Відновлення шлюбу

Відновлення шлюбу
Сімейний адвокат
photo_2021-03-22_17-16-36.jpg
кандидат юридичних наук
Вітаю на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua! У статті "Відновлення шлюбу" я розповім про відновлення шлюбу після розлучення, підстави для відновлення шлюбу через суд, судова практика відновлення шлюбу, наслідки відновлення шлюбу. Читайте статтю до кінця та звертайтесь в нашу юридичну компанію за правовою допомогою по сімейним справам.

 

Відновлення шлюбу після розлучення

Цілком може статися така ситуація, що громадянин, з яким був розірваний шлюб через його визнання судом безвісно відсутнім або померлим, повертається і суд скасовує своє відповідне рішення. В такому випадку виникає питання про відновлення шлюбного союзу. Однак для цього необхідно виконання деяких умов:

  • обидва колишніх члени подружжя були згодні на такий союз;
  • у другого чоловіка був відсутній новий шлюб.

Крім цього, необхідно виконати визначений законодавством порядок відновлення сім’ї. Він своєю чергою полягає у скасуванні судового рішення, а також в подачі спільної заяви до органів реєстрації актів цивільного стану (надалі – органи РАЦСу) з проханням відновити розірваний союз. Також законодавством визначені виключення, тобто випадки, коли відновлення шлюбу неможливо.

Порядок відновлення шлюбу в суді

Після явки громадянина, визнаного в судовому порядку безвісно відсутньою або померлою, суд зобов’язаний скасувати своє рішення. Така відміна проводиться на підставі стаття 44 і стаття 46 Цивільного кодексу відповідно по кожному з вищевикладених випадків. Для цього, явився дружину необхідно звернутися до відповідного суду із заявою, в якому вказується відповідне прохання. Після розгляду заяви судом і скасування свого попереднього рішення, заявнику видається відповідне визначення.

У разі скасування рішення суду про визнання громадянина померлим, такій особі необхідно звернутися в орган РАЦСу з проханням про анулювання запису про смерть.

З рішенням суду, а так само зі спільною заявою колишнього подружжя, які бажають відновити свій розірваний союз, звертаються в орган РАЦСу з проханням про відновлення союзу. Таку заяву приймається до розгляду і після перевірки необхідних документів виноситься позитивне рішення. При цьому подружжя визнаються складаються в шлюбних відносинах з моменту його державної реєстрації, а не з моменту відновлення шлюбних відносин.

Тому порядок відновлення шлюбу можна поділити на кілька етапів (кроків):

  • звернення до суду з проханням про скасування рішення;
  • явка чоловіка, визнаного судом безвісно відсутнім або померлим;
  • скасування судом свого рішення;
  • звернення колишнього подружжя із заявою до органу РАЦСу;
  • відновлення шлюбу органом РАЦСу.

В цей процес додається ще один крок, якщо особу було визнано судом померлим. В такому випадку, необхідно додатково звернутися до органу РАЦСу з проханням про анулювання запису про смерть.

Яка юридична послуга для Вас є актуальною?
Відновлення шлюбу
100%
Розлучення
0%
Аліменти
0%
Діти
0%
Поділ майна
0%
Інші юридичні послуги
0%
Voted: 1

Підстави для відновлення шлюбу через суд

За рішенням суду і відповідно до статей Цивільного кодексу України будь-яка особа може бути визнана безвісно відсутньою або померлою. В такому випадку, у чоловіка такого громадянина з’являється право розірвати (припинити) шлюб.

  • У випадку з визнанням громадянина померлим, у чоловіка виникає підстава для припинення союзу.
  • У випадку з визнанням громадянина безвісно відсутнім, шлюб можна розірвати відповідно до вимог Сімейного кодексу України.

Розірвання шлюбу з перерахованих вище підстав в цілому не відрізняється від розлучення з інших підстав за винятком того, що в разі явки чоловіка і відповідної скасування рішення суду, такий союз можна відновити.

І так, для того що б відновити шлюбні відносини, які були розірвані на підставі визнання такої особи безвісно відсутньою або померлою, необхідним є дотримання наступних підстав:

  • явка того чоловіка, який був у судовому порядку визнаний безвісно відсутнім або померлим;
  • скасування відповідного рішення суду;
  • подача подружжям спільної заяви до органу РАГСу з проханням про відновлення розірваного союзу;
  • відсутність у чоловіка нового шлюбу.

Перелік підстав зазначених вище є вичерпним, тобто не вимагається виконання будь-яких додаткових умов для того що б відновити шлюбні відносини. Таким чином, існують об’єктивні підстави, виключно при виконанні кожного з яких, союз буде офіційно відновлений.

Наслідки відновлення шлюбу

Після поновлення шлюбу між подружжям так само поновлюються всі ті майнові та немайнові права і обов’язки, передбачені законодавством нашої країни. Тобто в цілому, відсутня відмінність між не переривати і відновленим шлюбом.

Законодавство не передбачає особливих норм щодо цього. Однак варто розглянути ті особливості майнового характеру, пов’язані з  чоловіком, бо це впливає на загальне майно подружжя.

І так, Цивільного кодексу України за рішенням суду і при необхідності управління майном безвісно відсутнього громадянина, органом опіки та піклування призначається управитель таким майном (з ним укладається відповідний договір). Якщо ж на момент явки чоловіка його майно все ще залишається під управлінням (а не витрачено на утримання тих громадян, яких безвісно відсутній громадянин зобов’язаний був утримувати, а також на погашення інших зобов’язань), то за рішенням суду таке управління скасовується.

Відповідно все майно повертається явився громадянину. Таке правило встановлено Цивільним  кодексом України. Обидві вищезгадані норми спеціально передбачені на випадок явки безвісно відсутнього громадянина.

Аналогічне правило існує і для випадку явки особи, визнаного померлим. В цілому, оголошення громадянина померлим, має такі ж наслідки, що і справжня смерть. Однак якщо такий громадянин з’явився, а так само було скасовано відповідне рішення суду, то у нього з’являється право повернення збереженого майна, яке перейшло до інших осіб безоплатно.

Крім цього, може бути повернуто так само і те майно, яке перейшло за гроші. Для цього необхідно довести, що особи, які придбали це майно, знали про те, що такий громадянин живий (незважаючи на те, що суд визнав його померлим).

Таким чином, вищеназвані положення необхідно враховувати, через те, що вони мають безпосередній вплив на загальне майно подружжя, які відновили свій союз.

Судова практика відновлення шлюбу

Приклад

Козлов був визнаний безвісно відсутнім за рішенням суду. Його дружина звернулася в органи РАГСу з проханням про розірвання шлюбу. Її звернення було задоволено, однак через рік після цього колишній чоловік прибув додому (тобто сталася явка особи, визнаного судом безвісно відсутнім). Дізнавшись про рішення суду Козлов ініціював процес його скасування. Після отримання документа про скасування рішення суду, він разом зі своєю колишньою дружиною звернувся до органу РАГСу зі спільною заявою, в якому містилося прохання відновити їх союз.

Так як обидва чоловіки були згодні, а так само у дружини був відсутній новий союз, орган ДРАЦСу дав позитивну відповідь на їхню заяву, тим самим відновивши раніше розірваний шлюб.

Таким чином, порядок відновлення шлюбних відносин не є складним. Головне, щоб обоє були згодні на таке відновлення союзу, а також щоб у другого чоловіка був відсутній новий шлюб. Вищеназвані положення досить лаконічно відображені в законодавстві. Саме тому для кращого розуміння суті необхідно звернутися до додаткових джерел і не обмежуватися тільки буквою закону.

В яких випадках відновлення шлюбу неможливо

Відновлення шлюбу неможливо в разі невиконання хоча б одного з тих підстав, які передбачені Сімейним кодексом. Якщо ж безвісно відсутній або визнаний померлим громадянин з’явився, а так само було скасовано відповідне рішення суду, то залишаються лише дві підстави, які необхідно виконати.

  • В першу чергу, обидва чоловіки повинні бути згодні на відновлення такого союзу (це виражається в спільній заяві, яка подається до органу РАЦСу).
  • Сімейним кодексом передбачено спеціальне правило – у другого чоловіка повинен бути відсутнім новий шлюб. Однак це ні в якому разі не заважає такому чоловікові розірвати свій новий шлюб (наприклад, за згодою подружжя або з інших підстав, передбачених законодавством). Але не варто думати, що явка колишнього чоловіка може стати підставою для розірвання такого союзу (законодавство не передбачає такого становища).

Також на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua  для Вас можуть бути корисними наступні матеріали: Скасувати рішення суду про розлученняЯк швидко розлучитися, Розлучення з чехом, Визнання розлучення недійсним, Порядок розірвання шлюбу, Розлучення в суді, Розлучення без присутності відповідача.

Таким чином, відновлення шлюбних відносин неможливо в разі невиконання хоча б однієї з підстав для відновлення союзу.


Відповіді адвоката про відновлення шлюбу

Мій чоловік був визнаний померлим відповідно до рішення суду, через що я розірвала шлюб. У новий союз я не вступала. Через два роки після цього він прибув додому, і ми вирішили відновити наш шлюб. Чи можлива повторна реєстрація шлюбу? Що потрібно зробити для відновлення союзу?

Для того, щоб відновити шлюб не потрібно повторно його реєструвати. Сімейний кодекс передбачає відновлення раніше розірваного союзу через визнання одного з подружжя померлим. Для цього, необхідно, в першу чергу, звернутися до суду з проханням про скасування судового рішення про визнання громадянина померлим. З документом, виданим судом, потрібно звернутися в орган РАЦСу з проханням про анулювання запису про смерть. У цьому ж органі необхідно подати спільну заяву про поновлення шлюбу. Після цих дій Ваш шлюб буде відновлено.

Я розірвав свій шлюб з дружиною через визнання її безвісно відсутньою. Після цього я вступив в новий союз. Через пів року після цього повернулася колишня дружина, в слідстві чого було скасовано рішення суду про визнання її безвісно відсутньою. Чи можна відновити шлюб з колишньою дружиною в моєму випадку?

В такому випадку відновити шлюб не представляється можливим, тому що відповідно до Сімейного кодексу існує заборона на поновлення шлюбу при вступі дружина в новий союз. Тому явка Вашої колишньої дружини не може стати підставою для відновлення старого союзу або розірвання нового шлюбу. Однак за згодою зі своєю новою дружиною Ви маєте розірвати шлюб, що дозволить відновити попередній.

Ми з колишньою дружиною плануємо відновити наш шлюб, який був розірваний після того, як в судовому порядку мене визнали померлим. Чим буде відрізнятися початковий шлюб від відновленого союзу?

Відновлений шлюб нічим не відрізняється від початкового. Законодавство не передбачає особливих норм, які б встановлювали такі відмінності. Однак варто виділити одну важливу деталь – відновлений шлюб буде вважати укладеним з моменту реєстрації такого союзу, а не з самого моменту відновлення.

Чому потрібно працювати з адвокатом
Робота з адвокатом
Онлайн - без пристуності
Швидко
Без витрат
Робота самостійно
Присутність особисто
Довго
З витратами

Законодавство України про відновлення шлюбу

Відновлення шлюбних відносин, як процес, представляється досить закономірним. Логічно те, що раз існує процес розірвання шлюбу на тій підставі, що чоловік був визнаний безвісно відсутнім або померлим, то повинен бути й процес, який відновлює такий шлюб, в разі явки громадянина. Природним є і те, що законодавство встановлює спеціальні підстави (умови), а так само порядок для відновлення союзу. Крім цього, Сімейний кодекс закріплює і ті випадки, при яких відновити союз неможливо.

Порядок, встановлений законодавством, що не передбачає занадто велика кількість дій, а так само складання різних документів для відновлення шлюбних відносин з тим чоловіком, союз з яким було розірвано.

Попри нестандартність самої ситуації, законодавство вкрай мало приділяє увагу такому випадку. Однак, запропонованої Цивільним і Сімейним кодексами регламентації має бути досить для успішного розв’язання цього питання. Варто лише уважно поставитися до всіх формальним (тобто юридичним) аспектам вищеназваної проблематики.

Найчастіші питання адвокату
У яких випадках можна розірвати шлюб без суду?
Чи потрібна особиста присутність Клієнта в суді?
Які документи потрібні для ініціювання судового процесу по сімейним справам?
Чи можна розірвати шлюб з іноземцем, або якщо один з подружжя проживає за кордоном?
Який у Вас досвід роботи у сімейних справах?
Яка вартість юридичних послуг у Вашій компанії?
Яка вартість консультації адвоката по сімейних справах?
Чи можна оплатити Ваші послуги за результатами вирішення питання?
Де знаходиться Ваш офіс і як Ви працюєте?
Сімейний адвокат
Скрябін Олексій Миколайович
доктор юридичних наук
Якщо стаття «Відновлення шлюбу» на сайті rozirvannya-shlyubu.com.ua була для Вас корисною, то ставте лайк цій статті. Переходьте та підписуйтесь на наш ютуб-канал, щоб подивитись відео у галузі сімейного права, а також завжди бути в курсі змін сімейного законодавства України.

Також пропонуємо Вам ознайомитись з корисними матеріалами у галузі сімейного права, які містяться на наших сайтах: advokat-family.com.ua, rozluchennya-onlain.com.ua, rastorzhenie-braka.com.uarozirvannya.com.ua, razvod24.com.ua.

Інформація про нашу компанію

Відновлення шлюбу

Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua:

  1. Як подати на розлучення
  2. Зразок заяви про розірвання шлюбу
  3. Договір про аліменти
  4. Примирення подружжя
  5. Розлучення з італійцем
  6. Підсудність при розлученні
  7. Розлучення з чехом
  8. Визнання шлюбу недійсним
  9. Розлучення з австралійцем
  10. Розлучення з дружиною якщо є дитина
Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: