Аліменти подружжю інвалідам

Аліменти подружжю інвалідам

Всупереч думці про те, що аліменти – це грошові суми, що стягуються з колишнього чоловіка (дружини) виключно на виховання та утримання спільних дітей, вони також можуть стягуватися і на користь колишнього чоловіка (дружини).

Однією з підстав для стягнення аліментів з колишнього чоловіка (дружини) є повна або часткова непрацездатність (інвалідність) другого колишнього з подружжя і саме потреба в аліментах.

Потреба колишнього чоловіка-інваліда в матеріальній підтримці є поняттям оцінювальний і вимагає підтвердження шляхом надання документів про його доходи та витрати.

Розмір і порядок виплати аліментів може бути узгоджений сторонами шляхом укладення угоди або судом у твердій грошовій сумі, кратній прожитковому мінімуму або складової частки від нього. Суд має право відмовити в задоволенні позовних вимог в разі, якщо позивач своїми діями сприяв настанню непрацездатності, вів аморальний спосіб життя під час шлюбу, здійснював протиправні дії стосовно відповідача або в стані сам забезпечити свою життєдіяльність.

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю! У цій статті я розповім про аліменти подружжю інвалідам, виплата аліментів колишньому чоловікові або дружині-інваліду, коли не виплачуються аліменти на колишнього чоловіка-інваліда, заява на аліменти для дружини-інваліда в суд.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Виплата аліментів колишньому чоловікові або дружині-інваліду

Колишнє подружжя, перебуваючи в тому положенні, що потребує допомоги та має повну або часткову непрацездатність (інвалідність І, ІІ, ІІІ груп) мають право на звернення до суду з проханням стягнути з другого чоловіка грошові кошти (аліменти) на своє утримання за наявності певних обставин.

Непрацездатними, відповідно до закону, визнаються інваліди, тобто особи, які мають порушення здоров’я, що супроводжуються стійким розладом функцій життєдіяльності організму, які настали внаслідок різних травм, захворювань, вроджених дефектів, що призводять до обмеження нормальної життєдіяльності, а також до необхідності соціального захисту таких людей (Закону України «Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні»).

Для визнання людини непрацездатною (інвалідом) проводиться спеціальна медико-соціальна експертиза (комісія), на підставі висновку якої видається відповідне посвідчення, яке і є офіційним підтвердженням статусу інваліда. Однак сама по собі інвалідність колишнього чоловіка не тягне за собою обов’язковість присудження йому аліментів.

Суд розв’язувати питання про стягнення аліментів у зв’язку з інвалідністю одного з колишнього подружжя лише при наявності однієї з підстав, передбачених законом. До них відносяться:

  • потреба;
  • інвалідність, придбана до розірвання шлюбу;
  • інвалідність, що настала протягом року з моменту розірвання шлюбу.

Потреба є поняттям оцінювальний і полягає у визначенні судом рівня матеріальної забезпеченості особи, яка претендує на аліменти.

Судом в обов’язковому порядку встановлюються і перевіряються факти, що підтверджують незадовільний матеріальний стан – потреба позивача. До них відносяться:

  • джерела доходів позивача і їх розмір;
  • стабільність доходу, а також фактори, що впливають на зміну його величини й періодичності;
  • співвідношення доходів позивача і витрат на забезпечення своєї життєдіяльності;
  • наявність спільних неповнолітніх дітей у розведеної пари, місце їх проживання і спосіб утримання;
  • наявність матеріальної підтримки від інших членів сім’ї;
  • інші обставини, що впливають на матеріальне становище сторін у справі (наприклад, потреба в дорогому лікуванні).

Стягнення аліментів для дружини-інваліда через суд

Суд обов’язково враховує висновок лікарів про те, чи може чоловік-інвалід при наявності у нього відповідного захворювання займатися робочої діяльністю. Так, наприклад, II і III група інвалідності можуть бути робочими.

приклад

Громадянин Л. і громадянка Є. прожили в зареєстрованому шлюбі 10 років, після чого вирішили розлучитися. Громадянин Л., перебуваючи в шлюбі, отримав виробничу травму і був визнаний інвалідом II групи. При розлученні останній подав позовну заяву до суду про стягнення з колишньої дружини аліментів на своє утримання в зв’язку з непрацездатністю. Однак в судовому засіданні було встановлено, що вже після оформлення інвалідності громадянин Л. отримав спеціальність «програміста» і став здійснювати робочу діяльність за вказаною спеціальністю. Його дохід, навіть без урахування допомоги (пенсії) по інвалідності, в 3 рази перевищує дохід колишньої дружини. Суд визнав, що громадянин Л. не є нужденним і може самостійно забезпечувати свою життєдіяльність. На зазначеному підставі в задоволенні позовних вимог позивача було відмовлено.

Коли не виплачуються аліменти на колишнього чоловіка-інваліда

Сімейний кодекс України вказує на обставини, при наявності яких суд має право відмовити в задоволенні позовних вимог про зміст колишнього чоловіка-інваліда або обмежити в часі строк виконання таких зобов’язань.

Один з подружжя повинен бути звільнений від виплати аліментів на утримання колишньої дружини (чоловіка) в тих випадках, коли останній сам своїми діями сприяв настанню непрацездатності (наприклад, зловживання алкоголем або наркотичними засобами, вчинення умисного злочину) або вів аморальний спосіб життя, застосовував насильство до другої сторони в період шлюбу, вчинив злочин у відношенні відповідача. Не стягуються аліменти на утримання чоловіка-інваліда і в тому випадку, коли подружжя перебувало в шлюбі нетривалий час, строком до 10 років. Всі зазначені обставини при винесенні рішення оцінюються судом на підставі особистого переконання і вимагають офіційного (в тому числі документального) підтвердження.

Аліменти на утримання колишнього чоловіка-інваліда не можуть бути стягнуті і в випадках, коли непрацездатність особи настала до вступу в шлюб або більше ніж через рік, після його розірвання, а також, коли колишній чоловік-інвалід не є нужденною особою і в стані сам забезпечити себе.

Приклад

Громадянин С. і громадянка К. прожили в спільному шлюбі 11 років, після чого вирішили його розірвати. Громадянин С. на момент укладення шлюбу був інвалідом ІІ групи, про що його дружина знала. Інвалідність була придбана ним у процесі заняття спортом. Після розлучення громадянин С. вирішив звернутися до суду за стягненням з його колишньої дружини громадянки К. аліментів на його утримання в зв’язку з інвалідністю. Суд відмовив С. в задоволенні позову, мотивуючи своє рішення тим, що непрацездатним той став ще задовго до шлюбу, а значить згідно Сімейного кодексу України його інвалідність не є підставою для стягнення аліментів.

Заява на аліменти для дружини-інваліда в суд

Позовна заява про стягнення аліментів на користь колишнього чоловіка-інваліда має бути подана до суду першої інстанції. Місце подання позовної заяви визначає позивач. Так, заява може бути подана за місцем проживання відповідача або за місцем проживання позивача на вибір позивача, наприклад, якщо позивач через стан здоров’я не може приїхати до суду за місцеперебуванням відповідача.

Варто не забувати про те, що позивачі у цих категоріях справ звільненні від сплати удового збору.

До складання позовної заяви пред’являються ті ж вимоги, що і до будь-якої іншої позовної заяви. Так, заява складається в письмовому вигляді та має наступну структуру:

  • дані про суд, до якого подається заява (адреса, телефон, електронна пошта), а також інформацію про позивача (ПІБ, контактні дані, місце проживання) та відповідача (ПІБ, контактні дані, місце проживання), їх представників, уповноважених на подачу заяви;
  • вступна частина, яка містить загальну інформацію про шлюб і порядок спільного проживання (дата укладення шлюбу і його розірвання, чи був спільний бюджет при спільному проживанні, чи є спільні діти);
  • мотивувальна частина, яка містить інформацію про обставини, які спонукали позивача звернутися до суду з відповідною заявою з аргументацією (обставини отримання інвалідності, обґрунтування потреби в допомозі);
  • кінцева частина, яка містить адресовану судді прохання про стягнення аліментів з колишнього чоловіка (слід вказати грошову суму аліментів, на яку позивач претендує);
  • перелік документів, які додаються до заяви із зазначенням їх назв і обсягу в аркушах (копія позовної заяви для відповідача, копія паспорта позивача, копія свідоцтва про шлюб, документи, що підтверджують потребу позивача і суму його доходів, документи, що підтверджують суму необхідного матеріального забезпечення позивача, в разі наявності – документи, що підтверджують суму доходів відповідача).

Розмір і порядок сплати аліментів дружині-інваліду

Розмір аліментів та порядок їх виплати позивачеві можуть бути узгоджені колишнім подружжям самостійно з укладенням відповідної угоди або визначені в судовому порядку.

Якщо угоди між подружжям щодо розміру та виплати аліментів не досягнуто, суд визначає розмір аліментів у твердій грошовій сумі, що підлягає виплаті щомісячно. Для зручності індексації аліментів, суд встановлює їх в розмірі, кратному прожиткового мінімуму або у вигляді частки від прожиткового мінімуму. При визначенні суми аліментів судом враховується:

  • матеріальне становище обох з подружжя;
  • сімейний стан обох з колишнього подружжя;
  • мінімальний прожитковий мінімум.

У разі подальшої зміни в сумі прожиткового мінімуму, аліменти, нараховані судом, підлягають індексації пропорційно величині прожиткового мінімуму для тієї соціально-демографічної групи населення, до якої відноситься позивач.

Права колишнього чоловіка-інваліда на отримання аліментів

Право колишнього чоловіка-інваліда на отримання аліментів на своє утримання прямо передбачено Сімейним кодексом України. Однак слід враховувати, що процедура подання позовної заяви про стягнення таких аліментів, а також порядок прийняття рішення судом мають певну специфіку.

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по стягненню аліментів подружжю-інвалідам

.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по стягненню аліментів подружжю-інвалідам буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу зі стягнення аліментів подружжю інвалідам.

Відповіді адвоката про аліменти для подружжя інвалідів
Чи має право колишній чоловік на отримання від мене аліментів по непрацездатності, якщо у нього II робоча група інвалідності (інвалідність отримана в період шлюбу)?
Після розлучення колишня дружина-інвалід була поміщена в будинок інвалідів, де їй забезпечується відповідне лікування. Через кілька місяців після розлучення, вже перебуваючи в будинку інвалідів, дружина подала позовну заяву про стягнення з мене аліментів на її утримання у зв’язку з непрацездатністю. Чи має вона право на такі аліменти?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.
Інформація про нашу компанію

Аліменти подружжю інвалідам

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: