- Стягнення аліментів через суд
- Порядок стягнення аліментів в суді
- Як стягнути аліменти через суд?
- Підсудність справ про стягнення аліментів
- Судовий збір за стягнення аліментів
- За який строк можна стягнути аліменти через суд?
- Розмір аліментів, що стягуються в судовому порядку
- Докази в суд у справі про стягнення аліментів
- Зміна порядку стягнення аліментів через суд
- Рішення суду і виконавчий лист про аліменти
- Послуги адвоката по сімейним справам
Стягнення аліментів через суд
Сімейним кодексом встановлено обов’язок батьків утримувати своїх неповнолітніх дітей незалежно від того, чи перебувають вони в зареєстрованому шлюбі, чи ні. Також за нормами сімейного законодавства подружжя зобов’язане підтримувати один одного матеріально. Більш того, існують ситуації, коли після розлучення колишній чоловік потребує додаткової фінансової підтримки — наприклад, з причини настання непрацездатності. Для цих цілей законом передбачена можливість добровільної сплати та примусового стягнення аліментів.
Таким чином, передбачене законом матеріальне утримання у вигляді аліментів може бути призначена на дитину або потребує чоловіка шляхом укладення між сторонами нотаріальної угоди. Однак якщо досягти згоди щодо виплат в добровільному порядку не вдається, то зацікавлена сторона для їх оформлення повинна буде звернутися в суд. Стягнення аліментів у судовому порядку має свої особливості в залежності від конкретних обставин справи та заявлених позивачем вимог, при цьому судом буде враховуватися матеріальне становище обох сторін та інші обставини, які заслуговують уваги.
Іноді звернення до суду служить не для стягнення аліментів, а для зміни порядку їх сплати, якщо з часом після їх оформлення положення сторін істотно змінилися (наприклад, якщо істотно змінилося матеріальне становище платника або у одного з подружжя виникла або припинилася непрацездатність та ін.).
Порядок стягнення аліментів в суді
Право на аліменти на дитину виникає незалежно від сімейного стану його батьків — зажадати виплати на утримання дітей можна як в період шлюбу, так і після його розірвання (або навіть без шлюбу, якщо щодо платника відповідно до закону на дитину було встановлено батьківство). Також один з батьків, з тим перебуває дитина має право додатково розраховувати на своє утримання в наступних випадках:
- якщо він в період шлюбу або протягом одного року з моменту його розірвання став непрацездатним внаслідок інвалідності;
- якщо це вагітна дружина або у подружжя є спільна дитина, якій менш як троє років;
- якщо чоловік здійснює догляд за спільною дитиною-інвалідом.
Як вже було сказано вище, Сімейним кодексом при виникненні права на аліменти передбачаються договірні чи в судовому порядку їх стягнення. У першому випадку подружжя складає угоду і самостійно визначає всі умови аліментних виплат, однак розмір аліментів за угодою в будь-якому випадку не може бути менше встановленого законом мінімуму. Якщо ж в добровільному порядку прийти до угоди не вдається, то зацікавлена сторона мати право стягнути кошти через суд.
Як стягнути аліменти через суд?
Якщо стягуються аліменти на дітей, то відповідно до Цивільно-процесуального кодексу України вони можуть бути призначені в спрощеному порядку на підставі судового наказу. Даний документ має силу виконавчого листа і видається без призначення слухань у справі. Для цього стягувачу потрібно звернутися до суду і вказати в заяві, що чоловік не брати участі в утриманні дитини. І якщо суперечок про визнання батьківства немає, то суд протягом п’яти днів самостійно прийме рішення про стягнення аліментів в частках від доходу батьків.
Однак таке рішення може бути скасовано, якщо протягом 10 днів з дня отримання копії судового наказу та доданих до неї документів. Крім того, якщо підстав для його видачі у суду немає або для відстоювання своєї позиції потрібно надати різні докази по справі, то необхідно буде знову звернутися до суду в порядку позовного провадження.
Детальніше про те, як скласти позовну заяву про стягнення аліментів на дитину і заяву про видачу судового наказу до суду, можна дізнатися в нашій наступній статті.
Підсудність справ про стягнення аліментів
Позовна заява або вимога про видачу судового наказу може бути подана за загальними правилами підсудності, тобто в суд за місцем проживання відповідача. Однак, згідно з Цивільно-процесуальним кодексом України, позови по аліментах також можуть бути пред’явлені до суду за місцем проживання позивача, на його розсуд.
- Якщо ж одночасно з позовом по аліментах заявлено вимогу про визнання батьківства або про позбавлення батьківських прав, то такий спір підлягає розгляду в районному суді — також, як і позови про зміну або визнання недійсною угоди про сплату аліментів.
Судовий збір за стягнення аліментів
Відповідно до норм Закону України “Про судовий збір” позивачі у справах про стягнення аліментів звільнені від сплати судового збору. В цьому випадку при задоволенні позову судові витрати лягають на відповідача.
При об’єднанні в позовній заяві кількох вимог судовий збір розраховується по кожному з них – тобто, наприклад, якщо позивач одночасно з позовом про стягнення аліментів заявив вимоги про поділ спільного майна, то йому потрібно буде сплатити судовий збір за цю вимогу, виходячи з ціни позову. Однак, судовий збір за вимогу стягнення аліментів він платити все одно не буде.
За який строк можна стягнути аліменти через суд?
Звернутися до суду з заявою про стягнення аліментів можна в будь-який момент, незалежно від того, скільки минуло часу від виникнення прав на них. Нарахування виплат відбувається з моменту звернення до суду, якщо позов буде задоволений.
Стягнути аліменти за минулий період можна за останні 10 років до звернення в суду, якщо буде доведено, що приймалися спроби домовитися з відповідачем про їх виплати, однак він ухилявся від виконання зобов’язань. В якості підтвердження можуть служити:
- повідомлення про направлення поштою відповідних вимог (в тому числі в електронному вигляді);
- підтвердження про направлення пропозиції укласти аліментну угоду;
- відмова суду за заявою про винесення судового наказу у зв’язку з тим, що надійшли запереченням другої сторони.
Якщо ж до суду подається одночасно позов про стягнення аліментів і визнання батьківства, то стягнути аліменти за минулі роки не вийде. Їх нарахування буде відраховуватися з моменту подачі заяви до суду, так як до цього моменту відповідач не був визнаним батьком дитини.
Право на отримання аліментів припиняється в наступних випадках:
- дитині виповнилося 18 років або вона набула повну дієздатність;
- усиновлення дитини іншим батьком;
- смерть одержувача або платника аліментів.
Аліменти можуть виплачуватися дитині-інваліду й після 18 років. Однак для цього одержувачу (стягувачу) потрібно буде звернутися до суду з окремою вимогою про призначення виплат на непрацездатну повнолітню дитину.
Розмір аліментів, що стягуються в судовому порядку
При подачі заяви в суд слід вказати, в якому розмірі будуть стягуватися платежі. На неповнолітню дитину аліменти зазвичай встановлюються в частках від доходу (заробітку) платника аліментів згідно з нормами Сімейного кодексу України. Однак якщо дохід відповідача непостійний або зовсім відсутній, то виплати можуть бути призначені щомісяця в фіксованому розмірі (твердій грошовій сумі), але для цього позивачеві потрібно буде надати докази про доходи відповідача. У рідкісних випадках судом може бути встановлена комбінація із зазначених способів
У кожному разі розмір аліментів може бути призначений на розсуд суду з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін спору, а також інших обставин, які заслуговують уваги.
Таким чином, в залежності від обставин справи аліменти можуть бути призначені судом в наступному вигляді:
- У частці від доходу (заробітку) – у залежності від кількості спільних дітей можуть бути стягнуті в розмірі 1/4 заробітку — на одну дитину, 1/3 – на двох дітей або 1/2, якщо дітей троє і більше.
- У твердій грошовій сумі — аліменти сплачуються в фіксованому розмірі щомісяця. Призначаються в такому вигляді, коли дохід платника не постійний або зовсім відсутній. А також, якщо заявлено таку вимогу саме дружиною.
- У змішаному вигляді — можуть бути призначені судом, коли боржник має крім основного доходу постійний додатковий, наприклад, державну пенсію.
Докази в суд у справі про стягнення аліментів
При подачі позову про стягнення аліментів потрібно надати в суд докази, що обґрунтовують позицію позивача. наприклад:
- Якщо стягуються аліменти на дітей в частках від заробітку чи іншого доходу, то слід вказати на наявність у відповідача працевлаштування або іншого джерела регулярного доходу.
- Якщо ж аліменти повинні бути стягнуті у твердій грошовій сумі, то суду можна привести такі факти, як наявність у відповідача нерегулярного заробітку, його відсутність або що він отримує доходи в натуральній формі або в іноземній валюті. Як підтверджень цього можуть служити різні довідки, які будуть виступати доказами у справі.
Однак документи про доходи не можуть бути надані позивачеві особисто, тому слід клопотати в суді про їх витребування.
За загальним правилом, при призначенні аліментів у твердій грошовій сумі повинен враховуватися колишній рівень забезпечення дитини. Якщо ж аліменти підлягають сплаті на дружину, то зазвичай вони призначаються в розмірі прожиткового мінімуму або в частках від нього.
Якщо ж фактичний дохід відповідача значно вище зазначеного в офіційних документах, то позивачеві також потрібно надати про це відповідні докази або клопотати про витребування документів, що підтверджують невідповідність витрат відповідача з заявленим їм доходом. Наприклад, це можуть бути виписки з рахунків, показання свідків, наявність дорогого автомобіля, нерухомості або підтвердження поїздок на дорогі курорти тощо.
Зміна порядку стягнення аліментів через суд
Якщо аліменти вже призначені, можуть виникнути ситуації, коли необхідно змінити порядок їх стягнення. Юридично значущим обставинам для цього є зміна матеріального чи сімейного стану платника або одержувача аліментів, наприклад:
- поява на утриманні платника непрацездатного члена сім’ї;
- настання захворювання, при якому платник не здатний виконувати трудову діяльність;
- поява у дитини власного доходу та ін.
Якщо аліменти виплачуються на підставі укладеної угоди, то через суд також можна змінити його умови. Наприклад, якщо заробітна плата платника значно зросла, а в угоді було зазначено, що аліменти стягуються у твердій грошовій сумі.
Суд приймає позов, якщо був зроблений досудовий порядок врегулювання спору і дружиною було направлено пропозицію про зміну умов угоди. Для задоволення позову разом з угодою повинні бути надані наступні документи:
- Якщо мала місце зміна матеріального становища відповідача, то потрібно надати відповідні документи — наприклад, довідка з місця роботи про доходи, про склад сім’ї, про наявність захворювання, про облік як безробітний.
- Документи, що підтверджують направлення пропозиції про зміну договору відповідачу і його відхилення або залишення без відповіді — повідомлення про вручення рекомендованого листа відповідачу з описом документів. Або відповідну відмову в письмовому вигляді, підписану платником аліментів.
Рішення суду і виконавчий лист про аліменти
Позови про стягнення аліментів належать до тих справ, рішення по яких підлягають негайному виконанню. Тому виконавчий лист при стягненні аліментів видається відразу після прийняття судового рішення.
При цьому можливість оскарження рішення зберігається, тому відповідач може подати апеляційну скаргу протягом 30 днів з моменту винесення рішення.
Якщо ж виконавче провадження почалося на підставі судового наказу, то його також можна скасувати протягом 10 днів. У всіх випадках заяви до вищих інстанцій направляються через той суд, який розглядав справу.
Послуги адвоката по сімейним справам
Сімейний адвокат надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по стягненню аліментів.
Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по стягненню аліментів буде вирішена більш професіонально та швидко.
Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу зі стягнення аліментів.
Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!
Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по стягненню аліментів, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.