- Визнання батьківства дитини через суд
- Процедура визнання батьківства дітей в суді
- Способи встановлення факту батьківства дитини
- Добровільне визнання батьківства дитини
- Судова практика встановлення факту батьківства дитини
- Зміст добровільної заяви про визнання батьківства дитини
- Визнання батьківства дитини в судовому порядку
- Позовна заява на встановлення факту батьківства дитини
- Правові наслідки визнання батьківства дитини
- Аліментні зобов’язання при визнанні батьківства дитини
- Причини подачі в суд на визнання батьківства дитини
Визнання батьківства дитини через суд
Процедура визнання батьківства через суд може варіюватися в залежності від юрисдикції та законодавства конкретної країни. Нижче наведено загальний огляд процедури визнання батьківства через суд:
- Підготовка позову: Особа, яка бажає визнати своє батьківство, може подати позов до суду. У позові вказуються відомості про дитину, включаючи ім’я, дату народження та будь-яку іншу важливу інформацію, а також основи для визнання батьківства.
- Судовий розгляд: Після подання позову справа переходить до судового розгляду. В суді сторони представляють свої докази та аргументи. Суд може розглядати свідчення, документи та інші елементи, щоб визначити, чи відповідають обставини визнанню батьківства.
- ДНК-Тестування: У деяких випадках суд може вимагати проведення ДНК-тесту для встановлення біологічного батьківства. Це може бути важливим доказом у визнанні батьківства.
- Рішення суду: Після розгляду всіх обставин і доказів суд виносить рішення стосовно визнання батьківства. У разі позитивного вирішення суд може визнати особу батьком та внести відповідні записи у відомості про народження дитини.
- Записи в реєстрі: Після визнання батьківства суд може вказати у своєму рішенні, що записи у відомостях про народження дитини повинні бути змінені, враховуючи нову інформацію про батьківство.
- Посвідчення визнання батьківства: Особа, визнана батьком судом, може отримати документ чи посвідчення, яке свідчить про її батьківство.
Для конкретних деталей і вимог слід звертатися до місцевого законодавства та здійснювати консультації із юристами чи адвокатами, що мають досвід у справах сімейного права.
Процедура визнання батьківства дітей в суді
Необхідно пам’ятати, що дана процедура тягне за собою різні правові наслідки для кожної зі сторін:
- для батька – обов’язок з утримання сина / дочки, а в разі від її ухилення – законні заходи примусу до них;
- для дитини – придбання спадкового права і права на утримання від батька, а в разі смерті батька – права на отримання пенсії по втраті годувальника;
- для матері – допомога від батька в утриманні, але і необхідність згодом отримання його згоди, наприклад, на виїзд дитини за кордон, зміну прізвища, на надання права спілкування з сином тощо.
Способи встановлення факту батьківства дитини
Ініціатором проходження процедури можуть виступати:
- батько (біологічний батько);
- матір;
- опікун;
- сама дитина, яка досягла 14-річчя.
Залежно від того, хто і в якій життєвій ситуації встановлює батьківство, зробити це можна двома способами:
- добровільне встановлення;
- встановлення в судовому порядку.
Слід детально розглянути кожен з них.
Добровільне визнання батьківства дитини
Саме по собі назву «добровільне» говорить про те, що батько самостійно, без примусу визнає свою дитину, підтверджуючи готовність його виховувати і утримувати, дати йому своє прізвище і по батькові, наділити спадковими правами.
Добровільне батьківство також встановлюється двома способами та має з цього певні особливості:
За спільною заявою обох батьків (тобто при спільному волевиявленні батька і матері) дотримуються наступні умови:
- відсутність зареєстрованого шлюбу між батьками;
- обопільне підтвердження батьками походження чада від конкретної особи;
- подача заяви в органи РАЦС (за представленою в РАЦСі встановленою формою);
- можливість звернення в ЗАГС як до народження малюка (при наявності поважних причин і подання довідки про вагітність з медичного закладу), так і після народження (при пред’явленні довідки про народження з пологового будинку).
Приклад.
Майбутні батьки дитини при виникненні вагітності не стали оформляти шлюб. Після народження дитини Батько і Мати подали спільну заяву в свою присутність в органи РАЦС про встановлення батьківства щодо народженого малюка, так як добровільно прийшли до цього рішення. – В даному випадку в свідоцтві про народження батько може дати чаду своє прізвище і по батькові.
Судова практика встановлення факту батьківства дитини
За окремою заявою зацікавленого батька (тобто одноосібного волевиявлення) дотримуються наступні умови:
- відсутність зареєстрованого шлюбу між батьками;
- смерть матері, або її недієздатність, позбавлення батьківських прав або невідомість її місцеперебування після народження дитини;
- подача заяви в органи опіки та піклування (з метою отримання згоди на визнання батьківства через відсутність матері з вищезгаданих причин);
- подача заяви в органи РАЦС (в одноосібному порядку зі згодою від органів опіки, а також документів, що підтверджують відсутність матері, довідкою про народження дитини).
Приклад.
Майбутні Мати і Батько дитини при виникненні вагітності не стали оформляти шлюб, але бажали після появи на світ малюка узаконити його. Дитина народилася, однак під час пологів Мати померла. Біологічний батько дитини (маючи особисте бажання і підтвердження відсутності матері – свідоцтво про смерть) звернувся до органу опіки та піклування за отриманням згоди на встановлення батьківства, і, отримавши його, зареєстрував дитини в органах РАГСу.
Якщо органи опіки та піклування не дають згоди про одноосібну подачу заяви батька в органи РАЦС, встановлення батьківства можливо тільки в судовому порядку.
Зміст добровільної заяви про визнання батьківства дитини
Зазвичай саму форму заяви (в тому числі зразок її заповнення) представляють співробітники в органах РАЦСу. Вона заповнюється батьком (одним або одночасно обома) власноруч і містить:
Відомості про батьків:
- П.І.Б.;
- Дати та місце народження;
- реквізити паспортів (серію, номер, дату видачі, орган видачі);
- національність;
- підтвердження самостійності волевиявлення (для батька – бажання встановити батьківство, для матері – підтвердження особи батьком дитини);
- квитанція про оплату держ. мита.
Відомості про дитину:
- П.І.Б.;
- дата народження;
- стать;
- місце реєстрації народження дитини;
- вказівка його прізвища та по батькові після встановлення батьківства.
Визнання батьківства дитини в судовому порядку
Нерідко громадянам доводиться вдаватися до визнання своєї спорідненості з залученням судових органів. Це відбувається в тому випадку, якщо:
- мати неповнолітнього проти добровільного визнання біологічного батька дитини (тоді позивачем в позові виступає біологічний батько, відповідачем – мати);
- батько проти добровільного визнання свого чада в органах РАЦС (тоді позивачем виступає мати, відповідачем – біологічний батько);
- мати перебуває в законному шлюбі, але фактично народила від іншого чоловіка (тут процедурі встановлення батьківства передує процедура оскарження батьківства);
- мати відсутня (померла, недієздатна, місцеперебування невідоме, позбавлена батьківських прав), а орган опіки та піклування не дає згоди батька одноосібно зареєструвати дитину на себе в органах РАЦС (позивач – біологічний батько, відповідач – орган опіки та піклування).
- батько помер, але за життя визнавав дитину своєю, однак не встиг / не зміг встановити батьківство (в такому випадку позивачем може бути мати / опікун дитини, позовна заява подається про визнання факту батьківства і встановлюється з метою отримання дитиною спадщини й пенсії у зв’язку з втратою годувальника).
Позовна заява на встановлення факту батьківства дитини
Природно, якщо мова йде про суд, стає зрозуміла необхідність подачі відповідної позовної заяви «Про визнання батьківства» в суд. Зробити дану дію можливо тільки після народження дитини (на відміну від добровільного способу).
Дана категорія справ не має строку позовної давності, тобто позовну заяву можна подавати в будь-який час, аж до досягнення дитиною повноліття (з його на те згоди).
При написанні позовної заяви до суду необхідно враховувати різницю в особливостях його складання, в залежності від того, ким воно пред’являється:
батьком:
- позивачем виступає батько, відповідачем – мати дитини;
- позов подається за місцем проживання відповідача, тобто матері;
- до позовної заяви додаються різні докази (показання свідків, спільні фотографії, листи, видрук дзвінків і смс, інтернет-листування);
- можливо клопотання перед судом про проведення генетичної експертизи.
Матір’ю:
- позивачем виступає мати, відповідачем – батько дитини;
- використовується альтернативна підсудність (тобто мати має право вибору і може подати в суд як за своїм місцем проживання, так і за місцем проживання відповідача-батька);
- до позовної заяви додаються різні докази (показання свідків, спільні фотографії, листи, видрук дзвінків і смс, інтернет-листування);
- можливо клопотання перед судом про проведення генетичної експертизи.
Якщо судом задовольняється клопотання про призначення генетичної експертизи з одним з батьків, а сторона відмовляється в її проходженні, судом дана відмова розцінюється на користь заявника про проведення даної процедури.
Правові наслідки визнання батьківства дитини
Наслідки визнання батьківства наступають однакові як при добровільному його встановленні, так і при затвердженні судовим рішенням. Причому стосуються вони одночасно всіх сторін-учасників даного акту (батька, матері, дитини) і полягають в наступному:
Для батька:
- отримання права дати дитині своє прізвище і по батькові;
- підтвердження спорідненості (морально отримання статусу батька);
- право участі у вихованні, освіті, лікуванні свого чада;
- обов’язок з утримання (а при ухиленні – примусове виконання в вигляді аліментних зобов’язань);
- наділення сина / дочки спадковими правами щодо наявного майна.
Для матері:
- отримання права дати малюкові прізвище та по батькові батька;
- отримання права вимоги участі батька в матеріальному змісті сина (в т. ч. при наявності ухилення – шляхом призначення аліментів);
- наділення дитини спадковими правами на майно батька;
- обов’язок надання можливості участі батька у вихованні дитини (а в разі ухилення матері – можливість виправлення зустрічей з неповнолітнім судовим шляхом);
- обов’язок отримання згоди від батька у разі виїзду неповнолітнього за кордон тощо;
Для дитини:
- отримання права знати своїх батьків (спорідненість);
- отримання права на утримання від батька;
- наділення спадковими правами;
- в разі смерті батька – виникнення права на пенсію по втраті годувальника.
Аліментні зобов’язання при визнанні батьківства дитини
Зазначений обов’язок батьків при визнанні сина / дочки слід відобразити окремо. Якщо встановлення батьківства відбувається з ініціативи матері неповнолітнього (а це бути в більшості випадків судової практики), то в позовній заяві з вимогою про встановлення батьківства одночасно заявляється вимога про призначення аліментів з особи, яка є біологічним батьком.
Аліменти відповідно до Сімейного кодексу України призначаються:
- на одну дитину – в розмірі 1/4 доходів;
- на двох дітей – в розмірі 1/3 доходів;
- на трьох і більше – в розмірі 1/2 доходів.
Рішення суду про стягнення аліментів у даному випадку підлягає негайному виконанню, при цьому аліментними зобов’язаннями особа наділяється з моменту встановлення батьківства, без урахування попереднього періоду життя дитини.
Причини подачі в суд на визнання батьківства дитини
Головна причина визнання батьківства – необхідність дотримання прав і законних інтересів дитини. Процедура можлива до проходження добровільним шляхом (подача спільного або одноосібного заяви в органи РАЦС), або за допомогою судових органів.
При будь-якому з перерахованих вище способів встановлення батьківства у кожної сторони виникають певні правові наслідки (спорідненість, аліментні зобов’язання, спадкові права), які стосуються і самої дитини, і обох його батьків.
Вдаючись до норм моральності й моралі, виховуючи молоде покоління в якості батьків, необхідно завжди підкреслювати важливість і пріоритетність появи на світ дитини у батьків, які перебували у зареєстрованому шлюбі, щоб уникнути згодом додаткових затяжних юридичних процедур.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: