- Поділ майна в частковій власності
- Угода (договір) про розподіл майна, що перебуває у спільній частковій власності
- Зміст угоди про поділ майна спільної часткової власності подружжя
- Судова практика поділу спільної часткової власності подружжя при розлученні
- Позовна заява про поділ майна в частковій (пайовій) власності
- Позовна заява про поділ пайової власності подружжя
- Документи для поділу часткової власності подружжя через суд
- Зустрічна позовна заява про поділ майна, що перебуває у спільній частковій власності
- Прийняття зустрічного позову про поділ спільної часткової власності подружжя
- Розділ квартири, що знаходиться в частковій власності у подружжя
- Судова практика по розділу майна подружжя, що є у спільній частковій власності
- Поділ пайової власності подружжя при розлученні
Поділ майна в частковій власності
Поділ майна в частковій власності виникає, коли сторони мають спільне майно, але частина цього майна є особистою власністю одного з подружжя чи сторін. Зазвичай це майно, яке було набуте до шлюбу чи спільно з іншими особами. Під час розлучення або розірвання подружжя поділ майна в частковій власності вимагає узгодження між сторонами або вирішення судовим шляхом.
Основні кроки, які можуть бути виконані при поділі майна в частковій власності:
- Ідентифікація особистого та спільного майна: Визначення, яке майно є особистим для кожного з подружжя, а яке є спільним.
- Оцінка ринкової вартості: Проведення оцінки ринкової вартості активів для визначення їхньої об’єктивної вартості.
- Узгодження умов поділу: Спроба домовитися про умови поділу майна шляхом переговорів або через процес посередництва.
- Призначення експерта: У випадку невозможності узгодження сторонами може бути призначений експерт для визначення часток та вартостей майна.
- Судовий розгляд: Якщо домовленість неможлива, справа може бути вирішена через судовий розгляд, де суд визначить умови поділу відповідно до чинного законодавства.
Поділ майна в частковій власності може бути складним процесом, і важливо отримати юридичну консультацію для забезпечення справедливого та законного поділу. Адвокат може допомогти вам зрозуміти ваші права, підготувати необхідні документи та представляти вас в суді, якщо це буде необхідно.
Угода (договір) про розподіл майна, що перебуває у спільній частковій власності
За шлюбним договором, підписаним чоловіком і дружиною, їх спільне майно може трансформуватися у спільну часткову власність. Частки подружжя у спільній власності встановлюються як ідеальні тощо. За бажанням вони мають право здійснити фактичний розділ їх майна або виділ частки в натурі, що припинить режим спільної власності.
Згідно ЦК України, подружжя має право розділити належне їм майно або виділити частки одного з них за взаємною згодою. Для цього їм необхідно укласти договір, яким вони здійснять попредметно розділ майна.
Така угода, укладена подружжям, буде носити форму двосторонньої угоди.
Зміст угоди про поділ майна спільної часткової власності подружжя
Оскільки сімейне законодавство не регулює таких правовідносин подружжя, до угоди будуть застосовуватися норми цивільного законодавства. Угода між подружжям про поділ часткової власності має буде містити:
- дату і місце його укладення, а також повні дані про подружжя, яке його уклали;
- предмет угоди, яким є розділ часткової власності з зазначенням кожної речі, що входить в неї і що підлягають розподілу;
- застосовуваний подружжям спосіб поділу або виділу частки в натурі. Звернемо увагу, що розділ часткової власності або виділ частки в натурі допустимі тільки у випадках, коли це не заборонено законом і коли розділ не завдасть речі невідповідного збитку. Якщо розділ і виділ частки в натурі неприпустимі, подружжя може передбачити інші способи, наприклад, продаж конкретної речі і розподіл виручки, або компенсування (ЦК України);
- права і обов’язки сторін, в рамках яких подружжя попредметно визначають, які речі із загального майна виділяються в приватну власність кожного з них. Вказівка на речі повинно містити індивідуалізують характеристики кожної з них, що дозволяють виділити її з інших речей. У разі невідповідності виділеного майна розміру частки, угода має передбачати розмір, порядок і строки сплати компенсації;
- порядок передачі розділеної власності кожної зі сторін, момент вступу угоди в силу, момент припинення часткової власності на майна тощо.
Судова практика поділу спільної часткової власності подружжя при розлученні
За шлюбним контрактом, на все майно, придбане Б і К в шлюбі, поширювався режим спільної часткової власності. За роки в шлюбі ними було придбано: домашній кінотеатр, пральна машина, кухонні меблі, холодильник, броньовані вхідні двері, мобільних телефони, загальною вартістю.
Після закінчення двох років Б і К вирішили розлучитися. Поділ спільного майна вони здійснили шляхом підписання угоди, за яким Б отримував в рахунок своєї частки холодильник, а також компенсацію, а К в свою чергу, отримувала все інше і виплачувала компенсацію.
Позовна заява про поділ майна в частковій (пайовій) власності
У разі якщо подружжя не можуть домовитися про спосіб розділу пайової майна і виділу частки одного з них або про обсяг майна, що підлягає виділу кожному з них, вирішення питання здійснюється в судовому порядку. Для цього виділяється дружину необхідно подати в суд за місцем проживання відповідача (Цивільно процесуальний кодекс України) або за власним вибором (Цивільно процесуальний кодекс України) позовну заяву з вимогою виділу в натурі належної йому частки в спільному майні (ЦК України).
Подається позовна заява оформлюється письмовим документом, його зміст має відповідати вимогам ЦПК України, інакше позов, до виправлення встановлених судом недоліків, буде залишений без руху.
Перед подачею такого позову, що виділяється дружину необхідно сплатити держмито, розмір якої визначатиметься за правилами, встановленими ЦК України, виходячи з ціни позову. Ціна позову, в свою чергу, буде визначатися виходячи з вартості майна, на виділення якого в рахунок належної йому частки, претендуватиме чоловік-позивач (Цивільно процесуальний кодекс України).
Позовна заява про поділ пайової власності подружжя
Крім цього, позивачу необхідно враховувати, що:
- Позовна заява повинна містити докладний опис обставин виникнення між подружжям часткової власності на спільне майно, розмір належних кожному з них часткою і обставини, які вимагають виділу частки в судовому порядку (не досягнення обопільного угоди про розподіл).
- Позов також повинен містити опис майна, що входить в часткову власність, вимога про їх розподіл і виділ в натурі конкретних речей, що, на думку позивача, буде пропорційно належної йому частки у праві спільної власності, а також обгрунтування правильності розрахунку ціни позову та обґрунтуванням таких вимог нормами законодавства.
Документи для поділу часткової власності подружжя через суд
Разом з позовною заявою, позивачу необхідно надати суду ряд документів, приблизний перелік яких встановлений ЦПК України.
Серед них можна виділити:
- Копії позовної заяви, відповідно до кількості сторін;
- Квитанцію про сплату держмита;
- Правовстановлюючі документи на кожну з речей, що входить в загальне майно
- Документи, що підтверджують право власності на спільне майно, із зазначенням розміру часток подружжя;
- Документи, що підтверджують вартість спільного майна;
- Інші документи, в залежності від викладених в позовній заяві обставин.
Зустрічна позовна заява про поділ майна, що перебуває у спільній частковій власності
Вимога про поділ майна, що перебуває у спільній частковій власності може виникнути у одного з подружжя в рамках судового розгляду по інших справах, наприклад, про розлучення, в суперечках про місце проживання дітей або будь-яких інших майнових суперечках між подружжям. При виникненні такої вимоги у чоловіка, що є відповідачем у справі, він має право пред’явити в рамках даного процесу зустрічну позовну заяву про розподіл пайової майна.
Згідно Цивільно процесуального кодексу України, зустрічний позов пред’являється відповідачем до винесення рішення за первісним позовом і приймається судом за загальними правилами прийняття позовної заяви, зазначеним вище. При цьому незалежно від підсудності, зустрічний позов про розподіл часткової власності розглядається судом, який розглядає первісний позов (Цивільно процесуальний кодекс України).
Положеннями ЦПК України законодавець визначає перелік умов, при наявності одного з яких, розгляд вимоги про поділ часткової власності подружжя допустимо в рамках зустрічного позову.
Прийняття зустрічного позову про поділ спільної часткової власності подружжя
Так, прийняття зустрічного позову допускається:
- Якщо вимога за зустрічним позовом направлено на залік вимог за первісним позовом. Зокрема, якщо первісний позов передбачав вимогу про стягнення з одного з подружжя суми заборгованості, то зустрічна вимога може передбачати виділ в натурі спільного майна, з урахуванням заборгованості за первісним позовом.
- Якщо задоволення зустрічних вимог повністю або частково виключить можливість задоволення первинних вимог. Така ситуація може виникнути, наприклад, якщо первісний позов передбачав вимогу про визнання права власності на нерухомість одного з подружжя, в той час, коли зустрічний позов про розподіл пайової майна вимагає виділення другому чоловікові частини такого об’єкта.
- Якщо між зустрічним і первісним позовом є взаємозв’язок, і їх спільний розгляд прискорить і дозволить правильно вирішити суперечки. Це найпоширеніше умова, що дозволяє пред’являти зустрічні позови по будь-яким спорах, що випливають з сімейно-правових відносин подружжя.
Розділ квартири, що знаходиться в частковій власності у подружжя
Нерухомість, що знаходиться в частковій власності подружжя, може бути розділена в натурі між ними, шляхом укладення угоди або у судовому порядку (ЦК України). Такий розділ буде припускати перехід частин квартири у власність кожного з подружжя, пропорційно виділеним їм часткам. При цьому утворюються частини повинні володіти характеристиками індивідуально-визначеної речі, тобто бути окремими об’єктами нерухомості, щодо яких здійснено інвентаризацію та тех. облік.
У той же час ЗС України встановив, що виділення частини квартири в натурі власнику частки у праві спільної власності допустимо лише в тому випадку, якщо є технічна можливість ізолювання не тільки кімнат, але і інших приміщень – кухні, санвузла, коридору, а також окремого входу.
Таким чином, можливість розділу в натурі між подружжям їх загальної квартири ставиться в залежність від можливості виділу в натурі підсобних приміщень і окремого входу.
Її відсутність виключає можливість розділу нерухомості між подружжям, навіть якщо виділяється особою, питання про розподіл підсобних приміщень не ставиться, а виділяються лише житлові кімнати. При цьому суд, на прохання позивача вправі визначити лише порядок користування часткової квартирою.
Судова практика по розділу майна подружжя, що є у спільній частковій власності
Поділ майна подружжя, що перебуває у спільній частковій власності здійснюється судом лише в тих випадках, коли сторони не в змозі самостійно вирішити ці питання шляхом укладення обопільного угоди. У таких випадках правозастосовна і судова практика однозначна, навіть незважаючи на необхідність врахування особливостей кожної справи та інтересів кожного з подружжя. Розглянемо основні аспекти, що випливають із судових рішень у справах про розподіл пайової майна:
- Розподілу між подружжям в натурі підлягають тільки ті речі, розділ яких не заборонений законом або не завдасть речі невідповідного збитку, внаслідок якого її можна буде використовувати за цільовим призначенням (ЦК України). Якщо розділ в натурі неможливий, суди, за згодою виділяється, призначають йому компенсацію, за ту частину речі, виділ якої в натурі неможливий (ЦК України).
- Виділ майна з часткової власності здійснюється судами пропорційно часткам, якими володіють сторони процесу. У разі якщо входить в часткову власність обсяг речей не дозволяє зробити рівнозначний розділ, одному з подружжя присуджується велика частина, а другого – компенсація за невідповідність (ЦК України).
- На думку судів, фактичний розділ житлової нерухомості допустимо тільки при наявності технічної можливості ізолювання житлових кімнат, підсобних приміщень і обладнання окремого входу. Таким чином, розділ в натурі припустимо тільки щодо житлових будинків – відносно квартир і кімнат виділ їх частини неприпустимий. У будь-якому випадку можливість виділу повинна визначатися за результатами судової технічної експертизи приміщення.
- Досить часто, разом з фактичним розділом житлових приміщень, судами здійснюється розділ земельних ділянок. При цьому доля земельної ділянки може бути визначена тільки після фактичного розділу самого житлового будинку, що стоїть на ньому. Сам же розділ здійснюється з урахуванням єдності земельних ділянок і прочносвязанная з ними об’єктів.
Питання розділу пайової майна подружжя розглядається судами нарівні з іншими суб’єктами права, що виключає можливість врахування деяких особливостей, встановлених СК України, наприклад, можливість відступу від принципу рівності часток.
Поділ пайової власності подружжя при розлученні
Майнові питання досить часто стають причиною сварок між подружжям і згодом розпадів сімей. Режим часткової власності подружжя, встановлений, зокрема, шлюбним контрактом, дозволяє уникнути таких проблем. Однак розділ в натурі такого майна здійснюється за цивільним законодавством, що не дозволяє при судовому розділі враховувати, зокрема, права дітей. Разом з тим це цілком логічно, оскільки, часткова власність подружжя знаходиться в різних площинах права, в порівнянні з сімейними відносинами.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: