Підсудність при поділі майна подружжя

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Підсудність при поділі майна подружжя" я розповім про розписку про підсудність при поділі майна подружжя, територіальна підсудність поділу майна подружжя при розлученні, визначення підсудності поділу майна при розлученні через суд, розділ майна в судовому порядку при розлученні, порядок розділу майна через суд при розірванні шлюбу. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Підсудність при поділі майна подружжя

Питання підсудності при поділі майна подружжя може бути складним і залежить від кількох чинників, таких як місце проживання, місце укладення шлюбу, місце реєстрації майна та інші обставини. В різних країнах і юрисдикціях можуть використовуватися різні правові принципи щодо поділу майна.

Ось деякі загальні вказівки:

  1. Місце реєстрації майна: У багатьох юрисдикціях важливо, де саме знаходиться майно, що підлягає поділу. Також важливо враховувати правовий режим майна (спільна власність або режим окремої власності).
  2. Місце проживання: У деяких країнах місце проживання подружжя може впливати на підсудність справи.
  3. Вибір судової юрисдикції: Залежно від правових норм країни, можливо, подружжя може мати певний вибір стосовно судової юрисдикції для розгляду справи про поділ майна.
  4. Місце укладення шлюбу: Місце укладення шлюбу також може впливати на правові аспекти поділу майна.
  5. Міжнародні угоди: Наявність будь-яких міжнародних угод або конвенцій, які регулюють питання сімейного права та поділу майна.

Якщо ви опинилися в ситуації розлучення і маєте конкретні питання щодо поділу майна, рекомендую звернутися до місцевого адвоката або юридичного консультанта, який спеціалізується на сімейному праві та може надати конкретні поради відповідно до законодавства вашої країни.

Територіальна підсудність поділу майна подружжя при розлученні

Під територіальною підсудністю слід розуміти принцип розподілу цивільних справ, в тому числі та справ по розділу спільного майна подружжя, між судами однієї інстанції. Простіше кажучи, така підсудність дозволяє позивачу визначити конкретний судовий орган, до компетенції якого буде входити розгляд конкретної справи. В його основі лежить територіальний характер – розподіл повноважень конкретних судів на територію конкретних територіальних утворень.

Основний принцип територіальної підсудності, закріплений законодавцем в ЦПК, згідно з яким, позов подається за місцем проживання або перебування відповідача. Таким чином, під час розподілу власності позов необхідно подавати за місцем проживання другого з подружжя, навіть якщо він проживає в іншому місті або іншому кінці країни.

Подібне правило є ґрунтом для того, щоб уникнути судового розділу майна. Законодавець врахував це і передбачив випадки, коли позивач, зацікавлений в розподілі власності, може уникнути дотримання зазначеного принципу, зокрема:

  • Так, якщо чоловік проживає в іншому населеному пункті, однак більш точна адреса його невідома, згідно З ЦПК, позов про поділ спільного майна може бути поданий за останнім відомим місцем його проживання або за місцем знаходження його власності (або загальної власності подружжя). Таким місцем може бути, в тому числі та адреса позивача, якщо останнім відомим його місце проживанням була квартира або будинок подружжя.
  • Якщо вимоги щодо розподілу пред’явлені в позові в комплексі з вимогами про розірвання шлюбу, за умови, що у сторін є спільна неповнолітня дитина, яка залишилася проживати з позивачем, то такий позов може бути поданий за місцем проживання позивача. Більш того, ЦПК, дозволяє подавати позови про розірвання шлюбу разом з розділом власності за місцем проживання позивача, якщо його здоров’я ускладнює виїзд в суд за місцем проживання відповідача.
  • Крім того, виходячи з положень ЦПК, якщо вимоги про поділ спільно нажитих речей пред’являються до вимог про стягнення аліментів (на себе або на спільну дитину), то позов також може бути поданий чоловіком за місцем його проживання.
  • В той самий час, якщо основним предметом спору про поділ майна, є який-небудь об’єкт нерухомості, то незалежно від інших обставин справи, позов може бути поданий особою за місцем знаходження такої нерухомості (Цивільний процесуальний кодекс України).

Визначення підсудності поділу майна при розлученні через суд

Приклад

Сіренко Г. та Сіренко Б. нещодавно розлучилися. Після розірвання шлюбу Сіренко Б. покинув населений пункт, в якому вони проживали разом з Сіренко Г. Через деякий час після розлучення, Сіренко Г. згадала, що Сіренко Б. на їх спільні гроші придбав автомобілі, один з яких вона вирішила отримати в порядку поділу спільного майна.

Оскільки нове місце проживання її чоловіка їй було невідомо, останнім місцем його проживання була її квартира, а вартість автомобіля, на який вона претендувала, становила 200 000 грн. Керуючись нормами ЦПК, Сіренко Г. подала позов про розподіл в районний суд за місцем свого проживання.

Розділ майна в судовому порядку при розлученні

До компетенції судді входить розгляд справ про поділ спільного майна подружжя незалежно від того, розірваний їхній шлюб чи ні (Сімейний кодекс України). Що стосується ціни позову, то під нею слід розуміти вартість виправлений майна, суму стягуваних в якості загального майна грошових коштів або інших майнових прав, що мають вартісний вираз.

При визначенні ціни позову, як основного фактора, що визначає підсудність справ про розподіл спільної власності, слід враховувати, що:

  • Ціна позову, що складається з кількох самостійних вимог, буде складатися з суми всіх вимог, незалежно від їх характеру. Так, у разі пред’явлення позову з різнорідними вимогами, у тому числі одні підлягають вартісному вираженню (розділ майна), а інші ні (розірвання шлюбу), то ціна позову буде визначатися за сукупністю вимог, що підлягають вартісному визначенню.
  • При пред’явленні судді позову з вимогою лише про розподіл спільної власності подружжя, ціна позову буде визначатися вартістю, на яку позивач претендуватиме при розділі. Так, в загальних випадках виходячи з положень СК, ціна позову буде дорівнювати половині оцінювальної вартості спільної власності подружжя.

Так, наприклад, позов про поділ спільного майна за наявності інших вимог, що не входять в компетенцію судді (при наявності будь-якого спору про дітей), такий позов може бути відразу поданий до районного суду.

Позовна заява про поділ майна при розлученні через суд

Крім того, при подачі позову про розподіл спільної власності в районний суд слід враховувати, що:

  1. Перед подачею позову необхідно сплатити судовий збір, розмір якого залежить від ціни позову та визначається за правилами, встановленими ЦПК. Квитанцію про оплату необхідно докласти до документів, що подаються.
  2. В позовній заяві позивачеві необхідно перерахувати всі речі, про розподіл яких йде мова, із зазначенням приблизного або точного часу їх придбання, а також їх вартості. Більш того, позовні вимоги можуть містити прохання про виділення конкретних речей позивачеві, а всіх інших відповідачу.
  3. У тих випадках, коли відповідач не згоден із зазначеною в позовній заяві вартістю майна, що підлягає розподілу,  або вартістю окремо взятих речей, він має право подати клопотання про проведення оцінки майна. Необхідно враховувати, що на підставі результатів проведеної оцінки, підсудність справи може змінитися.

Як забезпечити збереження майна до розділу при розлученні

Досить часто, конфліктні ситуації між подружжям в рамках шлюборозлучного процесу призводять до того, що недобросовісне подружжя намагається приховати спільно нажиту власність, щоб уникнути її розділу з іншим з подружжя. Щоб уникнути цього, необхідно дбати про безпеку загальних речей до їх розділу. Найефективнішим інструментом для цього є прийняття судом заходів щодо забезпечення позову (Цивільно процесуальний кодекс України).

Так, в рамках судового процесу по розділу власності, особа може клопотати про застосування одного або декількох заходів забезпечення, зокрема, накладення арешту на майно та грошові кошти іншого подружжя, заборону здійснення з конкретними речами певних дій, а також інші заходи, що відповідають цілям їх застосування (Цивільно процесуальний кодекс України).

Порядок розділу майна через суд при розірванні шлюбу

Однак, подібні заходи застосовуються лише в рамках судового процесу. До його розгляду, будь-яких механізмів законодавством не передбачено, через що, необхідно виходити з особливостей ситуації. Так, зацікавлена особа може забезпечити збереження майна наступними способами:

  1. Якщо мова йде про нерухомість і недобросовісна особа займається її відчуженням, до здійснення заходів з забезпечення позову потрібно направити до територіального органу Держреєстру заяву про наявність спору щодо об’єкта нерухомості. Це не дозволить переоформити квартиру на нового власника.
  2. Якщо особа намагається приховати правовстановлювальні документи, їх можна отримати шляхом запиту у Держреєстрі виписки щодо основних відомостей про об’єкт (кадастровий номер, номер запису про право, форма власності, ім’я власника тощо). На підставі цієї виписки можна запросити копію правовстановлювальних документів через суд. Якщо зацікавлена особа володіє часткою  у праві власності, зазначені документи він може отримати самостійно у Держреєстрі.
  3. Щодо інших речей, які підлягають реєстрації (автомобілів, бездокументарних акцій, часток у ТОВ), можна вчинити аналогічно та отримати інформацію в державтоінспекції, депозитаріях і податковій інспекції відповідно.
  4. Що стосується іншого рухомого майна, то забезпечити його збереження можна шляхом складання його опису. У такому документі кожна річ описується окремо, а сам документ підписується обома з подружжя. У разі відмови від підпису, даний факт фіксується в документі та засвідчується підписами незацікавлених осіб.

Розділ майна в цивільному шлюбі

Цивільним шлюбом називають співжиття чоловіка і жінки, яке не оформлене відповідним чином. Знаходження в такому шлюбі не формує спільної власності. Якщо особи живуть у цивільному шлюбі, то застосування норм Сімейного кодексу України до них неможливе, а отже, розділ майна неприпустимий. Так, приналежність майна до кожного з таких «подружжя» визначається виключно тим, на кого таке майно оформлене або ким воно було придбане.

Виходячи з цього, для захисту майнових прав таких осіб, куплене на спільні кошти майно необхідно оформляти у спільну часткову власність з визначенням вкладу і часток кожного з них (ЦК). Тоді його розділ буде здійснюватися за правилами, передбаченими ЦК.

Якщо ж такі дії вжито не було, то розділ такого майна буде дуже складним. Його розділ можливий в судовому порядку за позовами про визнання спільної часткової власності на конкретне майно та його розділ. Однак законодавство не передбачає безумовного виникнення такого режиму власності у майна співмешканців, тим більш з огляду на те, що відсутні будь-які критерії визначення такого майна в цивільному шлюбі.

Виходячи з цього, зацікавленому в розділі майна подружжю необхідно сформувати для суду обґрунтовану позицію, що складається із сукупності критеріїв, що свідчать про спільну власність спірного майна, про що буде говорити:

  • факт співжиття, тривалі відносини, що створюють видимість сім’ї з боку оточення;
  • ведення спільного господарства та формування загального бюджету;
  • формування майна, яке вважалося співмешканцями спільним (розрахунок спільних доходів при взятті кредиту, порука тощо);
  • вкладення кожним зі співмешканців особистих коштів в придбання однієї речі.

Остаточне рішення суду буде залежати від ступеня доведеності обставин, на які посилається зацікавлений співмешканець.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
З витратами

Розділ майна подружжя: підсудність

Захист майнових прав колишнього подружжя шляхом поділу майна неминуче вимагає дотримання принципів підсудності. Недотримання цих принципів може призвести до, зокрема, поверненням позовної заяви без розгляду (Цивільно процесуальний кодекс України). Безумовно, це не перешкоджає повторному зверненню, проте істотно затягує процес розділу, що може виразитися в ще більш несприятливі наслідки.

Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Підсудність при поділі майна подружжя» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.
Інформація про нашу компанію

Підсудність при поділі майна подружжя

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: