Аліменти на дітей після розлучення

Аліменти на дітей після розлучення

Якщо подружжя розірвало шлюб, але заздалегідь не домовилися про умови і порядок виплат аліментів, то це можливо зробити і після розлучення. Правила строків позовної давності на подібні справи не поширюються.

Розв’язувати питання про надання допомоги в утриманні спільних дітей можливо шляхом складання угоди або подання позовної заяви судді за місцем реєстрації одного з колишнього подружжя. У разі вирішення спору в судовому порядку, до позову необхідно буде докласти документи, що підтверджують обґрунтованість заявлених вимог.

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю! У цій статті я розповім про аліменти на дітей після розлучення, подати на аліменти для дитини після розлучення, в який строк після розлучення можна подати на аліменти, стягнути аліменти на дитину після розлучення, куди подати на аліменти після розлучення.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Подати на аліменти для дитини після розлучення

Батьки, які перебувають у шлюбі зобов’язані нести витрати на утримання своїх неповнолітніх дітей спільно. Розлучення не означає закінчення фінансових зобов’язань колишнього подружжя.

Після розірвання шлюбу з’являється багато питань, що стосуються подальшого існування сім’ї, в тому числі і матеріального забезпечення. А саме – нарахування аліментів. Тут з’являється безліч нюансів щодо того, хто здійснює виплати, кому, коли, в якому розмірі і в які строки.

Аліменти – це кошти, які виплачуються одним з колишнього подружжя іншому, призначені для надання фінансової допомоги. Вони можуть виплачуватися або перераховуватися добровільно або примусово (в судовому порядку).

Подружжя можуть розв’язувати це питання до офіційного розлучення або ж при розгляді справи про розірвання шлюбу. Наприклад, в одному засіданні одночасно можуть бути розглянуті справи про розірвання шлюбу та стягнення аліментів. Також можливо подати в суд позовну заяву про стягнення коштів вже після розлучення.

В який строк після розлучення можна подати на аліменти

На підставі Сімейного кодексу України правила строків позовної давності (терміни, встановлені законом, протягом яких позивач має право звернутися із заявою на захист своїх прав) на дані відносини не поширюються.

Після розлучення можливо звернутися до суду з позовною заявою про стягнення аліментів в будь-якому віці дітей до досягнення ними повноліття (18 років). Слід зауважити, що кошти на утримання неповнолітніх підлягають виплаті з моменту звернення до суду в разі винесення позитивного рішення.

Приклад

Подружжя Іванови розірвали шлюб, коли їх загальному синові було три роки. Колишня дружина звернулася до суду про стягнення аліментів при виконанні дитині п’яти років. Отже, виплати будуть призначені з дня звернення до суду і до досягнення неповнолітнім вісімнадцяти років.

Вимагати виплати аліментів мають право:

  • колишні дружини протягом трьох років з дня народження спільної дитини;
  • колишній чоловік, який доглядає за спільною дитиною-інвалідом до його вісімнадцятиріччя або дитиною-інвалідом з дитинства I групи;
  • потребує непрацездатний чоловік або дружина, що стали такими до розлучення або ж протягом року після нього;
  • потребує чоловік, який не пізніше п’яти років з дня розірвання шлюбу досяг пенсійного віку, за умови, що вони перебували в шлюбі тривалий час (понад десять років).

На звернення за стягненням заборгованості за попередні роки строк позовної давності поширюється. Однак, він дорівнює аж десять років.

Це означає, що якщо судом було винесено рішення про перерахування аліментів, і які згодом не виплачувалися протягом останніх десяти років, то колишня дружина має право звернутися з позовною заявою про їх стягнення. Але в цьому випадку необхідно буде надати суду докази того, що відповідач умисно ухилявся від виплат.

Стягнути аліменти на дитину після розлучення

У тих випадках, коли один з подружжя не хоче виконувати свої обов’язки щодо утримання дитини, батькам необхідно розв’язувати це питання разом шляхом переговорів. Вони можуть підготувати і підписати угоду про порядок сплати аліментів, в якому прописати всі необхідні пункти, що стосуються виплат колишньому чоловікові, яка доглядає за неповнолітнім. Потрібно буде вказати:

  • розмір щомісячних виплат;
  • дату, не пізніше якої повинні бути перераховані кошти;
  • яким чином будуть відбуватися виплати (готівкою, шляхом переведення на банківський рахунок або карту і так далі);
  • передбачити виплати додаткових коштів у разі захворювання дитини та інше;
  • можливість зміни порядку виплати та розміру аліментів;
  • відповідальність колишнього чоловіка в разі порушення умов угоди;
  • інші відомості, які можуть мати значення.

За бажанням батьків в документі можливо передбачити графік спілкування з дитиною. Коли угода буде готова, слід звернутися до нотаріуса, який її завірить. Після цього даний документ буде мати силу виконавчого листа.

Однак, якщо не вийшло знайти якийсь компроміс в цьому питанні, особи не змогли домовитися або з якихось причин один з подружжя думає, що він не повинен виконувати вимоги сімейного законодавства, вирішити суперечку про стягнення аліментів з нього можна в судовому порядку.

Якщо угода між колишнім подружжям буде відсутня, то розмір виплат буде визначено в судовому порядку в наступних розмірах:

  • Одна четверта частина заробітку на одну дитину.
  • Одна третя частина на двох дітей.
  • Половина заробітку на трьох і більше дітей.

При цьому будуть враховуватися сімейне, матеріальне становище батьків і інші обставини.

Якщо колишній чоловік, на якого покладено зобов’язання по сплаті аліментів, має нерегулярний дохід або він є безробітним (тобто у нього відсутній заробіток), то суд може призначити розмір коштів, що стягуються щомісяця, у твердій грошовій сумі.

Існують певні принципи, згідно з якими будуть розглядатися подібні суперечки в суді. До них відносяться:

  • рівний обов’язок колишнього подружжя утримувати неповнолітню дитину;
  • обов’язок батьків щодо утримання спільних дітей незалежно від того, коли вони були народжені – до розлучення або після нього;
  • рішення судів у справах про стягнення аліментів діють на всій території України;
  • рівноправність всіх наявних дітей у одного з батьків на отримання повноцінного утримання від нього.

Куди подати на аліменти після розлучення

Якщо колишнє подружжя не прийшли до єдиної думки і було вирішено подавати в суд на стягнення аліментів, то потрібно врахувати деякі нюанси.

Якщо є кілька спільних дітей, то після винесення рішення судом, згідно з яким ухиляються від перерахування коштів на утримання дитини батько буде зобов’язаний виплачувати аліменти, такий документ буде мати силу певний час. А саме – до досягнення вісімнадцятирічного віку старшої дитини. Після цього розмір утримань повинен бути переглянутий також в судовому порядку з урахуванням числа залишившись спільних неповнолітніх дітей.

Буває таке, що у особи виникають сумніви з приводу того, чи має право звертатися до суду з подібним позовом. Отже, заяву про стягнення аліментів може подати колишній чоловік в тих випадках, коли за рішенням суду неповнолітні діти після розірвання шлюбу залишаються жити з ним. На це не впливає той факт, хто став ініціатором розлучення.

За сформованою судовою практикою, діти, які не досягли вісімнадцятирічного віку, залишаються під опікою матері. Отже, позивачем в такій справі про аліменти виступає саме вона. Самотні батьки також мають право подавати таку заяву про стягнення матеріальної допомоги, якщо діти залишаються з ним, і він їх забезпечує без фінансової підтримки колишньої дружини.

Можливі ситуації, коли і при батькові, і при матері залишаються діти. В такому випадку аліменти можуть бути стягнуті з одного з подружжя на користь іншого, хто є менш забезпеченим. У цьому випадку виплати будуть визначені в твердій грошовій сумі.

Після того як було прийнято рішення подавати в суд, потрібно буде підготувати пакет документів, в тому числі і позовну заяву, і віднести їх до суду. Його місцеперебування необхідно вибрати самостійно. Це може бути  суд, який перебуває в населеному пункті за місцем реєстрації самого позивача або відповідача – колишнього чоловіка.

Позовна заява на аліменти після розірвання шлюбу

Позовну заяву буде прийнято, якщо вона складена правильно. У такому документі обов’язково має міститися звернення до суду. У ньому повинні бути вказані:

  • Назва та реквізити суду, куди подається заява.
  • Паспортні дані позивача і відповідача: прізвище, ім’я та по батькові особи, адреса місця проживання.

Також заява складається з описової частини. У ній повинні бути відображені всі обставини, що стосуються справи. Тут потрібно чітко і детально пояснити всі свої вимоги до відповідача.

Потім йде прохальна частина, яка містить прохання про стягнення аліментів на утримання дітей. Також можна попросити суд залучити другого з батьків взяти участь як в уже здійснених витратах, так і в тих, які належить понести в зв’язку з хворобою дитини та іншими обставинами. Після цього необхідно поставити дату і підпис.

Завершує позов пункт «Додатки» зі списком документів, які позивач прикладає до даної заяви. Документи, зазначені в додатках необхідно належним чином завірити.

Документи для подачі на аліменти

Для того, щоб після розлучення подати на колишнього чоловіка позовну заяву про стягнення аліментів на утримання неповнолітніх дітей, необхідно підготувати певні документи та їх копії. До їх числа відносяться:

  • документи, що засвідчують особу (паспорт) позивача і відповідача;
  • свідоцтво про шлюб;
  • рішення суду про розірвання шлюбу;
  • свідоцтва про народження дітей, які не досягли повнолітнього віку;
  • довідки про доходи;
  • довідка про склад сім’ї.

У деяких випадках також необхідно буде надати інші документи, що підтверджують підстави пропонованих вимог до відповідача, тобто які вказують на необхідність позивача в матеріальній підтримці. Це можуть бути такі довідки:

  • про інвалідність;
  • про вихід на пенсію;
  • різні виписки з лікарні.

Не забороняється прикладати до позову інші документи, які, на думку заявника, можуть внести ясність в ситуації, що склалася.

Якщо не відомо про доходи другого з подружжя, то для отримання даної інформації можна звернутися до судді шляхом подачі відповідного клопотання. Він поставить вимогу про виправлення у компетентних органів відповідних даних, які будуть долучені до даної справи. Суддя на свій розсуд крім перерахованих документів може зажадати і інші документи. Про це можна буде дізнатися безпосередньо на судовому засіданні.

Стягнути аліменти на дитину після розлучення через суд

Після розірвання шлюбу не відбувається автоматичне припинення фінансових зобов’язань батьків з утримання своїх дітей. Розв’язувати питання про порядок, розмір і умови виплат грошових коштів колишньому чоловікові, з яким після розлучення залишилася неповнолітня дитина, можливо як протягом шлюборозлучного процесу, так і після нього.

Це можна буде зробити двома способами: шляхом підготовки й підписання угоди про порядок сплати аліментів або в судовому порядку шляхом подання позовної заяви. При цьому правила строків позовної давності на цю справу не поширюються. Щоб угода надалі мала силу виконавчого листа, її необхідно буде завірити у нотаріуса.

Якщо шляхом переговорів не вдалося врегулювати даний спір, то можливо подати позовну заяву судді за місцем реєстрації одного з колишнього подружжя. До позову необхідно додати документи, які підтверджують обґрунтованість вимог до відповідача.

Послуги адвоката по сімейним справам

Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи з стягнення аліментів.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа з стягнення аліментів буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу з стягнення аліментів.

Відповіді адвоката про аліменти на дітей після розлучення
Що таке аліменти на дітей?
Як визначається розмір аліментів на дітей?
Що робити, якщо один з батьків не сплачує аліменти?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.
Інформація про нашу компанію

Аліменти на дітей після розлучення

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: