Вирішення спорів між батьками

Спори про дітей при розлученні: що робити?
Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Вирішення спорів між батьками" я розповім Вам про спори про дітей при розлученні в Україні: що робити, про угоду про дитину при розлученні, про те, якщо батьки не можуть дійти згоди при складанні угоди про дитину, про те, на які питання доведеться відповісти суду і які документи потрібно надати задля вирішення спору про дітей та про те, як на практиці відбувається спори про дітей при розлученні. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.

Спори про дітей при розлученні в Україні: що робити?

Спори про дітей при розлученні в Україні: що робити?

Розлучення в сім’ї, де виховуються неповнолітні, в будь-якому випадку переводиться процес в судову площину. Батьки мають повне право вирішити всі «дитячі» питання самостійно. Такий варіант ідеальний з усіх боків. Але, що робити, якщо суперечки по дітях так і залишилися не вирішені?

Угода про дитину при розлученні

Угода про дитину при розлученні

Захищаючи інтереси, як батьків, так і дитини, законодавство України передбачає, що незалежно від того, є подружжя нинішніми або колишніми, вони можуть самостійно врегулювати всі питання, що стосуються життя їх спільних дітей, які не досягли 18 річного віку. В такому випадку підписується Угода про дітей. Головна його вимога – не суперечити інтересам неповнолітніх. В угоді варто описати:

  • З ким будуть проживати діти
  • Які права та обов’язки другого з батьків
  • Хто приймає остаточне рішення щодо школи, в якій дитина вчиться, які секції відвідує тощо.
  • Порядок матеріального забезпечення (виплати аліментів та інших фінансових витрат на дитину)
  • Скільки часу другий батько може проводити з дітьми

В цей документ можуть бути включені будь-які пункти, включаючи: з ким дитина готує домашні завдання, до яких репетиторів ходить, хто з ним грає в комп’ютерні ігри. Зрозуміло, дані приклади перебільшені, але, що докладніше все розписати спочатку – тим менше питань і суперечок виникне надалі. Тому, якщо на певному етапі, подружжя зайшло в глухий кут, варто звернутися до юриста або адвоката по сімейних справах. У разі, коли до фахівця приходять обоє батьків, які не знають як правильно вчинити – фахівець допоможе розібратися у всіх тонкощах справи й написати угоду, максимально враховуючи інтереси всіх сторін.

Документ складається в довільній формі у двох примірниках і засвідчується нотаріально.

Такими є ідеальні обставини. Але, що робити

Якщо батьки не можуть дійти згоди при складанні угоди про дитину

Якщо батьки не можуть дійти згоди при складанні угоди про дитину

В такому випадку суду не уникнути. Визначення місця проживання дитини, порядку спілкування з кожним з батьків, забезпечення дітей тощо. Можна вирішувати як в рамках шлюборозлучного процесу, так і окремим провадженням.

Важливо! У суд можна подавати заяву лише в тому випадку, якщо між подружжям досягнуто повним взаєморозуміння щодо розлучення і немає ніяких заперечень. В інших випадках слід звертатися до суду.

У тому випадку, коли батьки хочуть в одному процесі й розлучається, і з’ясовувати всі нюанси по дітях, це необхідно позначити в позовній заяві. Воно складається одним із подружжя, а кількість примірників відповідає кількості сторін процесу, включаючи суд.

Позовна заява подається до суду загальної юрисдикції, який уповноважений розв’язувати дані питання. У ньому потрібно вказати не тільки причини розірвання шлюбу, а й обґрунтувати бажання одного з батьків, щоб дитина залишилася з ним, аліменти тощо.

Відповідно, до походу в суд необхідно підготувати ряд документів:

  • Позовна заява із зазначенням всіх вимог
  • Паспорт та ІПН
  • Свідоцтво про шлюб
  • Свідоцтва про народження дітей
  • Довідку про склад сім’ї
  • Додаткові документи, що дозволяють суду скласти враження (довідка про доходи й матеріальний стан, характеристика з роботи, довідка про відсутність судимості тощо.)

Нерідкі випадки, коли при розлученні батьки на словах домовилися про місце проживання дітей, їх зміст, порядок зустрічей. Однак, з плином часу, ситуація змінилася й один з батьків не виконує своїх зобов’язань стосовно неповнолітніх дітей. В такому випадку, законодавець дозволяє другому звернутися до суду незалежно від того, скільки пройшло часу з моменту розлучення.

Варто враховувати той факт, що в даному процесі в будь-якому випадку повинні бути присутніми органи опіки та піклування. У переважній більшості випадків саме на їх висновки й характеристики спирається суд при вирішенні спорів по дітях. Їх завдання: допомогти суду вирішити складну ситуацію в інтересах дитини.

Зв’язатися з адвокатом

На які питання доведеться відповісти суду і які документи потрібно надати задля вирішення спору про дітей

На які питання доведеться відповісти суду і які документи потрібно надати задля вирішення спору про дітей

При вирішенні, з ким із батьків залишаться діти, суд буде керуватися Сімейним, Цивільно-процесуальним кодексами й, в першу чергу, інтересами неповнолітніх. Органи опіки та піклування попередньо оглянуть місце проживання дитини, поспілкуються з родичами й педагогами.

Ухвалення рішення по дітях має бути максимально виваженим і аргументованим. Тому суд враховує всі обставини, що стосуються якості життя неповнолітнього з одним з батьків. В судовому порядку буде вивчено:

  • Скільки років дитині
  • Його прихильність до одного з батьків
  • Наявність в сім’ї братів, сестер і їх відносин і прихильностей між собою
  • Матеріальний стан батьків
  • Житлові умови батьків
  • Проживає чи один / обоє батьків в новому зареєстровані або не зареєстрованому шлюбі й відносини дитини з вітчимом / мачухою
  • Здатність кожного з батьків забезпечувати якісні відносини батько-дитина (зайнятість на роботі, відрядження, наявність нової сім’ї)
  • Моральні та моральні якості кожного з батьків (відсутність / наявність судимостей, шкідливі звички)
  • Характеристика батьків з місця роботи, від сусідів
  • Побутові умови проживання дитини
  • Наявність необхідної для дитини інфраструктури (школа, дитячий сад, поліклініка)

Цей перелік може бути доповнений на розсуд суду. В інтересах батька, який хоче, щоб суд визначив місце проживання дитини з ним, надати повний комплект додаткових документів.

Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua  для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Процедура розлученняРозлучення з дітьмиРозлучення без присутності відповідачаРозірвання шлюбу укладеного у СШАВизнання розлучення недійснимВідповідач не прийшов на розлученняРозлучення з іноземцем у суді.

Як на практиці відбуваються спори про дітей при розлученні

Як на практиці відбувається спори про дітей при розлученні

Сімейний кодекс України передбачає право дитини на виховання обома батьками, а так же рівні права й обов’язки батьків стосовно дитини. Сюди входить і час проведений разом, і матеріальне забезпечення, і багато іншого. Однак абсолютна рівність може бути забезпечено лише в разі, коли батьки живуть разом.

Попри те, що законодавець не виділяє пріоритетне право на виховання дитини ні матір’ю, ні батьком, на практиці в 92-94% випадків, дитина при розлученні залишається саме з мамою. Це обумовлено декількома факторами:

  • Загальноприйнята норма в соціумі. Вважається, що мати дасть найкраще виховання і якщо при інших рівних, суд визначить місце проживання дитини у батька, громадськість не прийме даний факт. Суспільство сприймає, що «дитину у матері відібрали»
  • Більшість батьків самі не горять бажанням брати на себе обов’язки з виховання дітей

Виходячи з цього, якщо мати дитини не веде асоціальний спосіб життя, здатна забезпечити дитину житлом, реалізувати його право на навчання і медичну допомогу – в переважній більшості випадків буде прийнято рішення про визначення місця проживання дитини саме з нею.

Природно, суд зобов’язаний враховувати й думку самих неповнолітніх дітей щодо того, з ким вони хочуть жити – з татом чи мамою. Однак, до уваги береться лише думка дитини, яка досягла десятирічного віку. Щобільше, суд не може спиратися виключно на нього. По-перше, діти дуже піддаються впливу дорослих і здатні переймати позицію «тато поганий, так говорить бабуся». По-друге, діти часто сприймають світ суб’єктивно «мама погана – вона змушує вчити уроки, а тато хороший, тому що дозволяє грати в комп’ютер». Тому, думку дитини суддя вислуховує, але не спирається виключно на нього при прийнятті рішення.

До речі: Знаєте про нашу послугу «Розлучення без стресу»? Детальніше

Визначивши місце проживання дітей з одним із батьків, другий матиме можливість зустрічатися з ними. Порядок зустрічей батьків можуть обумовити самостійно, так само – він може бути визначений судом.

Нерідкі випадки, коли існує домовленість про зустрічі дитини з батьком, проте мати всіляко цьому перешкоджає. Відповідей, чому не можна побачитися, може бути безліч. Починаючи з «дитина хворіє» і закінчуючи відвертим шантажем – «спочатку купи, а потім дам дитини». В даних випадках батько має повне право звернутися до судових приставів для реалізації свого законного права на спілкування з дитиною.

Обмежити зустрічі одного з батьків зі своїми неповнолітніми дітьми може лише суд, у випадках, якщо батько несе для них небезпеку, згубно на них впливає, не виконує покладених на нього законом зобов’язань.

Крім прав батьків брати участь в житті неповнолітніх дітей, такі ж права є й у бабусь-дідусів. Розлучення чоловікам й жінкам не дає права забороняти бабусям і дідусям бачити онуків. Якщо такі перешкоди існують (колишня невістка / зять забороняють зустрічатися), родичі мають право подати до суду позов про встановлення порядку спілкування з неповнолітніми дітьми.

До речі: Ми проводимо онлайн-консультації.

Надійно, експертно, конфіденційно. Детальніше

Особливо непокірним матерям / батькам, які перешкоджають зустрічі своїх дітей з другим з батьків або близькими родичами, попри договір або рішення суду, варто враховувати, що вони виходять за рамки правового поля. Такі дії несуть за собою адміністративну відповідальність.

Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Вирішення спорів між батьками» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.
Інформація про нашу компанію

Вирішення спорів між батьками

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Розлучення без згоди
  2. Як подати на розлучення
  3. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  4. Розлучення з канадцем
  5. Процедура розлучення
  6. Розлучення з дітьми
  7. Визнання розлучення недійсним
  8. Скасувати рішення суду про розлучення
  9. Як швидко розлучитися
  10. Розлучення в суді
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: