- Позов про поділ майна подружжя в суді
- Позовна заява про поділ майна при розлученні
- Позов про поділ майна подружжя при розірванні шлюбу
- Ціна позову про розділ майна подружжя через суд
- Зустрічний позов про поділ майна подружжя при розлученні
- Документи в суд на поділ майна при розлученні подружжя
- Судова практика: розгляд позову про поділ майна
- Рішення суду про розподіл спільного майна подружжя
- Позов на розлучення та розділ майна подружжя в суді
- Розділ спільного майна чоловіка і дружини в суді
Позов про поділ майна подружжя в суді
Позов про поділ майна подружжя може бути поданий до суду у випадку розлучення чи іншого припинення сімейних відносин. Цей процес може відбуватися в рамках сімейного суду або цивільного суду, залежно від законодавства вашої країни.
Нижче подано загальний перелік кроків, які можна виконати при поданні позову про поділ майна:
- Консультація з адвокатом: Перш ніж подавати позов, корисно консультуватися з адвокатом, який спеціалізується на сімейному праві. Він може надати конкретні поради стосовно вашої ситуації.
- Підготовка документів: Разом з адвокатом складіть позовну заяву, в якій вказані обставини вашої справи, вимоги до поділу майна та інші суттєві деталі.
- Подання позову до суду: Подайте позовну заяву до суду. Зазвичай це відбувається через відділ реєстрації справ відповідного суду.
- Повідомлення Супротивника: Супротивник, тобто інша сторона (ваш колишній чи колишній чоловік/дружина), повинен бути повідомлений про позов.
- Розгляд справи: Справу розглядатиме суд, адвокати обох сторін будуть представляти аргументи, та суд розв’язувати питання поділу майна.
- Видання рішення: Суд видаватиме рішення щодо поділу майна.
Це загальний опис процедури, і деталі можуть відрізнятися залежно від конкретного законодавства та судової системи вашої країни. Рекомендується звернутися до адвоката, який допоможе вам з підготовкою і подачею позову, а також представленням вас в суді.
Позовна заява про поділ майна при розлученні
Громадянин має право звернутися до суду з вимогами, що стосуються захисту його інтересів, не в будь-який час, в тільки упродовж певного періоду – строку позовної давності. Позовна заява про поділ майна може бути передана громадянином в різні періоди часу:
- в період шлюбу;
- в період шлюборозлучного процесу;
- після розірвання шлюбу.
Відповідно до Сімейного кодексу України, подружжя має право вимагати розділу майна в суді протягом трьох років (термін позовної давності) з дня, коли один з них дізнався або повинен був дізнатися про порушення свого права, а не з часу припинення шлюбу.
Особа може вважати своє право порушеним, якщо між подружжям (колишнім подружжям) виникла суперечка про користування спільним майном, визначення часток в ньому.
Порушення прав щодо спільної власності подружжя може виникнути в будь-який період часу (після розлучення, ведення спільного господарства та інше) в наслідок:
- продажу майна одним з подружжя;
- позбавлення одного з подружжя доступу до майна;
- невикористання майна особою, невиконання обов’язку з утримання майна;
- перешкоджання іншими способами користування, володіння, розпорядження майном.
Позов про поділ майна подружжя при розірванні шлюбу
Позовна заява про поділ майна складається відповідно до загальних правил, регламентованих Цивільним процесуальним кодексом України. Відповідно до ЦПК України, позовна заява містить такі відомості:
- найменування суду, до якого подається позовна заява;
- прізвище, ім’я, по батькові позивача, його місце реєстрації (проживання), телефон;
- прізвище, ім’я, по батькові відповідача, його місце реєстрації (проживання), телефон;
- розмір сплаченого державного мита;
- суть порушених прав, інтересів позивача, його вимоги;
- ситуація, яка є підставою вимог позивача, і докази, що підтверджують ці вимоги;
- ціна позову;
- документи, що є додатком до заяви.
За захистом своїх прав позивач зобов’язаний звернутися за місцем проживання відповідача (Цивільно процесуальний кодекс України). Є винятки: якщо предметом спору є нерухоме майно, то звертатися до суду необхідно за місцем знаходження цього майна. Якщо в заяві позивача, крім вимог про поділ майна, міститься також вимоги про розлучення або про стягнення аліментів, позивач може подати заяву до суду за своїм місцем проживання. Справи про розподіл майна розглядає районний суд.
Особа не може подати позовну заяву, не сплативши судовий збір. Його розмір регулюється ЦК України і розраховується від ціни позову.
Ціна позову про розділ майна подружжя через суд
Ціна позову – вартість майна, яке позивач хоче отримати у власність. Якщо в процесі судового розгляду виникне суперечка про ціну спірного майна, суд може на свій розсуд або за клопотанням позивача або відповідача призначити експертизу для оцінки спірного майна.
Суд враховує загальні борги подружжя за зобов’язаннями, що виникли в інтересах сім’ї. Через це, під час розподілу майна і загальних боргів при сплаті держмита враховується вартість кожної частки боргів, що підлягають розподілу між подружжям.
Позивачу необхідно максимально точно описати свої вимоги, що стосуються спірного майна: найменування, вартість, зовнішній вигляд (колір, розмір та інше), кількість, місце знаходження, рік випуску (виготовлення).
Зустрічний позов про поділ майна подружжя при розлученні
В процесі розгляду позовної заяви відповідач має право подати зустрічний позов.
Зустрічна позовна заява:
- подається в той же суд, де розглядається справа про розподіл майна до винесення рішення за основним позовом,
- має бути сплачений судовий збір;
- розглядається одночасно з первісним позовом.
Законодавець пред’являє певні вимоги до змісту зустрічного позову. При відсутності зазначених умов, суд мати право відмовити у прийнятті зустрічного позову. Відповідно до ЦПК України, суд приймає до провадження зустрічний позов при дотриманні наступних умов:
- зустрічний позов відповідача повинен містити вимоги про поділ майна, боргів, але в інших частинах;
- якщо суд задовольнить вимоги відповідача, то позивач не виграє судовий процес повністю або частково;
- між вимогами відповідача та вимогами позивача є зв’язок, і якщо їх розглянути в одному судовому процесі, це буде сприяти правильному і швидкому розгляду справи.
При подачі позовної заяви позивач має право заявити клопотання про накладення арешту на спірне майно з тим, щоб позбавити можливості відповідача продати або іншим чином здійснити відчуження спірного майна.
Документи в суд на поділ майна при розлученні подружжя
До позовної заяви позивач зобов’язаний додати пакет документів. Основними з них є:
- відомості про заробітну плату позивача та інші доходи;
- доказ того, що майно є спільним, тобто придбане під час шлюбу;
- опис майна із зазначенням його ціни та кількості, докладним його описом.
Доказами, що підтверджують момент придбання майна, можуть бути договори на придбання спірного майна, чеки та інші платіжні документи, виписки з банківського рахунку.
Для характеристики майна необхідно буде надати паспорта, експлуатаційну, технічну документацію на побутову та іншу техніку, відомості про реєстрацію транспортних засобів.
Судова практика: розгляд позову про поділ майна
Приклад
Іванченко звернувся до суду з вимогою щодо поділу спільного майна, в тому числі меблів, побутової техніки. З метою підтвердження факту придбання майна в період шлюбу і з метою найбільш конкретного його опису, на телевізор Іванченко надав наступні документи: керівництво по експлуатації, чек на його придбання, гарантійний талон, довідку з гарантійної майстерні про ремонт, довідку з транспортної компанії про доставку телевізора додому позивачеві, заявив клопотання про виклик свідка до суду (матері позивача), яка могла вказати час придбання телевізора.
Для того, щоб претендувати на більшу частину майна необхідні документи, що підтверджують такі обставини:
- більша частина майна придбана або / і утримувалася шляхом позивача;
- на утриманні позивача залишаються неповнолітні діти;
- позивач здійснив значні поліпшення загального майна шляхом особистих коштів або особистої праці;
- в число спільного майна потрапило майно, яке було придбане до шлюбу на особисті кошти одного з подружжя.
Рішення суду про розподіл спільного майна подружжя
За результатами розгляду позовних вимог про поділ майна суд виносить рішення. Зазначений документ може містити такі положення:
- конкретний список майна, переданого кожному з подружжя;
- вартість переданих речей, нерухомого майна;
- розмір компенсації одному з подружжя (якщо іншому передається майно більшої вартості);
- вказівку про припинення прав спільної власності;
- розмір боргів, належних кожному з подружжя, пропорційно до отриманого майна.
Позовні вимоги можуть бути задоволені в повному обсязі, частково або в позові може бути відмовлено. Залежно від результату судового рішення, розподіляються витрати, понесені сторонами в судовому процесі: витрати на представника, експерта, свідка тощо, сплату судового збору.
Стороні, яка виграла судовий процес, відшкодовуються всі витрати відповідачем. У разі часткового задоволення позовних вимог, позивачеві відшкодовуються витрати пропорційно величині задоволених позовних вимог.
Рішення набрати чинності протягом 30 днів з дати його прийняття в остаточній формі (Цивільно процесуальний кодекс України). У цей період позивачем і відповідачем можуть бути подані апеляційні скарги. Апеляційна скарга подається в той же суд, в якому виносилося рішення.
В процесі судового розгляду можливе укладання сторонами мирової угоди. У такій угоді сторони самостійно визначають порядок розділу і розмір часток спірного майна. Суд стверджує мирову угоду і на цьому судовий розгляд закінчується.
Позов на розлучення та розділ майна подружжя в суді
Якщо в шлюборозлучному процесі суд вирішує питання про можливість розгляду вимог про поділ майна, то у випадках, коли такий розділ зачіпає інтереси третіх осіб (наприклад, мова йде про майно, що є власністю житлово-будівельного кооперативу, пайовик якого ще не повністю вніс свій внесок), то вимога про розподіл виділяється в окреме провадження (Сімейний кодекс України).
Чи не тягне виникнення боргових зобов’язань за кредитними договорами у другого з подружжя факт отримання споживчих кредитів іншим в період шлюбу, за відсутності доказів використання отриманого кредиту в інтересах сім’ї, того, що відповідачка зобов’язалася відповідати за кредитними договорами, була повідомлена про них і давала згоду на їх укладення.
Якщо позивач не приймає участі в погашенні іпотечного кредиту, то це не є безумовною підставою для відступу від початку рівності часток подружжя в їх спільному майні.
Суд при розділі спільного майна, стягнув з відповідача на користь позивача грошову компенсацію. Твердження відповідача про придбання майна на його особисті кошти та шляхом коштів, отриманих в борг і дар, не знайшли підтвердження в судовому засіданні, оскільки договорів дарування грошових коштів і доказів вкладення отриманих в дар грошових коштів в конкретне майно відповідачем не представлено.
Розділ спільного майна чоловіка і дружини в суді
Розділ спільного майна, нажитого подружжям у шлюбі, може бути проведений як під час шлюбу, так і після нього і двома способами: шляхом угоди між подружжям і в суді. Укладення угоди – найкращий спосіб врегулювання суперечок, оскільки подружжя самостійно визначають, яке майно підлягає розподілу, а також способи розділу і час його виконання, економлять час і не несуть судових витрат. Законодавець дає громадянам можливість мирного врегулювання суперечок і на стадії судового розгляду – укладення мирової угоди.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: