Розірвання австралійського шлюбу в Україні
Інститут шлюбу Австралії вельми цікавий та з плином часу зазнав великих змін від групових до одностатевих шлюбів. Племена австралійських аборигенів були поділені на класи, кожен чоловік одного класу вже від народження був чоловіком кожної жінки іншого класу, цілі групи були одружені один з одним. Згодом груповий шлюб поступився місцем парному, але з елементами полігамії, переуступкою дружин. Відмінною рисою сімейного укладу Австралії є вибір подружжя, літні впливові чоловіки вибирали собі в дружини молодих, привабливих та здорових жінок, а юнаки, ще не заслужили поваги в громаді, вступали в шлюб, як правило, з вдовами або жінками з фізичними відхиленнями. та тільки в подальшому при зміні соціального статусу чоловіки, йому ставав доступний шлюб з молодими та красивими нареченими. Своїх чоловіків, в більшості випадків, не вибирали, їх призначав рада старійшин, або батьки домовлялися про майбутнє шлюбі своїх дітей ще до їх появи. Обвинувачений суспільством зараз шлюб за розрахунком фактично з’явився ще за часів аборигенів та вважався еталоном сімейного укладу.
Після колонізації території Австралії Великобританією, правова система держави зазнала суттєвих змін, в тому числі та інститут шлюбу та сім’ї. Мінімальний шлюбний вік був піднятий до 18 років, встановлені правила та процедури, необхідні для реєстрації шлюбних відносин, створений регулюючий орган в даній сфері: Департамент реєстрації народжень, смертей та шлюбів. В кінці 2021 року в результаті проведення громадського референдуму були офіційно узаконені одностатеві шлюби. Так Австралія стала одним з центрів тяжіння майбутніх подружніх пар з метою реєстрації шлюбу.
На просторах інтернету можна побачити безліч пропозицій туристичних операторів про проведення шлюбної церемонії в екзотичних країнах, з отриманням іноземного свідоцтва про укладення шлюбу. Весілля – це яскрава подія, спогади про який залишаться в пам’яті надовго, а якщо вони будуть підкріплені яскравими тропічними фарбами та відмінною сонячною погодою, згадувати буде приємніше подвійно. Крім того, Австралія пропонує досить великий вибір організації весільних церемоній, наречений з нареченою можуть вибрати практично будь-яке місце на материку для проведення виїзного торжества.
Багато наших співвітчизників в даний час вважають за краще не влаштовувати традиційні дорогі святкування з родичами з усіх регіонів в Україні, а відправляються удвох на реєстрацію шлюбу та одночасно у весільну подорож в усі куточки планети, в тому числі в Австралію.
Але, якщо раптом трапляється, що сімейне життя не складається, виникає питання: «А як розірвати такий шлюб? Чи потрібно знову удвох летіти до Австралії за заповітним свідоцтвом?»
Реальний випадок з судової практики про розірвання шлюбу, укладеного в Австралії
Так пан Р. звернувся до нас за консультацією з питання розірвання шлюбу, укладеного в Австралії, пояснивши, що у подружжя є спільна неповнолітня дитина. Всі документи про шлюб та про народження неповнолітньої дочки були видані австралійським Департаментом реєстрації народжень, смертей та шлюбів. Але, що особливо важливо, на кожному з них стояв апостиль та все було переведено на українську мову та нотаріально завірено.
Апостиль – це спеціальний штамп, який підтверджує законність документа, виданого однією країною, для пред’явлення на території іншої, визнає таку форму легалізації (відповідно до Гаазької конвенції 1961 року).
Апостиль містить:
- Найменування держави, яка видала апостиль.
- Прізвище та посада особи, яка підписала документ
- Найменування установи, печаткою або штампом якого скріплений документ.
- Назва органу, що проставив апостиль.
- Назва міста, де проставлено апостиль.
- Дату проставлення.
- Номер.
- Відбиток печатки або штампа установи, що проставив апостиль.
- Підпис посадової особи, що проставив апостиль.
Тема «Apostille (Convention de la Haye du 5 octobre 1961)» обов’язково повинен бути на французькій мові, а сам апостиль може бути складений французькою, англійською або національною мовою держави, проставивши його. У разі недотримання встановленої форми, документи можуть не мати ніякої юридичної сили.
Судова практика в Україні з цього питання вже сформувалася. Наприклад, в 2007 році Дарницький районний суд не визнав доказом у справі ряд документів, засвідчених апостилями в Німеччині, з огляду на недотримання встановленої Гаазької Конвенції форми апостиля.
При роботі з документами будьте дуже уважні! Будь-які відомості, що вносяться до офіційних документів, вимагають перевірки!
Чотири роки тому Р. з нареченою вирішили не влаштовувати класичне весілля, а відправитися на закордонний курорт, де вони познайомилися, та організувати торжество там. Через те, що церемонія в австралійському РАЦСі може бути проведена виключно в будній день, в робочі години, при цьому на неї відводиться не більше 15 хвилин, майбутні подружжя вирішило організувати виїзну церемонію. Визначилися з датою та місцем проведення одруження, знайшли виїзного реєстратора, оплатили податок за проведення весілля та подали «Заява про намір вступити в шлюб» в австралійський аналог РАЦСу. Свідків шукати не довелося, їх надали органи, які реєструють шлюб. Вже по прибуттю в Україну молодята отримали свідоцтво про укладення шлюбу з проставленим Міністерством закордонних справ Австралії апостилем. Документи були переведені на українську мову та нотаріально засвідчені.
Австралійське свідоцтво про укладення шлюбу, крім звичних даних про подружжя, містить таку інформацію як:
- рід занять нареченого та нареченої;
- П.І.Б. батьків подружжя (із зазначенням дівочого прізвища матері);
- дані про особу, що зареєстрував шлюб;
- місце зберігання документів про укладення шлюбу.
Подружжя все частіше стали проводити час в Австралії, пізніше у них там народилася дочка. Стало зрозуміло про переїзд на постійне місце проживання в Австралію. Тут у подружжя почалися розбіжності. В результаті Р. повернувся в Україну один. Через деякий час було прийнято рішення про розлучення.
Розірвання австралійського шлюбу в Київській області
Незалежно від того, де громадяни України зареєстрували шлюб, вони мають право його розірвати в Україні. Відповідно до цивільного процесуального законодавства позов про розірвання шлюбу може бути поданий:
- До суду за місцем проживання відповідача.
- Позивачем за своїм місцем реєстрації, якщо з ним зареєстровано спільну неповнолітню дитину, або якщо за станом здоров’я його виїзд до місця проживання відповідача представляється скрутним (повинно бути документально підтверджено).
- За місцем знаходження майна відповідача або за його останнім відомим місцем проживання в Україні, якщо його поточне місце проживання їх невідоме, або він не має місця проживання в Україні.
Так як Р. був прописаний з дружиною за однією адресою в Київській області, позов слід подавати в суд, до територіальної підсудності якого відноситься дана адреса реєстрації. При цьому в позовній заяві ми вказали фактичну адресу проживання відповідачки в Австралії, для її належного повідомлення про судовий розгляд.
Процесуальне законодавство вимагає прикладати кількість копій документів по числу учасників процесу, але так як було потрібно розірвати шлюб в короткі строки, був прикладений другий додатковий пакет документів для відправки відповідачці за фактичною адресою реєстрації за кордон.
Нотаріально завірені переклади були вже підготовлені, потрібно скласти позовну заяву та прикласти:
- Копію позовної заяви для відповідачки в двох примірниках.
- Оригінал свідоцтва про укладення шлюбу з нотаріально завіреним перекладом для суду та дві копії для відповідачки.
- Три копії свідоцтва про народження загального неповнолітньої дитини з нотаріально завіреним перекладом.
- Квитанцію про сплату судового збору.
У зв’язку з тим, що цивільну справу вели представники, також була додана копія паспорта позивача для суду та три копії довіреності представників.
На стадії досудової підготовки у справі наші сімейні юристи отримали на руки судову повістку для передачі відповідачці та пакет документів для відправки за кордон своїм коштом. Дані дії були необхідні для належного повідомлення відповідачки до моменту першого судового слухання. Документи були направлені експрес-відправленням з описом вкладення до Австралії.
Сторони були повідомлені належним чином, однак, відповідачка в судове засідання не з’явилася, свою позицію у справі не надала. Суд запропонував розглянути справу в порядку заочного провадження або відкласти розгляд на іншу дату. За погодженням з паном Р. був обраний перший варіант.
Для прискорення вступу заочного рішення в законну силу наші сімейні юристи самостійно направили його в Австралію відповідачці. За трек-номером відправлення можна було відстежити дату вручення судової кореспонденції. Дані відомості були представлені в суд. Через 7 днів та 1 місяць після вручення рішення вступило в законну силу. Пан Р. отримав на руки судові документи про розірвання шлюбу.
Читайте також:
Як розірвати шлюб, якщо відповідач не є на судове засідання? Консультація юриста.
Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Скасувати рішення суду про розлучення, Як швидко розлучитися, Визнання розлучення недійсним, Порядок розірвання шлюбу, Розлучення в суді, Розлучення без присутності відповідача, Як подати на розлучення, Як оформити розлучення.
Що таке заочне рішення суду при розлученні?
А тепер детальніше розповімо, чим заочне рішення суду відрізняється від звичайного.
До речі:
Знаєте про наші послуги «Розлучення під ключ, розлучення онлайн»?
Докладніше
У разі неявки в судове засідання відповідача:
- повідомленого належним чином про час та місце судового засідання;
- не повідомив про поважні причини неявки;
- не просить про розгляд справи за його відсутності;
справа може бути розглянута в порядку заочного провадження (про це суд виносить ухвалу).
2. Якщо позивач не згоден на розгляд справи в порядку заочного провадження за відсутності відповідача – суд відкладає розгляд справи та направляє відповідачу нове повідомлення про дату засідання.
3. У разі згоди на заочний розгляд, суд виносить заочне рішення суду.
4. Копія заочного рішення суду надсилається відповідачу не пізніше ніж протягом 3-х днів з дня його прийняття з повідомленням про вручення.
5. Позивачу, який не був присутній в судовому засіданні та просить суд розглянути справу в його відсутність, копія заочного рішення суду надсилається також не пізніше ніж протягом 3-х днів.
6. Рішення може бути оскаржено, заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом 30-ти днів з дня фактичного отримання копії цього рішення.
7. У разі подання такої заяви суд повідомляє учасників процесу про час та місце розгляду даної заяви та поширює серед усіх його сторін копії з додатком матеріалів.
8. Якщо заяви від відповідача протягом 30-ти днів з моменту вручення йому заочного рішення або повернення листи по закінченню строку зберігання на пошті, не надходить, починається відлік місячного строку на оскарження, після якого рішення вступає в законну силу. У цьому полягає основна відмінність від звичайного рішення суду.
Отже, вступ в силу заочного рішення складається з наступних періодів:
- Ухвалення заочного рішення.
- 3 дні на відправку заочного рішення відповідачу.
- Час в дорозі поштового відправлення.
- 30 днів на подачу заяви про перегляд заочного рішення з моменту його фактичного отримання.
- Місяць на оскарження рішення в апеляційну інстанцію.
- Рішення вступає в законну силу.
У більшості випадків судді використовують заочне рішення, як додатковий спосіб повідомлення відповідача, що не реагує на традиційні способи сповіщення, встановлені процесуальним законодавством (судові повістки, телеграми та ін.) Для забезпечення його явки в суд. Особа, яка отримала копію заочного рішення, негайно з’являється до суду для його скасування. Але як показує судова практика, лише трохи понад 5% заочних рішень скасовується, в той час, як інші 95% вступають в законну силу без будь-яких на те перешкод.
У випадку з паном Р., з урахуванням відправки судової кореспонденції за кордон, вступ рішення в законну силу зайняло півтора місяця, на відміну від звичайного місячного строку. В той самий час вдалося уникнути затягування процесу, шляхом відкладення слухань на строк в межах трьох місяців.
Кожен випадок індивідуальний, процесуальні нюанси ведення справи часом грають значну роль в розгляді спору, тому кваліфікована юридична допомога набуває особливо важливого значення.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:
- Документи для розлучення
- Розділ подарованого майна
- Розлучення без присутності подружжя
- Розлучення в односторонньому порядку
- Свідоцтво про розірвання шлюбу
- З ким залишаються діти після розлучення?
- Документи при розлученні з дітьми
- Місце проживання дитини при розлученні
- Зміна прізвища дитини після розлучення
- Розлучення якщо є діти