Строк позовної давності поділу майна

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Строк позовної давності поділу майна" я розповім про строк позовної давності поділу майна, коли застосовується строк позовної давності при поділі майна подружжя, судова практика застосування строку позовної давності при розділі майна, заява про поновлення строку позовної давності поділу майна. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Строк позовної давності поділу майна

Строк позовної давності для поділу майна може визначатися законодавством кожної конкретної країни і може варіюватися. Термін позовної давності вказує на період, протягом якого сторона повинна подати позов до суду, щоб захистити свої права.

Наприклад, в Україні строк позовної давності для поділу майна подружжя становить три роки з моменту виникнення права поділу майна (стаття 207 Цивільного кодексу України). Однак закони можуть змінюватися, і рекомендується перевіряти актуальні правові норми у вашій конкретній юрисдикції або звертатися до адвоката для консультацій.

Якщо поділ майна не був проведений у межах встановленого строку позовної давності, сторона може втратити право вимагати поділ. Тому важливо своєчасно звертатися до правового представника та додержуватися встановлених термінів для захисту своїх прав у справі поділу майна.

Строк позовної давності для розділу майна подружжя

У тому випадку, коли колишнє подружжя після розлучення не перестає проживати та користуватися спільною власністю (наприклад, живуть разом у квартирі, яку вони купили, перебуваючи в шлюбі), то строк позовної давності почнеться лише з того періоду, коли чоловік або дружина не зможуть здійснювати свої права щодо даної квартири, наприклад:

  • чоловік заборонить дружині входити у квартиру;
  • між дружиною і чоловіком виникнуть розбіжності щодо порядку проживання в даній квартирі;
  • чоловік продасть квартиру без відома і згоди дружини тощо.

Перебіг строку позовної давності починається з дня, коли чоловік або дружина дізналися або повинні були дізнатися про порушення свого права, а не з дня, коли подружжя розлучилося.

Також строк позовної давності може розпочатися через багато часу, незалежно від того, коли подружжя розлучилося. У цьому випадку чоловік або дружина має право вимагати в суді захисту і відновлення порушеного права.

Коли застосовується строк позовної давності при поділі майна подружжя?

Приклад

Будучи одруженим, чоловік приховав від своєї дружини інформацію про те, що купив новий автомобіль. Через 4 роки після того, як подружжя розлучилося, дружина дізналася про наявність даного автомобіля і написала заяву в суд про його розподіл. Суд задовольнив вимоги подружжя і здійснив розділ даного майна. Період часу, протягом якого дружина могла звернутися до суду в даному випадку почався не з моменту, коли вона розлучилася з чоловіком, а моменту, коли вона дізналася про існування у колишнього чоловіка даного автомобіля.

Позовна давність застосовується судом на підставі заяви чоловіка або дружини, яку було складено до прийняття рішення судом.

У заяві чоловікові або дружині необхідно вказати всі обставини, за яких вони дізналися про порушене право, а саме список спільної власності із зазначенням її ціни, дати покупки, а також надати суду докази, що вказують, що дана спільна власність була придбана подружжям на спільні кошти в період перебування їх у шлюбі. Коли є ймовірність того, що загальна власність подружжя може бути продана, необхідно звернутися в суд з проханням заарештувати дане майно, щоб його зберегти (Цивільний процесуальний кодекс України) В цьому випадку строк позовної давності почнеться з дати, зазначеної в заяві.

Закон про строк позовної давності при поділі майна подружжя

ЦК України передбачені випадки, коли можна призупинити сплив строку позовної давності, яка також поширюється на спірні взаємовідносини про розподіл спільної власності між подружжям, наприклад у випадку:

  • якщо подачі заяви до суду  перешкоджала надзвичайна подія (наприклад, стихійне лихо);
  • якщо один з подружжя служить в армії та переведений на воєнний стан;
  • в разі, якщо виконання зобов’язання відстрочено;
  • в разі призупинення дії документа, що координує дані відносини між подружжям.

Перебіг строку позовної давності може бути перервано, наприклад, у випадку, коли чоловік звернувся до суду із заявою про розподіл спільної власності, а дружина зробила певну дію, яка свідчитиме про визнання нею зобов’язання.

Судова практика застосування строку позовної давності при розділі майна

Приклад

Чоловік написав заяву до суду про розподіл заміського будинку, купленого спільно з дружиною в період перебування у шлюбі. В судовому засіданні було доведено, що даний будинок подружжя купили, перебуваючи у шлюбі. Після розлучення в 2015 році будинок був проданий дружиною. Кошти, виручені з продажу будинку, вона частково віддала чоловікові. Чоловік вимагав від неї виплатити йому кошти, оскільки частки подружжя у спільній власності повинні бути однаковими.

У суді дружина вказувала на те, що строк позовної давності був пропущений, так як з моменту продажу будинку і до моменту звернення чоловіка до суду з вимогою про стягнення вартості його частки в спільно нажитому майні пройшло більше трьох років. Рішенням суду вимога чоловіка була задоволена. Аргументи подружжя про пропуск позовної давності були відхилені, через те, що дружина заплатила чоловікові частину суми від продажу будинку, що стало визнанням нею зобов’язання і перервало перебіг строку позовної давності (ЦК).

Наслідки пропуску строку позовної давності розділу майна

За загальним правилом, закінчення строку позовної давності перешкоджає можливості звернення до суду зацікавленої особи. Однак, під час розподілу спільної власності подружжя, це не завжди є перешкодою для звернення чоловіка або дружини в суд.

Приклад

Подружжя були розведені в 2010 році. Після цього дружина постійно проживала в квартирі, придбаній під час шлюбу на спільні кошти подружжя. Розділ даної квартири після розлучення здійснено не було, тому подружжя мало однакові права щодо даної квартири. У 2019 році дружина звернулася до суду із заявою про розподіл даної квартири як загальної їх з чоловіком власності.

В цьому випадку позовна давність застосована не буде. У разі якщо після розлучення колишнє подружжя продовжували проживати у квартирі, то строк позовної давності почався з того дня, коли чоловіком була скоєна дія, що перешкоджає дружині проживати та користуватися даною квартирою. З даної ситуації не можна з точністю визначити такий період, з якого права подружжя були порушені.

Відновлення строку позовної давності для розділу майна

Пропущений строк може бути відновлений за наявності відповідних поважних причин. Зупинимося на них докладніше.

Причини пропуску строку позовної давності при поділі майна

До поважних підстав, за якими один із подружжя не міг вчасно звернутися до суду за захистом свого порушеного права, відносяться:

  • серйозний розлад здоров’я протягом тривалого часу;
  • стан, при якому чоловік або дружина не мали можливості усвідомлювати значення і сенс своїх вчинків;
  • безграмотність тощо.

Тим самим законодавець не обмежує поняття поважних причин конкретними рамками та в деяких випадках можуть мати місце й інші причини, які суд зможе визнати поважними.

У разі, якщо чоловік або дружина пропустили строк позовної давності по причині, яку він вважає дійсно поважною, вони мають можливість довести їх поважність і тим самим вимагати в судовому порядку відновити пропущений строк.

Важливо зауважити, що поважною причина буде тільки в тому випадку, якщо вона мала місце в останні шість місяців позовної давності, а якщо цей проміжок часу дорівнює шести місяцям або менш ніж шість місяців – протягом строку давності (Цивільний процесуальний кодекс України).

  • Якщо в судовому засіданні суд встановить факт, що причини, з яких особа пропустила строк позовної давності, не були поважними, він відмовить в подальшому розгляді справи та припинить її.
  • Якщо один з подружжя пропустив строк позовної давності поділу спільної власності з поважних причин, пропущений проміжок часу можливо буде відновити в судовому порядку (Цивільний процесуальний кодекс України).

Заява про поновлення строку позовної давності поділу майна

Одному з подружжя, який з поважних причин пропустив строк позовної давності потрібно буде звернутися до суду із заявою про поновлення пропущеного строку, в якій слід викласти обставини, за яких була відсутня можливість у встановлений законом проміжок часу вимагати захисту своїх прав в суді.

Заява подружжя про поновлення строку позовної давності обов’язково повинна бути направлена до суду, за місцем проживання чоловіка, інакше суддя не буде її розглядати через її непідсудність.

Приклад

Дружина звернулася до суду з вимогою про розподіл спільної власності. Місце проживання чоловіка в заяві було вказане на території, на якій суд був не наділений правом розглядати даний спір. У даній ситуації, суд відмовив дружині в розгляді цієї справи і залишив її без руху.

До заяви про поновлення пропущеного строку необхідно додати документи, що підтверджують поважність даних причин, наприклад, в разі серйозного тривалого розладу здоров’я повинні бути прикріплені медичні довідки, висновки лікарів і відповідні виписки з лікарні, що вказують складність і довгий період захворювання, а також тривалість його лікування. На підставі доданих до заяви документів, суд визначить чи були дійсно дані обставини поважними та перешкоджали вони в період перебігу строку позовної давності звернутися до суду за захистом порушених прав.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
З витратами

Позовна давність при поділі майна подружжя: строки

Якщо подружжя не дійшли згоди щодо розділу спільної власності в добровільному порядку, даний спір буде вирішуватися в суді. До вимог подружжя про поділ спільної власності застосовується трирічний строк позовної давності, проте, він починається не з моменту розірвання шлюбу між подружжям, а з моменту, коли один з них дізнався або міг дізнатися про порушене право.

Так, наприклад, особа, чиє право, порушено може дізнатися про продаж спільної власності через декілька років. Так ось, тільки з того моменту як один з подружжя дізнався про своє порушене право і буде починатися строк позовної давності. Для цього чоловік, чиє право було порушено, звертається до суду і вказує в заяві всі обставини, при яких він дізнався про порушене право на спільну власність.

В цьому випадку, суд розглядатиме вимогу чоловіка про захист порушеного права незалежно від закінчення строку давності. Відновлення пропущеного строку давності буде розглядається судом на підставі заяви одного з подружжя із зазначенням поважних причин, що призвели до пропуску даного періоду часу.

Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Строк позовної давності поділу майна» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.
Інформація про нашу компанію

Строк позовної давності поділу майна

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: