Заява про стягнення аліментів

Заява про стягнення аліментів

Закон зобов’язує батьків матеріально утримувати своїх неповнолітніх дітей, при цьому не має значення, чи знаходяться мати і батько в законному шлюбі чи ні. Якщо один з батьків відмовляється забезпечувати свою дитину добровільно (за згодою сторін), то другий має право стягнути з нього аліменти через суд.

Звернутися до суду за аліментами на дитину можна шляхом подання позовної заяви або заяви про видачу судового наказу. У першому випадку рішення виноситься після проведення судових засідань за участю сторін (позивач – стягувач аліментів, а відповідач – платник), а в другому справа розглядається в спрощеному порядку, і рішення по ньому виноситься без судового розгляду через 5 днів після прийняття заяви.

Якщо потрібно стягнути аліменти в твердій грошовій сумі або були заявлені додаткові вимоги (наприклад, про стягнення аліментів на матір дитини, якій менше 3 років), то справа розглядається тільки в порядку позовного провадження.

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю! У цій статті я розповім про заяву про стягнення аліментів, куди подати заяву про стягнення аліментів, заява на виплату аліментів: розмір, добровільна сплата, заява про стягнення аліментів на дитину через суд, заява щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Куди подати заяву про стягнення аліментів

У загальному випадку всі справи, пов’язані з аліментними виплатами (наприклад, про стягнення аліментів, про звільнення від їх сплати, про зміну розміру виплат або про стягнення неустойки за їх несплату) розглядаються в судовому порядку.

У районний суд слід звертатися, якщо подається заява про зміну угоди про аліменти, а також якщо в позові заявлено додаткова вимога, підсудна районному суду:

  • про визнання батьківства або материнства;
  • про позбавлення батьківських прав;
  • про поділ майна подружжя.

Якщо ж подається позов про зміну (зменшення) розміру платежів від імені платника аліментів, то правила вибору альтернативної підсудності не застосовуються, і позов повинен бути поданий за місцем проживання стягувача аліментів.

При об’єднанні в позовній заяві кількох вимог (наприклад, про поділ спільного майна та стягнення аліментів), право вибору територіальної підсудності в будь-якому випадку залишається за позивачем.

Заява на виплату аліментів: розмір, добровільна сплата

Для добровільної сплати аліментів батьки можуть укласти нотаріальну угоду, в якій можна самостійно вказати всі умови нарахування виплат. Але згідно з Сімейним кодексом України їх ​​розмір в будь-якому випадку не може бути менше, ніж встановлюється в частках від доходу при зверненні до суду. Такий документ буде мати силу виконавчого листа, тому якщо раптом платник згодом відмовиться виконувати зобов’язання, то угоду можна буде направити державним виконавцям для стягнення коштів в примусовому порядку.

При відсутності угоди про сплату аліментів вони стягуються судом у частках від доходу в залежності від кількості дітей:

  • в 1/4 – якщо одна дитина;
  • в 1/3 – якщо дітей двоє;
  • в 1/2 – якщо дітей троє і більше.

Якщо заява на аліменти подається в порядку позовного провадження, то стягувач також має право просити суд, щоб вони нараховувалися в твердій грошовій сумі – тобто в фіксовані платежі щомісяця. Згідно Сімейного кодексу України, аліменти на дитину можуть бути призначені в такому вигляді фіксованої суми, якщо мають місце такі обставини:

  • у батька нерегулярний або мінливий заробіток, або він зовсім відсутній;
  • платник отримує дохід в натурі або іноземній валюті;
  • заявлений дохід менше фактичного (тоді необхідно в судовому порядку довести реальний заробіток другого з батьків).

Також суд може зменшити або збільшити аліментні виплати, враховуючи матеріальний стан сторін і колишній рівень забезпечення дитини (наприклад, до розлучення батьків). Для цього зацікавлена ​​сторона повинна звернутися до суду із заявою про зміну порядку стягнення аліментів. Як докази потрібно надати відомості про доходи кожного з батьків, а також підтвердження витрат на дитину.

Заява про стягнення аліментів на дитину через суд

Якщо один з батьків не бажає укладати добровільну угоду, то для стягнення аліментів потрібно буде звертатися із заявою до суду:

  • Якщо заявлено вимогу тільки про виплату аліментів на дитину, то справа може бути розглянута в порядку наказного провадження. У такому випадку суд приймає рішення на підставі заяви про видачу судового наказу та наданих документів, без призначення судового засідання і виклику сторін.
  • У більш загальному випадку аліменти стягуються в порядку позовного провадження – з проведенням судових засідань, в яких беруть участь позивач (стягувач) і відповідач (платник). Позовна заява на аліменти складається з урахуванням вимог Цивільно-процесуального кодексу України.

Заява щодо видачі судового наказу про стягнення аліментів

Заява про видачу судового наказу складається за правилами Цивільно-процесуального кодексу України. В описовій частині слід вказати про місце роботи боржника і розмірі його доходу (якщо ці дані відомі). Також потрібно відзначити, що у чоловіка відсутні інші аліментні зобов’язання. А в прохальною частини вказується, в якому розмірі від доходу повинні бути стягнуті кошти.

Судовий наказ видається після закінчення 5 днів після звернення до суду. Однак після подачі заяви і після днів після винесення постанови він може бути скасований, якщо боржник подасть в суд заперечення про його видачу. В такому випадку буде винесено ухвалу про скасування судового наказу з роз’ясненням, що заявнику слід звернутися в суд в порядку позовного провадження.

Коли батько повторно звернеться до суду за аліментами вже з позовною заявою, то потрібно буде докласти ухвалу про скасування судового наказу. В такому випадку аліменти будуть призначені з моменту подачі заяви про видачу судового наказу.

Стягнути аліменти в порядку наказного провадження не можна в двох випадках:

  • У спрощеному порядку не можуть бути стягнуті у твердій грошовій сумі, оскільки суд при розгляді справи повинен буде перевірити всі обставини заявлених вимог. А саме, вивчити відомості про доходи сторін і можливо витребувати необхідні докази.
  • Також не можна подати заяву про видачу судового наказу, якщо платник вже сплачує аліменти на іншу дитину. Так як для визначення порядку та розміру виплат суду необхідно буде залучити третіх осіб, а дане питання може бути розглянуто лише у рамках судового засідання в порядку позовного провадження.

Позовна заява про стягнення аліментів на дитину

Щоб суд прийняв позовну заяву про стягнення аліментів, вона повинна бути складена за правилами Цивільно-процесуального кодексу України і містити в собі наступну інформацію:

  • Назва та адреса суду, до якого подається заява.
  • П.І.Б., адреса та контактні дані позивача і відповідача.
  • Назва – «Позовна заява про стягнення аліментів на дитину (дітей)».
  • Описова частина буде складатися з такої інформації:
  • Вказуються дані позивача, ким він доводиться відповідачу і на користь кого стягуються аліменти. Якщо шлюб між подружжям розірвано і дитина проживає з матір’ю, то це також описується.
  • У якому вигляді будуть стягуватися аліменти – в частках від доходів або у твердій грошовій сумі. Якщо стягнення відбувається в фіксованому розмірі, то слід вказати для цього причини, а також повинні бути надані відповідні докази (наприклад, в позовній заяві позивач може клопотати про витребування довідки з Пенсійного фонду про страхові відрахування з заробітної плати іншого з батьків).
  • Описуються підстави для стягнення – ухилення відповідача від виконання обов’язків по утриманню дитини, а також матеріальна потреба.
  • У прохальною частини виражаються позовні вимоги: «прошу стягнути з відповідача аліменти на користь позивача на утримання дитини в розмірі ___ частини всіх видів доходів (або у твердій грошовій сумі) щомісяця, починаючи з дати подання заяви».
  • Перераховується перелік доданих до позову документів:
  • копія паспорта позивача;
  • свідоцтво про народження дитини, а також паспорт, якщо він досяг 14 років;
  • свідоцтво про шлюб або рішення суду про розірвання шлюбу;
  • довідка про доходи обох батьків (при наявності).

Також в залежності від ситуації при подачі позову можуть знадобитися наступні документи:

  • Розрахунок на утримання дитини – чеки про витрати на продукти харчування, непродовольчі товари, медичні витрати тощо.
  • Документи, що підтверджують проживання дитини з позивачем – через органи поліції або керуючу компанію потрібно скласти акт про фактичне проживання позивача з дитиною.
  • Якщо батько приховує свій реальний дохід, то слід клопотати в суді про витребування відповідних доказів або надати їх самостійно. Наприклад, виписки з банківських рахунків або підтвердження інших витрат, невідповідних заявленому доходу відповідача (про покупку автомобілів, нерухомості тощо).

Позов про зміну порядку стягнення аліментів

Згідно Сімейного кодексу України, порядок сплати і розмір аліментів, призначених судом або за згодою батьків, може бути змінений за позовом зацікавленої сторони. В якості підстав для звернення до суду є зміна матеріального чи сімейного стану – як стягувача, так і платника.

Для стягувача це можуть бути наступні причини:

  • зменшення доходу одержувача аліментів;
  • збільшення цін на споживчі товари (інфляція);
  • дохід боржника істотно виріс;
  • з’явилися потреби в придбанні необхідних для дитини продуктів харчування, одягу, медичної допомоги.

Для платника аліментів:

  • поява аліментних зобов’язань по відношенню до інших осіб;
  • зниження доходів у зв’язку з втратою роботи;
  • вихід платника на пенсію;
  • наступ інвалідності чи іншого тяжкого захворювання, при якому боржник не може виконувати трудову діяльність.

Для зміни розміру аліментів суду потрібно надати відповідні докази, такі як довідки з місця роботи, довідки про стан здоров’я, про наявність інших доходів. Або клопотати про їх витребування в позовній заяві.

Заява про стягнення аліментів на утримання подружжя

Сімейним кодексом встановлюється, що подружжя повинні підтримувати один одного матеріально. Тому в деяких випадках мати може стягнути аліменти не тільки на дитину, але і на власне утримання. Порядок і розмір виплат може бути встановлений подружжям за згодою. Однак якщо добровільно домовитися сторонам не вдалося, то аліменти можуть бути стягнуті примусово через суд при наявності однієї з таких умов:

  • Чоловік став непрацездатним під час шлюбу або протягом року після його розірвання – якщо вона тяжко хвора і внаслідок цього не здатний виконувати трудову діяльність, а також у нього відсутні інші доходи, здатні забезпечувати прожитковий мінімум.
  • Якщо дружина здійснює догляд за дитиною, якій менше 3 років.
  • Чоловік здійснює догляд за спільною дитиною-інвалідом до досягнення нею 18 років.

Аліменти на дружину з дитиною, яка не досягла 3 річного віку, можна подати як в період шлюбу, так і після розлучення. При цьому згідно з Сімейним кодексом України чоловік не має право звертатися до суду для розірвання шлюбу, якщо дружина вагітна або дитині менше року. Якщо ж чоловік відмовляється визнавати батьківство, то суд призначає проведення генетичної експертизи.

Аліменти на утримання дружини присуджуються у твердій грошовій сумі. В описовій частині позовної заяви дружині слід вказати на необхідність у додатковій матеріальній підтримці. Наприклад, що відсутній дохід, а аліментів, що стягуються на дитину, буде недостатньо для забезпечення сім’ї.

Якщо у подружжя є дохід, то це не буде підставою для відмови в призначенні виплат. Однак суд при встановленні розміру аліментів буде враховувати матеріальне становище обох сторін і потреби матері і дитини. При прийнятті рішення буде також враховуватися розмір прожиткового мінімуму за регіоном проживання позивача.

Заява державному виконавцю про стягнення аліментів

Згідно чинного законодавства державна виконавча служба починає стягувати аліменти на підставі виконавчого документа і заяви про відкриття виконавчого провадження. Звернутися до виконавця можна в будь-який час незалежно від строку, що пройшов з моменту видачі виконавчого документа.

Залежно від способу стягнення аліментів виконавчі документи можуть бути різними:

  • Після задоволення позову про стягнення аліментів видається виконавчий лист, на підставі якого будуть стягуватися кошти з відповідача. Згідно Цивільно процесуального кодексу України, справи про стягнення аліментів підлягають негайному виконанню, відповідно виконавчий лист видається на руки відразу після винесення рішення або він може бути відразу направлений виконавцю на прохання позивача.
  • При видачі судового наказу отримувати виконавчий лист не потрібно, так як судовий наказ сам по собі є виконавчим документом, тому його можна відразу направити державному виконавцю.
  • Якщо між батьками підписано нотаріальну угоду про сплату аліментів, то його також можна пред’явити виконавцю для відкриття виконавчого провадження.

Заява державному виконавцю про стягнення аліментів подається за місцем проживання або перебування боржника, або за його останнім відомим місцем проживання. При складанні заяви в ній повинні бути вказані такі відомості:

  • Дані стягувача (П.І.Б., місце проживання, паспортні та контактні дані).
  • Персональні дані боржника, а також відомості про останнє відоме місце роботи або інформація про інші доходи (допомогих, пенсії тощо).
  • Реквізити банківського рахунку для нарахування платежів.

Судовий збір при стягненні аліментів

Згідно з Цивільно-процесуальним кодексом України, при подачі позову про стягнення аліментів громадяни звільняються від сплати судового збору. При задоволенні позовних вимог він стягується з відповідача.

Дані правила діють, якщо подається заява про зміну порядку сплати аліментів стягувачем. Якщо ж така заява подається платником, то судовий збір розраховується від ціни позову – як для вимог майнового характеру за правилами чинного законодавства України. Ціна позову в цьому випадку буде розраховуватися від суми, на яку зменшуються платежі в період одного року.

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по стягненню аліментів.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по стягненню аліментів буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по стягненню аліментів.

Відповіді адвоката про заява про стягнення аліментів
Хто має право на отримання аліментів?

Як подати заяву на стягнення аліментів?

Як виконується рішення суду про стягнення аліментів?

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.
Інформація про нашу компанію

Заява про стягнення аліментів

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: