Житлові аліменти на дитину
На цей час вітчизняне законодавство не передбачає «житлових аліментів», потреби неповнолітніх дітей в житлі забезпечуються шляхом можливості зобов’язати батька до несення додаткових витрат на дитину, а також обов’язки надавати йому і тому з батьків, з ким проживає дитина житлове приміщення для проживання.
Незважаючи на це, в даний час законодавчі органи розглядають проект внесення змін до сімейного законодавства, яким будуть конкретизовані обов’язки батьків, які не проживає з дитиною, за рішенням суду задовольняти потребу неповнолітнього в житлі. На думку авторів, така необхідність виникне в разі відсутності житла у власності у батька і дитини або в разі відсутності можливості для його оренди.
Законодавство про житлові аліменти на дітей
Питання стягнення аліментів – це тема, яка регулярно спливає в колах законодавців, необхідність реформування якої пов’язана з повним захистом майнових інтересів неповнолітніх дітей. Зараз право на отримання аліментів неповнолітніми дітьми закріплено в Сімейного кодексу України, передбачається, що стягуються кошти витрачаються на їх загальний вміст, без будь-якого конкретної вказівки на цільове призначення стягуються з одного з батьків коштів.
Такого поняття, як «житлові аліменти», спрямовані на забезпечення дитини житлом, вітчизняне законодавство не передбачає. Однак, перспектива і можливість його запровадження вже досить висока.
Доцільність включення в законодавство нової норми представляється досить спірно. Перш за все, через наявність вже чинних норм сімейного та житлового законодавства, спрямованих на реалізацію прав та інтересів неповнолітніх дітей і батьків, з яким вони проживають після розлучення. Основними з них є:
- Згідно З сімейним кодексу України, при наявності яких-небудь виняткових обставин, за рішенням суду кожен з батьків дитини може бути притягнутий до несення додаткових витрат, викликаних такими обставинами. Ними може бути та відсутність у батьків, з ким проживає дитина, свого житла або можливості забезпечити його житлом.
- Батькові необхідно звернутися з позовом до суду і в разі, якщо він зможе обґрунтувати винятковість таких обставин, суд цілком може стягнути з іншого додаткові кошти на забезпечення дитини житлом, що вже буде якоюсь формою «житлових аліментів».
- Крім того, положеннями Житлового кодексу закріплено право колишніх членів сім’ї (колишнього подружжя) на забезпечення їх житлом за рішенням суду. Якщо колишнє подружжя не мають правових підстав для придбання або користування житлом або цьому перешкоджає їх майновий стан та інші обставини, то колишній член сім’ї (колишній чоловік) – власник житла за рішенням суду може бути зобов’язаний надавати його своєму колишньому чоловікові / дружині.
Стягнення житлових аліментів на дитину через суд
приклад
Б. подала в суд позов про розірвання шлюбу з В. Оскільки у подружжя була неповнолітня дитина, Б., з якої він залишався жити, зажадала також стягнути з В аліменти на його утримання. Коли Б. і В. перебували в шлюбі, вони проживали в квартирі, що належить В. Оскільки розлучення передбачає розірвання сімейних відносин, Б. не має права більше користуватися житлом В.
Зважаючи на відсутність у Б. свого житла і коштів для його придбання або оренди, вона, засновуючи свою вимогу на положеннях Житлового кодексу, просила суд зобов’язати колишнього чоловіка виділити їй кімнату в його квартирі для проживання з дитиною. Незважаючи на незгоду В., суд задовольнив таку вимогу Б.
Стягнення житлових аліментів на дітей: судова практика, ускладнення
Розгляд законопроєкту про “житлові аліменти” викликає масу суперечок серед законодавців і фахівців в галузі права, які розділилися на два табори – захисників житлових прав неповнолітніх і противників «аліментного рабства». У будь-якому випадку прийняття вищевказаних змін в сімейному законодавстві може стати підмогою для безлічі маніпуляцій таким становищем з боку колишнього подружжя, які проживають разом із загальною дитиною.
Такі маніпуляції несумлінного батька можуть бути продиктовані відсутністю нормативного регулювання деяких аспектів, які є першорядними при стягненні «житлових аліментів».
При цьому відсутність конкретних норм в житловому і сімейному законодавстві може відбитися і на правозастосовчій практиці, при прийнятті судами рішень щодо стягнення таких додаткових витрат, що своєю чергою, стане причиною для масового оскарження таких рішень. Відзначимо основні прогалини законодавства, які можуть створити труднощі при стягненні «житлових аліментів»:
- Відсутність нормативів площі житлового приміщення, необхідних для задоволення інтересів і житлових потреб неповнолітньої дитини. Необхідність їх визначення прямо впливатиме на рішення суду при стягненні додаткових витрат, особливо у випадках, коли у дитини або проживає з ним батька є частка в праві власності на житлове приміщення, на їхню думку, недостатнє для задоволення потреб дитини.
- Розв’язання вищевказаної проблеми можливе лише шляхом визначення таких нормативів на федеральному рівні. Це зрівняє права неповнолітніх і виключить маніпуляції. Крім того, такі нормативи доцільно прив’язати до віку неповнолітнього, оскільки з дорослішанням потреба в житловій площі буде збільшуватися.
- Відсутність конкретних меж вартості оренди орендованого батьків, які проживають з дитиною, житлового приміщення. Не менш важливий норматив, який однозначно стане предметом спору колишнього подружжя в судовому засіданні, оскільки прямо впливатиме на розмір стягуються з батьків додаткових витрат.
- У разі прийняття вищевказаних змін, визначення меж вартості необхідно здійснювати на рівні суб’єктів України або територіальних громад, оскільки середня вартість оренди буде істотно відрізнятися в залежності від середнього рівня доходів по регіону, а також від конкретного населеного пункту.
- Відсутність персонального підходу до оцінки матеріального становища чоловіка при стягненні «житлових аліментів». За загальним правилом, у разі стягнення аліментів із заробітної плати, відповідно до п. Закону України «Про виконавче провадження», розмір стягнень не може перевищувати % заробітної плати. При такому утриманні вже виникає питання про забезпечення житлових прав самого платника аліментів.
Допомога адвоката при стягненні житлових аліментів на дітей
Безумовно, чинне законодавство встановлює деякі житлові гарантії для колишнього подружжя і проживають разом з ними неповнолітніх спільних дітей. Однак їх реалізація часто проблематична і повною мірою не дозволяє захистити дітей і самотніх матерів, які якраз найчастіше і залишаються жити з дитиною після розлучення. У зв’язку з цим, конкретизація житлових гарантій дітей в Сімейному кодексі є безумовним плюсом для вітчизняного права.
У той же час, це може стати підмогою для маніпуляцій і шантажу з боку батьків, які проживають з неповнолітніми. А відсутність конкретних норм, пов’язаних з реалізацією таких законопроектів, тільки створить ще більше проблем зі стягненням «житлових аліментів» і навіть може доставити серйозні фінансові проблеми другому з батьків.
Послуги адвоката по сімейним справам
Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по житловим аліментам на дитину.
Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по житловим аліментам на дитину буде вирішена більш професіонально та швидко.
Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу по житловим аліментам на дитину.