Як відбувається розлучення в суді

Як відбувається розлучення в суді?

Якщо у подружжя є діти, які не досягли повноліття, або один з них не згоден розлучатися, розірвання шлюбу відбувається тільки в судовому порядку (відповідно до Сімейного кодексу України).

Розглядати справи про припинення шлюбу буде суд. Все залежить від того, чи досягли подружжя угоди про подальше місце проживання дітей і не потрібно розглядати питання про поділ спільно нажитого майна.

Процедура розлучення в суді містити кілька етапів:

  • складання позовної заяви та надання комплекту документів;
  • оплата судового збору (станом на 2021 рік становить 908 грн, 00 коп.);
  • прийняття судової ухвали про відкриття провадження по справі;
  • попереднє засідання у справі;
  • основні слухання;
  • прийняття судового рішення та набрання ним чинності.

Тривалість шлюборозлучного процесу в суді залежить від кількості засідань, явки сторін, наявності або відсутності строку для примирення подружжя. Зазвичай, мінімальний строк для прийняття рішення суду по розлученню – один місяць з моменту прийняття позовної заяви до розгляду.

Судові засідання про розлучення, як і інших адміністративних справ, проводить одноосібно суддя або суддя і секретар. Будь-яке слухання складається з:

  • перевірки явки сторін;
  • оголошення їх прав і обов’язків;
  • виступи позивача й відповідача;
  • дослідження доказів;
  • дебати сторін;
  • оголошення судового рішення.

Порядок розлучення через суд

Після того, як ініціатор розірвання шлюбу направляє в суд позовну заяву з відповідними вимогами, суддя приймає ухвалу про відкритят провадження по справі. Якщо ж заява складена некоректно або надано неповний комплект документів, суд може відмовити в прийнятті заяви або повернути його позивачу для усунення недоліків, які заважають розгляду справи.

Якщо заяву прийнято, суд призначає попереднє судове засідання. Згідно з чинним законодавством воно необхідне для визначення підготовленості справи до розгляду. Попереднє слухання суддя проводить одноосібно, а позивач і відповідач заздалегідь сповіщаються про дату і місце його проведення.

В ході попереднього судового засідання суддя перевіряє подані документи, з’ясовує додаткові обставини. На цьому ж етапі подружжю буде запропоновано примиритися. Якщо цього не станеться, суд призначить дату основного засідання.

Слухання про розірвання шлюбу через суд

Слухання про розірвання шлюбу, як і інші судові засідання, починаються з перевірки явки сторін. Якщо подружжя з подружжя присутні, то слухання оголошується відкритим. Якщо подружжя з подружжя були сповіщені про дату і місце проведення розгляду, але один з них до суду не з’явився, слухання у справі про розлучення може бути відкладено для повторного оповіщення.

Як і будь-яке засідання у цивільних справах, розгляд у справі про розірвання шлюбу проходить у декілька етапів:

1. Суд роз’яснює подружжю права та обов’язки сторін. Так, згідно з Цивільно-процесуальним кодексом України позивач має право відмовитися від позову, збільшити або зменшити розмір позовних вимог. У цей момент подружжя може пред’явити клопотання, мають відношення до справи.

2. Виступ позивача і відповідача. Згідно З (Цивільно-процесуального) кодексу України сторони повинні довести ті обставини, на яких вони засновують свої вимоги.

  • У разі судового розгляду в справі про розлучення суддя пропонує першим висловитися дружину, яка виступає позивачем. Вона може пояснити причини, за якими продовження шлюбу неможливо.
  • Після виступу позивача, інший член подружжя може поставити йому питання і висловити свою точку зору.

Якщо відповідач не згоден з рішенням про розірвання шлюбу і вважає, що є шанси зберегти сім’ю, його висловлювання можуть бути враховані суддею. В цьому випадку подружжю призначається строк для примирення.

3. Дослідження доказів. Після того, як подружжя висловилися й озвучили свою позицію, суддя розпочинати вивчення доказів. Цей етап особливо важливий, якщо одночасно зі справою про розірвання шлюбу розглядаються питання про поділ спільно нажитого подружжям майна або подальше місце проживання дітей. Судом можуть бути розглянуті письмові докази, наприклад, довідки про доходи, залучені фахівці та свідки.

4. Дебати сторін. Після вивчення поданих подружжям доказів, суддя дає їм можливість повторно висловитися. Цей етап називають дебати сторін. Позивач і відповідач або їх представники під час судових дебатів можуть виступити з урахуванням почутого і представлених іншою стороною доказів.

5. Оголошення рішення суду. Після дебатів сторін суд може піти на перерву, повідомити про призначення повторного слухання в інший день або відразу винести рішення у справі про розлучення. Якщо розглядається тільки питання про розірвання шлюбу, суддя після першого засідання часто призначає подружжю строк для примирення, після закінчення якого призначається нове засідання і приймається остаточне рішення суду.

Виступи подружжя, питання і пояснення судді, згідно з Цивільно-процесуальним кодексом України заносяться до протоколу судового засідання. Він може бути складений, як під час слухання, так і після нього протягом трьох днів. Подружжя можуть зажадати внести в протокол обставини, що здаються їм істотними для розгляду справи про розірвання шлюбу.

Які питання ставить суддя при розлученні в суді?

Сімейне законодавство України направлено на захист дитинства, материнства і збереження сім’ї. Тому основне завдання судді під час слухання справи про розірвання шлюбу – з’ясувати причину розвалу сімейного союзу і спробувати запобігти розлучення. Головним питанням, яке суддя задасть дружину, який виступає ініціатором розлучення, стане питання про причини розірвання шлюбу. Найчастішими приводами для розірвання сімейного союзу вважаються:

  • алкогольна або наркотична залежність чоловіка або дружини;
  • подружня невірність;
  • роздільне проживання або втрата близьких відносин в парі;
  • проявлена ​​одним з подружжя жорстокість.

Якщо у подружжя є неповнолітні діти, то ще одним важливим питанням стане, чи досягнута між чоловіком і дружиною угоду про місце їх подальшого проживання і порядку спілкування з кожним з батьків.

На повторному засіданні суддя уточнить у подружжя, не змінили вони свого рішення. Якщо цього не сталося і після строку на примирення, буде прийнято рішення суду про розірвання шлюбу.

Строки розлучення через суд

Шлюборозлучний процес в суді може триває однозначно довше, ніж розірвання шлюбу через органи РАЦС:

  • зазвичай перше засідання у справі може бути призначено не раніше, ніж через місяць після прийняття позовної заяви;
  • рішення, прийняте судом, набуває чинності також через 30 днів після його оприлюднення (цей період дається сторонам на оскарження рішення).

Таким чином, мінімальний строк розірвання сімейного союзу через судові інстанції – два місяці.

На тривалість шлюборозлучного процесу безпосередньо впливає явка сторін. За умови, що і позивач, і відповідач були сповіщені про дату і місце проведення слухання, але один з них до суду не з’явився, суддя має право перенести засідання і призначити іншу дату розгляду справи. При цьому згідно з законодавством України, судове рішення може бути скасовано, якщо засідання проходило без одного з подружжя або його представника та письмові підтвердження, що він був сповіщений, відсутні.

Однак навіть при явці обох сторін, розірвання шлюбу через суд може бути відкладено на кілька місяців у зв’язку з призначенням строку для примирення подружжя. Згідно З сімейним кодексу України, цей період не може перебільшувати шість місяців.

Висновок

Правила припинення шлюбу в судовому порядку регламентовані Сімейним кодексом і Цивільним процесуальним кодексом України. Прискорити розгляд справи допоможуть явка обох сторін і заздалегідь досягнуті домовленості про подальше місце проживання дітей та поділ спільно нажитого майна.

Послуги адвоката по сімейному справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по судовому засіданню по розлученню.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по судовому засіданню по розлученню буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по судовому засіданню з розлучення.

Олексій Скрябін
Олексій Скрябін
Сімейний адвокат
Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по судовому засіданню по розлученню, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.

 

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: