Підсудність справ про розлучення

Підсудність справ про розлучення

Підсудність справ про розлучення

Не завжди шлюб можна розірвати в адміністративному порядку, подавши відповідну заяву в органи ДРАЦС. Сімейний кодекс України визначає підстави, за яких процедура розлучення відбувається виключно шляхом звернення до судових органів. Їх декілька:

  • наявність в сім’ї спільних неповнолітніх дітей;
  • незгоду одного з подружжя розлучатися;
  • ухилення одного з подружжя від розірвання шлюбу в органах ДРАЦС, коли це дозволяє законодавство.

Куди подавати на розлучення: підсудність

Для того, щоб подати документи на розірвання шлюбу, спочатку необхідно визначити якому суду підсудна дана справа. Підсудність цивільних справ, в тому числі пов’язаних з розлученням, регламентується Цивільним процесуальним кодексом України. Справи про розлучення підсудні судам загальної юрисдикції та розглядатися в районних (міських) судах. Також існує територіальна, договірна і виключна підсудність справ.

Існують деякі обмеження прав чоловіка на пред’явлення вимоги про розірвання шлюбу. Законодавством визначено конкретні випадки, коли чоловік не може виступати ініціатором шлюборозлучного процесу: якщо дружина вагітна або їх спільній дитині ще не виповнилося одного року.

Приклад

Громадянин С. вирішив розлучитися зі своєю дружиною після чотирьох років спільного життя. Так як у них в січні народився дитина, і дружина висловилася проти розлучення, він через місяць подав документи на розірвання шлюбу в суд за місцем їх спільного проживання.

В ході розгляду поданих документів суддя з’ясував, що крім недавно народженої дитини, дружина громадянина С. знаходиться на другому місяці вагітності. Тому позивачу було відмовлено в прийнятті до провадження його позовної заяви з двох причин:

  • з моменту народження їхньої спільної дитини ще не минуло одного року;
  • вагітність дружини.

Підсудність розірвання шлюбу: законодавство

Законодавство допускає поєднання кількох вимог в одній позовній заяві. Тому з питанням про розірвання шлюбу одночасно може бути розглянутий і питання про стягнення аліментів з того з подружжя, з ким після розлучення не буде проживати дитина.

Разом з належним чином оформленим позовною заявою в суд подають такі документи:

  • квитанцію про сплату судового збору, розмір якого станом на 2024 рік становить 908 грн, 00 коп.;
  • документ, що засвідчує особу позивача;
  • свідоцтво про шлюб;
  • свідоцтво про народження дітей;
  • нотаріально завірена згода на розлучення від другого чоловіка, якщо з його боку немає заперечень;
  • довідки або інші документи, що підтверджують доходи позивача та відповідача, якщо подається вимога про стягнення аліментів на неповнолітніх дітей;
  • угода про сплату аліментів, засвідчене у нотаріуса, якщо сторони змогли добровільно домовитися.

Визначення підсудності розлучення

Суд має право виправити від сторін й інші документи. Все буде залежати від конкретних обставин справи, що розглядається.

Заява на розірвання шлюбу для подачі складається або самостійно позивачем, або за допомогою кваліфікованого юриста або адвоката. Подається вона за місцем проживання відповідача. Однак норми, закладені в статтях Цивільно-процесуального кодексу України дозволяють позивачеві в певних випадках подавати позов за місцем свого проживання. Це можливо, якщо:

  • неповнолітні діти проживають разом з ним та перебувають на його утриманні;
  • йому за станом здоров’я проблематично добиратися до суду за місцем проживання відповідача.

Суддя в ході підготовки справи про розірвання шлюбу, вивчаючи та аналізуючи всі обставини та докази, пред’явлені сторонами по ньому, або вже в процесі судового розгляду, має право застосувати заходи, спрямовані на примирення подружжя. В основному це відбувається в тих випадках, коли один з подружжя не дає своєї згоди на розлучення, а інший не дуже на цьому наполягає. Тоді їм відводиться строк на період не більше шести місяців (період, протягом якого вони можуть примиритися і змінити своє рішення про розлучення).

Якщо цього не відбудеться, незалежно від того згодні на розлучення подружжя або тільки один з них, суддя змушений розглянути справу по суті та винести відповідне рішення.

Процесуальним законодавством встановлено, що суд має розпочати розгляд справи по суті не пізніше ніж через шістдесят днів з дня відкриття провадження у справі. На практиці такі строки часто не дотримуються через перенесення слухань у зв’язку з неявкою на нього відповідача, встановленням строку на примирення подружжя або іншими обставинами, пов’язаними з розглядом справи.

Підсудність розірвання шлюбу

Часто при розлученні у подружжя виникає спір щодо їх неповнолітніх дітей. Це може стосуватися питання, з ким із батьків вони будуть надалі проживати, а також нюансів, пов’язаних з їх вихованням, порядком сплати та розміром аліментів на їх утримання тощо. У таких випадках справа про розірвання шлюбу набуває інші масштаби.

Подача позовної заяви здійснюється в порядку передбаченому Цивільно-процесуальним кодексом України. До позову додається перелік необхідних документів, який формується в залежності від предмета спору. Якщо невирішені питання стосуються дітей, то потрібні документи, що підтверджують доводи про те, з ким мають проживати діти після розлучення батьків, який зміст на них потрібно виплачувати другого з батьків та інше.

Додатково можна відзначити, що після прийняття заяви, суд протягом п’яти днів з дня надходження позовної заяви має відкрити провадження по справі.

  • Законодавством України передбачено двомісячний строк з дня прийняття позову районним судом, протягом якого має бути призначено і проведено судовий розгляд. Після з’ясування фактичних обставин справи, вислухавши обидві сторони процесу, ознайомившись з усіма представленими документами, суд може прийняти рішення відразу, якщо подружжя з подружжя наполягають на розірванні шлюбу, і ними досягнуто згоди щодо змісту своїх неповнолітніх дітей.
  • Якщо ж одна зі сторін не дає своєї згоди на розлучення, і суддя передбачає можливість для примирення подружжя, то суддя має право відкласти процес і призначити їм строк для примирення. При цьому обов’язково з’ясовується питання участі відповідача в утриманні дітей, поки справа перебуває на розгляді в суді.

У разі примирення подружжя судове провадження припиняється, в іншому випадку – приймається відповідне рішення за кожною позовною вимогою.

Шлюб вважатиметься розірваним з того дня, коли рішення суду вступить в законну силу, після чого воно видається подружжю для реєстрації розлучення в органах ДРАЦС, де був зареєстрований їх шлюб. Нагадуємо, що з 27.07.2010 року свідоцтво про розірвання шлюбу (на підставі рішення суду) не видається.

Рішення суду може бути оскаржене будь-якою стороною в апеляційному порядку, але до набрання ним законної сили (протягом 30 днів з дня його винесення).

Припинення шлюбу

Припинення шлюбу має бути обумовлено певними обставинами, підтвердженими юридично. Містяться підстави, внаслідок яких шлюб між подружжям може бути припинений. Їх декілька:

  • смерть одного з подружжя;
  • оголошення судовим органом одного з подружжя померлим;
  • розірвання шлюбу.

У першому випадку шлюб припиняється з дня смерті одного з подружжя. Що підтверджує документом є відповідне свідоцтво, видане в органі ЗАГС.

У другому випадку, для того, щоб отримати свідоцтво про смерть чоловіка, потрібно мати судове рішення, яке вступило в законну силу, після чого шлюб буде вважатися припиненим.

Тут є кілька нюансів, пов’язаних з датою смерті громадянина. Якщо він пропав безвісти та про нього немає відомостей протягом трьох років, то рішенням суду він оголошується померлим. Якщо ж людина зникла за обставин, які передбачають його загибель, і про нього нічого невідомо шести місяців, то суд визнає його померлим.

Однак в обох випадках, як було зазначено вище, шлюб припиняється тільки з дня набрання законної сили судовим рішенням.

У третьому випадку, шлюб буде припинений тільки після його розірвання або в адміністративному порядку – в органах ДРАЦС, або в судовому порядку – рішенням суду. Фактичне проживання подружжя порізно друг від друга, нехай навіть протягом тривалого часу, юридично шлюб не припиняє.

Розподіл майна

При розлученні майже завжди предметом спору стають майнові інтереси сторін. Зрозуміло, що чоловік і жінка, живучи однією сім’єю, набувають якісь нерухомі й рухомі речі, які є їх спільною власністю і за законодавством України вважаються спільно нажитим у шлюбі майном.

Згідно з нормами чинного законодавства України, спільне майно подружжя, набуте ними в період проживання в законному шлюбі, у разі розлучення ділиться на дві рівні частини. Це має місце, якщо немає в наявності шлюбного договору або рішення суду, якими встановлено інше.

Якщо у подружжя виникло питання про розподіл майна, і вони не змогли домовитися самостійно (укласти угоду), тоді цей процес відбувається в судовому порядку. Подати відповідну позовну заяву можна до або після розлучення, а можна свої вимоги по даному питанню заявити одночасно з позовом про розірвання шлюбу.

Позовна заява про розподіл майна подається в суд, незалежно від того, чи є у подружжя спір про дітей або такий спір відсутній. При цьому до пакета документів обов’язково додається опис всього спільно нажитого майна, яке підлягає поділу, а також документи, які встановлюють або засвідчують їх вартість і той факт, що вони були придбані під час шлюбу.

Найчастіше предметом спору подружжя при розлученні є житло: квартира або будинок. Тому якщо позов містить, крім заяви на розірвання шлюбу, ще й заяву про поділ нерухомості, то його потрібно подавати в судовий орган за місцем розташування цієї нерухомості, незалежно від того, де проживає відповідач.

Сторонам процесу потрібно бути готовими до того, що доведеться відстоювати своє право на ту чи іншу частку в майні. Особливо це стосується подружжя, у яких є неповнолітні діти. Оскільки суд, як правило, ділить спільну власність навпіл, проте може врахувати інтереси дітей і виділити більшу частку тому з батьків, з ким вони залишаються проживати після розлучення.

Бувають випадки, що в рамках одного позовного провадження важко прийняти одночасно рішення щодо розірвання шлюбу, стягнення аліментів та розділу майна. Тоді суд виділяє розгляд зазначених вимог в окремі провадження.

Потрібно відзначити, що подаючи в судовий орган позовні документи по одному з перерахованих вимог або за всіма відразу, судовий збір сплачується окремо за розірвання шлюбу (про суму даного збору ми говорили вище), і окремо за розділ майна (сума збору визначається ціною позову).

Визначення підсудності справи про розірвання шлюбу, за своєю суттю, є визначенням, в якому конкретно суді першої інстанції воно буде розглядатися.

Питання наших читачів і відповіді адвоката

Ми з чоловіком прожили разом десять років, з них в законному 7 шлюбі. У нас двоє неповнолітніх дітей – п’яти й семи років. Проживаємо ми в трикімнатній квартирі, яку придбали в період шлюбу. У нашій спільній власності знаходиться автомобіль і дачна ділянка. Чоловік працює в приватній компанії, тому його заробітна плата залежить від її фінансових можливостей. Також у нього є заробіток на стороні. Я збираюся подавати документи одночасно на розлучення й утримання аліментів, а також на поділ майна. Оскільки чоловік проти мого рішення, а я наполягаю на розлучення, підкажіть порядок моїх дій.

З огляду на дві обставини, які полягають в тому, що:

  • по-перше, ваш чоловік проти розлучення і, відповідно, не стане разом з вами подавати заяву на розірвання шлюбу,
  • по-друге, у вас є двоє неповнолітніх дітей, то на підставі положень розірвання шлюбу в вашому випадку буде здійснюватися в судовому порядку.
  • Виходячи з описаної вами інформації, вартість спільно нажитого майна, яке підлягатиме поділу, значно перевищує суму, встановлену для розгляду даного питання суддею. Через нестабільний заробіток вашого чоловіка і наявності у нього двох джерел доходу.

Тому вам необхідно до вимог про розірвання шлюбу, стягнення аліментів та поділ спільного майна, об’єднаних в одну позовну заяву, звернутися в суд за місцем знаходження основного об’єкта нерухомості – квартири, яка входить до складу діленого рухомого і нерухомого майна. У вашій ситуації, воно збігається з місцем проживання чоловіка, який буде виступати відповідачем у справі та вашим з неповнолітніми дітьми.

Я хочу розлучитися з дружиною, з якою ми вже пів року не проживаємо разом, попри те, що у нас є спільний син, якому зараз виповнилося 6 місяців. Підкажіть, будь ласка, щоб отримати розлучення, мені потрібно звернутися в ЗАГС або до суду?

Згідно З сімейним кодексу України, чоловік не має права подати на розлучення зі своєю дружиною, якщо у них є спільна дитина, яка не досягла однорічного віку.

Висновок

Цивільна справа про розлучення відповідно справи, які випливають з неї, наприклад, стягнення аліментів на неповнолітніх дітей і поділ спільного майна подружжя належать до компетенції судів. Де саме буде розглядатися ця справа, залежить від кількох факторів:

  • наявності у подружжя спору про дітей;
  • способу встановлення аліментів – в частці від заробітку (доходу) платника податків або у фіксованій грошовій сумі;
  • вартості майна, що підлягає розподілу.

Крім цього, при подачі позовної заяви важливо правильно визначити територіальну підсудність справи, що розглядається.

Послуги адвоката по сімейному справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи з визначення підсудності справи розлучення.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа з визначення підсудності справи розлучення буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу з визначення підсудності справи розлучення.

Олексій Скрябін
Олексій Скрябін
Сімейний адвокат
Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі з визначення підсудності справи розлучення, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримуєте відповіді на всі Ваші питання.

rozirvannya-shlyubu.com.ua

 

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: