Визнання недійсною угоди про розподіл майна

Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Визнання недійсною угоди про розподіл майна" я розповім про визнання недійсною угоди про розподіл майна, підстави визнання недійсною угоди про розподіл майна подружжя, недійсність договору про поділ майна подружжя при розлученні, порядок визнання недійсною угоди про розподіл майна. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.
Яка послуга сімейного адвоката Вас цікавить?
розірвання шлюбу
0%
розлучення з дітьми
0%
розподіл майна
0%
інші послуги сімейного адвоката
0%
Voted: 0

Визнання недійсною угоди про розподіл майна

Визнання угоди про розподіл майна недійсною може бути визнано в різних випадках і зазвичай пов’язане з порушенням певних юридичних принципів чи правил. Ось кілька ситуацій, в яких може виникнути питання про недійсність угоди про розподіл майна:

  • Обман або зловживання: Якщо одна зі сторін вводила іншу в оману або зловживала своїм положенням для укладення угоди.
  • Вплив на волю: Якщо угода була укладена під впливом примусу, загрози, підступів або інших обставин, які впливають на волю сторін.
  • Недійсність зобов’язань: Якщо об’єкт угоди або самі зобов’язання, які були укладені, порушують закон чи порядок.
  • Недостатня юридична компетентність: Якщо одна зі сторін була недостатньою юридичною компетентністю або неповнолітньою у момент укладання угоди.
  • Порушення громадського порядку: Якщо угода порушує громадський порядок чи суспільний інтерес.
  • Відсутність надання інформації: Якщо сторонам не надавалася необхідна інформація чи якщо одна із сторін приховувала суттєві обставини.

У випадку, якщо ви розглядаєте можливість визнання угоди недійсною, важливо отримати юридичну консультацію від адвоката або юридичного експерта, який може оцінити вашу конкретну ситуацію і надати відповідні поради відносно шляхів дії. У кожній юрисдикції є свої правила та вимоги щодо визнання угод недійсними.

Підстави визнання недійсною угоди про розподіл майна подружжя

Угода про розподіл спільної власності має форму двосторонньої угоди. Оскільки сімейне законодавство не регулює порядок укладення, зміни, розірвання та інші аспекти угоди про розподіл майна подружжя, згідно зі СК України (Сімейний кодекс) України, до них застосовуються норми цивільного законодавства.

Виходячи з цього, угода про поділ спільно нажитого майна між подружжям, може бути визнано недійсним лише із загальних підстав, зазначених у ЦК (Цивільний кодекс) України. Будь-яких спеціальних підстав для того сімейне законодавство не передбачає.

Недійсність договору про поділ майна подружжя при розлученні

Так, угода про розподіл спільної власності подружжя може бути визнано судом недійсним у разі, якщо така угода:

  • містить положення, що суперечать вимогам будь-якого закону чи іншого нормативного акта (ЦК України – Цивільний кодекс України). Дане підставу може бути застосоване в загальних випадках, коли угода суперечить закону (наприклад, порушує права спільних дітей), однак спеціального підстави для його недійсності не передбачено;
  • укладено лише про людське око, без наміру створити правові наслідки або з наміром прикрити іншу угоду (ЦК України);
  • було укладено чоловіком, визнаним судом недієздатним (ЦК України);
  • стосується майна, розпорядження яким, згідно із законодавством про неспроможність, заборонено (ЦК України). Слід враховувати, що така угода буде визнана недійсною в тій частині, в якій воно стосується майна, розпорядження яким заборонено;
  • було укладено чоловіком, обмеженим в дієздатності, без згоди його піклувальника (ЦК України);
  • було укладено чоловіком, нездатним розуміти значення своїх дій (ЦК України) або під впливом помилки (ЦК України), обману, насильства і загрози (ЦК України). Здійснення операцій при наявності подібних факторів виключає справжнє волевиявлення чоловіка, а тому такі угоди будуть визнані недійсними.

Визнання угоди про поділ майна недійсною: судова практика

приклад

Громадянин Б повинен ЖБК «Альянс» суму збитків, про що є рішення суду. Відразу після винесення цього рішення, Б уклав зі своєю дружиною М угоду про поділ спільно нажитого майна, за яким майже вся власність переходила М. Коли представники ЖБК дізналися про угоду, вони подали в суд позов про визнання його недійсним.

У суді вони стверджували, що договір був укладений відразу після винесення рішення про стягнення з Б коштів, що говорить про спробу приховування ліквідного майна від звернення на нього стягнення. Крім того, Б і далі продовжував користуватися зазначеним майном, про що заявили свідки. Виходячи з цього випливає, що угода була укладена лише про людське око, без створення конкретних правових наслідків, що згідно ЦК України є уявної, а отже, недійсною угодою.

Суд погодився з висновками ЖБК, визнав угоду недійсною і застосував до нього відповідні наслідки.

Порядок визнання недійсною угоди про розподіл майна

Визнання угоди про розподіл майна недійсним, а також застосування до нього відповідних наслідків можливо тільки в судовому порядку. Коло осіб, яким надано право на подачу до суду позову про визнання угоди недійсною, обмежений учасниками такої угоди, а також особами, майновий інтерес яких може бути такою угодою порушений.

Заявнику необхідно визначити, до якої категорії недійсних угод відноситься угоду – оспорімих або незначних. Це визначає коло осіб, які можуть подавати позов, і коло позовних вимог, які можуть бути пред’явлені, а також впливає на строк позовної давності.

Порядок визнання недійсності угоди про поділ майна подружжя

Порядок визнання недійсності угоди складається з наступних етапів:

  1. Збір доказів і підготовка документів. Згідно ЦПК (Цивільний процесуальний кодекс) України, на кожну з сторін покладено тягар доказування, а тому, йому необхідно буде підготувати документи, тим чи іншим чином свідчать про наявність підстав для визнання недійсності угоди подружжя.
  2. Оплата держмита.
  3. Складання та подання позову. При складанні позовної заяви позивачу необхідно детально описати всі обставини ситуації, вказати на факти, які є причиною для визнання недійсності, обґрунтувати позицію нормами ЦК і пред’явити перелік позовних вимог. Позов подається до суду, з урахуванням правил ЦПК України.
  4. Розгляд справи і винесення рішення. В рамках судового процесу суддя вивчить всі докази, представлені сторонами процесу, вислухає їх і свідчення третіх осіб, після чого ухвалить рішення, чи дійсно викладені обставини містять підстави для визнання недійсності угоди про розподіл власності.
  5. Виконання рішення суду. Підсумкової метою процесу є не сам факт визнання недійсності – для повноцінного захисту його майнових інтересів повинні бути застосовані наслідки недійсною угоди, а саме, відновлення законного режиму майна подружжя (ЦК України).

Позовна заява про визнання недійсною угоди про розподіл майна

Визнання недійсності угоди про розподіл спільної власності в судовому порядку вимагає від зацікавленого в тому особи подання позовної заяви. Згідно Цивільно процесуального кодексу України, воно подається в суд, за місцем проживання відповідача, однак, при наявності обставин, зазначених в Цивільному процесуальному кодексі України, може бути подано до суду за місцем, обраним позивачем.

Форма і зміст позову повинні відповідати вимогам, встановленим ЦПК України. Порушення цих вимог тягне винесення судом ухвали про залишення позову без руху (Цивільно процесуальний кодекс України), згідно з яким позивачеві буде надано строк для усунення недоліків.

Позовна заява про визнання недійсним договору на поділ майна при розлученні

Позовна заява, крім стандартних найменування суду, позивача і відповідача, повинно містити такі відомості:

  • Детально описані обставини, що виникли між подружжям, що передують укладанню угоди, а також обставини, що виникли між подружжям і третьою особою, якщо воно є позивачем. Майновий інтерес такої особи повинен бути підтверджений документально.
  • Яким чином укладену між подружжям угоду порушує майнові права і інтереси позивача, в чому полягає це порушення. Так, угода про розподіл, укладену для виведення майна, щоб уникнути звернення на нього стягнення, буде порушувати майнові права кредиторів. Якщо ж вона укладена, наприклад, з недієздатним чоловіком, то воно буде порушувати права такого чоловіка.
  • Обставини, наявність яких дає підставу визнати угоду недійсною. По суті, такі обставини повинні підпадати під одне або кілька підстав, зазначених у ЦК України і повинні бути підтверджені документальними доказами або показаннями свідків. Відзначимо, що кожне з тверджень заяви повинно мати правове обґрунтування нормами законодавства.
  • Вищевказаними обставинами позивач зобов’язаний доводити свої позовні вимоги, які повинні бути вказані в прохальною частини заяви. Крім визнання недійсності договору і застосування її наслідків, позивач може висувати і інші вимоги.

Докази для визнання недійсною угоди про розподіл майна

Згідно Цивільно процесуального кодексу України, на позивача, покладено обов’язок доведення тих обставин, на які він посилається в обґрунтування своїх вимог про визнання угоди недійсною. Такими доказами є факти, прямо або побічно свідчать про дійсність зазначених обставин.

Згідно Цивільно процесуального кодексу України, не мають правової сили докази, отримані з порушенням закону. Таким чином, позивач може обгрунтувати свої вимоги лише тими обставинами, докази наявності яких отримані в законному порядку.

Позивачу не потрібно доводити ті обставини, які є загальновідомими, встановлені рішенням або вироком суду, а також нотаріусом. У разі якщо у позивача виникли труднощі в отриманні доказів, відповідно до ЦПК України, він може клопотати перед судом про їх витребування. Так, доказами можуть виступати:

  1. Пояснення подружжя і третіх осіб. Відомості, викладені ними і впливають на правильність розгляду справи, підлягають оцінці поряд з усіма іншими доказами. Якщо одна зі сторін визнає пояснення іншого боку, то вона звільняється від необхідності їх доведення (Цивільно процесуальний кодекс України).
  2. Показання свідка. Їх можуть давати особи, яким відомі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Виклик необхідного свідка здійснюється шляхом клопотання про його виклик перед судом (Цивільно процесуальний кодекс України).
  3. Письмові докази. Письмовими доказами можуть вважатися будь-які документи (листи, акти, договори, довідки), виконані у вигляді цифрової або графічної записи і містять відомості, необхідні для правильного вирішення справи. Вони пред’являються суду в оригіналі або завіреної копії (Цивільно процесуальний кодекс України).
  4. Аудіо- та відео докази. У разі надання в якості доказів недійсності угоди аудіо- і відеозаписів, позивач зобов’язаний вказувати, коли, де і ким здійснювалася їх запис (Цивільно процесуальний кодекс України).
  5. Висновок експерта. У разі якщо щодо тих чи інших відомостей у сторін або суду виникають питання, вирішення яких вимагає застосування спеціальних знань, суд призначає експертизу. Однак, згідно з ЦПК України, воно не є обов’язковим для суду – за своїми внутрішніми переконаннями, суд має право не погодитися з викладеними висновками.

Рішення суду про визнання недійсною угоди про розподіл майна

Вивчивши всі обставини справи, пояснення сторін і третіх осіб, а також інші докази, суд видаляється для винесення рішення про визнання недійсною угоди подружжя і застосуванні відповідних наслідків або про відмову в такому визнанні. Рішення приймається негайно після вирішення справи, резолютивна частина оголошується судом в останньому засіданні і підписується суддею його виніс. Виготовлення повного рішення відкладається не більше ніж на днів (Цивільно процесуальний кодекс України).

Суд викладає своє рішення в формі письмового документа. Зміст рішення суду повинно відповідати вимогам, встановленим ЦПК України.

Рішення суду про визнання недійсною угоди про поділ майна подружжя

Виходячи з вищесказаного, рішення суду про визнання недійсною угоди подружжя про поділ спільної власності має містити

  • основні реквізити – дату і місце прийняття рішення, склад суду, найменування сторін і третіх осіб та предмет спору;
  • вимоги позивача про визнання недійсності і застосуванні її наслідків, заперечення відповідачів на цей рахунок, а також показання інших осіб. Звернемо увагу, що суд вирішує справу в межах вимог, заявлених позивачем. Так, відсутність вимоги про застосування наслідків недійсності (ЦК України) не дозволяє суду застосовувати їх;
  • основні обставини, встановлені судом як свідчення недійсності угоди, докази цих обставин, на яких суд засновує свої висновки про недійсність, а також інші докази суду;
  • резолютивну частину, оформлену у вигляді беззастережного наказу про визнання недійсності угоди про розподіл і застосуванні відповідних наслідків – відновлення законного режиму спільної власності подружжя над спірним майном.

Якщо суд не задовольнив вимоги позивача, то останній, Згідно Цивільно процесуального кодексу України, має право оскаржити його протягом місяця з дня його винесення в остаточній формі.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
З витратами

Недійсний договір про поділ майна подружжя при розлученні

Застосовуючи до угоди подружжя про поділ майна загальні норми ЦК України, на відміну від угоди про сплату аліментів та шлюбного контракту, законодавець не врахував сімейно-правову специфіку регульованих їм відносин. Зокрема, це проявляється у відсутності в СК України будь-яких спеціальних підстав для визнання такого правочину недійсним, В зв’язку цим можна говорити про певний розмежування законодавством майнових прав подружжя та встановлених законодавством сімейних цінностей, що досить суперечливо.

Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Визнання недійсною угоди про розподіл майна» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.
Інформація про нашу компанію

Визнання недійсною угоди про розподіл майна

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: