- Ціна позову і вартість майна під час розподілу
- Як визначити вартість майна під час розподілу?
- Оцінка майна при поділі під час розлучення подружжя
- Експертиза по оцінці вартості майна при поділі між подружжям
- Звіт про вартість оціненого майна при поділі між подружжям
- Як визначається ціна позову при розділі спільного майна подружжя
- Держмито за позов про поділ майна через суд
- Ціна позову при розділі нерухомого майна
- Документи для поділу майна через суд
- Ціна позову при розділі автомобіля
- Вартість поділу автомобіля через суд
- Ціна позову при розділі кредиту
- Закон про поділ майна подружжя через суд
- Ціна позову і вартість майна під час розподілу: підсумки
Ціна позову і вартість майна під час розподілу
Ціна позову та вартість майна під час розподілу можуть значно варіюватися залежно від ряду факторів, включаючи юрисдикцію, розмір і склад майна, наявність зобов’язань і боргів, спільне майно та інші обставини.
- Вартість майна: Спільне майно, яке підлягає розподілу, оцінюється на основі його ринкової вартості. Це може включати нерухомість, автомобілі, фінансові рахунки, бізнеси та інше майно.
- Обсяг зобов’язань: Вартість майна може бути зменшена на суму існуючих зобов’язань, таких як позики, кредити чи інші фінансові зобов’язання.
- Адвокатські витрати: Вартість позову може включати адвокатські витрати, пов’язані з підготовкою та представленням справи в суді. Вартість адвоката може варіюватися в залежності від його кваліфікації, досвіду та місцезнаходження.
- Судові витрати: Додатково можуть бути судові витрати, такі як оплати за подачу позову, судові такси та інші витрати, пов’язані з судовим процесом.
- Оцінка вартості: У деяких випадках сторони можуть обрати оціночний метод для визначення вартості майна, наприклад, залучити експерта для оцінки.
- Потенційні рішення суду: Вартість позову може також залежати від того, чи сторони можуть досягти угоди щодо поділу майна або чи потрібно судове рішення.
Оскільки ціну позову та вартість майна під час розподілу визначає конкретна ситуація, рекомендується звертатися до кваліфікованого адвоката для отримання конкретної індивідуальної консультації відносно вашої справи.
Як визначити вартість майна під час розподілу?
Шлюборозлучний процес є досить складною юридичною процедурою. Обом подружжю буде необхідно визначитися не лише з тим, яке майно необхідно поділити, але і яким чином воно буде розділене.
Майно, яке було спільно нажите партнерами під час шлюбних відносин є їхньою спільною власністю (будинки, квартири, автомобілі, ділянки землі, бізнес, акції тощо) і при шлюборозлучному процесі підлягає розподілу (Сімейний кодекс України).
Не підлягає поділу майно:
- куплене парою до укладення шлюбного союзу;
- придбане в період шлюбних відносин тільки одним чоловіком без будь-якої участі другого (наприклад, автомобіль, куплений чоловіком під час шлюбу з коштів свого банківського депозиту, відкритого до моменту реєстрації союзу), за винятком ситуацій, які вказують на внесення суттєвого внеску другим чоловіком в облагороджування майна (наприклад, ремонт машини після аварії);
- речі особистого характеру, за винятком предметів, що представляють велику цінність (наприклад, коштовності);
- куплене після анулювання шлюбу;
- належить дітям (Сімейний кодекс України) та інше.
Якщо подружжю не вдалося домовитися про добровільний поділ майна до розлучення, то майнові питання будуть вирішуватися в судовому порядку.
Оцінка майна при поділі під час розлучення подружжя
Однак в такому випадку виникає необхідність проведення оцінки спільно нажитий власності подружжя, так як при подачі позовної заяви потрібно вказати вартість майна, на яке претендує позивач.
Провести оцінку майна в обов’язковому порядку необхідно для:
- визначення величини державного мита, розмір якої встановлюється чинним законодавством;
- виплати одному з подружжя грошової компенсації, якщо розділ майна здійснюється не в рівних частках чи ні можливості розділити спільну власність (наприклад, автомобіль);
- задоволення вимог кредитної організації, в якій у подружжя або одного з них є непогашена заборгованість.
Чоловік, який є ініціатором подання позовної вимоги про поділ майна, може провести оцінку загальної власності самостійно, вказавши її приблизну вартість. Якщо у другій чоловіка, який виступає в ролі відповідача, є сумніви в адекватності оцінки майна, проведеної першим чоловіком, то майно доведеться оцінювати за допомогою залучення спеціалізованих експертних організацій. Так, при заниженні вартості майна, відповідач може отримати несправедливу грошову компенсацію за свою частку.
Більш того, чоловік може зажадати розділити майно не тільки під час шлюборозлучного процесу, але і після його закінчення.
Вимагати проведення незалежної оцінки майна може не тільки відповідач, а й суд, якщо виникнуть сумніви в правильності визначення вартості.
Експертиза по оцінці вартості майна при поділі між подружжям
Таким чином, щоб уникнути всіляких суперечок, подружжю бажано домовитися про оцінку майна до початку судової тяганини (прийти до єдиної думки про зразкову вартість майна або разом звернутися в оціночну компанію). В іншому випадки, остаточне рішення буде приймати суд.
При проведенні експертизи спеціалізованою організацією співробітникам установи передається список майна, що підлягає оцінці, а також правовстановлюючі та інші документи (наприклад, технічний паспорт).
Експертна компанія при оцінці майна визначає його ринкову вартість. У свою чергу, оціночні заходи повинні проводитися в рамках чинного законодавства і стандартів оціночної діяльності.
Вартість послуг експерта буде залежати від типу об’єкта, який підлягає оцінці, його ринкової вартості, а також від інших значущих характеристик.
Спеціаліст-оцінювач здійснює комплекс заходів, що включає в себе перевірку наданих документів, огляд об’єктів, фіксування на цифрові носії (фотозйомка), вимір (наприклад, площі квартири), визначення зносу тощо В результаті проведення експертизи, заявникам вручається звіт із зазначенням вартісних характеристик об’єктів, а також їх загального стану.
Звіт про вартість оціненого майна при поділі між подружжям
Звіт про вартість оціненого майна повинен включати в обов’язковому порядку:
- дату складання і порядковий номер;
- підставу для оцінки майна;
- відомості про оцінювача;
- докладний опис оцінюваних об’єктів;
- посилання на стандарти, за допомогою яких визначалася вартість цінностей;
- ринкову вартість майна;
- дату визначення вартості майна тощо. (ЗУ «Про оціночну діяльності в України»).
Отримавши оціночний документ, позивач прикладає його до позовної заяви, а також сплачує державне мито (до початку судового процесу).
Як визначається ціна позову при розділі спільного майна подружжя
Фіксування в позовній заяві суми позовної вимоги необхідно для визначення обсягу домагань заявника, а також для розрахунку розміру державного мита, встановленої Податковим кодексом України (ЦК України).
Сума позову визначається виходячи з оціночної вартості майна (встановлює позивач або експертна установа).
Як правило, позивачем вказується сума позову дорівнює половині вартості спільно нажитого майна, оскільки вважається, що чоловік і жінка мають рівні права під час розподілу спільно нажитий власності (Сімейний кодекс України).
Держмито за позов про поділ майна через суд
Держмито визначається виходячи з суми позовної вимоги в наступному порядку:
- при ціні позову в межах держмито складе чотири процентних пункти від суми вимог, але не менше чотирьохсот;
- якщо сума позову більше, але не перевищує, держмито буде включати в себе вісімсот і три відсотка від суми понад двадцяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- якщо величина позову перевищує, але не більше, держмито буде включати в себе три тисячі двісті і два відсотка від суми понад ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян;
- якщо сума позову більше і не перевищує млн., розмір держмита буде дорівнює п’яти тисячам двомстам грн.м з додатково сплачується сумою в розмірі одного відсотка від величини вимог, що перевищують двісті тисяч;
- при ціні позову більше млн., держмито буде складатися з суми в тринадцять тисяч двісті карбованців і половини відсотка від величини позовної вимоги, що перевищує один мільйон (всього сплачується не більше шістдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян).
Практика показує, що суди досить рідко користуються своїм правом на зміну співвідношення часток подружжя при відсутності серйозних обставин. Однак при перегляді частки подружжя в спільно нажите майно відбувається коригування (в сторону зменшення або збільшення) розміру сплаченого державного мита.
Ціна позову при розділі нерухомого майна
Ціна позову при розділі нерухомого майна визначається виходячи з його оціночної вартості.
Якщо позивач вирішив не звертатися в оціночну фірму і не зустрів заперечень з боку відповідача, то ціну позову в заяві чоловік вказує самостійно або з урахуванням думки другої половини.
При оцінці нерухомого майна в експертну установу необхідно надати пакет документів, які підтверджують право на майно, технічні дані житлоплощі, а також інші відомості.
Оцінка квартири або будинку проводиться за допомогою аналізу ринку нерухомості. Визначення вартості і видачу самого оціночного документу може призвести приватна експертна компанія, яка буде визначати ринкову вартість того чи іншого об’єкта нерухомості.
Альтернативним варіантом може бути звернення до установи гостехінвентарізації (БТІ), при цьому вартість нерухомого майна, на відміну від оцінки приватної фірми, буде, як правило, нижче ринкової, що в свою чергу, зменшить розмір сплачується держмита при розділі спільно нажитого майна.
Документи для поділу майна через суд
При визначенні вартості ділянки виходять з мети користування наділом, а також його призначення. Для твору оцінки ділянки землі фахівця потрібно надати:
- документи, що встановлюють право на ділянку;
- відомості про межі земельного наділу;
- дані про категорії землі (сільськогосподарського призначення тощо);
- інформацію про наявність та стан інженерних комунікацій тощо.
Ціна позову при розділі автомобіля
Ціна позову при розділі автомобіля визначається аналогічно оцінці нерухомого майна. В разі відсутності домовленості між подружжям про вартість транспортного засобу (ТЗ) кращому варіантом буде звернення до оціночну організацію. В крайньому випадки, позивач вкаже в позові ціну автомобіля на свій розсуд, проте відповідач має право не погодитися з такою оцінкою і зажадати в ході судового процесу провести незалежну експертизу.
Для оцінки транспортного засобу, в рамках розділу майна, експерту надається паспорт ТЗ, свідоцтво про реєстрацію, вказується пробіг і дані про проведений техобслуговуванні. Оцінювач, здійснюючи візуальної огляд, перевірку справності всіх систем автомобіля, а також ступінь його зносу вказує в звіті ринкову вартість транспортного засобу.
Під час поділу автомобіля можуть бути використані різні способи його поділу. Якщо крім автомобіля ділиться інше рухоме і нерухоме майно, то транспортний засіб може бути передано одному з подружжя для зрівнювання часткою.
До інших можливих способів розділу автомобіля відносяться випадки, коли:
- автомобіль встигли продати до закінчення розділу майна в суді (тоді порівну ділиться сума, отримана від продажу);
- перший чоловік отримує автомобіль, а другий – грошову компенсацію, рівну, як правило, половині ринкової вартості ТЗ.
Вартість поділу автомобіля через суд
приклад
Стульнікова А.П. подала в суд позовну заяву про розлучення і розподіл майна. Позивачка попросила суд надати їй грошову компенсацію за автомобіль «Hyundai Solaris» в розмірі рублей. Тим часом, до подання позовної заяви подружжю вдалося домовитися про незалежну оцінку вартості автомобіля, який був оцінений в рублей.
В ході судового засідання чоловік Стульніковой вказав на те, що при покупці автомобіля він вніс більший вклад в його покупку. Також відповідач повідомив, що протягом володіння автомобілем дружина на ньому взагалі не пересувалася.
Таким чином, чоловік Стульніков попросив суд задовольнити вимоги позивачки частково, тобто на суму.
Виходячи з представлених в ході засідання доводів, суд задовольнив вимогу позивачки в повному обсязі. Пояснюючи мотиви прийнятого рішення, суддя вказав, що відповідач не зміг надати жодних документів, які б підтверджували той факт, що при покупці автомобіля він вніс суму більшу, ніж його дружина. Більш того, та обставина, що позивач не користувався спірним автомобілем, ніяк не впливає на повноту прав Стульніковой на грошову компенсацію.
Ціна автомобіля вказується в позовній заяві, яку, подається, як правило, за місцем проживання відповідача. До позову також додається техпаспорт автомобіля, оцінний документ (якщо є), а також кредитний договір з платіжними документами і квитанцій про оплату (якщо машина купувалася в кредит).
Ціна позову при розділі кредиту
Кредит однієї зі сторін шлюбу, отриманий під час шлюбних відносин є спільним зобов’язанням подружжя.
Для визначення ціни позову при розділі кредиту не потрібно проведення оціночних заходів, досить вказати в позовній вимозі лише залишок кредитної заборгованості.
Однак доцільно досягти добровільної згоди між подружжям, оскільки під час розподілу кредиту можуть виникнути труднощі не тільки в суді, але і з банком.
Закон про поділ майна подружжя через суд
Розділ кредиту передбачає, що кожен чоловік повинен буде виплачувати половину від суми заборгованості (Сімейний кодекс України). Суд має право змінити долю виплачується кожним чоловіком заборгованості, якщо в ході судового засідання буде доведено, що один з подружжя направив позикові кошти на особисті потрібні (наприклад, на косметологічні послуги), не вносив вклад в матеріальне забезпечення сім’ї та ін. (Сімейний кодекс України).
Кредитна організація, яка уклала договір позики з одним з подружжя може вимагати виплати тільки з нього. Це пов’язано з недосконалістю законодавства, оскільки переведення боргу від однієї особи до іншої допускається тільки при схваленні такого дії кредитором (ЦК України). Однак на практиці такі випадки зустрічаються досить рідко, так як суди дуже часто відмовляють банкам у таких вимогах.
Крім позовної вимоги з вказаною в ньому сумою позову до канцелярії суду здається:
- квитанція про сплату держмита;
- кредитний договір;
- чеки, що підтверджують виплату кредиту;
- свідоцтво про укладення шлюбного союзу (якщо розлучення ще не узаконений);
- свідоцтво про розірвання шлюбу (якщо розлучення відбулося);
- інші документи.
При ігноруванні своїх зобов’язань перед кредитною організацією, колишнє подружжя несуть спільну відповідальність за несплату кредиту, в тому числі свої особистим і розділеним в результаті судової тяжби майном.
Ціна позову і вартість майна під час розподілу: підсумки
Поділ спільно нажитого майна є досить складним юридичним процесом. Подружжю буде необхідно визначитися не лише з тим, яке майно необхідно поділити, але і яким чином воно буде розділене.
Чоловік, який подає позов про розподіл майна, має право оцінити майно власноруч або за допомогою оцінювачів. Якщо один із подружжя не згоден з проведеною оцінкою, майно може бути оцінений подружжям погоджено. В іншому випадки, оцінку майна здійснить незалежна експертна компанія, призначена судом.
Ціна позову визначається виходячи з оціночної вартості майна. Зазвичай позивачем вказується сума позову дорівнює половині вартості спільно нажитого майна, так як подружжя мають рівні права під час розподілу спільної власності.
При зверненні до суду до позову, зокрема, додаються правовстановлюючі документи на майно, а також квитанція про сплату державного мита, що розраховується виходячи з ціни позову.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: