Право батьків на участь у вихованні дитини після розірвання шлюбу в Україні
Офіційне розставання – подія, яка тягне за собою не тільки вирішення спорів про приналежність чоловікові або дружині будь-якого майна, а й, при наявності в сім’ї малюка, з’ясування питання про місце його подальшого проживання, а також порядку подальшого спілкування після розлучення з кожним з батьків.
У законі не знайти однозначної відповіді, з ким саме з батьків повинна залишитися дитина після розірвання шлюбу, адже кожен випадок характеризується індивідуальними особливостями.
ЗВЕРНІТЬ УВАГУ: наявність в сім’ї неповнолітньохї дитини – безумовна передумова для здійснення процедури розлучення в судовій інстанції.
Практика вирішення спорів про визначення місця проживання дітей в Україні така, що в більшості випадків неповнолітніх залишають з матір’ю. При цьому багато хто помилково вважає, що батьківські права й обов’язки батька в цьому випадку істотно скорочуються. Відповідно Сімейного кодексу України батьки мають рівні права і несуть рівні обов’язки щодо своїх дітей.
У Сімейногму кодексі України закріплено, що той, що окремо проживає батько має права на спілкування з дитиною, участь у її вихованні й вирішенні питань. При цьому мати не повинна цьому перешкоджати.
З ким же залишаться діти, де будуть проживати – ці питання можна вирішити двома способами:
- Батьки йдуть на взаємні поступки й виробляють єдине рішення, що фіксується в угоді. Така угода може бути представлено суду при розв’язанню вищезазначених питань.
- Питання про місце проживання вирішується повною мірою на розсуд суду, при врахуванні інтересів дітей.
Коли місце проживання визначено, виникає питання про права матері й батька щодо дитини. Порядок спілкування батька, що живе поза сім’єю, може бути визначений наступним чином:
- Добровільною угодою в усній або письмовій формі;
- Примітка: угода може бути усною, або ж бути відсутньою зовсім – батьки можуть просто поступатися один одному, але у якості гарантії дотримання домовленостей ефективніше скласти саме письмовий документ.
- На підставі рішення суду. Суд визначить час зустрічей і порядок їх здійснення, якщо батьки не можуть знайти варіант, що влаштовує їх обох.
ПАМ’ЯТАЙТЕ! Сімейне законодавство виходить з ідеї, що як до, так і після розлучення права колишнього подружжя на виховання дітей є рівними й здійснюються повною мірою. Відповідне регулювання можна виявити у Сімейному кодексу України.
Заборона чинити перешкоди в спілкуванні з неповнолітньою дитиною нормативно встановлена в Сімейному Кодексі України – навіть живе поза сім’єю батько або мати мають повний комплекс прав на свою дитину. Права батька на дитину після розлучення, навіть якщо він не живе в родині, не можуть бути обмежені іншим батьком лише на тій підставі, що стосунки з колишньою дружиною розпалися.
Право на спілкування батьків може бути поставлено в певні рамки лише в разі позбавлення або обмеження його батьківських прав з підстав, передбачених у кодексі, або ж в рамках визначення порядку спілкування з дитиною в разі встановлення негативного впливу на неповнолітнього.
Права батьків після розлучення
Права матері на дитину після розлучення, так само як і аналогічні права батька, включать себе:
- Право отримувати про дитину інформацію з того виховного або освітнього закладу, в якому він навчається, або ж медичної організації, де він тимчасово перебуває.
- Батькові може бути відмовлено в такій інформації лише в разі, якщо її передача здатна створити з його боку загрозу для життя, здоров’я дитини. Наприклад, у випадках, коли вірогідно відомо про обмеження батьківських прав щодо дитини.
- Право спілкуватися з дітьми безперешкодно. Якщо хтось з подружжя створює перешкоди для такого контакту, захист права може бути проведена через суд.
- Другий батько наділений правом дати або відмовитися надати згоду на виїзд своєї дитини в іншу державу. Зазначене право зафіксовано вже не в положеннях кодексу, а в окремому законі про порядок виїзду і в’їзду в України, де міститься правило про те, що виїхати неповнолітній може лише, коли на це згодні обоє батьків, незалежно від того, в розлученні вони або продовжують жити разом.
До речі: Ми проводимо онлайн-консультації. Надійно, експертно, конфіденційно.
Ця норма поширюється на будь-який виїзд дитини за межі України, в тому числі:
- якщо мета поїздки – постійне місце проживання в іншій державі;
- дитина відправляється в подорож без супроводу когось з батьків (наприклад, з групою дітей від школи);
- коли діти їдуть куди-небудь з одним батьком в туристичних цілях.
При виникненні будь-яких спірних або конфліктних ситуацій, що вимагають кваліфікованої юридичної допомоги, рекомендується не затягувати зі зверненням по допомогу – чим довше ви намагаєтеся захистити свої інтереси самостійно, тим складніше доведеться надалі.
Юристи та адвокати нашої компанії нададуть вам повний спектр правової допомоги будь-якої складності навіть в найзаплутаніших ситуаціях. Спеціальні програми «Розлучення без стресу» і «Аліменти? – Елементарно! » позбавлять вас від необхідності витрачати свій час і нерви на тривалі ходіння по судах.
Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Процедура розлучення, Розлучення з дітьми, Розлучення без присутності відповідача, Розірвання шлюбу укладеного у США, Визнання розлучення недійсним, Відповідач не прийшов на розлучення, Розлучення з іноземцем у суді.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: