Виділ частки подружжя при поділі майна

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Виділ частки подружжя при поділі майна" я розповім про виділ частки подружжя при поділі майна, підстави і порядок виділу частки подружжя при поділі майна, визначення частки майна подружжя при розлученні: судова практика, виділення частки подружжя в квартирі під час розподілу майна. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Виділ частки подружжя при поділі майна

Виділ часток подружжя при поділі майна включає в себе процес визначення і розподілу власності між подружжям під час розлучення або інших обставин, які можуть призвести до необхідності поділу. Це може включати в себе рухоме та нерухоме майно, фінансові рахунки, бізнеси та інші активи.

Основні кроки при виділенні часток подружжя при поділі майна:

  • Ідентифікація та інвентаризація майна: Спочатку з’ясуйте, яке майно є спільним, а яке є особистою власністю кожного з подружжя.
  • Оцінка вартості активів: Оцініть ринкову вартість кожного активу, враховуючи нерухомість, автомобілі, фінансові рахунки, бізнеси тощо.
  • Визначення часток: Розподіліть майно на частки, враховуючи роль і внесок кожного з подружжя в набуття та утримання цих активів.
  • Домовленість або угода: Спробуйте домовитися про умови поділу, наприклад, шляхом переговорів, медіації або інших форм альтернативного вирішення спорів.
  • Узгодження на судовий розгляд: Якщо домовленість неможлива, розгляньте можливість подання справи до суду для вирішення питань поділу.
  • Судовий розгляд: У разі судового розгляду суд визначить справедливий поділ майна враховуючи всі обставини справи.

Важливо звертатися за юридичною консультацією, особливо якщо майно складне чи якщо сторони не можуть досягти домовленості. Адвокат може допомогти вам зрозуміти ваші права, підготувати необхідні документи та представляти вас в суді, якщо це буде необхідно.

Підстави і порядок виділу частки подружжя при поділі майна

Подружжя має право виділити частку в спільному майні за бажанням будь-якого з них як в період шлюбу, так і в процесі розлучення. Частина майна може бути виділена і коли кредитори бажають звернути стягнення на матеріальну частку особи, яка перебуває в шлюбних відносинах (СК України – Сімейний кодекс України).

Подружжя можуть визначити частку у спільній власності:

  1. За обопільною згодою.
  2. При укладанні шлюбного договору.
  3. Шляхом звернення до судових органів.

Для того щоб виділити частку в майні, необхідно визначитися чи стосується воно до загального для подружжя, чи ні.

Не є спільно нажитий власністю:

  1. Майно, яким володів громадянин до вступу в шлюб, а так само подарунки, спадок;
  2. Плоди інтелектуальної діяльності (наприклад, наукові праці, твори літератури) (Сімейний кодекс України);
  3. Речі для індивідуального використання (взуття, одяг, предмети гігієни тощо).

Спільне майно – це та власність, яка була нажита в період шлюбу, незалежно від того, на чиє саме ім’я вона оформлена. Це можуть бути: заробітна плата, допомоги, пенсії, нерухомість, цінні папери тощо. (Сімейний кодекс України). Не підлягає виділу майно неповнолітніх спільних дітей (Сімейний кодекс України).

Термін позовної давності, тобто період часу, коли чоловік і жінка мають можливість на визначенні частки, після того як шлюб між ними розірвано – становить три роки (Сімейний кодекс України).

Виділ частки майна подружжя за шлюбним договором

Шлюбний договір являє собою домовленість між особами, якої вони визначають свої майнові обов’язки і права в період спільного сімейного життя і в разі припинення відносин (Сімейний кодекс України). Громадяни на свій розсуд можуть прописати в договорі порядок, підстави та розмір часток, при виділенні їх у спільній власності.

Даний документ повинен складатися письмово і завірятися у нотаріуса, його можливо зробити висновок як до вступу в офіційний шлюб, так і в процесі шлюбного союзу. При цьому договір, якщо він укладений до державної реєстрації сімейних відносин, вступає в силу з моменту такої реєстрації (Сімейний кодекс України).

Зміст шлюбного угоди може включати в себе наступні положення:

  • про виділення частки у власності, як в цілому, так і визначенні частки в окремих видах майна (квартира, земельна ділянка);
  • громадяни мають право встановити свої обов’язки і права з питань, що стосуються доходів, витрат, майнових відносин;
  • визначати конкретні строки для здійснення особистих можливостей і обтяжень.

Шлюбний договір укладається як в сенсі вже наявного у громадян майна, так і поширюється на власність, яка може з’явитися у подружжя в майбутньому (Сімейний кодекс України).

Важливо, що шлюбний договір не повинен обмежувати законні права та інтереси осіб, в ньому не можна регулювати особисті взаємини, містити умови, які призводять до несприятливого становища одного з подружжя.

Визначення частки майна подружжя при розлученні: судова практика

приклад

Риков А.П. і Риков Т.Н. звернулися до нотаріуса для укладення шлюбного договору, в якому чоловік і дружина одним з положень бажали вказати, що в разі, якщо один з них в період шлюбу не матиме особистого доходу, то ця особа, не має права претендувати на виділ частки в спільному майні. Нотаріус пояснив Риковим, що це положення суперечить нормам чинного права України, а саме в СК України зазначено, що правом на власність володіє і той чоловік, хто не мав самостійного доходу з поважних причин, наприклад вів домашнє господарство. Нотаріус пояснив, що шлюбний договір, в разі звернення до суду, може побут визнаний недійсним (Сімейний кодекс України). Риков після отриманої консультації вирішили переглянути зміст документа.

Угода, що регулює відносини в шлюбі може бути змінено або розірвано за обопільною рішенням чоловіка і дружини. Автоматично договір втрачають свою силу після розірвання шлюбу (ЦК України – Цивільний кодекс України).

Виділ частки подружжя за угодою про розподіл майна

Розділити майно на конкретні частки між собою подружжя може на підставі угоди (Сімейний кодекс України). Під час поділу чоловік і дружина повинні виходити з того, що їх частки рівні. Хоча вони мають право на свій розсуд визначити інші розміри (Сімейний кодекс України).

Угода, що передбачає виділення часток складається в письмовій формі, його варто оформити у нотаріуса, так як для реєстрації даних часткою, реєструючий орган може зажадати саме нотаріально завірений документ.

В угоді важливо вказати його місце складання, дату, паспортні дані сторін, їх місце проживання, необхідно визначитися з пайовою розміром (ЦК України).

Власник спільного майна може замість виділу частки, отримати компенсацію частини йому належить. Після чого він втрачає право на це майно (ЦК України).

Як виділити частку майна подружжя при поділі через суд?

приклад

Кримов П.Р. і Кримова С.Л. вирішили розірвати свій шлюб, при цьому Кримова С.Л. побажала виділити частку в загальній квартирі. Кримов П.Р. не хотів ділити житло з колишньою дружиною, він запропонував викупити у неї частину житлового приміщення, що припадає на її частку. Жінка знала, що вона не зможе претендувати на житлове приміщення при позитивній відповіді, але все, обдумавши, зрозуміла, що це відповідний вихід з ситуації, що виникла. Кримова С.Л. прийняла пропозицію колишнього чоловіка і погодилася на отримання грошової компенсації за належну їй частку в квартирі.

Угода повинна містити в собі положення, які не суперечать чинному законодавству України. Воно складається за особистої присутності обох сторін і підписується учасниками.

Виділ частки майна подружжя в судовому порядку

У разі виникнення спору між дружиною і чоловіком про виділення часток у спільній власності, вони можуть звернутися до суду, який визначить розмір, належної частини для кожного (Сімейний кодекс України).

При виділенні часток, судовий орган грунтується на принципі рівності, але цей принцип може бути не врахований в інтересах дітей. Суд може зменшити майнові права особи, яка перебуває в шлюбі, якщо:

  • громадянин витрачав доходи на шкоду сімейним інтересам (лотереї, азартні ігри, вживання наркотиків або алкоголю);
  • громадянин не мав особистого заробітку з причин, які не є поважними (Сімейний кодекс України).

Суд визначає частки для осіб в наступному виразі: тощо, а після за бажанням подружжя у спільній власності здійснюється реальний поділ майна відповідно до присудженими величинами.

Важливо знати, що на будь-якому етапі судового розгляду подружжя, можуть укласти мирову угоду, в якому вони самостійно встановлять розмір, належного майна для кожного і завершать, таким чином, розгляд справи (Цивільно процесуальний кодекс України).

Якщо в майні не можна виділити певну частку, то подружжя має право попросити суд встановити порядок спільного використання такої власності.

Виділення частки подружжя в квартирі під час розподілу майна

Житлове приміщення може перебувати у спільній або часткової власності осіб. Якщо квартира характеризується пайовою володінням, то кожен власник може виділити свою частку із загального майна, шляхом:

  1. отримання житлової площі в натурі (тобто надається частина квартири);
  2. отримання виплати у вигляді грошової компенсації за свою частину майна.

Якщо майно перебуває у спільній власності (тобто без визначення конкретної частини володіння), то частка може бути встановлена ​​тільки після попереднього розподілу житлового приміщення між власниками.

Під час поділу майна, частку в квартирі визначають виходячи з її площі і числа власників. При цьому при підрахунку варто виходити з принципу рівноправності подружжя.

Поділ квартири частинами при розлученні та розділі майна

приклад

Чоловік і дружина Єгоров Є.В. і Єгорова Р.Г. при розділі спільної квартири, вирішили встановити в ній частки для кожного з них. Площа житлового приміщення становить квадратних метрів, воно на праві власності належить двом особам (Єгорову Є.В. і Єгорової Р.Г.).

Виділення частки в квартирі відбувається завдяки обопільною згодою сторін або на підставі судового рішення.

Виділені майнові права підлягають подальшій реєстрації в державних органах, наприклад у багатофункціональному центрі.

Заява, документи на визначенні частки майна подружжя при поділі

Для цього необхідно:

  • Заява;
  • паспортні дані осіб, які бажають зробити реєстрацію (прізвище, ім’я, по батькові, місце народження, адреса проживання);
  • свідоцтво про реєстрацію або розірвання шлюбу;
  • документи про право власності на квартиру;
  • постанову суду або угода, де прописані конкретні частки, що належать кожному;
  • квитанція про оплату державного мита.

Після розгляду поданих документів, особам видається свідоцтво про реєстрацію, яке підтверджує володіння певною частиною в житловому приміщенні.

Важливо розуміти різницю розділу спільної власності та виділу з неї частки. Частка визначається без припинення прав інших власників на квартиру, а розділ ці права виключає. Особи, які виділяють своє майно, після позбавлені можливості претендувати на загальну власність. Коли проведено розділ колишнім власникам майно належить в частині їх часток.

Виділ частки земельної ділянки при розділі майна

Під час поділу майна можливо виділити частку в праві власності на земельну ділянку, за згодою подружжя або за рішенням судових органів. Земельна ділянка має при цьому перебувати в пайовому володінні осіб.

При досягненні домовленості, важливо враховувати вимоги закону, що пред’являються до змінених ділянок землі (ЗК України – Земельний кодекс України).

Для виділу частки в судовому порядку необхідно звернутися до суду з позовом, в якому вказується: адреса, площа, кадастровий номер нерухомості, документи, що підтверджують право власності, прописується бажаний розмір частин земельної ділянки для кожного.

Судом може бути затребувано проведення землевпорядної, техніко-будівельної експертиз, щоб встановити факт можливого виділу частки на даній ділянці землі (Цивільно процесуальний кодекс України).

Не можна визначати частини земельної ділянки для кожного з подружжя, якщо обмеження, які зберігаються у відношенні утворених ділянок землі, не дозволяють використовувати його відповідно до необхідного призначенням (ЗК України).

Реальний розподіл часток земельної ділянки між власниками повинно відповідати проекту землеустрою, який в обов’язковому порядку підлягає державній експертизі.

Для реєстрації права власності на частку в земельній ділянці, необхідно підготувати наступні документи:

  • документи, що підтверджують особу подружжя;
  • заяву про державну реєстрацію права;
  • Угода про визначення часток у праві спільної власності або рішення суду;
  • свідоцтво про укладення шлюбу або про розірвання шлюбу;
  • документи про право власності на земельну ділянку;
  • документи кадастрового обліку на об’єкт нерухомості;
  • квитанцію про сплату державного мита.

Документація, необхідна для реєстрації, подається під багатофункціональний центр громадянами особисто або поштою. строк розгляду даного питання не повинен бути більше робочих днів.

Виділення частки на дитину при розділі майна

Поділяючи спільну власність, батьки не повинні забувати про права і інтереси їхніх спільних дітей. Виділити частку в майні для дитини вони можуть за домовленістю, або ж один з подружжя може звернутися до суду для вирішення цього питання.

Важливо, що речі, які купуються виключно для неповнолітніх, не розділяються, а передаються тому з батьків, з ким буде проживати дитина, у разі розлучення.

Батьки можуть самостійно визначити розмір частки дитини при розділі власності, і передати таке майнове право дітям шляхом:

  1. Складання обопільного угоди;
  2. Оформлення договору дарування.

Суд же відступає від початків рівності при поділі майна, якщо це необхідно для захисту законних інтересів дітей, і може збільшити частку особи, з яким визначено постійне місце проживання дитини.

В процесі судового розгляду частка для дитини у спільній власності батьків може підлягати обов’язковому виділенню, але якщо такі вимоги не заявлені, то майно розділяється в рівних частинах між подружжям.

Після виділення частки в праві, діти стають рівноправними власниками нерухомості. Продаж квартири, в якій неповнолітні є пайовими власниками, неможлива без отримання дозволу на те органу опіки та піклування. Орган опіки перевіряє факт того, що продаж чи не порушує інтересів дітей.

Частка майна дитини при розлученні батьків

Для реєстрації права власності неповнолітнього на частку в майні, на розсуд батьків можливо надати договір дарування або ж угоду. Дані документи подаються у багатофункціональний центр, або інший реєстраційний орган, зі списком наступних актів:

  • заяву про реєстрацію частки у спільній власності;
  • документи, що засвідчують особу сторін (паспорт, свідоцтво про народження);
  • екземпляри договору дарування або угоди по числу майбутніх власників, і один для органу здійснює реєстрацію;
  • документи, які підтверджують право власності на майно;
  • квитанція про оплату державного мита.

Термін розгляду поданої документації становить близько робочих днів. Після чого видається свідоцтво про державну реєстрацію права власності на неповнолітніх дітей з виділеними частками.

Якщо житлове приміщення, було куплено подружжям з використанням коштів материнського капіталу, то є обов’язковим визначення частки в житло для кожної дитини (ЗУвід.. №) і подальша реєстрація даного майнового права.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
З витратами

Визначення частки майна подружжя при розлученні

Розділ майна між подружжям – це одна з найактуальніших проблем в період сімейних відносин і при розірванні шлюбу.

Конфліктних моментів громадяни можуть уникнути шляхом укладення шлюбного договору, але в нашій країні використання такого документа все ще не часте явище. Для виділення частки в спільному майні особи можуть скласти угоду або ж звернутися в суд.

При визначенні того, яка саме частина власності припадає на чоловіка і дружину, важливо, що загальні борги розподіляються між ними пропорційно присуджуються їм часткам.

Розділ майна відбувається на снованіі рівності майнових прав подружжя, але рівноправність може бути порушено в інтересах їхніх спільних дітей. Для того щоб частка в майні офіційно була визнана за конкретною особою, необхідно здійснити державну реєстрацію цього права в спеціалізованому органі.

Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Виділ частки подружжя при поділі майна» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.
Інформація про нашу компанію

Виділ частки подружжя при поділі майна

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: