Розірвання шлюбу з громадянином Швейцарії в Україні
Кризи сімейного життя неминучі. Іноді, не зумівши їх подолати, подружжя приймають рішення розлучитися. Найперші з них – найбільш складні та часто обертаються розривами. Молоді люди схильні приймати поспішні рішення та йти від проблем, ніж вирішувати їх. До того ж пара вчиться жити під одним дахом в ролі чоловіка та дружини, вести спільне господарство та бюджет, розуміти та приймати один одного та не завжди це проходить гладко. До того ж закінчується цукерково-букетний період, молодята перестають намагатися справити один на одного враження. І тут то виявляється, що чоловік зовсім не витончений цінитель театру та живопису, а любитель полежати на дивані з баночкою пива, а дружина далеко не гуру кулінарії, а типовий шопоголік.
Так не проживши з чоловіком і року, Катерина звернулася до нас з питання розірвання шлюбу.
Складність полягала в тому, що чоловік був громадянином Швейцарії та в Україні більше не проживав.
Катерина була громадянкою України, але мала дозвіл на проживання у Швейцарії.
На останньому курсі університету вона вийшла заміж за Ноя. Подружжя планували переїзд в Базель та щасливе сімейне життя. Але цьому так і не судилося збутися.
Перший серйозний скандал, та чоловік, навіть не бажаючи спробувати помиритися, втік, прихопив з собою свідоцтво про шлюб.
Де розлучитися зі швейцарцем?
Перша трудність, з якою зіткнулася Катерина – куди звертатися за розлученням? Було зрозуміло, в РАЦСі шлюб без згоди чоловіка не розірвано. Але як розлучатися через суд, якщо чоловік в Україні прописаний ніде ніколи не був, вона сама була постійно зареєстрована в Одесі, в Києві проживала тимчасово.
Сімейним кодексом України передбачена можливість розірвати шлюб між громадянами України та іноземними громадянами.
ЦПК УКРАЇНИ встановлено, що українські суди мають право розглядати справи за участю іноземних громадян, якщо у справі про розірвання шлюбу позивач має проживати в Україні, або хоча б один з подружжя є українським громадянином.
Також в цій статті зазначено, що до таких випадків повинні застосовуватися загальні правила визначення підсудності, тобто позов повинен бути поданий за місцем реєстрації відповідача. Однак з огляду на те, що на території України він зареєстрований ніколи не був, майна ніякого не має – зробити це за загальними правилами неможливо.
Наша довірителька є громадянкою України, тимчасово зареєстрована за адресою, яка входить в територіальну підсудність Дарницького району міста Києва.
Тому, попри те, що її чоловік є громадянином Швейцарії та в цей час знаходиться там, справа про розірвання шлюбу має розглядатися за місцем проживання Катерини. Попри те, що ЦПК УКРАЇНИ (де закріплені категорії справ, позови за якими можуть подаватися за місцем проживання позивача) прямо не передбачена така можливість.
Таким чином, неможливість для позивачки подати позов за місцем свого проживання з огляду на те, що це не закріплено процесуальним законодавством, порушує її конституційні права, а саме:
До речі:
Знаєте про наші послуги «Розлучення під ключ, розлучення онлайн»?
Докладніше
- гарантію судового захисту прав та свобод;
- право на розгляд справи в тому суді та тим суддею, до підсудності яких воно віднесене законом.
Через відсутність норми процесуального права в такій ситуації можливо застосувати аналогію закону (ЦПК УКРАЇНИ) та звернутися до суду за місцем реєстрації Катерини, в тому числі та тимчасової.
Читайте також:
Розлучення з чоловіком іноземцем без його присутності
Якщо немає свідоцтва про шлюб?
Тому, що шлюб був укладений в Києві, для нас ніяких складнощів не склало отримати повторне свідоцтво про укладення шлюбу в Палаці одруження. Якби подружжя реєстрували відносини у Швейцарії, це виявилося б набагато складніше та витратно за часом. Оскільки треба було б не тільки отримати документ про реєстрацію шлюбу в органах реєстрації актів цивільного стану Швейцарії, але й там же його апостилювати, після чого ще перевести на українську мову та нотаріально засвідчити переклад. Так що, випадок виявився далеко не найскладніший.
Позов про розірвання шлюбу з громадянином Швейцарії
Другий важливий момент – складання позовної заяви.
У ньому слід обов’язково вказати всю відому інформацію про дружину-іноземця, в тому числі адресу місця проживання за межами України. Якщо він невідомий – вказуємо останнє відоме місце проживання в Україні. Це необхідно для належного повідомлення чоловіка про шлюборозлучний процес.
На відміну від звичайного розлучення з українським громадянином, позовну заяву щодо іноземної особи повинно бути обов’язково переведено на його рідну мову, а переклад нотаріально посвідчений. Це ж стосується й всіх судових документів. Для прискорення розгляду справи судді практично завжди пропонують повідомляти відповідача коштом позивача, а не Міністерства юстиції. Самостійно спрямовувати йому всю судову кореспонденцію з нотаріально засвідченими перекладами. Чеки та копії перекладів представляти в матеріали справи.
Розгляд у суді справи про розірвання шлюбу зі швейцарцем
Відмінна риса подібних справ – процесуальна складність. Судді не завжди приймають з першого разу такі позови, відмови в прийнятті доводиться оскаржувати в вищі суди.
Крім того, отримати рішення після першого засідання швидше схоже на фантастику. Судді призначають формальний строк для примирення, щоб підстрахувати себе від скасування рішення. Добре, якщо чоловік-іноземець буде отримувати судові листи за кордоном та в матеріалах справи будуть відомості про її сповіщення. Але навіть якщо кореспонденція залишиться неодержаною – це не буде підставою для відмови в задоволенні позовних вимог. Просто потрібно запастися терпінням на багаторазові відвідування суду, підготовку перекладів з нотаріальним посвідченням та відправку листів. Максимальний строк для примирення – 6 місяців, крім цього суддя може відкладати справу у зв’язку з неповідомлення відповідача. Але при правильному підході до справи, за підсумком розгляду буде отримано заповітний документ – рішення про розлучення. Але на цьому все не закінчується.
Згідно із законом передбачений ще місячний строк для подачі скарги на рішення. Тому через місяць потрібно знову прибути в суд та отримати рішення з відміткою про набрання законної сили. Дата набрання рішенням суду законної сили є датою припинення шлюбу.
Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Скасувати рішення суду про розлучення, Як швидко розлучитися, Розлучення з росіянином, Розлучення з поляком, Розлучення в суді, Розлучення з чоловіком якщо є дитина, Порядок розірвання шлюбу.
Як подолати першу кризу сімейного життя?
Розлучення – далеко не єдиний та не найвірніший вихід із ситуації. Це те, до чого слід вдаватися, коли всі інші способи зберегти шлюб виявилися безрезультатними.
Якщо ви відчуваєте, що у відносинах з чоловіком або дружиною настала криза – не поспішайте розлучатися.
Перше, на що слід звернути увагу – це вміння говорити про свої бажання та потреби, а найголовніше слухати один одного. Не бійтеся говорити про свої емоції та висловлювати почуття. Вирішити конфліктну ситуацію допоможе тільки відкритий діалог.
По-друге, навчіться прощати. Не тільки просити вибачення, але та приймати вибачення. Не змушуйте чоловіка довгий час відчувати себе винуватим, якщо це дається важко – чесно повідомте, що вам потрібен час, щоб охолонути та заспокоїтися.
По-третє, намагайтеся приходити до компромісу. Це тільки зміцнить відносини та буде підтверджувати те, що ви поважаєте та цінуєте один одного.
Криза сімейних відносин – це не обов’язково крок назад, багатьом парам він допомагає оновити почуття, знову відчути те, за що вони полюбили один одного. Розлучення – це скоріше наслідок неподоланною сім’єю кризи.
Якщо ж ваше рішення розірвати шлюб зважене та обдумане, Адвокати ЮРИДИЧНОЇ КОМПАНІЇ rozirvannya-shlyubu.com.ua готові надати повний спектр юридичних послуг із супроводу шлюборозлучного процесу. Телефонуйте, пишіть : + 38 (066) 777-37-33 (Viber, WhatsApp, Telegram).
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: