- Документи для розлучення
- Список документів для розлучення через РАЦС
- Документи на розлучення через РАЦС за заявою від одного чоловіка
- Які документи потрібні для розірвання шлюбу через суд?
- Документи для розлучення через суд, якщо є дитина
- Які документи потрібні для розлучення без згоди чоловіка
- Послуги адвоката по сімейному справам
Документи для розлучення
Пакет документів, який потрібно для розірвання шлюбу, залежить від того, як відбувається розлучення: в органах ДРАЦС або в судовому порядку. Подружжю, які бажають припинити сімейний союз, в обов’язковому порядку будуть потрібні:
- паспорта та коди платників податків чоловіка і дружини;
- свідоцтво про шлюб;
- чек про оплату держмита або судового збору;
- заяву на розлучення за встановленою формою.
Якщо припинення шлюбу відбувається в суді, можуть знадобитися додаткові довідки і документи. Наприклад, свідоцтва про народження дітей, довідки, що підтверджують дохід (наприклад, з місця роботи), документи на право власності та інше. Суд може витребувати надання інших документів, якщо одночасно зі слуханнями про розірвання шлюбу відбувається розділ майна, що належить чоловікові і дружині, або вирішується питання про те, з ким із батьків будуть проживати діти.
У разі розлучення через суд, до заяви додаються копії основних документів. Їх оригінали будуть потрібні на попередньому засіданні. Суддя перевірить оригінали паспортів, свідоцтва про шлюб.
Для розлучення в адміністративному порядку, тобто у органах ДРАЦС за бажанням одного з подружжя необхідні документи, що підтверджують, що припинення шлюбу без присутності другої сторони правомірно. Це можуть бути рішення суду про те, що друга сторона визнана недієздатною або зниклою безвісті.
Список документів для розлучення через РАЦС
Згідно Сімейного кодекс Українни припинення шлюбу в органах ДРАЦС можливо зі спільної згоди подружжя, якщо у них немає спільних дітей, яким не виповнилося 18 років. Такий спосіб оформлення розлучення займає мінімальну кількість часу і вимагає невеликої кількості документів.
Подати документи на розірвання шлюбу в цьому випадку можна не тільки в відділі ДРАЦС за місцем проживання чоловіка або дружини, чи за місцем реєсрації шлюбу, а й через портал dracs.minjust.gov.uaю Однак свідоцтво про розірвання шлюбу необхідно отримати безпосередньо в органах ДРАЦС.
Для припинення шлюбу в адміністративному порядку будуть потрібні наступні документи:
- оригінали паспортів подружжя;
- свідоцтво про шлюб;
- квитанція про оплату держмита;
- заяви в письмовій формі (воно складається за встановленою формою), бланк для заповнення можна отримати у відділі ДРАЦС.
У заяві про розлучення зазначаються відомості про обох подружжя: ПІБ, місце проживання, дата народження, громадянство, паспортні дані. Також в ньому відбиваються вимоги подружжя про зміну або збереження прізвища після розлучення.
Державне мито на розірвання шлюбу може бути оплачене в відділенні банку або безпосередньо у відідлі ДРАЦС. Розмір державного мита за розірвання сімейного союзу в органах ДРАЦС становить 0,5 неоподатковуваного мінімуму доходів громадян (17 грн. х 0,5 = 8,50 грн.) Оплатити його можна у відділенні банку, через банкомат, терміналах самообслуговування або безпосередньо у відділі ДРАЦС.
Документи на розлучення через РАЦС за заявою від одного чоловіка
Розірвання шлюбу в органах ДРАЦС відбувається тільки зі спільної згоди чоловіка і дружини. Однак Сімейний кодекс України передбачає кілька випадків, в яких розлучитися в адміністративному порядку можна без присутності другого з подружжя. Згідно з чинним законодавством України, припинення сімейного союзу за заявою тільки чоловіка або дружини можливо, якщо:
- другий із подружжя визнаний зниклим безвісти;
- другий із подружжя визнаний недієздатним.
У цих випадках чоловік або дружина, які є ініціатором розлучення, надають до відділу ДРАЦС стандартний пакет документів, до якого додається рішення суду, що підтверджує вищезазначені обставини.
Для того, щоб оформити розлучення в односторонньому порядку, буде потрібно дочекатися вступу в силу рішення суду і отримати його копію. Якщо один із подружжя визнаний недієздатним, то копію заяви про розірвання шлюбу відділ ДРАЦС направить його опікуну чи органам опіки і піклування, які виконують його роль.
При розірванні шлюбу в органах ДРАЦС в односторонньому порядку змінюється форма заяви. Необхідно буде заповнити заяву за встановленою формою. Вона відрізняється тим, що інформація про другу сторону вказується зі слів заявника, а також додатково присутня графа про пред’явленої копії рішення суду.
Які документи потрібні для розірвання шлюбу через суд?
Пакет документів, необхідний для розлучення в судовому порядку може трохи різнитись. Районний суд розглядає справи про розлучення, ускладнені суперечкою про дітей, призначення аліментів або розділом спільно майна подружжя.
Документи, які будуть необхідні для розлучення через суд, подаються разом з позовною заявою. У перелік обов’язкових документів входить:
- позовна заява з вимогою розірвати шлюб (в ньому зазначаються відомості про подружжя, а також причини, за якими подальше спільне життя неможливе);
- паспорта та код платника податків подружжя (якщо розірвання шлюбу відбувається в односторонньому порядку, то паспорт пред’являє тільки ініціатор розлучення, відомості про другу сторону надаються за наявності);
- копії свідоцтв про народження дітей;
- свідоцтво про шлюб;
- квитанцію про оплату судового збору.
Можуть знадобитися довідки, що підтверджують склад сім’ї, дохід подружжя, виписка з будинкової книги та інше. Якщо паралельно з розірванням шлюбу відбувається поділ спільно нажитого майна, суд має право запросити чеки, квитанції та інші документи, що підтверджують приналежність власності. Стороні, яка виступає позивачем, потрібно сплатити судовий збір, який буде залежати від ціни позову.
Документи для розлучення через суд, якщо є дитина
Розлучення подружжя, у яких є спільні діти, які не досягли 18 років відбувається тільки в судовому порядку. Якщо чоловік і дружина, які хочуть припинити сімейні відносини, домовилися про те, з ким після розірвання шлюбу будуть проживати неповнолітні діти, то оформлення розлучення відбувається набагато швидше.
У цьому випадку подружжя може доповнити необхідний комплект документів угодою про дітей в письмовій формі. Документ може утримувати домовленості подружжя про:
- подальше місце проживання спільних дітей;
- порядку його побачень та спілкування з кожним з батьків;
- розмір і порядок виплати аліментів на утримання дітей.
Угода посвідчується нотаріально і вивчається суддею в ході слухань. Варто звернути увагу на е, що домовленості не повинні суперечити правам та інтересам дитини. Якщо чоловік і дружина не змогли домовитися про те, з ким будуть проживати діти після розлучення, то крім обов’язкових документів, можуть знадобитися документи, здатні підтвердити позицію чоловіка або дружини. Як докази суд може розглянути:
- довідки з місця роботи або довідки про доходи;
- характеристики, що підтверджують аморальну поведінку другого з батьків;
- акти обстеження умов проживання, складені органами опіки та піклування;
- медичні висновки, якщо інший член подружжя мав наркотичну або алкогольну залежність.
Всі ці документи здатні вплинути на рішення суду, щодо того, з ким із батьків буде проживати дитина після розірвання шлюбу.
Які документи потрібні для розлучення без згоди чоловіка
Згідно з чинним законодавством розірвання сімейного союзу без згоди одного з подружжя, а також в ситуації, коли чоловік або дружина приходить до органів ДРАЦС для подачі документів, відбувається в судовому порядку. У такій ситуації чоловік, який ініціює шлюборозлучний процес, виступає позивачем. Він одноосібно звертається в судову інстанцію. Комплект документів для припинення шлюбу через суд без згоди другої сторони включає:
- позовну заяву;
- копію паспорта та коду платника податків позивача (за наявності відповідача);
- квитанцію про оплату судового збору;
- свідоцтво про шлюб (можна додати його копію);
- копію позовної заяви для виряджання відповідачеві.
Крім них, можуть знадобитися свідоцтва про народження дітей, довідки з місця роботи, що підтверджують дохід. Подальший процес розірвання шлюбу може затягнутися. Відповідно до Сімейного законодавства суд має право перенести засідання через відсутність відповідача. Часто в судовій практиці слухання переноситься двічі, потім приймається рішення про розірвання шлюбу в незалежності від явки другої сторони.
Для прискорення прийняття судового рішення позивач може подати докази, що свідчать про неможливість продовження сімейного життя. Як докази чоловік або дружина можуть пред’явити медичні висновки про виявлену агресію, довідки, що підтверджують аморальний спосіб життя відповідача, характеристики з місця роботи, довідки з поліції та інше. У цьому випадку суддя може винести рішення на першому ж засіданні навіть без присутності другого з подружжя. Якщо ці умови дотримані, суд може винести рішення про розлучення на першому ж засіданні, яке призначається через місяць після прийняття позовної заяви до розгляду.
Послуги адвоката по сімейному справам
Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи на розлучення.
Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по складанню документів на розлучення буде вирішена більш професіонально та швидко.
Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу зі складання документів на розлучення.
Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!
Зробить перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по складанню документів на розлучення, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримуєте відповіді на всі Ваші питання.