- Цивільний кодекс про поділ майна
- Володіння, користування і розпорядження спільним майном за Цивільним кодексом України
- Поділ спільної власності за Цивільним кодексом України
- Форма угоди про розподіл майна та Цивільний кодекс
- Підстави для визнання угоди про розподіл майна недійсним за Цивільним кодексом
- Судова практика поділу майна за Цивільним кодексом
- Термін давності при поділі майна за Цивільним кодексом
- Солідарні зобов’язання при поділі майна за Цивільним кодексом
- Як ділиться майно при розлученні за Цивільним кодексом?
- Цивільний кодекс про поділ майна подружжя при розлученні
Цивільний кодекс про поділ майна
Цивільний кодекс визначає основні правила цивільного права в країні та може також містити положення про поділ майна в різних ситуаціях, таких як розлучення чи спадщина. Зміст та структура цивільного кодексу може варіюватися в залежності від країни.
Ось загальний огляд того, що може включати цивільний кодекс стосовно поділу майна:
- Правила спільної власності: Визначення того, як майно, нажите або придбане під час шлюбу, вважається спільною власністю чи роздільною власністю подружжя.
- Правила поділу при розлученні: Встановлення порядку поділу майна у випадку розлучення чи розводу.
- Спадщина: Визначення правил спадкування майна після смерті особи.
- Заповіти: Регулювання волевиявлень, таких як заповіти, та їх виконання.
- Права співвласників: Визначення прав та обов’язків співвласників майна та порядку його використання.
- Захист прав неповнолітніх: Забезпечення прав та інтересів неповнолітніх у разі розлучення батьків.
- Обов’язкова доля: Визначення обов’язкових часток для певних спадкоємців, які можуть бути залишені без спадщини.
- Податкові аспекти: Врахування податкових наслідків, пов’язаних із поділом майна.
- Специфічні визначення майна: Врахування специфічних видів майна, таких як нерухомість, бізнес-активи, фінансові рахунки та інше.
Цивільний кодекс є важливим юридичним документом, який визначає права та обов’язки громадян у цивільних відносинах. Щоб отримати конкретні поради та інформацію для вашої конкретної ситуації, рекомендується звертатися до місцевого адвоката або юридичного консультанта.
Володіння, користування і розпорядження спільним майном за Цивільним кодексом України
Законодавчі норми застосовуються не тільки для захисту інтересів громадян при розділі спільного майна, але і з метою закріплення прав громадян володіти та користуватися таким майном. Основні правила регламентовані ЦК України та містять наступне:
- громадяни, які є учасниками спільної власності, володіють і користуються такою власністю спільно (за винятком випадків, коли між такими громадянами є інші домовленості, оформлені відповідно до закону);
- громадяни, які є учасниками спільної власності, можуть розпоряджатися такою власністю тільки за згодою інших громадян, які є учасниками цієї власності;
- в разі порушення вимог законодавства про володіння, користування і розпорядження спільним майном, кожен з власників, чиї права та інтереси порушені іншим власником спільного майна, має право на оскарження неправомірних дій в судовому порядку.
Учасники спільної власності мають рівні права у володінні, користуванні та розпорядженні такою власністю. Тому заборона або обмеження таких прав іншими учасниками спільної власності не допустимо.
Поділ спільної власності за Цивільним кодексом України
Ділити майно, яке є спільною власністю громадян, слід за правилами, встановленими ЦК України. Ця ж норма регламентує виділ частки зі спільного майна. Відповідно до ЦК України, при розділі застосовуються такі правила:
- розділити спільне майно між власниками, а також виділити частку із загального майна одним із власників, здійснюються тільки після того, як буде визначена частка кожного учасника в спільній власності;
- поділ спільного майна, а також виділення частки в такому майні передбачає рівність часток кожного власника такого майна (за винятком випадків, коли між власниками є домовленості про інше, оформлені відповідно до законодавства).
Розділ власності здійснюється на підставах і правилам, встановленим схоже нормою цивільного законодавства – ЦК України.
Форма угоди про розподіл майна та Цивільний кодекс
Майно може бути розділене за угодою. Така угода чоловік і дружина можуть зробити висновок, як перебуваючи в шлюбі, так і після його розірвання. Так як угоди є угодою, існують норми Цивільного кодексу України, встановлені главою, які застосовуються при укладанні угод.
Відповідно до ЦК України, угоди оформляються за такими основними правилами:
- угоди укладаються і в усній і в письмовій формі (письмова форма має на увазі просту і нотаріальну);
- усні угоди можуть бути виконані тільки в добровільному порядку, особами, які уклали таку угоду.
Під час поділу власності законодавство рекомендує укладати письмові угоди. Через те, що тільки в цьому випадку угода матиме юридичну силу і є документом, що встановлює порядок розділу подружнього майна.
Угода, що оформляється письмово, має містити всі вимоги, що застосовуються до даного виду документа (ЦК України). При цьому не обов’язково посвідчувати такий документ в нотаріальному порядку. Угода про розподіл подружжя може скласти:
- на все майно, яке придбане у шлюбі;
- на певну частину майна, придбаного в шлюбі.
У документі про розподіл важливо вказати найменування та характеристики кожного предмета або речі, а також його вартість і кому або в яких частках буде належати це майно після розірвання шлюбу. Також, в документі можна відобразити грошові компенсації за майно, яке перейде кому-небудь з подружжя.
Підстави для визнання угоди про розподіл майна недійсним за Цивільним кодексом
Коли між громадянами є різного роду угоди, такі угоди можуть бути змінені, розірвані, оскаржені в суді та визнані судом недійсними. Визнати угоду про розподіл майна недійсним можна з підстав, передбачених параграфом ЦК України:
- якщо угода за своєю основою є спірною;
- якщо угода укладена з метою укриття іншого правочину;
- якщо угода укладена недієздатним громадянином;
- якщо угода укладена неповнолітнім громадянином;
- якщо угода укладена обмежено дієздатним громадянином;
- якщо угода укладена громадянином, не здатним розуміти значення своїх дій тощо;
- якщо угода укладена громадянином під впливом істотної помилки;
- якщо угода укладена громадянином під впливом обману, тиску, погроз, інших обставин, що є несприятливими для громадянина, що містить угоду;
- в інших випадках, встановлених законодавством і застосовуються до конкретних ситуацій.
Судова практика поділу майна за Цивільним кодексом
Однак наявні підстави для визнання угоди недійсною необхідно підкріпити відповідними доказами.
приклад
Громадянин «Т» звернувся в суд з позовом до дружини про визнання угоди про розподіл майна недійсним. В обґрунтування вимог він вказав, що між ним і його дружиною в період шлюбу укладено угоду про розподіл майна, згідно з яким, все майно переходить дружині. Позивач стверджує, що дана угода була укладена для того, щоб з позивача не змогли стягнути борг. Тому позивач просить суд визнати угоду удаваною угодою.
Суд, перевіривши матеріали справи, приходить до висновку про відмову позивачу в задоволенні вимог про визнання правочину недійсним з таких підстав:
- доказів того, що угода була уявним, позивачем не представлено;
- крім цього, дружині при укладанні угоди про розподіл майна, не було відомо про обов’язок громадянина «Т», що підтверджує і сам позивач.
За правилами законодавства, удавана угода відбувається обома сторонами, без наміру її виконувати. Однак майно, відповідно до угоди перейшло дружині, було зареєстровано в Держреєстру (при цьому заяви на реєстрацію подавалися подружжям спільно). Отже, суд не знаходить підстав для визнання угоди недійсною.
Термін давності при поділі майна за Цивільним кодексом
Позовна давність при розділі майна обчислюється відповідно до ЦК України. Позовна давність для пред’явлення вимог щодо майна становить три календарні роки. Моментом перебігу строку позовної давності є момент, коли громадянин дізнався або повинен був дізнатися про порушення своїх майнових прав і інтересів.
Порушенням майнових прав громадян щодо спільного майна можуть вважатися наступні ситуації:
- перешкоджання одним із власників іншому в користуванні майном;
- в разі, коли один з власників здійснив відчуження майна (продав, подарував, надав під заставу та ін.);
- при виникненні спору про користування майном;
- в інших ситуаціях, передбачених законодавством.
При пропуску строків для звернення до суду, у громадян є можливість, передбачена ЦК України для відновлення таких строків. Така можливість носить винятковий характер і може бути надана тільки тоді, коли громадянин пропустив строки з поважних причин.
Солідарні зобов’язання при поділі майна за Цивільним кодексом
При розірванні шлюбу між подружжям і розподіл спільного майна, враховуються боргові зобов’язання подружжя. При цьому важливо, щоб кошти, які купувалися подружжям або одним з них в борг, були витрачені на сімейні потреби.
Однак ініціювати розділ майна можуть не тільки подружжя, але і кредитор, в тому випадку, коли є заборгованість за борговими зобов’язаннями. Виходячи зі змісту ЦК України:
- кредитор громадянин, що є учасником часткової або спільної власності, в разі, коли у боржника недостатньо власного майна, має право вимагати виділу частки такого боржника в спільному майні для того, щоб звернути стягнення на цю частку;
- коли виділ частки в натурі неможливий, або є заперечення інших власників, кредитор може вимагати продажу своєї частки в майні іншим власникам (за ринковою вартістю), а грошові кошти, отримані в результаті відчуження, стягнути з боржника.
Причому в якості кредитора, який ініціює поділ майна подружжя, можуть виступати не тільки юридичні особи (банки, кредитні та фінансові організації, ломбарди тощо), але і фізичні особи – тобто громадяни, яке надавали грошові кошти в позику подружжю.
Як ділиться майно при розлученні за Цивільним кодексом?
приклад
Громадянка «О» звернулася до суду з позовними вимогами до сусідів: подружжю – громадянці «С» і громадянину «Г» про поділ спільного майна за заявою кредитора. Позивачка мотивувала свої вимоги тим, що за раніше винесеним рішенням про стягнення грошових коштів по позиці, в її користь стягнуто грошові кошти в сумі 70000 грн. з громадянина «Г». До теперішнього моменту рішення суду не виконано через відсутність у відповідача заробітку.
В судовому засіданні встановлено, що грошові кошти громадянин «Г» (відповідач) витратив на придбання собі путівки на відпочинок, розваги тощо
Суд, керуючись нормами законодавства, заслухавши сторони, перевіривши докази, прийняв наступне рішення. Виходячи їх того, що сума боргу є суттєвою, а грошові кошти, отримані в позику звернені відповідачем в особисте користування, приймає рішення задовольнити вимоги громадянки «О» і розділити майно між подружжям.
Цивільний кодекс про поділ майна подружжя при розлученні
Цивільне законодавство призначене для захисту інтересів і прав, що випливають з різних цивільно-правових відносин, в тому числі і з майнових відносин. Громадяни повинні дотримуватися вимог, установлених таким законодавством. Порушення норм цивільного законодавства (Цивільного кодексу України) тягне за собою певні правові наслідки.
Громадяни, чиї права порушені, мають право на захист в судовому порядку. Розділ майна може відбуватися як мирно – з укладенням угоди про розподіл, так і в судовому порядку. Також, розділ майна може бути ініційований кредиторами, в разі заборгованості по кредитах банків і іншим позиковим або заставним засобам, як подружжя, так і будь-кого з них.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: