Права та обов’язки батьків після розлучення в Україні
Навіть якщо ви отримали рішення суду про розірвання шлюбу і поділили майно, все одно залишилося те, що пов’язує вас обох. Це обов’язок з утримання та вихованню неповнолітніх дітей.
Рівність прав після розірвання шлюбу: міф чи реальність?
Реальність. Якщо, звичайно, мати або батько не позбавлені батьківських прав чи не мають будь-яких обмежень. У більшості випадків після процедури розірвання шлюбу діти залишаються з матір’ю. Ця ситуація призводить до омани, що батько має менше прав. Але за законом України батько також має право (і обов’язок) повноцінно брати участь в житті дітей. Батьківські права припиняються, коли дитина досягає повноліття.
Щоб додатково врегулювати питання мирним шляхом, батьки підписують угоду про дітей. Це документ, в якому прописуються взаємні зобов’язання стосовно дітей:
- періодичність зустрічей дорослого і дитини;
- місце постійного проживання дітей;
- фінансове забезпечення дітей (сума, регулярність виплат тощо.);
- інші значущі для батьків і дітей питання.
Розлучення не є підставою для припинення спілкування з дитиною.
Права кожного з батьків після розлучення
Навіть якщо мати або батько не живуть однією сім’єю, вони все одно мають право зустрічатися з сином або дочкою, гуляти, спілкуватися, ходити в поліклініку, відвідувати батьківські збори, приходити на шкільні та дитсадкові заходи, розв’язувати питання, пов’язані зі здоров’ям дитини.
Батьки можуть:
- отримувати будь-яку інформацію, що стосується дитини: результати медичної діагностики, відомості про рівень успішності, труднощі та успіхи в студіях додаткової освіти;
- захищати права дитини й бути його законним представником у школі, саду, студіях, таборах і т.д.;
- вибирати школу, сад, програму навчання, входити в батьківський комітет установи, розмовляти з педагогами та тренерами;
- виховувати дітей відповідно до своїх моральних орієнтирів і релігійних переконань;
- розраховувати на турботу і зміст з боку своїх, вже повнолітніх, дітей (за умови, що вони не були позбавлені батьківських прав);
- забороняти або дозволяти виїзд з України. Тут є 2 нюанси. Перший – батьківська заборона не повинна порушувати інтереси дитини або його право на відпочинок. Другий нюанс – якщо дитина їде з країни як турист, то дозвіл другого з батьків потрібен.
Батьки наділені не тільки повноваженнями. У матері й батька є рівнозначні обов’язки, які вказані в Сімейному Кодексі України. Батьки рівноцінно зобов’язані стежити за здоров’ям дитини, брати участь у її вихованні та освіті.
До речі: Ми проводимо онлайн-консультації. Надійно, експертно, конфіденціально.
У житті дитини батько й мати повинні брати участь рівноцінно
Обмеження кожного батька в правах на дитину після розлучення
Іноді ситуація змушує обмежити батька або матір в правах. Це відбувається у двох випадках:
- Якщо існує загроза життю і здоров’ю дитини. Наприклад, у батьків є хронічні та інші захворювання (гепатит В, С, туберкульоз, чума, холера, ВІЛ), наявність психічних розладів особистості).
- Якщо відсутня турбота про дитину або поведінка батьків заподіює йому шкоду.
Змінити ситуацію потрібно протягом 6 місяців, але в деяких випадках відповідні органи наполягають на позбавленні батьків прав раніше цього строку.
Реалізація прав батьків після розлучення
Реалізація – це втілення прав батька і матері в реальному житті. Приклад цьому – угода між колишнім подружжям, в якому вони визначають, з ким відтепер знаходиться дитина, як часто спілкується з кожним з батьків, які виплати він отримує.
Що реалізація прав батьків означає на практиці?
- мати й батько вибирають сад, школу, гуртки з урахуванням думки дитини та її здібностей;
- цікавляться життям дітей в садку і школі, допомагають вирішувати конфлікти;
- знають інтереси, здібності та нахили дітей, водять його в студії та гуртки;
- батько, з яким живе дитина, отримує фінансову допомогу на його утримання;
- регулярно проводять час з сином і дочкою: грають, розмовляють, гуляють;
- отримують інформацію про здоров’я дитини, результати проведених обстежень, дають згоду або відмову на проведення процедур.
Тобто і батько, і мати в рівній мірі беруть участь в житті дитини. Якщо одна сторона чинить перешкоди для другої сторони, то захистити своє право можна через суд.
Повного змісту про поняття реалізації батьківських прав немає. І ось чому. Кожні мати й батько виховують дитину по-своєму, цей процес індивідуальний. Один батько вважатиме найважливішим забезпечити інтелектуальний розвиток, другий зробить упор на матеріальне забезпечення, третій докладе всіх зусиль для здобуття вищої освіти, четвертий постарається проводити з дитиною максимум часу. Тому закон мудро не встановлює жорсткий, більш детальний регламент спілкування з дітьми.
Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Процедура розлучення, Розлучення з дітьми, Розлучення без присутності відповідача, Розірвання шлюбу укладеного у США, Визнання розлучення недійсним, Відповідач не прийшов на розлучення, Розлучення з іноземцем у суді.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: