- Поділ спільно нажитого майна при розлученні
- Розділ майна подружжя при розлученні
- Способи поділу спільного майна подружжя при розлученні
- Мирний розділ майна подружжя при розірванні шлюбу
- Розділ спільно нажитого майна подружжя через суд
- Порядок поділу спільно нажитого майна подружжя через суд
- Розділ спільно нажитого майна подружжя через суд
Поділ спільно нажитого майна при розлученні
Питання поділу спільно нажитого майна при розлученні чи розірванні шлюбу регулюється законодавством кожної конкретної юрисдикції. Загально важливою є ідея розподілу майна між подружжям таким чином, щоб враховувалася роль і внесок кожного з партнерів у нажиття цього майна.
Основні аспекти поділу спільно нажитого майна:
- Визначення спільно нажитого майна: Встановлення, яке майно вважається спільно нажитим під час шлюбу. Це може включати нерухомість, фінансові рахунки, бізнеси, автомобілі та інше.
- Оцінка ринкової вартості: Оцінка ринкової вартості активів, що підлягають поділу.
- Розподіл майна на частки: Визначення часток, які припадають на кожного з подружжя. Це може бути вирішено домовленістю сторін або рішенням суду.
- Урахування ролі та внеску кожного партнера: Розгляд ролі та внеску кожного з партнерів у нажиття майна, щоб визначити чесний і справедливий розподіл.
- Врахування зобов’язань та заборгованостей: Розгляд і врахування будь-яких зобов’язань чи боргів, пов’язаних із майном.
- Формалізація угоди або рішення суду: Оформлення угоди між сторонами або рішення суду, яке визначає умови поділу спільно нажитого майна.
Майно може бути розподілене фізично чи шляхом визначення еквівалентних грошових компенсацій. У багатьох юрисдикціях сторони можуть спробувати домовитися про умови поділу майна без втручання суду. В інших випадках, коли домовленість неможлива, справа може бути вирішена через судовий процес. Важливо консультуватися з адвокатом для забезпечення правильного розгляду питань поділу майна відповідно до закону вашої конкретної юрисдикції.
Розділ майна подружжя при розлученні
Законодавство України чітко обмежує майно, яке підлягає поділу при шлюборозлучному процесі. Якщо один з подружжя не працював під час сімейного життя, тому що доглядав за дитиною або займався домашнім господарством – йому все одно покладається частина майна, так як ці причини вважаються поважними.
Розділу підлягають наступні категорії:
- Рухоме і нерухоме майно, куплене або вироблене на загальні доходи сім’ї (будинок, квартира, автомобіль тощо). Якщо мова йде про нерухомість, то поділу підлягають і готові об’єкти, і ті, що на даний момент знаходяться в фазі будівництва.
- Заробітна плата, інші доходи та винагороди за трудову, творчу, інтелектуальну і іншу діяльність подружжя.
- Грошові компенсації, пенсії та інші отримані кошти без цільового призначення.
- Частка в загальному бізнесі, вклади, інвестиційні паї, цінні папери (враховуються за поточною вартістю або за номіналом, якщо вони вже втратили свою цінність).
- Загальні кредити та інші боргові зобов’язання, тут же враховується і іпотека. Цей вид заборгованості підлягає розподілу і в тому випадку, якщо оформлений під час шлюбу, і в тому, якщо один з подружжя взяв іпотеку до створення сім’ї, але виплати тривають і після вступу в шлюб.
Хоча особисті речі подружжя і не підлягають поділу, виняток становлять ювелірні цінності і антикваріат, придбані з сімейного бюджету. Пам’ятайте, що майно, отримане в дар або в спадщину, вважається особистою власністю чоловіка, тільки якщо він може це довести: пред’явити дарчу, договір спадщини або показання свідків.
Окремо варто відзначити майно неповнолітніх дітей. Воно не бере участі в розділі, і, як правило, передається тому з батьків, з яким діти залишаються після розлучення.
Способи поділу спільного майна подружжя при розлученні
Поділ спільного майна подружжя при розлученні може відбуватися різними способами, залежно від законодавства конкретної країни чи штату. Ось деякі загальні способи поділу спільного майна:
- Поділ за принципом рівності: Цей метод передбачає поділ майна між подружжям порівняльно з їхнім внеском або ролями в нажиті майна. Майно розподіляється рівно або пропорційно до внеску кожного з партнерів.
- Поділ за принципом порівняльності: Застосовується принцип справедливості, але не обов’язково за пропорцією внеску. Суд враховує ряд факторів, таких як здоров’я, можливості заробітку, роль в догляді за дітьми, щоб визначити, як поділити майно.
- Угода між сторонами: Подружжя може укласти угоду про поділ майна самостійно без судового втручання. Угода повинна бути взаємною та добровільною.
- Медіація: Сторони можуть звернутися до медіатора, який допоможе їм узгодити умови поділу майна. Медіатор допомагає вирішувати конфлікти та досягати домовленостей.
- Рішення суду: Якщо сторони не можуть домовитися, справа може бути розглянута судом. Суд вирішить, яким чином розподілити майно, враховуючи законодавство та докази.
- Поділ за порозумінням: Сторони можуть самостійно обговорити та узгодити умови поділу майна, виходячи зі своїх інтересів та потреб.
Важливо зазначити, що в кожному випадку поділ майна буде унікальним і буде визначатися конкретними обставинами та законодавством, яке застосовується у конкретній юрисдикції. Консультація з адвокатом чи іншим юридичним експертом може бути корисною для забезпечення чесного та справедливого поділу майна під час розлучення.
Мирний розділ майна подружжя при розірванні шлюбу
Це самий кращий варіант, так як він заощадить розлучається час, гроші і нерви. Для того щоб здійснити його, потрібно:
- скласти угоду про те, кому яка частина майна перейде після розлучення;
- запевнити його у нотаріуса;
- додати до заяви на розлучення або пред’явити в суді, якщо угода була досягнута вже в ході розглядів.
Розділ спільно нажитого майна подружжя через суд
Необхідність в судовому діловодстві є, коли у подружжя виникають майнові спори. В цьому випадку процедура проходить наступним чином.
- Подається заява з вимогами по розділу одним або обома подружжям – одночасно з документами на розлучення або в будь-який час протягом трьох років після розірвання шлюбу.
- Складається і завіряється докладний опис всього спільного майна.
- Чи сплачується держмито.
- Під час судового розгляду суд визначає, яка частка майна будь дружину відійде. Як правило, під час розподілу цінностей суддя дотримується правила рівності часток. Але якщо є вагомі причини відійти від нього, частки розподіляться на велику і меншу. До таких обставин відносяться:
- непрацездатність одного боку;
- неповнолітні діти, які залишаються з одним з подружжя;
- нераціональне використання спільного майна однією стороною і інше – на розсуд суду.
- Якщо у подружжя є укладений за всіма правилами і завірений шлюбний договір, в якому прописано, як буде ділитися майно в разі розлучення – суддя керується їм. Однак, одна сторона може заявити, що в документі були позначені явно невигідні для неї умови. Якщо факт буде доведений, суддя може скасувати дію договору і розділити майно в порядку подальших розглядів.
Порядок поділу спільно нажитого майна подружжя через суд
Розмір держмита розраховується виходячи з вартості цінностей. Збір потрібно розрахувати і сплатити ще до того, як буде поданий позов на розлучення. Якщо суддя засумнівається в правильному обчисленні вартості майна, він може призначити процедуру повторної оцінки.
Розмір держмита може бути дещо зменшений або надана відстрочка на її сплату. Це відбувається, коли позивач перебуває в скрутному матеріальному становищі або, наприклад, має утриманців і може це довести.
Якщо фактична частка майна одного з подружжя перевищує його частина в грошовому вираженні (наприклад, йому дісталася квартира, вартість якої більше вартості його частки), то він зобов’язаний виплатити різницю іншому. Або можна продати об’єкт і отриману суму розділити між сторонами.
Розділ спільно нажитого майна подружжя через суд
Розділу майна при розлученні підлягають тільки ті цінності, які були зароблені або придбані під час сімейного життя. Майно дітей не підлягає розподілу між подружжям.
Процедуру можна здійснити мирним способом, склавши і запевнивши угоду. Також вона може проходити в судовому порядку, коли суддя сам розподіляє між сторонами частки спільно нажитого майна. В цьому випадку позивачеві потрібно провести опис і сплатити держмито.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: