Розлучення в судовому порядку

Розлучення в судовому порядку

Розлучення в судовому порядку

Розірвати шлюб можна безпосередньо і в судовому порядку. Розлучення в суді, безумовно, є більш тривалою процедурою, а також вимагає більш значних фінансових витрат, але в певних випадках уникнути її таки не вдасться.

Підстави для розлучення через суд

У Сімейному кодексі України  передбачені наступні підстави для того, щоб розлученням через суд.

  • Наявність у подружжя спільних дітей, яким ще не виповнилося 18 років.
  • Відсутність згоди чоловіка або дружини на розірвання сімейного союзу.

Крім того, розірвання шлюбу через суд потрібно в тих випадках, коли одна зі сторін не заперечує проти розлучення, але ухиляється від виконання відповідної процедури в органах ДРАЦС. Це може бути виражено в тому, що нею не подається заява до органів реєстрації актів цивільного стану, або вона не з’являється в органи ДРАЦС для державної реєстрації розлучення.

У тих випадках, коли одна зі сторін шлюбу за рішенням суду визнана недієздатною або безвісно відсутньою, розлучення може проводитись через органи ДРАЦС.

Розірвання шлюбу через суд: куди подавати документи?

Щоб зробити розлучення через суд, необхідно звертатися:

  • в районний (міський) суд, якщо одночасно подається вимога здійснити розділ спільного майна подружжя;
  • в районний (міський) суд, якщо є спір про дітей (про позбавлення батьківських прав одного з батьків, про визначення їх місця проживання, стягнення аліментів тощо).

Судова практика показує, що більшість шлюборозлучних процесів здійснюються саме судами, бо подружжю навіть за відсутності неповнолітніх дітей важко дійти якогось компромісу та згоди.

Також важливо визначити, до якого саме суду необхідно звертатися. У більшості випадків подавати позов потрібно в суд за місцем проживання відповідача. За місцем свого проживання можна подавати позови тільки тим позивачам, у кого є неповнолітні діти, або тим, хто хворий і фізично не може, наприклад, їхати в інший район або місто.

Якщо місце проживання відповідача позивачеві невідоме, подавати заяву потрібно за останнім відомим його місцем проживання.

Документи для розірвання шлюбу в суді

Головним документом, який подається, щоб зробити розлучення в суді, є позовна заява, яка має бути складена в трьох примірниках (для позивача, для відповідача і безпосередньо для судового органу). Серед інших для розлучення через суд потрібно підготувати такі документи, як:

  • оригінал свідоцтва про шлюб;
  • копію паспорта та коду платника податків позивача;
  • копію свідоцтва про народження дитини (дітей);
  • виписку з будинкової книги відповідача, позивача або їх обох;
  • документ, який підтверджує оплату судового збору;
  • перелік документів, які додаються до позовної заяви (додатки).

При наявності майнових претензій до даного переліку потрібно докласти додаткові документи, що підтверджують доходи подружжя, а також опис того, що нажито спільно і підлягає розподілу.

Позовна заява на розлучення

У позові, який бажано скласти під керівництвом досвідченого юриста, необхідно зазначити таке:

  • найменування суду, куди подається заява;
  • ім’я позивача, місце його проживання, паспортні дані, код платника податків, засоби зв’язку;
  • ім’я та адресу представника, якщо він бере участь у справі;
  • ім’я відповідача, місце його проживання, паспортні дані, код платника податків, засоби зв’язку;
  • причини, за якими збереження шлюбу неможливо;
  • обставини, якими позивач обґрунтовує свої вимоги, а також докази, які підтверджують зазначені обставини;
  • відомості про те, що розлучення через органи ДРАЦС неможливий;
  • перелік документів, які додаються до заяви (додатки).

Також важливо вказати в документі:

  • місце і час реєстрації шлюбу;
  • наявність спільних дітей та їх вік;
  • наявність (або відсутність) угоди про виховання та утримання дітей;
  • мотиви розірвання шлюбу при відсутності взаємної згоди;
  • наявність інших вимог, що підлягають розгляду одночасно з позовом про розлучення;
  • інші відомості, які можуть бути значущими при розгляді справи по суті.

Щоб підготувати цей документ самостійно, скористайтеся розміщеним нижче зразком позовної заяви про розірвання шлюбу. Тут ви його можете не тільки переглянути, але також і скачати.

Питання, які вирішуються судом при прийнятті рішення

Головне питання, на яке повинен відповісти суд, – чи є можливість зберегти сім’ю. З цією метою можуть бути вжиті заходи для примирення сторін, які полягають в призначенні відповідного строку для обмірковування рішення про розлучення. Якщо і після цього строку (він може тривати не більше шести місяців) чоловік і дружина не змінюють свого рішення, суддя зобов’язаний розірвати шлюб, про що приймається відповідне рішення.

Відповідаючи на спірні питання, суддя визначає:

  • з ким з батьків повинні залишитись проживати неповнолітні діти;
  • хто і в якому розмірі повинен буде сплачувати на дітей аліменти;
  • як буде розділене спільно нажите майно;
  • чи повинна одна сторона утримувати іншу і в якому розмірі повинні виплачуватися відповідні суми.

Суддя може прийняти рішення виділити вимогу про розділ майна в окреме провадження, якщо при його вирішенні зачіпаються інтереси третіх осіб.

Порядок проведення процедури розлучення і її строки

Процедура триває досить довго. Після подачі позову потрібно почекати призначення справи до розгляду і розгляду її по суті (протягом місяця після подачі позову суд не буде приймати ніякого рішення по справі) – зазвичай перше судове засідання проходить через місяць після подачі документів. Якщо суд прийме рішення, з яким позивач не згоден, то протягом ще місяця (30 днів) дане рішення може бути оскаржене. Коли при розірванні шлюбу через суд зазначені строки пройдуть, і рішення не буде оскаржене, воно вступить в законну силу, після чого органи ДРАЦС вносять відповідний запис до Книги державної реєстрації актів цивільного стану і шлюб вважається розірваним.

Сторони мають право укласти мирову угоду про те, як буде вирішено майновий спір між ними при розлученні в судовому порядку. Скласти таку угоду можна до того моменту, поки суд не вийде для постановлення рішення в нарадчу кімнату.

Висновок

Розлучення в суді здійснюється, якщо у подружжя є діти, які не досягли повноліття (18 років), або відсутня згода одного з подружжя на розірвання шлюбу. Також розглядаються справи, пов’язані з розподілом майна.

Для початку шлюборозлучного процесу необхідно подати заяву і пакет документів, після чого очікувати призначення справи до розгляду і розгляду справи по суті. Вся процедура може зайняти кілька місяців.

Послуги адвоката по сімейному справам

Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи для розлучення в судовому порядку.

Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.

За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа з розлучення в судовому порядку буде вирішена більш професіонально та швидко.

Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу для розлучення в судовому порядку.

Олексій Скрябін
Олексій Скрябін
Сімейний адвокат
Наш багаторічний досвід в юридичній сфері є гарантією Вашого успіху – це те, що потрібно Вам зараз для вирішення Вашої проблеми.

Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!

Зробіть перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі з розлучення в судовому порядку, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримаєте відповіді на всі Ваші питання.

rozirvannya-shlyubu.com.ua

Сподобалася стаття? Поділитися з друзями:
Сімейний адвокат
Додати коментар

;-) :| :x :twisted: :smile: :shock: :sad: :roll: :razz: :oops: :o :mrgreen: :lol: :idea: :grin: :evil: :cry: :cool: :arrow: :???: :?: :!: