- Заява на розлучення з дітьми через суд
- Заява на розлучення з дітьми за взаємною згодою
- Куди подавати заяву на розлучення при наявності неповнолітніх дітей
- Позовна заява про розірвання шлюбу з дітьми
- Документи на розлучення з дітьми через суд
- Заява на розлучення й аліменти через суд
- Заява на розлучення з розділом майна при наявності дітей
- Судовий збір за розірвання шлюбу через суд з дітьми
- Порядок розгляду позову в шлюборозлучному процесі з дітьми
- Особливості розлучення з вагітною дружиною і малолітньою дитиною
Заява на розлучення з дітьми через суд
Наявність у подружжя спільних неповнолітніх дітей є однією з підстав, при яких шлюб може бути розірваний тільки через суд. При цьому не має значення, чи народилася дитина до укладення шлюбу або він був усиновлений – якщо подружжя вказані як батьки дитини у свідоцтві про народження, то розлучення відбувається тільки в судовому порядку.
Звернення до суду здійснюється шляхом подання позовної заяви. При цьому закон дозволяє об’єднувати в позові відразу кілька пов’язаних між собою вимог – наприклад, про розподіл спільного майна подружжя або про те, з ким буде проживати дитина і в якому порядку будуть виплачуватися аліменти від другого з батьків.
Подати позов до суду також можна в тому випадку, якщо сторони не домовилися про те, з ким із батьків будуть проживати діти, або є вимоги про поділ спільно нажитого майна.
Заява на розлучення з дітьми за взаємною згодою
Сторони можуть визначити всі умови розірвання шлюбу за взаємною згодою. В такому випадку разом з позовною заявою до суду можна подати укладену між сторонами угоду або досить вказати в самому позові, що між ними відсутній спір про дітей.
Всі додаткові питання, пов’язані з утриманням дітей та розділом майна, також можуть бути вирішені батьками нотаріальною угодою або в рамках окремого судового провадження вже після розлучення. Однак в цьому випадку суддя при розірванні шлюбу все одно буде зобов’язаний з’ясувати питання, що стосуються виховання та утримання дітей.
Куди подавати заяву на розлучення при наявності неповнолітніх дітей
Для подачі заяви на розлучення при наявності неповнолітніх дітей, вам слід звертатися до сімейного суду або іншого компетентного судового органу у вашій юрисдикції. Процедури можуть відрізнятися залежно від країни та регіона, тому краще звертатися до місцевого адвоката або консультанта із сімейного права для отримання точної інформації та конкретних порад щодо вашої ситуації.
Зазвичай заяву на розлучення слід подавати до сімейного суду в місці вашого проживання або в місці останнього спільного проживання з вашим чоловіком (відповідачем). Суд розв’язувати питання, пов’язані з розлученням, а також установлюватиме умови спільного батьківства та опіки над неповнолітніми дітьми.
Підготовка документів та дотримання вимог юрисдикції є важливою частиною процесу розлучення. Тому рекомендується звернутися до адвоката для консультації та підтримки у справі розлучення з наявністю неповнолітніх дітей.
Позовна заява про розірвання шлюбу з дітьми
Позовна заява про розлучення при наявності неповнолітніх дітей складається за правилами Цивільно-процесуального кодексу України й має наступну структуру:
У вступній частині вказується:
- найменування та адреса суду;
- дані позивача і відповідача (ПІБ, адреса, номер телефону);
- відомості про представника, якщо він присутній (ПІБ, телефон, номер довіреності);
- назва позову із зазначенням вимог до відповідача, якщо вони є, наприклад: «Позовна заява про розірвання шлюбу і стягнення аліментів».
Описова частина складається з такої інформації:
- зазначаються відомості про укладення шлюбу (дата і найменування органу реєстрації);
- з якого моменту між подружжям фактично припинені шлюбні відносини, тобто вказується період проживання окремо один від одного і те, що спільне господарство не ведеться;
- якщо між сторонами досягнуто згоди про умови розлучення і порядку виховання й утримання дітей, то в заяві також слід про це вказати;
- якщо згоди не досягнуто, то варто вказати на причину розірвання шлюбу, щоб суд зміг об’єктивно оцінити ситуацію і прийняти відповідне рішення або надати сторонам строк для примирення;
- далі описуються інші додаткові вимоги, якщо вони є – про стягнення аліментів, поділ майна, визначення місця проживання і порядку спілкування з дитиною.
Прохальна частина складається з вимог, які суду необхідно вирішити:
- про розірвання шлюбу;
- про прийняття рішення з інших питань, заявлених у позові.
Документи на розлучення з дітьми через суд
У завершальній частині позовної заяви перераховуються копії всіх документів, які будуть направлені до суду:
- паспорт позивача, код платника податків;
- паспорт відповідача, код платника податків (за наявності);
- свідоцтво про шлюб;
- свідоцтво про народження дітей;
- квитанція про оплату судового збору.
При відсутності даних документів, згідно з Цивільно-процесуальним кодексом України, суддя вправі винести ухвалу про залишення позовної заяви без руху. Також в залежності від обставин справи та заявлених вимог повинні бути надані інші документи, на яких ґрунтується позиція позивача.
Заява на розлучення й аліменти через суд
Аліментні виплати призначаються на користь того з батьків, з яким залишається жити дитина. Тому в позові про призначення аліментів має бути зазначено вимогу про проживання дитини з позивачем. В судовій практиці в основному приймається рішення про залишення дитини з матір’ю, відповідно аліменти зазвичай виплачуються батьком.
Якщо дитина вже проживає окремо від іншого з батьків, то в описовій частині заяви слід вказати, що угода про сплату аліментів на неповнолітнього не досягнуто, бо відповідач не брати участі у вихованні дитини та не надає кошти на його утримання.
У заяві також слід вказати, в якому порядку необхідно стягнути аліменти – в частках від доходу або у твердій грошовій сумі.
- Якщо аліменти стягуються в частках від доходу, то суду слід надати докази, що підтверджують заробіток відповідача.
- Якщо ж аліменти стягуються у твердій грошовій сумі, то слід вказати на обставини, при яких аліменти повинні бути призначені в такому вигляді. Наприклад, відсутність у чоловіка заробітку або зовсім його відсутність.
Зазвичай аліменти призначаються у відсотках від доходу, в деяких випадках – в фіксованих виплат щомісяця (у твердій грошовій сумі). Однак суд може збільшити або зменшити їх розмір з урахуванням матеріального становища сторін чи інших обставин, які заслуговують на увагу.
Заява на розлучення з розділом майна при наявності дітей
У цьому випадку одночасно з вимогою про припинення шлюбу в описовій частині заяви слід вказати, що з відповідачем не досягнуто угодою про розподіл майна, у зв’язку з чим є необхідність провести його в судовому порядку. Далі слід вказати майно, яке було нажито подружжям в період шлюбу і підлягає розподілу.
Якщо предметом позову є неподільне майно, виділити частки в якому неможливо, то одному чоловікові за нього може бути призначена компенсація або передані інші речі такої ж вартості.
Особисті речі дітей і вклади, відкриті на їх ім’я, не є спільною власністю подружжя. Таке майно не підлягає розподілу між батьками і залишається разом з дитиною.
Судовий збір за розірвання шлюбу через суд з дітьми
При подачі заяви на розлучення через суд у 2021 році судовий збір сплачується позивачем в розмірі 908 грн. Якщо одночасно з розірванням шлюбу заявлені інші вимоги, то судовий збір повинен бути оплачений за кожним з них:
- При поділі спільно нажитого майна – в залежності від вартості заявленого до розділу майна в розмірі 1% від його вартості.
- При включенні вимоги про стягнення аліментів – позивач звільняється від сплати судового збору. При задоволенні позову він підлягає сплаті з відповідача в розмірі 908 грн (станом на 2021 рік).
- При заяві вимог про місце проживання дитини судовий збір сплачується у розмірі 908 грн (станом на 2021 рік), тобто, як за позовну заяву немайнового характеру.
Після набрання рішенням суду законної сили шлюб вважатиметься розірваним.
Порядок розгляду позову в шлюборозлучному процесі з дітьми
При розгляді позову про розлучення суд враховує всі обставини справи. Рішення розірвати шлюб приймається в тому випадку, якщо в судовому процесі буде встановлено, що подальше спільне життя подружжя і збереження сім’ї неможливі. Якщо при цьому чоловік або дружина відмовляються розлучатися, то засідання у справі може бути відкладено і призначений строк для примирення сторін строком не більше шести місяців.
Якщо сторони самостійно домовилися з питань утримання дітей, а розбіжності по іншим пов’язаним з розлученням умов між ними відсутні, то разом з позовною заявою до суду слід надати укладену між батьками угоду. У такому випадку суд приймає рішення про розірвання шлюбу, що не з’ясовуючи мотивів, які спонукали до цього подружжя.
Якщо ж угоду надано не буде або її виконання порушить права учасників процесу, то згідно з Сімейним кодексом України суд в обов’язковому порядку повинен визначити наступні умови розірвання шлюбу:
- з ким будуть проживати діти;
- з кого з батьків будуть стягнуті аліменти та в якому порядку.
На вимогу подружжя, заявлену в позовній заяві, суд також може в рамках одного судового процесу:
- провести поділ спільно нажитого майна;
- визначити розмір аліментів на чоловіка, якщо для цього є підстави (якщо чоловік став непрацездатним під час шлюбу, здійснює догляд за дитиною-інвалідом або за дитиною, яка не досягла 3-річного віку).
Моментом розірвання шлюбу визнається дата набрання рішенням суду законної сили, тобто після спливу 30 днів з моменту його оголошення. Однак даний строк може збільшитися, якщо буде подана апеляційна скарга, оскільки справа буде розглядатися судом другої інстанції.
Процес розірвання шлюбу підлягає державній реєстрації. Після набрання рішенням законної сили суд повинен направити рішення в РАЦС за місцем реєстрації шлюбу. Варто не забувати про те, що рішення суду є остаточним документом, яке підтверджує розірвання шлюбу. Свідоцтво про розірвання шлюбу не видається.
Особливості розлучення з вагітною дружиною і малолітньою дитиною
Закон в першу чергу захищає права дітей і вагітних жінок, тому відповідно до Сімейного кодексу України, забороняє подавати позов на розірвання шлюбу, якщо дружина вагітна або у них є спільна дитина, якій не виповнилося одного року. Розлучитися при таких умовах можна тільки в тому випадку, якщо проти дружини чи дитини було вчинено протиправну (кримінальну) поведінку або якщо буде доведено шляхом проведення експертизи, що чоловік не є батьком дитини.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: