- Поділ майна в районному суді
- Позов про поділ майна подружжя через районний суд
- Держмито при розділі майна в районному суді
- Закон про поділ майна через районний суд
- Документи для розділу майна в районному суді
- Перелік документів для позову на розділ майна через районний суд
- Рішення суду про розподіл майна подружжя при розлученні
- Зміст рішення суду про розділ майна подружжя при розлученні
- Розділ майна через районний суд: підсумки
Поділ майна в районному суді
Процедура поділу майна під час розлучення може варіюватися в залежності від конкретного правового порядку країни та юрисдикції. У багатьох країнах сімейні справи, такі як розлучення та поділ майна, розглядаються в сімейних або цивільних судах, які можуть включати районні суди.
Ось загальні кроки, які можуть бути включені в процес поділу майна в районному суді:
- Подача позову: Одна зі сторін подає позов до районного суду, в якому вказується прохання про розлучення та поділ майна.
- Пред’явлення доказів: Сторони надають докази стосовно власності та вартості майна, що підлягає поділу. Це може включати фінансові документи, акти на власність, експертні оцінки та інші документи.
- Розгляд справи: Суд розглядає представлені докази, вивчає обставини справи та розв’язувати питання поділу майна.
- Видання рішення: Суд видань рішення, в якому визначається спосіб та пропорції поділу майна між сторонами.
- Виконання рішення: Якщо одна зі сторін не виконує рішення суду, може бути розпочато процедуру виконання судового рішення.
Важливо взяти до уваги, що правила і процедури можуть відрізнятися в залежності від законодавства вашої країни. Рекомендується звернутися до місцевого адвоката або юридичного консультанта, який має знання в області сімейного права та може надати конкретні поради відносно вашої конкретної ситуації.
Позов про поділ майна подружжя через районний суд
Виходячи з положень ЦПК України, розділ спільної власності подружжя здійснюється в районному суді. Позов про поділ спільного майна, відповідно до ЦПК України подається за місцем проживання відповідача.
- Якщо таке місце невідомо, позов подається за останнім відомим місцем проживання.
- Якщо у позивача є неповнолітні діти або стан здоров’я заважає відвідуванню суду за місцем проживання відповідача, позов подається за місцем проживання позивача (Цивільний процесуальний кодекс України).
Позовна заява про розподіл спільного майна подається позивачем, виходячи з вимог ЦПК України, і повинна містити:
- найменування районного суду, до якого подається позов про розподіл спільної власності;
- ПІБ і дані про місце проживання позивача, а також дані про представника, в разі його наявності;
- ПІБ і місце проживання відповідача;
- вказівка на обставини, на яких позивач обґрунтовує свої вимоги, а також факти, що підтверджують дійсність наявності таких обставин. По суті, в зазначеній частині необхідно описати життєву ситуацію між позивачем та відповідачем (проведення процедури розірвання шлюбу, неможливість подальшого ведення загального побуту, наявність спільних дітей тощо);
- вказівка на порушені майнові права та інтереси позивача, що може проявлятися в неможливості користування спільним майном, приховуванні майна відповідачем, іншими фактами, тим чи іншим чином вимагають проведення поділу майна;
- ціну позову, яка визначається за принципом сукупності вартостей майна, на яке претендує позивач. Визначення вартості може здійснюватися або за обопільною згодою сторін, або шляхом проведення експертної оцінки;
- позовні вимоги про поділ спільного майна з можливими варіантами розділу в частках або розділу конкретних речей. Відзначимо, що крім вимог про поділ, позов може містити й інші вимоги – про розірвання шлюбу, про вирішення спору про дітей, про призначення аліментів тощо;
- документи, що додаються до позову.
Держмито при розділі майна в районному суді
Згідно З цивільним процесуального кодексу України, одним з основних документів, які обов’язково повинні бути включені до позовної заяви про розподіл спільного майна подружжя, є квитанція про оплату держмита. Ігнорування цього правила призводить до негативних для позивача наслідків. Зокрема, керуючись ЦПК України, суд виносить ухвалу про залишення позову без руху, яким також надає позивачеві строк для здійснення оплати держмита.
Виходячи з вищесказаного, оплата держмита здійснюється до подачі позову про розподіл в районний суд, в будь-якій з приватних або державних банківських структур.
Розмір держмита залежить від ціни позову. Звернемо увагу, що згідно з нормами ЦК України, у разі неможливості одноразової сплати держмита, позивачеві надається можливість клопотати про надання судом відстрочки або розстрочки його сплати.
Закон про поділ майна через районний суд
Згідно з Цивільним процесуальним кодексом України, законодавець допускає розподіл судових витрат між сторонами. Оскільки держмито належить до судових витрат, воно також може бути розподілено між сторонами порівну, проте, тільки в разі, якщо позивач, при його сплаті включав в ціну позову вартість всього майна, а не тієї частини, на яку він претендував.
Приклад
Громадянка Марченко подала до Орджонікідзевського районного суду м. Харкова позовну заяву про розірвання шлюбу, а також про поділ спільно нажитого майна за роки шлюбу. На її думку до спільного майна відноситься автомобіль Шкода, квартира, холодильник, телевізор та інша дрібна побутова техніка. Тому, згідно норм СК України та ЦК України, вартість всіх цих речей була врахована при рохрахуванні держмита, яке потрібно сплатити при поданні позову до суду.
Документи для розділу майна в районному суді
Законодавець не передбачає будь-якого вичерпного переліку документів, що подаються разом з позовом про розподіл майна. Перелік необхідних документів визначається, виходячи з конкретних обставин, особливостей і нюансів конкретної ситуації та відносин подружжя.
Положеннями ЦПК, передбачені документи, подання яких разом з позовною заявою є обов’язковим.
Серед них виділяють:
- копії позовної заяви, кількість яких залежить від кількості відповідачів і залучених третіх осіб;
- документ, що підтверджує сплату держмита;
- в разі користування послугами юриста, адвоката або будь-якого іншого представника – довіреність або інший документ, що засвідчує повноваження представника;
- документи, що підтверджують обставини, на які позивач посилається в позові та засновує свої вимоги, копії зазначених документів для відповідача і третіх осіб;
- розрахунок ціни позову, заснований на вартості майна, на отримання якого претендує заявник.
Звернемо увагу, що згідно з ЦПК України, неподання зазначених вище документів є підставою для винесення судом ухвали про залишення позову без руху.
Перелік документів для позову на розділ майна через районний суд
Виходячи з вищесказаного, можна виділити приблизний перелік документів, які будуть потрібні позивачеві при подачі позову про поділ спільного майна. У нього входять:
- копія паспорта позивача;
- квитанція про сплату держмита;
- свідоцтво про укладення шлюбу або довідка про дату внесення актового запису про реєстрацію шлюбу для того, щоб підтвердити, що майно було придбане в період перебування у шлюбі;
- свідоцтво або копія рішення суду про розірвання шлюбу;
- правовстановлювальні документи на спірне майно;
- документи, що підтверджують вартість спірного майна. Ними можуть бути чеки, договори купівлі-продажу, накладні, рахунки-фактури, банківські платіжні документи, квитанції тощо;
Якщо документальні докази вартості майна знаходяться у відповідача, то необхідно докласти до позову клопотання про витребування доказів. Якщо подібні документи відсутні, а у сторін є розбіжності, щодо вартості майна, то вона визначається шляхом проведення оцінки.
Рішення суду про розподіл майна подружжя при розлученні
Розглянувши справу по суті, вислухавши думки сторін та третіх осіб, що беруть участь у справі, вивчивши всі представлені сторонами документальні докази, суд виносить рішення або про задоволення заявлених позивачем вимог, часткове їх задоволенні, або про відмову в розділі спільної власності подружжя. Зазначене рішення, згідно з ЦПК України, приймається судом у кімнаті для нарад, в яку всім іншим учасникам процесу, а також іншим особам, доступ заборонений.
Згідно Цивільного процесуального кодексу України, суд засновує своє рішення лише на тих доказах, які були розглянуті в судовому процесі. Будь-які інші документи або факти, які не представлені на засіданні однією із сторін процесу, не можуть вплинути на судове рішення.
Згідно з нормами Цивільного процесуального кодексу України, судове рішення підлягає письмовому викладенню у формі окремого судового документа, підписаного суддею, що його виніс.
Зміст рішення суду про розділ майна подружжя при розлученні
Рішення суду про розподіл спільної власності подружжя, виходячи з ЦПК України, повинно містити:
- дату і місце прийняття судового рішення, найменування і склад суду, вказівку на сторони, що беруть участь в процесі, а також предмет розгляду – розділ спільно нажитого майна;
- вказівка на вимогу позивача про розподіл майна, запропонований ним порядок розділу або належні сторонам частки, заперечення відповідача і його позиція з даного питання, пояснення і свідчення інших учасників процесу;
- конкретні обставини ситуації, що виникли між подружжям і встановлені судом, вказівка на документальні докази, що підтверджують наявність зазначених обставин, висновки суду щодо цих обставин і правове обґрунтування цих висновків. Якщо відповідач визнає вимоги позивача, то це також вказується;
- висновки суду, щодо задоволення позовних вимог або відмови в їх задоволенні, порядок розподілу понесених сторонами витрат, а також порядок оскарження.
Згідно з нормами Цивільного процесуального кодексу України, оскарження рішення суду здійснюється до закінчення місяця з дня його прийняття в остаточній формі в апеляційний орган, зазначений в Цивільному процесуальному кодексі України.
Розділ майна через районний суд: підсумки
Безумовно, основним критерієм, за яким визначається підсудність справи про розподіл майна у районному суду, є вартість спірного майна. Однак, не менш важливим фактором є деякі позовні вимоги, які можуть заявлятися позивачем в сукупності з вимогами про розподіл майна, наприклад, вимоги, що стосуються спільних дітей. Наявність таких вимог дозволяє позивачу подавати позов до районного суду навіть у випадку, коли ціна позову про розподіл менше встановленої законом суми.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: