Види майна подружжя

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Види майна подружжя" я розповім про майно подружжя при спільне майно подружжя, що належить до спільного майна подружжя, визначення спільного майна подружжя, види майна подружжя: спільна, особиста власність. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Види майна подружжя

Майно подружжя може бути різного виду і включати різні активи та ресурси. Тут наведено деякі загальні види майна подружжя:

  1. Нерухомість: Основна власність, така як будинки, квартири, земельні ділянки, може бути визнана майном подружжя, особливо якщо вона була набута під час шлюбу.
  2. Фінансові активи: Банківські рахунки, інвестиції, акції, облігації, пенсійні фонди та інші фінансові інструменти, які належать обом партнерам.
  3. Транспорт: Автомобілі, мотоцикли, човни, літаки та інші транспортні засоби, набуті під час шлюбу.
  4. Бізнес і підприємства: Підприємства, бізнеси, партнерства, які стали власністю одного чи обох партнерів під час шлюбу.
  5. Особисте майно: Одяг, прикраси, меблі, мистецтво, книги та інші особисті речі, які можуть бути визнані майном подружжя.
  6. Інтелектуальна власність: Патенти, авторські права, торгові марки, якщо вони були створені або набуті під час шлюбу.
  7. Дохід та утримання: Заробітна плата, дивіденди, аліменти та інші доходи, які одержує кожен з партнерів.
  8. Договірні права: Всі права та обов’язки, що випливають з угод, контрактів та інших юридичних домовленостей, укладених під час шлюбу.

Це лише загальний перелік що існує видами майна, і конкретний склад майна подружжя може значно відрізнятися залежно від індивідуальних обставин. Крім того, важливо враховувати, що в різних юрисдикціях можуть існувати різні правила та закони, які визначають, що вважається майном подружжя і як воно розподіляється в разі розлучення або смерті.

Спільне майно подружжя

Сімейний кодекс України регулює правовідносини, що виникають між подружжям в процесі користування спільною власністю.

Спільна власність не ділиться на частки. Це означає, що кожен з подружжя має рівні права на користування і володіння майном, незалежно від того, ким воно було придбано.

Під спільною власністю розуміється все майно, яке було придбано в шлюбі. Його ще називають спільним майном подружжя.

Сімейний кодекс України розкриває поняття спільного майна подружжя. В ньому перераховуються всі об’єкти, які входять в поняття спільної власності подружжя.

Що належить до спільного майна подружжя?

До таких об’єктів належать:

  1. Всі доходи кожного з подружжя. У кодексі пояснюється, що це можуть бути будь-які доходи, отримані в процесі трудової діяльності, підприємницької тощо.
  2. Рухомі та нерухомі речі. Це майно, яке було набуте подружжям у період шлюбу. До нього також відносяться придбані частки, вклади, цінні папери.
  3. Допомога, пенсії. Маються на увазі будь-які грошові виплати, такі як матеріальна допомога, відшкодування завданих збитків.
  4. Будь-яке інше майно – тобто майно, нажите в шлюбі.

Таким чином, Сімейний кодекс України не має вичерпного переліку об’єктів, які є спільним майном подружжя.

Варто звернути увагу на те, що спільна власність подружжя стосується не тільки прав, а й обов’язків. Так, наприклад, боргові зобов’язання покладені на обох з подружжя, якщо такі виникли в процесі користування спільним майном.

Спільна власність подружжя виникає тільки з моменту укладення шлюбу, тобто, з моменту його реєстрації в органах РАЦС. Це означає, що будь-які речі, придбані в цивільному шлюбі, є особистим майном, а не спільною власністю.

Визначення спільного майна подружжя

Подружжя можуть здійснювати операції за розпорядженням спільним майном як разом, так і окремо. Якщо угоду укладає один з подружжя, то згода другого передбачається. Тобто ніякої довіреності від другого з подружжя не потрібно. Але угоду можна визнати недійсною в тому випадку, коли чоловік або дружина діяли без згоди іншого.

Приклад

Конюшенко В.А. продав своєму другу Гонті Г.Д. плазмовий телевізор. Його дружина, Конюшенко А.Н. завжди заперечувала проти продажу телевізора. Гонта Г.Д. був в курсі того, що дружина не схвалювала таку угоду. Плазмовий телевізор був куплений подружжям на їх спільні кошти в шлюбі. У зв’язку з цим, Конюшенко А.Н. звернулася в суд. Суд визнав угоду недійсною відповідно до Сімейного кодексу України, телевізор був повернутий подружжю, а гроші, отримані за його продаж, були віддані Гонті Г.Д.

Особисте майно подружжя

Сімейний кодекс України передбачає особисте майно подружжя, яке не належати до спільної власності. До такого майна відноситься:

  • майно, яке було придбане чоловіком до вступу в шлюб;
  • майно, отримане чоловіком у спадок або в дар;
  • предмети особистого користування, до яких відноситься одяг, взуття.

Однак, в кодексі є виняток: до предметів особистого користування не відносяться коштовності та предмети розкоші.

У тому випадку, якщо в шлюбі продається особисте майно одного з подружжя, наприклад, дача дружини, а на отримані з продажу гроші було куплене інше майно, наприклад, машина, то вона буде вважатися власністю дружини, а не спільною власністю.

Таким чином, своїм особистим майном один з подружжя має право самостійно користуватися, володіти і розпоряджатися. Особисте майно не ділиться при розподілі спільної власності між подружжям.

Визнання особистого майна подружжя спільним майном

Сімейний кодекс передбачає можливість визнання особистого майна подружжя спільним. Регламентується така можливість Сімейним кодексом України та ЦК України.

Сімейний кодекс України передбачає, що якщо буде доведено, що в шлюбі шляхом спільних коштів подружжя було зроблене поліпшення особистого майна, то таке майно може бути визнано спільним.

Приклад

Громадянка Полюшко Л.Н. придбала дачний будинок на власні кошти до шлюбу. Уже перебуваючи в шлюбі, вони разом з чоловіком зробили реконструкцію цього будинку, добудували веранду, зробили ремонт у всьому будинку на загальні кошти. Після цього дачний будинок, що належав раніше дружині був визнаний спільною власністю подружжя, відповідно до Сімейного кодексу України.

Таким чином, законодавець закріпив, що якщо якась річ, яка належала спочатку на праві власності лише одному з подружжя, була поліпшена в шлюбі на їх спільні кошти та спільними силами, то таку річ можна визнати спільним майном подружжя. При визнанні майна спільним береться до уваги той факт, що вартість цього майна повинна значно збільшитися шляхом проведених поліпшень.

Однак, цивільне законодавство, зокрема ЦК України встановлює, що це правило не застосовується в тому випадку, якщо договором встановлено інше. Тут мова йде про шлюбний договір. Тобто, якщо в шлюбному договорі встановлено, що особисте майно подружжя ні за яких умов не переходить у спільну власність, незалежно від проведених поліпшень, то норми Сімейного кодексу України діяти не будуть.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
З витратами

Поділ майна подружжя при розлученні

Відповідно до Сімейного кодексу України подружжя може провести поділ майна як в період шлюбу так і після розлучення.

Найбільш часто майнові суперечки між подружжям виникають в процесі розлучення. Законодавець передбачає дві форми поділу майна – шляхом мирної угоди або в судовому порядку.

Найбільш зручний спосіб – це скласти угоду. Угода складається в простій письмовій формі. За бажанням її можна завірити у нотаріуса. Однак, частіше поділ майна оформляється в суді.

За загальним правилом майно ділиться навпіл. Але існує безліч винятків. Наприклад, поділу не підлягає особисте майно. Дитячі речі залишаються у того з подружжя, з ким буде проживати дитина.

Досить складно розділити спільне майно подружжя на рівні частки. Тому суд може присудити виплату грошової компенсації однієї зі сторін.

Для поділу майна в судовому порядку необхідно підготувати відповідні документи:

  • позовну заяву;
  • копії паспортів;
  • копію свідоцтва про реєстрацію шлюбу;
  • копію свідоцтва про розірвання шлюбу;
  • документи на майно (свідоцтво про реєстрацію права власності, чеки тощо).

При написанні позовної заяви потрібно визначити ціну позову. В ціну позову включається вартість всіх речей і предметів, які подружжя має намір розділити. Позовна заява складається відповідно до цивільно-процесуального законодавства. У позові необхідно описати всі вимоги, обставини, на яких ґрунтуються вимоги, докази. Можна перелічити всі предмети, що підлягають поділу і їх вартість. Вартість кожної речі бажано підкріпити доказом. В кінці заяви потрібно перерахувати всі додатки.

Подається заява в районний суд за місцем проживання відповідача. Якщо проводиться поділ нерухомого майна, то позовну заяву можна подавати в суд за місцем знаходження нерухомого майна.

Зібравши всі необхідні документи і склавши позовну заяву, їх потрібно подати в суд. Подається два пакети документів – один залишається в суді, другий надсилається відповідачу. Документи можна надати особисто (здати в канцелярію) або відправити поштовим відправленням з повідомленням.

Види майна подружжя: спільна, особиста власність

Таким чином, майно подружжя, відповідно до законодавства нашої країни ділиться на спільну власність і приватне майно. До спільної власності подружжя, відповідно до Сімейного кодексу України відносяться доходи подружжя, рухоме і нерухоме майно, пенсії, допомоги та інше майно, нажите в шлюбі. Подружжя на рівних правах можуть володіти, користуватися і розпоряджатися спільним майном.

Відповідно до Сімейного кодексу України подружжя може мати особисте майно. До особистого майна відносятся речі, придбані до шлюбу, майно, отримане у спадок або в дар, предмети особистого користування. Однак, особисте майно може бути визнане сумісною власністю подружжя. Згідно Сімейного кодексу України особистим майно може стати в тому випадку, якщо буде доведено, що були зроблені поліпшення в період шлюбу і на спільні кошти подружжя. При цьому важливо, щоб вартість речі збільшилася.

Подружжя можуть поділити майно в період шлюбу або в процесі розлучення. Оформити поділ можна угодою або в судовому порядку. За загальним правилом, суд ділить майно на рівні частини між подружжям. Але кожну конкретну справу розглядає індивідуально.

Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Види майна подружжя» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.
Інформація про нашу компанію

Види майна подружжя

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: