- Виконавчі документи по аліментах
- Види виконавчих документів при стягненні аліментів
- Угода про аліменти як виконавчий документ
- Виконавчий лист за рішенням суду про сплату аліментів
- Порядок виконання виконавчих документів про стягнення аліментів
- Облік і зберігання виконавчих документів про аліменти у роботодавця
- Виконавчі документи по аліментах: підсумки
- Послуги адвоката по сімейним справам
Виконавчі документи по аліментах
Виконавче провадження можливе лише на підставі виконавчих документів: нотаріальної угоди, судового наказу або виконавчого листа. Угода складається за згодою сторін, інші виконавчі документи видаються судом.
Судовий розгляд може бути двох видів: наказне (спрощене) провадження, коли відповідач не має заперечень, або позовне, в ході якого розглядаються складні ситуації, які вимагають ретельного розгляду з урахуванням всіх обставин сторін і їх матеріального становища.
Види виконавчих документів при стягненні аліментів
Виконавчими документами щодо стягнення аліментів є:
- Засвідчена нотаріальна угода.
- судовий наказ. Наказ можна отримати за заявою заявника в тому випадку, коли боржник не має заперечень.
- Виконавчі листи, що видаються на підставі судових актів.
Судовий наказ і виконавчий лист мають однакову юридичну силу. Їх відмінності в способах отримання і в тому, що за виконавчим листом аліменти утримуються в твердій сумі або у частці доходу (заробітку) платника, а на підставі наказу виключно в частці доходу.
приклад
Громадянка Ивашенко Т.Ю. подала позов на сплату аліментів колишнім чоловіком. На засідання відповідач з’явився, зустрічного позову подавати не став і був згоден з висунутими вимогами. Судом за спрощеною системою був відданий судовий наказ про виконання аліментних зобов’язань громадянином Ивашенко Н.П. в розмірі 1/4 від доходу, згідно з вимогами закону. Позивачка особисто віднесла судовий наказ в бухгалтерію за місцем роботи відповідача для виконання.
Угода про аліменти як виконавчий документ
Така угода укладається за обопільною згодою з обов’язковим нотаріальним посвідченням. Документ визначає розмір і порядок сплати аліментів. Угода при цьому має таку ж законну силу, як і судове рішення. Чи не виконання зобов’язань за угодою спричинить аналогічні юридичні наслідки, що і за рішенням суду.
У відповідність до вимог закону в угоду вносяться дані про: розмір, способи розрахунків, порядок сплати, а також індексації аліментів.
Угода визнається в судовому порядку недійсним, якщо:
- Не має нотаріального посвідчення.
- Не відповідає вимогам закону.
- Одна зі сторін не має повної дієздатністю.
- Вчинено у незаконний спосіб (шляхом обману, застосування насильства або погроз).
- Розмір аліментів нижче передбаченого законом.
Всі зміни в угоді, в тому числі його розірвання встановлюються тільки за допомогою нотаріального засвідчення.
Аліментні зобов’язання за угодою припиняються:
- З летальним результатом однієї зі сторін (смерть).
- Закінченням строку угоди.
- За таких підстав, зазначених в угоді.
Зазвичай строк дії угоди між подружжям (колишнім подружжям) зі сплати аліментів закінчується при досягненні дитиною повноліття.
Виконавчий лист за рішенням суду про сплату аліментів
В ході судового процесу, порушеного на підставі заяви позивача, судом будуть розглянуті всі обставини й винесено відповідне рішення. Після чого через 30 днів воно вступить в законну силу і канцелярією суду буде видано виконавчий лист, який необхідно передати на виконання до Державної виконавчої служби України
Виконавче провадження на підставі виконавчого листа припиняється з причин, перерахованих в Сімейному кодексі України:
- У разі смерті однієї зі сторін.
- При усиновленні дитини (бо права й обов’язки переходять до іншої особи).
- Досягненням дитини повнолітнього віку. Стягнення в цьому разі можуть бути спрямовані тільки на наявну заборгованість зі сплати аліментів.
- За рішенням суду про відновлення працездатності або коли відпали потреби в отриманні матеріальної допомоги стягувачем.
- При вступі в новий шлюб, якщо одержувачем аліментів є колишній чоловік платника.
Порядок виконання виконавчих документів про стягнення аліментів
При отриманні виконавчих документів є два шляхи дії:
- Пред’явити його роботодавцю платника.
- Звернутися до служби державної виконавчої служби для стягнення аліментів.
Документи подаються до територіального органу державної виконавчої служби України:
- За місцем реєстрації платника.
- За місцем знаходження майна платника.
- За місцем працевлаштування платника.
Коли платник ухиляється від сплати аліментів, при наявності істотної заборгованості виконавець має право вжити заходів щодо стягнення коштів.
- Можливий арешт на банківські рахунки, заробітну плату та інші доходи платника, а також на рухоме і нерухоме майно.
- Якщо місце знаходження боржника невідомо, то за допомогою постанови виконавець може подати в розшук до органів поліції, обмежити боржника виїзд за кордон.
- У випадках примусового стягнення заборгованості виконавці організують продаж арештованого майна боржника за допомогою спеціального аукціону і сплату одержувачу всіх боргів з урахуванням відсотків і пені, а також штрафів на користь держави. При цьому стягується виконавчий збір з суми кожної заборгованості.
- Злісне ухилення від сплати аліментів тягне за собою так само і кримінальну відповідальність за Кримінальним кодексом України. Після передачі документів на розгляд питання про порушення кримінальної справи судовий пристав зобов’язаний направляти запити про розгляд матеріалів справи, бо кримінальне діловодство не припиняє і не призупиняє виконавчого провадження.
Фактичне виконання аліментних зобов’язань є підставою для припинення виконавчого провадження. Однак припинення виконання про стягнення періодичних платежів не позбавляє державного виконавця проводити перевірку правильності перерахування грошових коштів за заявою стягувача або за власною ініціативою.
Облік і зберігання виконавчих документів про аліменти у роботодавця
Коли місце навчання, роботи або одержання пенсії боржника відомі, то виконавчий документ, а так само реквізити для оплати, направляються до відповідної організації. З дня отримання виконавчого документа організація, що сплачує боржнику періодичні платежі, зобов’язана в триденний строк з дня виплати утримувати й переказувати грошові кошти стягувачу.
При цьому бухгалтерія зобов’язана дотримуватися порядку документообігу виконавчих паперів, а при отриманні від боржника документів, повідомити державного виконавця про це.
Коли платник сплачує аліменти на підставі угоди, то роботодавець зобов’язаний прийняти заяву працівника, де вказані реквізити банківського рахунку, на який будуть перераховувати кошти, П.І.Б. одержувача, посвідчення особи, а також ІПН одержувача аліментів.
Виконавчі документи можуть бути передані роботодавцю до досягнення дитиною повноліття або протягом трьох років після виконання 18 років.
Виконавчі документи підлягають суворій звітності та реєстрації, генеральний директор зобов’язаний видати наказ про призначення відповідальної особи за збереження виконавчих листів. Зберігатися виконавчі документи повинні в сейфі.
Виконавчі документи по аліментах: підсумки
Обов’язок щодо сплати аліментів зафіксований Сімейним кодексом України. У випадках ухилення від виконання аліментних зобов’язань піде примусове стягнення або кримінальна відповідальність.
Існують чіткі приписи щодо порядку отримання виконавчих документів. Порушення виконавчого провадження та утриманню аліментів.
Виконавчі документи містять конкретні відомості про розмір, порядку сплати, а так же реквізитами одержувача. Документи є обов’язковими виконання і зобов’язують не тільки платника, а й роботодавців, а також органи виконавчої влади до дотримання виплат аж до завершення зобов’язань платника.
Послуги адвоката по сімейним справам
Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по стягненню та індексації аліментів.
Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по стягненню та індексації аліментів буде вирішена більш професіонально та швидко.
Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу зі стягнення та індексації аліментів.