Закони про розподіл майна при розлученні

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Закони про розподіл майна при розлученні" я розповім про закони про розподіл майна при розлученні, сімейний кодекс про поділ майна при розлученні, способи поділу спільного майна подружжя при розлученні, цивільний кодекс про розподіл майна подружжя при розлученні. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Закони про розподіл майна при розлученні

Сімейно-правові відносини охоплюють безліч спірних ситуацій між подружжям, як при розлученні, так і в період шлюбу. Більшість таких ситуацій мати майновий характер.

Так, розділ майна регламентується основними законодавчими нормами (законами), що стосуються спільної власності подружжя. Такими нормами виступають таких законодавчих актів:

  • Цивільний кодекс України (ЦК України) Кодекс регламентує майнові відносини між власниками загального і спільного майна;
  • Сімейний кодекс України (Сімейний кодекс України) Кодекс визначає законні права кожного з подружжя на частки у власності подружжя;
  • Цивільно процесуальний кодекс України (Цивільно процесуальний кодекс України) Розділ майна в судовому порядку проходить строго відповідно до встановленого процесом і нормами, встановленими цим кодексом;
  • ЗУ Про Судовий збір встановлює тарифи для визначення сум податкових зборів і державних мит при майнових відносинах.

Дані законодавчі норми не є вичерпними, при вирішенні майнових суперечок. Крім цих законів можуть застосовуватися інші законодавчі норми, які діють на момент спору і застосовні в такому суперечці поряд з кодексами.

Сімейний кодекс про поділ майна при розлученні

Сімейний кодекс України закріплює права і законні інтереси подружжя щодо майна, яке нажито подружжям в період шлюбу, за умови, що між цими чоловіками відсутня шлюбний контракт. В іншому випадку, майнові відносини визначаються шлюбним контрактом.

  1. Гл. 7 СК України складається з декількох статей, які застосовуються при вирішенні майнових спорів між подружжям. Кожна зі статей містить конкретні визначення прав і форми їх реалізації:
  2. СК України роз’яснює, що таке законний режим майна подружжя;
  3. СК України визначає, яке майно є спільним;
  4. СК України встановлює права подружжя в майнових правовідносинах (володіння, користування, розпорядження);
  5. СК України дає роз’яснення про майно кожного з подружжя;
  6. СК України встановлює порядок визнання майна, що є майном одного з подружжя або кожного з них, сумісною власністю подружжя;
  7. СК України регламентує підстави та порядок розподілу власності чоловіка і дружини;
  8. СК України визначає частки чоловіка і дружини під час розподілу загального їх власності.

Сімейний кодекс також регламентує майнові відносини подружжя, при укладенні між ними шлюбного контракту (договору). До контрактним (договірними) відносинам між подружжям застосовуються норми, встановлені гл. 8 СК України.

Спільне майно подружжя при поділі, розлученні

Відповідно до Сімейного кодексу України, за відсутності шлюбного контракту між подружжям, майно, яке подружжя придбало в період зареєстрованого шлюбу, є їхньою спільною власністю. Це означає, що права і чоловіка і дружини щодо такого майна рівні.

До майна подружжя, нажитого в період шлюбу закон (пункт СК України) відносяться (не залежно від того, на чиє ім’я дане майно оформлено):

  • трудові, пенсійні, підприємницькі, накопичення та інші доходи кожного з подружжя (за винятком соціальних виплат і допомог, що мають цільове призначення);
  • будь-яке рухоме і нерухоме майно, придбане на загальні кошти;
  • інші речі або доходи чоловіка і дружини, придбані в період шлюбу.
  • У разі, коли один з подружжя (у більшості випадків такими є жінки) з яких-небудь поважних причин не здійснював трудової або іншої діяльності, що приносить дохід, або ж займався веденням домашнього господарства і вихованням дітей, він також має право на майно, придбане в шлюбі.
  • До спільного майна не відноситься і не підлягає розподілу між подружжям наступне (несумісні) рухоме і нерухоме майно:
  • що було власністю чоловіка або дружини до моменту реєстрації шлюбу;
  • яке чоловік або дружина в період знаходження шлюбу отримали в дар;
  • отримане у спадок;
  • придбане на особисті кошти;
  • гроші, отримані одним із подружжя, в якості відшкодування шкоди;
  • одяг, предмети індивідуального користування, а також професійні інструменти.

Однак відповідно до Сімейного кодексу України, майно, яке є власністю одного з подружжя, може бути визнано спільним. Це можливо, якщо судом буде встановлено, що на ремонт або поліпшення такої власності були витрачені спільні кошти або гроші другого з подружжя, що в підсумку, призвело до значного збільшення вартості майна.

Способи поділу спільного майна подружжя при розлученні

Розділ спільного майна здійснюється за правилами СК України та може бути проведений як після розірвання (при розірванні) браку, так і в період перебування подружжя у шлюбі. Існують два способи поділу майна:

  • за згодою подружжя: даний метод можна застосовувати при відсутності майнового спору. У цьому випадку подружжя розподіляють, що і кому буде належати та прописують усі умови в угоді. Угода може бути завірено у нотаріуса;
  • судовий порядок: при наявності спору і при відсутності можливості мирно домовитися з приводу розділу, подружжя (або один з них) звертаються до суду. У цьому випадку суд здійснить розділ між подружжям з урахуванням законодавства.

Згідно із законом майно ділитися між чоловіком і дружиною по 1/2 (50 %) кожному. Але бувають винятки. При встановленні судом відсутності доходів одного з подружжя з неповажних причин, такого чоловіка буде присуджена менша частка.

Слід знати, що розділу підлягає не тільки майно, а й борги, які виникли у подружжя в період перебування у шлюбі. Однак не всі борги можуть підлягати розділу.

Поділ майна подружжя через суд згідно з Сімейним кодексом

приклад

Громадянин «Б» звернулася з позовом до громадянки «А» про розподіл боргових зобов’язань за кредитним договором. Він, що складався з громадянкою «А» в шлюбі в період 2003 по 2015 рік, а в 2014 р оформив кредит.

Суд встановив, що в період з 2003 по 2015 рік сторони дійсно знаходилися в зареєстрованому шлюбі. З 2013 року громадянин «Б», переїхав на постійне місце проживання до своєї співмешканки. Також суд встановив, що сторони з 2013 р. не проживали разом і не вели спільне господарство.

Відповідно до пункту СК України, майно, яке чоловік і дружина придбали в зареєстрованому шлюбі, є їхньою спільною власністю. Згідно Сімейного кодексу України – угоди, які здійснює чоловік, припускають згоду дружини і навпаки.

В силу СК України, суд може визнати майно, нажите при роздільному проживанні чоловіка і дружини, власністю кожного з них. В даному випадку, встановлено, що сімейні відносини подружжя фактично припинені в 2013 р. Оскільки кредит отриманий в 2014 р., дане майно (борг) не може бути визнано судом спільним. Суд відмовив громадянину «Б» в розділі боргу по кредиту між позивачем та відповідачем.

Цивільний кодекс про розподіл майна подружжя при розлученні

Цивільний кодекс України (ЦК України) регламентує розділ майна, яке перебуває у спільній власності громадян, а також роз’яснює поняття спільної власності в майні (ЦК України).

Норми ЦК України аналогічні нормам СК України щодо поняття і розподілу власності між громадянами, які перебувають у зареєстрованому шлюбі та полягають в наступному:

  • майно, придбане в період знаходження в зареєстрованому шлюбі, вважається спільною власністю і чоловіка і дружини;
  • майно, яке перебувало у власності або чоловіка, або дружини до моменту реєстрації шлюбу є власністю такого (особистою власністю);
  • речі, отримані в дарунок або в спадщину в період шлюбу, є власністю того, хто їх отримав;
  • предмети або речі, призначені для індивідуального користування (крім коштовностей та предметів розкоші), є власністю того, хто ними користувався.

За правилами ЦК України, розділ може здійснюватися тільки після того, як суд визначить попередню частку кожного з власників у праві на таке майно. При цьому правила для визначення частки у власності регламентуються СК України.

Поділ майна і Цивільно процесуальний кодекс при розлученні

Цивільно процесуальний кодекс України встановлює судову процедуру дозволу різних видів цивільних спорів, в тому числі, що носять майновий характер.

Згідно Цивільно процесуального кодексу України, в судовому процесі є учасники, яких ЦПК України наділяє такими процесуальними властивостями:

  • що конфліктує Стороною виступають в розгляді в якості позивача (заявника) – сторона, яка ініціювала судове провадження, і відповідача – сторона, до якої даний позов пред’явлений;
  • треті особи (громадяни або організації, чиї права та інтереси можуть бути порушені при вирішенні даного спору);
  • свідки;
  • фахівці (експерти, перекладачі та ін.);
  • інші особи, в залежності від складності та процесуального характеру розгляду.

ЦПК України регламентує не тільки судовий процес, але і встановлює вимоги до змісту позовної заяви, інших документів, що надаються сторонами або учасниками процесу, досудового порядку врегулювання спору тощо.

Суд здійснює певні процесуальні дії за пред’явленим позовом, проводить розгляд у справі та виносить рішення, ухвали та інші процесуальні документи по справі тільки відповідно нормами, регламентованими ЦПК України.

Оскарження судових актів також здійснюється відповідно до вимог та в порядку, передбаченому ЦПК України, в т.ч. апеляційне, касаційне, наглядове тощо.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
З витратами

Законодавство про поділ майна подружжя при розірванні шлюбу

Цивільні правовідносини є найбільш великою областю правових відносин, яка включає в себе сімейно-правові відносини. Для вирішення спірних ситуацій застосовуються законодавчі акти, передбачені для конкретного виду правовідносини або суміжні і аналогічні законодавчі норми.

Майнові права громадян визначає Цивільний кодекс України, а також інші закони, застосовні до даних об’єктів та суб’єктів правовідносин. Наприклад, при вирішенні цивільних спорів між чоловіком і дружиною, застосовується:

  • Сімейний кодекс України;
  • Цивільний кодекс України;
  • Цивільно процесуальний кодекс України;
  • ЗУ Про Судовий збір.

Крім даних кодексів, до розв’язання суперечок можуть застосовуватися різні федеральні закони або постанови вищих судових інстанцій. Такими часто керуються суди при вирішенні спорів.

Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Закони про розподіл майна при розлученні» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.
Інформація про нашу компанію

Закони про розподіл майна при розлученні

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: