- Мирова угода при розлученні
- Скласти мирову угоду між подружжям при розлученні через суд
- Угода між подружжям при розірванні шлюбу через суд
- Угода про визначення місця проживання дитини
- Угода про поділ спільного майна подружжя
- Порядок складання мирової угоди при розлученні судом
- Зразок Мирової угоди про розірвання шлюбу
- Припинення шлюборозлучного процесу судом при затвердженні мирової угоди
- Питання наших читачів і відповіді консультанта
- Висновок
- Послуги адвоката по сімейному справам
Мирова угода при розлученні
В рамках шлюборозлучного процесу в суді, подружжя може вирішити спірні питання і прийти до компромісу по ним шляхом укладення мирової угоди. Його предметом можуть виступати раніше невирішені чоловіком і дружиною питання, щодо спільної згоди на розлучення, місця проживання та порядку виховання спільних дітей, розділу спільної власності, а також порядку і розміру сплати аліментного змісту.
Після укладення такої угоди, сторони передають його на затвердження суду, який перевіряє його зміст на предмет законності. У разі відповідності документа всім вимогам, суд приймає ухвалу про затвердження зазначеної угоди, після чого шлюборозлучний процес припиняється, а сторони втрачають право на повторний розгляд врегульованих питань в суді.
Скласти мирову угоду між подружжям при розлученні через суд
Мировою угодою, складеною між подружжям, прийнято вважати акт, підписаний в рамках судового розгляду, яким сторони припиняють наявний між ними суперечка і усувають невизначеність своїх правовідносин, шляхом надання взаємних поступок. Право укладення мирової угоди надано сторонам відповідно до Цивільного процесуального кодексу України, а також Сімейного кодексу України.
Мирова угода являє собою якийсь компроміс, якого досягли подружжя при розв’язанню спірних питань в судовому порядку, а не задоволення позовних вимог одного з них.
Виходячи з положень, предметом мирової угоди при проведенні шлюборозлучного процесу в судовому порядку, можуть виступати питання:
- про розірвання шлюбу;
- про місце проживання неповнолітньої спільної дитини;
- про те, хто з батьків буде сплачувати аліменти та в якому розмірі;
- про поділ спільно нажитого майна;
- про отримання аліментного змісту від колишнього чоловіка і т.д.
Угода між подружжям при розірванні шлюбу через суд
Питання про розірвання шлюбу розглядається в судовому порядку у випадках:
- коли у подружжя є неповнолітні діти;
- коли у другого чоловіка відсутня згода на розірвання шлюбу або є інші заперечення;
- коли один з подружжя ухиляється від розірвання шлюбу в органах РАГСу, навіть попри відсутність у нього будь-яких заперечень.
Якщо на момент подання позовної заяви один з подружжя висловлював свою незгоду на розлучення, а в рамках судового процесу змінив свою думку, то спільна згода на розірвання шлюбу може стати предметом Мирової угоди, що укладається подружжям.
Угода про визначення місця проживання дитини
Мировою угодою може вирішуватися питання визначення місця проживання дитини та умов його взаємного батьківського змісту, а також сплати аліментів.
Рішення, прийняті батьками з питань місця проживання та утримання дитини повинні відповідати інтересам дитини, в іншому випадку суд повинен відхилити угоду і вирішити ці питання самостійно.
Так, якщо сторони досягли компромісу в цих питаннях, то до мирової угоди повинні бути внесені відомості, що регулюють:
- місце проживання дитини з одним з батьків, із зазначенням повної адреси проживання;
- порядок розв’язання питань виховання, освіти, лікування та оздоровлення дитини;
- порядок сплати одним з батьків аліментів на дитину, із зазначенням граничних строків і розмірів їх сплати, а також джерел, з яких вони будуть сплачуватися;
- порядок відвідування і зустрічей дитини з батьків, які проживають окремо;
- питання спільного відпочинку, проведення свят та інше.
Угода про поділ спільного майна подружжя
Розділ спільно нажитого майна також може бути предметом мирової угоди, що укладається подружжям при розлученні. При його підписанні подружжя повинні враховувати, що:
- За загальним правилом, частки подружжя у спільній власності вважаються рівними. Однак угодою, чоловік і дружина можуть визначити будь-які розміри часток, відступаючи від загальноприйнятого принципу їх рівності.
- Сторони можуть визначити не тільки частки власності, а й зробити по предметно розділ спільно нажитого майна, вказуючи, кому і яке майно переходить, хто отримує компенсацію, в яких розмірах, і в якому порядку вона сплачується.
- Мирова угода про розподіл майна не може стосуватися інтересів третіх осіб (наприклад, кредиторів). Якщо ж він зачіпає права третіх осіб, суд мати право виділити дана вимога в окреме провадження.
Приклад
Оскільки у Д і П було двоє неповнолітніх дітей, їх розлучення повинне було проходити в судовому порядку. Одночасно з вимогою про розлучення, П зажадала здійснити розділ спільно нажитого майна і в інтересах дітей відступити від рівності часток у майні та присудити їй більшу частку загального майна.
Однак, в процесі переговорів з чоловіком, вони прийшли до компромісу в спірних питаннях і уклали мирову угоду, яке представили суду. Воно встановлювало, що розділ майна між До і П здійснювався в рівних частках. Оскільки угода не суперечила, суд затвердив його і припинив розгляд справи.
Порядок складання мирової угоди при розлученні судом
Укладення мирової угоди допускається на будь-якій стадії шлюборозлучного процесу – з моменту подачі позовної заяви до моменту видалення судді в нарадчу кімнату. До цього моменту сторонам необхідно представити складену угоду на розгляд суду.
У кожному разі угода складається в декількох примірниках – по одному, кожної зі сторін угоди, а також суду.
При укладанні такого документа подружжю рекомендується дотримуватися такого порядку і рекомендацій:
Проведення переговорів і підготовка документа. Перед укладанням «мирової угоди», подружжя проводять переговори, щодо кожного зі спірних умов, за якими вони планують прийти до компромісу.
Для підвищення продуктивності рекомендується скористатися консультативними юридичними послугами і послугами адвокатів. Підготовку тексту документа, для максимально грамотного складання, необхідно також доручити юристу.
Подання мирової угоди суду. Для залучення мирової угоди до справи, сторонам необхідно заявити клопотання про його затвердження. Після цього суд перевіряє його зміст на предмет суперечок чинному законодавству, а також на предмет зачіпання інтересів третіх осіб. При наявності таких умов суд повертає документ на доопрацювання сторонам.
Затвердження мирової угоди. Після перевірки змісту документа на предмет невідповідностей, суд приймає ухвалу, яка затверджує Мирову угоду й одночасно припиняє провадження у справі. У ньому також повинні бути вказані умови документа, затвердженого судом. Таке визначення може бути оскаржене в апеляційну інстанцію протягом 30 днів з дня його прийняття, шляхом подачі апеляційної скарги.
Зразок Мирової угоди про розірвання шлюбу
Мирова угода підлягає письмовому оформленню. При цьому будь-яких конкретних вимог до його змісту, крім зразкового переліку розглянутих у ньому питань, законодавством не передбачено.
Виходячи з цього, мирова угода складається у довільній формі, але це жодним чином не применшує вимоги про його юридичної грамотності.
Судова шлюборозлучна практика дозволяє виділити аспекти та умови, від яких необхідно відштовхуватися при складанні мирової угоди при розлученні, у зв’язку з чим документ повинен включати:
- найменування та адресу суду, ПІБ судді, персональні дані позивача і відповідача, а також номер справи, що перебуває у провадженні вказаного судді;
- вказівка на укладення угоди за спільною згодою, з метою припинення спору на визначених сторонами умовах;
- місце проживання загального неповнолітньої дитини при його наявності з одним з подружжя, умови утримання, виховання та відвідування дитини;
- визначення розміру і порядку виконання аліментних обов’язків;
- умови розділу спільно нажитого майна;
- порядок розподілу судових витрат в частках або твердій сумі;
- наслідки відмови від добровільного виконання документа;
- кількість примірників та додані до угоди документи.
Документ закріплюється підписами сторін, після чого підлягає затвердженню суддею.
Припинення шлюборозлучного процесу судом при затвердженні мирової угоди
Після перевірки змісту представленого проекту документа на предмет його відповідності, суд постановляє ухвалу, якою затверджує Мирову угоду. Виносячи зазначену ухвалу, суд одночасно припиняє провадження у справі про розлучення.
У визначенні повинно бути вказано, що повторне звернення до суду тими ж сторонами з того самого спору про той самий предмет і з тих самих підстав неприпустимо. Таким чином, у разі затвердження угоди та прийняття відповідної ухвали, шлюборозлучний процес остаточно припиняється.
У разі незатвердження угоди через його невідповідність, суд приймає про це відповідну ухвалу, після чого продовжує розгляд справи про розлучення по суті.
Питання наших читачів і відповіді консультанта
Протягом якого строку і куди можна оскаржити ухвалу про відмову в затвердженні мирової угоди ?
Згідно з чинним законодавством України, оскарження ухвал здійснюється учасниками справи до апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги через суд першої інстанції. Така скарга може бути подана протягом 30 днів з моменту прийняття ухвали.
Чи підлягає мирова угода про сплату аліментів, укладену в суді, нотаріальному посвідченню?
Ні, нотаріальному посвідченню підлягає угода про сплату аліментів, складена за рамками судового процесу. Мирова ж угода складається виключно в рамках судового розгляду. Перевірку його законності суд здійснює самостійно, після чого і відбувається його твердження.
Висновок
Право подружжя на укладення Мирової угоди в рамках шлюборозлучного процесу дозволяє їм розв’язувати спірні питання полюбовно. При цьому роль суду зводиться до утвердження складеного документа, що також передбачає перевірку його законності, дотримання інтересів неповнолітньої дитини й третіх осіб. Тільки при дотриманні всіх цих умов угода долучається до справи та стає підставою для закриття провадження, в іншому випадку суд зобов’язаний розв’язувати спірні питання самостійно.
Послуги адвоката по сімейному справам
Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по мировій угоді при розлученні.
Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по мировій угоді при розлученні буде вирішена більш професіонально та швидко.
Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по мировій угоді при розлученні.
Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!
Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по мировій угоді при розлученні, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.