Порядок припинення шлюбу

Порядок припинення шлюбу

Порядок припинення шлюбу

Виходячи з теорії сімейного права, поняття припинення шлюбу можна сформулювати як припинення майнових, а також особистих немайнових відносин, що виникли між подружжям в період їхнього перебування в шлюбі, що обумовлено настанням конкретних юридичних фактів.

Шлюб може припинитися в силу різних підстав: внаслідок смерті одного з подружжя або в результаті шлюборозлучного процесу. Для кожного з варіантів законодавством України встановлено визначення офіційної дати припинення шлюбу.

Якщо говорити про процедуру розірвання шлюбу, то оформити розлучення можна двома способами – в органах ДРАЦС або в суді – в залежності від конкретної ситуації. Як і будь-яка юридично значуща дія, припинення шлюбу матиме свої правові наслідки.

Крім врегулювання питань про майно, утримання та виховання дітей, колишнього подружжя може турбувати, наприклад, питання про зміну прізвища. Однак, попри обсяги бюрократичних процедур, ці всі питання можна вирішити.

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Порядок припинення шлюбу" я розповім про підстави припинення шлюбу (розлучення), способи розірвання шлюбу, момент припинення шлюбу (розлучення), оформлення розлучення подружжям, штамп в паспорті про розлучення. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.

 

Способи розірвання шлюбу

Способи припинення шлюбу після його розірвання залежать від особливостей ситуації кожної конкретної пари. Так, сімейне законодавство передбачає можливість розірвання шлюбу в судовому або адміністративному порядку (через органи ДРАЦС).

Право на ініціювання шлюборозлучного процесу є у кожного з подружжя, за винятком випадків розірвання шлюбу без згоди дружини в період її вагітності й протягом року після народження дитини.

Вибір способу припинення шлюбу повністю залежить від наступних умов:

Розірвання шлюбу через органи ДРАЦС (в адміністративному порядку) можливе у випадках, коли подружжя розлучається зі спільної згоди та при цьому не мають спільних неповнолітніх дітей. При наявності інших умов шлюб може бути припинений через органи ДРАЦС тільки в ситуаціях, коли один з подружжя визнаний судом безвісно відсутнім або недієздатним.

Згідно З сімейним кодексу України при наявності неповнолітніх дітей або відсутності згоди від одного з подружжя шлюб розривається в судовому порядку. Крім того, розлучення через суд здійснюється у випадках, коли один з подружжя, навіть при відсутності заперечень, прямо ухиляється від розірвання шлюбу в органах ДРАЦС.

Незалежно від застосовуваного подружжям способу припинення шлюбу, згідно Сімейного кодексу України шлюб розривається не раніше, ніж після закінчення місяця з моменту подачі подружжям або одним з них відповідної заяви до вищевказаних органів.

Момент припинення шлюбу (розлучення)

Офіційне настання моменту, коли шлюб може вважатися припиненим, залежить в першу чергу від застосовуваного способу розірвання подружніх відносин, а також від можливих інших особливостей ситуації.

До настання моменту припинення шлюбу, подружні права та обов’язки продовжують діяти, незалежно від періоду відсутності фактичних відносин. Саме тому до моменту отримання відповідного статусу не має права вступити в новий шлюб.

У разі смерті одного з подружжя або оголошення його померлим, момент припинення шлюбу визначається датою смерті, зазначеної у свідоцтві, або датою вступу в силу відповідного рішення суду. Якщо чоловік, визнаний судом померлим, з’явиться (і судове рішення буде скасовано), шлюб може бути відновлений за взаємної згоди подружжя за умови, що другий не встиг укласти новий шлюб.

Згідно Сімейного кодексу України при розлученні через органи РАЦСУ шлюб слід вважати припиненим з дня державної реєстрації розлучення у відповідній книзі записів актів цивільного стану. При цьому на підставі Правил реєстрації актів цивільного стану кожному з подружжя, який розірвав шлюб, видається відповідне свідоцтво, в якому в тому числі зазначено дату припинення шлюбу. номер актового запису та інше.

Шлюб, розриваний через суд, вважається припиненим з моменту вступу в силу рішення суду, яким і визначено таке розірвання. Проте припинення шлюбу через суд також підлягає обов’язковій реєстрації в органах РАЦСу. З цією метою суд направляє рішення суду про розірвання шлюбу до органу ДРАЦС за місцем реєстрації шлюбу, для проставлення відповідної відмітки.

Підстави припинення шлюбу (розлучення)

Найчастіше шлюб припиняється за рахунок розлучення за взаємною згодою подружжя або за бажанням тільки одного з них. Однак законодавством також передбачено й інші обставини, які можуть стати підставою для розриву шлюбних відносин незалежно від волевиявлення сторін.

Всі ці обставини визначені в Сімейному кодексі України, до них відносяться:

  1. Смерть одного з подружжя або визнання його померлим. Такі обставини є природними й випливають зі шлюбу, як з довічного союзу. Тому при настанні одного з них припинення шлюбу не вимагає проведення спеціальної процедури. Шлюб вважається припиненим або з моменту смерті чоловіка, зазначеного у свідоцтві про смерть, або з моменту набрання законної сили відповідним рішенням суду.
  2. Заява подружжя або одного з них про розірвання шлюбу. Принцип добровільності шлюбу передбачає також і свободу його розірвання, у зв’язку з чим кожен з подружжя (за рідкісним винятком) може виступити ініціатором шлюборозлучного процесу, просто виходячи зі своїх особистих спонукань. Залежно від ряду обставин розлучення може здійснюється різними способами.
  3. Заява про розірвання шлюбу, подана опікуном чоловіка, визнаного недієздатним. Право на подання такої заяви ґрунтується на необхідності захисту прав недієздатного, визнаного таким відповідно до Цивільного кодексу України. Варто відзначити, що недієздатність одного з подружжя може бути причиною для розірвання шлюбу з боку другого чоловіка.

 

Яка юридична послуга для Вас є актуальною?
Порядок припинення шлюбу
100%
Розлучення
0%
Аліменти
0%
Діти
0%
Поділ майна
0%
Інші юридичні послуги
0%
Voted: 1

Правові наслідки припинення шлюбу (розлучення)

Найважливішим наслідком вважається припинення майнових і особистих немайнових відносин, які були між чоловіком і дружиною в період шлюбу. Однак деякі з них можуть бути збережені й після розлучення.

Це стосується таких прав і обов’язків, як: взаємне утримання подружжя, збереження шлюбного прізвища, а також тих, які виникли в зв’язку з укладенням шлюбного договору щодо майна.

Розглянемо ці та інші правові наслідки більш докладно:

Згідно З сімейним кодексу України колишня дружина має право на отримання аліментів протягом вагітності та догляду за спільною дитиною до досягнення нею трьох років.

Приклад

Громадянин К. вирішив ініціювати процес розлучення зі своєю дружиною Ж. У них була дворічна спільна дитина, тому процедура розірвання шлюбу проходила в судовому порядку. Оскільки розлучення здійснювався за взаємною заявою та згодою К. і Ж., суд розірвав шлюб без з’ясування мотивів. Разом з вимогою про розлучення Ж. зажадала стягнути з К. аліменти на утримання дитини, а також аліменти на своє утримання до досягнення дитиною трирічного віку. Керуючись чинним законодавством, суд задовольнив зазначену вимогу, незважаючи на заперечення К.

З моменту припинення шлюбу перестає діяти встановлений режим власності подружжя щодо знову придбаного майна. Для речей, придбаних раніше, він припиняється після їх розділу відповідно до, бо сам по собі розрив відносин цього не передбачає.

Після припинення шлюбних відносин перестає діяти презумпція згоди другого з подружжя на розпорядження їхнім спільним майном, що визначається, через що потрібно чітко виражену згоду з боку колишнього чоловіка або дружини.

При припиненні шлюбу втрачається право на спадкування один за одним, як спадкоємці першої черги згідно з Цивільним кодексом України, втрачається можливе право на пенсійне забезпечення у зв’язку з втратою чоловіка і т.д.

Припинення шлюбу не впливає на обсяг і можливість реалізації батьківських прав. Окремо проживає від дитини батько не тільки має право, але і зобов’язаний брати безпосередню участь у вихованні дитини. Для врегулювання спірних питань розлучені батьки дитини можуть укласти угоду відповідно до Сімейного кодексу України.

Оформлення розлучення подружжям

Процедура оформлення розлучення починається з подачі до органів ДРАЦС обома з подружжям або одним з них заяви про розірвання шлюбу відповідно до Правила реєстрації актів цивільного стану, а у випадках, що вимагають судового розгляду, – шляхом подачі відповідної позовної заяви.

Разом із заявою надаються необхідні документи:

  • паспорт;
  • свідоцтво про шлюб;
  • квитанція про оплату держмита;
  • документи, що є підставою для розлучення в односторонньому порядку через ЗАГС (відповідне рішення суду).

Для розлучення через суд будуть потрібні також свідоцтва про народження дітей, угода про дітей або документи, що підтверджують позиції подружжя з даного питання, а також інші документи при наявності додаткових майнових чи немайнових суперечок.

Штамп в паспорті про розлучення

У разі розірвання шлюбу за рішенням суду – рішення суду є документом, що підтверджує припинення шлюбу. Відмітки в паспортах про розірвання шлюбу не проставляються, також, вже не видаються свідоцтва про розірвання шлюбу.

Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua  для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Скасувати рішення суду про розлученняЯк швидко розлучитися, Розлучення з чехом, Визнання розлучення недійсним, Порядок розірвання шлюбу, Розлучення в суді, Розлучення без присутності відповідача.

Зміна прізвища після розлучення

При розлученні кожен з подружжя наділяється правом на збереження спільного прізвища або відновлення свого дошлюбного прізвища. Змінити прізвище на дошлюбне можна як в рамках шлюборозлучного процесу, вказавши таку вимогу в поданій позовній заяві про розлучення, так і після його проведення – в загальному порядку.

За зміну прізвища стягується державне мито. Квитанція про оплату подається в ЗАГС разом з іншими документами та заявою.

При зміні прізвища на дошлюбне необхідно також замінити особисті документи, оскільки нове прізвище не буде відповідати прізвищу, зазначеному в них. Так, основним документом, який підлягає заміні в такому випадку, є паспорт громадянина України. Разом з ним підлягають заміні:

  • закордонний паспорт;
  • водійське посвідчення;
  • пенсійне посвідчення;
  • ідентифікаційний номер.

При наявності свідоцтва ЗАГС про зміну прізвища не вимагають заміни дипломи про освіту, свідоцтва про закінчення курсів та навчання, трудова книжка, реєстраційне свідоцтво підприємця, правовстановлюючі документи на майно та інше.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
С затратами

 

Послуги адвоката по сімейнім справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи для розлучення.

Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Як побудувати стосунки з чоловіком» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Також пропонуємо Вам ознайомитись з корисними матеріалами у галузі сімейного права, які містяться на наших сайтах: advokat-family.com.ua, rozluchennya-onlain.com.ua, rastorzhenie-braka.com.uarozirvannya.com.ua, razvod24.com.ua.

Інформація про нашу компанію

Порядок припинення шлюбу

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: