменувати та має містити всі індивідуальні характеристики, що дозволяють його визначити.
  • Розділити можна тільки належну подружжю спільну власність. Треба розуміти, що у власності громадян може бути тільки рухоме і нерухоме майно.
  • В угоду потрібно чітко прописати, кому і яка частина від конкретного об’єкта права власності переходить.
  • Майно повинно бути обов’язково оцінене і містити реквізити правовстановлюючих та правопідтверджуючих документів на майно. Оцінити майно можливо, як самостійно, так і скориставшись послугами незалежного оцінювача.

Не має значення, на кого з подружжя зареєстроване право власності або чиїм коштом було куплене майно.

Також необхідно врахувати в угоді нажиті зобов’язання подружжя, тобто борги. В такому випадку повинен бути визначений порядок погашення заборгованості. Якщо борг переходить до когось одного, то можливо він буде компенсований іншим майном або грошовою компенсацією іншим з подружжя.

Можна на розсуд сторін передбачити додаткові умови, що не суперечать законодавству України. Включити відповідальність за невиконання або неналежне виконання зобов’язань, а також виконання зобов’язань не майнового характеру у відношенні один до одного.

Угодою можливо здійснити розділ майна не порівну. Подружжя на свій розсуд можуть поділити майно і спільно нажиті борги. Наприклад, квартиру можна закріпити за кимось із подружжя не тільки в цілому, але і поділити не рівними частками. При цьому не зайвим буде в тексті самого документа вказати, що сторони згодні з таким розподілом і не мають один до одного претензій, що буде підтвердженням згоди на такі умови.

Укладення угоди про поділ майна при розлученні

Для укладення угоди про розподіл майна необхідно бажання і згода обох подружжя. При цьому закон не зобов’язує сторони обов’язково йти до нотаріуса. Можна, звичайно, скласти договір в простій письмовій формі, але при цьому можна надалі його оскаржити в судовому порядку.

При цьому нотаріальна угода має силу судового акта і не може бути оскаржена, якщо будуть дотримані всі вимоги закону. Після її укладення необхідно зареєструвати права на нового власника на нерухоме майно в Держреєстрі, пред’явивши дану угоду і необхідний пакет документів для реєстрації права.

Даний документ складається у двох примірниках, по одному для кожної сторони. Також можливе складання кількох угод, які доповнюють одна одну або навпаки взаємозаперечувати. При складанні угод, які суперечать одна одній, необхідно анулювати одну з них.

Підводні камені угоди про розподіл майна при розірванні шлюбу

Не підлягає розділу майно, придбане одним з подружжя на особисті кошти, власність, отримана за договором дарування, в порядку спадкування та ін.

Але бувають випадки, коли майно, придбане до оформлення відносин продається під час шлюбу для покупки більш дорогого майна. При цьому воно підлягає розподілу, як загальна власність.

Приклад

Чоловіком до укладення шлюбу був придбаний автомобіль. Його ціна 200 000 тисяч. Далі вже після оформлення відносин з дружиною з’явилася необхідність в придбанні житла. Але для його покупки не вистачало суми в розмірі 100 000 тисяч. На сімейній раді було прийнято рішення про продаж машини і про покупку житла.

Майно можна розділити відповідно до вкладених коштів, але при цьому чоловікові необхідно довести суду, що в покупку житла були вкладені гроші від продажу автомобіля.

У цій ситуації якщо чоловіком буде доведено, що майно було придбано до шлюбних відносин, то розділ, можливо буде здійснити з урахуванням внесених коштів від продажу автомобіля.

Порядок виконання угоди про розподіл майна при розлученні

Отже, угодою можливо передбачити розділ майна на розсуд подружжя. Після укладення такої угоди сторони повинні дотримуватися його умови. Виконання зобов’язань гарантовано судовим захистом, оскільки сторони можуть звернутися до суду.

Якщо майно – нерухоме, зареєстроване не на ту особу, до якої за угодою воно повинно буде перейти, то для того, щоб оформити права на другого з подружжя, необхідно прийти в Держреєстр до цієї угоди та зареєструвати права на нового власника.

Оскільки угода є угодою, то не допускається одностороння відмова від виконання зобов’язань за нею. У разі, якщо одну зі сторін даного документа перестали влаштовувати його умови, то можна скласти нову угоду.

Оформлення житла у власність за угодою про розподіл майна

У разі, якщо між чоловіком і дружиною була укладена нотаріальна угода про розподіл майна і дотримані всі обов’язкові законні вимоги, то вона має юридичну силу. Необхідно для реєстрації прав прийти з нею в Держреєстр для реєстрації права власності на об’єкт нерухомості або на частку в ньому.

Відповідно, на підставі угоди сторонам будуть видані нові свідоцтва – правопідтверджуючі документи. Це стосується тільки нерухомості.

Зміна і розірвання угоди про поділ майна при розлученні

Також в угоді можливо передбачити порядок і умови її розірвання або зміни. Таким чином, до таких документи застосовні правила, передбачені цивільним законодавством про угоди.

З норм цивільного та сімейного законодавства випливає, що даний документ може бути змінений і розірваний в будь-який час за згодою обох сторін. Нова угода має бути складена в тій самій формі, що і попередня, а саме в письмовій формі та посвідчена нотаріусом.

Хоча дане питання чітко не врегульовано СК України, в разі, коли при розірванні шлюбу в судовому порядку буде встановлено, що подружжя не досягли згоди про те, з ким із них будуть проживати неповнолітні діти, про порядок та розмір коштів, що підлягають виплаті на утримання дітей та (або) непрацездатного подружжя, а також про поділ спільного майна подружжя або буде встановлено, що така угода досягнута, але вона порушує інтереси дітей чи одного з подружжя, суд вирішує зазначені питання по суті одночасно з вимогою про розірвання шлюбу.

Відповідальність за невиконання угоди про поділ майна при розлученні

Нормами цивільного законодавства передбачені правила для здійснення угод, а саме, обидві сторони для здійснення такого роду угод, повинні бути:

  • дієздатними, тобто віддавати повний звіт своїм діям;
  • досягти повноліття, або бути емансипованими.

Відповідно до закону, у разі невиконання належним чином умов угоди, передбачається відповідальність за порушення зобов’язань.

Сторона, що не належним чином виконує зобов’язання за угодою повинна буде відшкодувати другій стороні збитки й упущену вигоду. Але таке питання підлягає вирішенню в судовому порядку.

У разі якщо угода передбачає грошові зобов’язання одного з подружжя перед іншим, то можлива сплата відсотків відповідно до Цивільного кодексу України. Таким чином, законодавець захищає права обох з подружжя за угодою про розподіл майна.

Чому необхідне укладення письмової угоди?

Необхідно укладати угоду саме в письмовій формі, оскільки усна форма не дає йому юридичної сили. Так в разі якщо відносини між подружжям зіпсуються і хтось не захоче виконувати усну угоду, іншій стороні буде практично неможливо довести не виконання або неналежне виконання зобов’язань. У зв’язку, з чим письмова форма є гарантією захисту прав в майбутньому.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
З витратами

Поділ майна за згодою при розірванні шлюбу: підсумки

Для укладення угоди про розподіл майна необхідні:

  • згода чоловіка і дружини, тобто домовленість про мирне розв’язання даного питання;
  • звернення до нотаріуса;
  • спільно нажите майно;
  • повна дієздатність обох з подружжя.

Потрібно діяти за законом, а саме не порушувати права третіх осіб (неповнолітньої дитини, кредиторів). В іншому випадку угода може бути визнана недійсною у судовому порядку.

Також повинні бути дотримані вимоги до змісту угоди (в ній повинні бути вказані персональні дані про кожного з подружжя, індивідуальні характеристики майна рухомого і нерухомого). Майно повинно бути визначено індивідуально для подальшого оформлення на нього прав, в тому числі і в Держреєстрі.

Цей варіант вирішення подальшої долі майна є найвигіднішим для сторін. Але часом домовитися неможливо, що робить його не завжди доречним.

Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Поділ майна за згодою при розлученні» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.
Інформація про нашу компанію

Поділ майна за згодою при розлученні

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: