Експертиза при поділі майна

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Експертиза при поділі майна" я розповім про експертизу при поділі майна, для чого потрібна експертиза при розділі майна, експертиза по оцінці вартості майна при поділі через суд, закон про експертизу при поділі майна подружжя, порядок проведення експертизи при поділі майна подружжя, товарознавча експертиза при розділі майна. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Експертиза при поділі майна

Експертиза при поділі майна — це процес визначення ринкової вартості конкретних активів або майнових комплексів, що підлягають поділу між сторонами у разі розлучення чи розірвання шлюбу. Експертиза може здійснюватися професійними оцінювачами, які мають відповідні кваліфікації та досвід у цій сфері.

Основні аспекти експертизи при поділі майна:

  • Ідентифікація активів: Визначення конкретних активів, які підлягають поділу. Це може включати нерухомість, автомобілі, бізнеси, фінансові рахунки, предмети мистецтва тощо.
  • Визначення методології оцінки: Обрання відповідної методології оцінки для кожного типу активу. Наприклад, нерухомість може оцінюватися за допомогою різних методів, таких як порівняльний, доходний чи вартість відтворення.
  • Оцінка ринкової вартості: Проведення аналізу ринку для визначення реальної вартості активів на дату оцінки.
  • Врахування зобов’язань та пасивів: У вартість може включатися розгляд зобов’язань, зокрема боргів, які пов’язані із майном.
  • Підготовка експертного звіту: Після завершення оцінки складання експертного звіту, який містить результати оцінки та методології.
  • Свідчення на судовому засіданні: У деяких випадках оцінювач може бути запрошений як свідок на судовому засіданні для пояснення свого звіту та відповіді на питання сторін чи суду.

Експертиза дозволяє об’єктивно визначити ринкову вартість активів та забезпечити справедливий та розумний розподіл майна між сторонами. Важливо вибирати професіоналів з належним досвідом та ліцензією для здійснення оцінки майна.

Для чого потрібна експертиза при розділі майна

Процес припинення шлюбу зазвичай включає в себе і поділ спільно нажитого майна подружжя (тобто те майно, згідно зі Сімейного кодексу, яке було нажито спільно в період шлюбу). Варто відразу зазначити, що в цю категорію не входить та власність, яка належить кожному з подружжя (Сімейного кодексу). Спільне ж майно за загальним правилом (якщо не було складено шлюбний договір згідно з главою Сімейного кодексу) розділяється між подружжям порівну. Це правило встановлено Сімейного кодексу.

Розділити майно подружжя може декількома способами:

  • шляхом складання шлюбного договору до або після реєстрації шлюбу (глава Сімейного кодексу);
  • скласти угоду (яке необхідно нотаріально завірити) про розподіл такого майна (Сімейний кодекс);
  • провести поділ власності в судовому порядку (Сімейний кодекс).

Останній з перерахованих способів застосовується в разі існування спору між розлучається, а також при необхідності визначення часток у спільному майні.

Експертиза по оцінці вартості майна при поділі через суд

У разі неможливості самостійно домовитися про розподіл власності, подружжя звертаються до суду. Для того що б правильно розділити майно суд повинен мати у своєму розпорядженні об’єктивною інформацією про нього, а зокрема про вартість, можливості розділу в натурі і так далі. Для цього суд повинен призначити відповідну експертизу, згідно зі Цивільного процесуального кодексу (надалі ЦПК).

Про це виноситься ухвала, яка крім відомостей про експертній установі (або про конкретний експерта) включає в себе перелік питань, на які експерт повинен дати відповідь (в письмовому вигляді). Це правило відображено в ЦПК.

Звичайно ж, в першу чергу мова йде про поділ житла (будинку або квартири). В цілому це досить складний процес, тому експертам адресуються питання, пов’язані з поділом такого житла в натурі, визначення конкретних часток і так далі. З’ясувати це самостійно, без експертної оцінки вкрай важко, тому суд при винесенні рішення у справі про розподіл майна вдається до такого доказу, як висновок експерта (Цивільно процесуальний кодекс України). Саме на нього суд буде орієнтуватися при вирішенні питання про розподіл.

Закон про експертизу при поділі майна подружжя

Крім цього, часто виникають складнощі з розділом іншого майна (наприклад, побутової техніки, яка так само має високу ціну). Для визначення вартості техніки, її придатності до експлуатації і так далі знову вдаються до експертної думки.

Ще одним випадком застосування незалежної експертизи в справах про поділ майна є випадок з розділом автомобіля. Може скластися така ситуація, що вся документація на машину може перебувати у одного чоловіка (який і володів авто під час шлюбу), тому проведення звичайної оцінки може стати неможливим. Однак такі складності не виникають у випадку з судовою експертизою, так як законом встановлено чіткий порядок її проведення (Цивільно процесуальний кодекс України).

Таким чином, експертиза необхідна в першу чергу для вірного вирішення питання про розподіл майна. Суд не може самостійно вирішити, як саме розділити таку власність, оскільки не володіє необхідною інформацією про неї. Що б її отримати, необхідно провести незалежну експертизу, на підставі якої, суд вже може вирішити якесь майно і в яких частках дістанеться кожному з подружжя, що розлучається.

Хто і як проводить експертизу при поділі майна подружжя?

Відповідно до ЦПК суд призначає експертизу і виносить про це відповідну ухвалу (Цивільно процесуальний кодекс України), в якому вказує конкретне експертна установа або певного експерта. Крім цього в нього включається коло питань, на які необхідно відповісти експерту в своєму висновку після безпосереднього проведення експертизи.

Згідно Закону України «Про державну судово-експертної діяльності в Україні» (в подальшому ) державними експертними установами, в які звертаються суди для проведення експертизи, є спеціалізовані установи федеральних органів виконавчої влади (в тому числі і суб’єктів України), створених для організації та провадження відповідних експертиз.

Порядок проведення експертизи при поділі майна подружжя

Порядок проведення такої експертизи регламентується вищеназваним законом, а так само ЦПК.

  1. В цілому, експертиза проводиться шляхом розгляду документації, пов’язаної з об’єктом дослідження.
  2. Крім цього здійснюється необхідний огляд майна, яке підлягає поділу.
  3. На підставі цих дій експерт формує свою думку і відповідає на поставлені перед ним питання.

Варто відзначити, що якщо одна зі сторін не надає експерту необхідні документи (або доступ до майна), то суд має право визнати факт, для з’ясування якого експертиза була призначена, встановленим або спКиїваним. Це положення встановлено ЦПК.

Крім державних експертних установ, існують і приватні, які так само проводять такі експертизи. У досудовому порядку можна звернутися і до таких організацій (якщо, наприклад, у подружжя існує бажання скласти угоду про розподіл майна, але вони не знають реальну вартість такої власності).

Таким чином, законом визначено організації, які здійснюють експертну діяльність. Конкретне установа або експерта призначає сам суд в своїй ухвалі. Крім цього порядок проведення експертизи встановлено вищеназваними законами і полягає в перевірки документів, а так само в безпосередньому огляді об’єкта такої експертизи.

Будівельно-технічна експертиза при розділі майна

Будівельно-технічна експертиза – це вид судової експертизи, яка використовуються у випадку з розділом житла (будинку, квартири). В ході такої експертизи досліджуються об’єкти житла і території функціонально пов’язані з ними.

Вищевказана експертиза проводиться у випадках:

  • розділу будинку (в тому числі і земельної ділянки), а так само визначення порядку користування житловим будинком і земельною ділянкою;
  • визначення відповідності квартири нормативним документам для проживання в ній кількох сімей;
  • визначення якості ремонту або будівництва, а також технічного стану житла.

Це далеко не весь перелік випадків, в яких проводиться така експертиза. Однак крім цього, важливо розуміти які питання може поставити суд перед експертом в своєму визначенні. І так, перед експертом в даному випадку можуть ставитися такі питання:

  • Яка загальна площа і вартість домоволодіння? Яка вартість одного квадратного метра такого житла?
  • Чи можливий технічний розділ домоволодіння відповідно до часток подружжя? Якщо такий розділ неможливий, то з якої причини?
  • Чи є технічна можливість виділення ізольованої кімнати в квартирі?
  • Які роботи по переобладнанню домоволодіння доведеться зробити при розділі? Які в зв’язку з цим доведеться зробити матеріальні витрати?
  • Який порядок користування земельною ділянкою відповідно до часток подружжя?
  • Яка фактична площа земельної ділянки?

Приблизно такі питання встановлює суд в своєму визначенні. Саме на них експерту необхідно буде відповісти в ув’язненні, яке складається в письмовому вигляді і направляється в суд. З’ясувавши вартість такого майна або можливість його розділу, суд приймає рішення по конкретній справі.

Таким чином, будівельно-технічна експертиза це один з обов’язкових процесів при розділі житлового будинку або квартири. Чи не з’ясувавши необхідні питання у експертів такий розділ зробити неможливо.

Товарознавча експертиза при розділі майна

Товарознавча експертиза – це вид судової експертизи, в рамках якої відбувається дослідження різних промислових та інших товарів (майна) з метою оцінки їх якості, вартості, відповідності стандартам. З метою поділу майна в основному визначаються якість і вартість такої власності.

В процесі проведення такої експертизи визначається:

  1. зміна якості власності (дефекти, шлюб тощо);
  2. вартість такого майна з урахуванням псування чи зношення;
  3. визначення приналежності такої власності в кваліфікаційні категорії.

Судова практика проведення експертизи при поділі майна

приклад

Федоров звернувся до суду з проханням про поділ спільно нажитого майна в період його шлюбу з Ємельянової. Спільно нажитим майном виявилося кілька предметів побутової техніки. Сторони самостійно не могли визначити вартість такої власності, тому суд виніс ухвалу про призначення товарознавчої експертизи. Перед експертом суд поставив питання про вартість кожного предмета спільного майна колишнього подружжя.

Після здійснення такої експертизи і направлення відповіді, суд зміг розділити предмети побутової техніки між подружжям порівну, призначивши невелику грошову компенсацію Федорову з боку Ємельянової, так як вартість всіх предметів перейшли їй кілька перевищувало вартість предметів, що дісталися позивачеві. Таким чином суд зробив розділ власності, вдавшись до допомоги експерта.

Відповідно перелік питань, які направляються експертів спрямований на виявлення реальної вартості такого майна. Обов’язково враховується знос, дефекти та інші недоліки такої власності, про що задаються відповідні питання. Цей процес необхідний для подальшого поділу спільного майна подружжя, що розлучається.

Експертиза машини при розділі майна під час розлучення

Особливою експертизою є експертиза автомобіля. Складність в цьому випадку полягає в тому, що машина може перебувати у володінні одного боку шлюборозлучного процесу (наприклад, у чоловіка, так як і під час шлюбу, машиною користувався тільки він). В такому випадку звернутися до незалежного оцінювача і оцінити вартість майна до суду (і наприклад, скласти угоду про розподіл майна) буде вкрай важко. Тоді буде набагато ефективніше скористатися саме судовою експертизою.

При проведенні такої експертизи:

  1. Досліджується документація (технічна), здійснюється безпосередній огляд автомобіля на предмет наявності пошкоджень, несправності і так далі. Так само варто відзначити, що експертом враховується рік випуску і пробіг такого авто.
  2. Крім цього порівнюються ринкові ціни на аналогічні автомобілі в конкретному суб’єкті України.
  3. В результаті, після врахування всіх факторів складається ціна машини, а суду направляється відповідний відповідь на поставлені перед експертом питання.

Головною перешкодою для здійснення такої експертизи може стати володіння автомобілем однією стороною, яка може і не бажати розділяти таку власність.

В цілому процес експертизи машини не відрізняється від експертизи будь-якого іншого майна. Специфіка полягає лише безпосередньо в об’єкті такого дослідження.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
З витратами

Експертиза по оцінці вартості майна подружжя при поділі

У разі неможливості сторонам домовитися між собою про розподіл майна, необхідно звернутися в суд, щоб уже в судовому порядку провести такий розділ. Об’єктивно сам суд не може провести поділ майна, не знаючи його вартість, технічні особливості, можливості поділу майна в натурі і так далі. Для того що б отримати таку інформацію суду необхідно вдатися до допомоги експертів, які володіють відповідними знаннями в конкретній галузі науки і техніки.

Для цього суд звертається до експертної установи з визначенням, в якому вказані ті питання, на які експерт повинен відповісти. Експерт, в свою чергу здійснює експертизу, перевіряючи документацію і оглядаючи безпосередньо об’єкт такого дослідження. У підсумку він приходить до певного думку і відповідає на питання суду. Маючи в своєму розпорядженні достатньої інформації, суд здійснює поділ спільного майна подружжя.

До основних експертиз варто віднести будівельно-технічну, товарознавчу і експертизу автомобіля. Кожна з таких експертиз має свої особливості, що в першу чергу пов’язано безпосередньо з об’єктом такого дослідження.

Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Експертиза при поділі майна» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.
Інформація про нашу компанію

Експертиза при поділі майна

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: