- Розлучення з дитиною до 1 року
- Як розлучитись, якщо дитині немає року?
- Розлучення з дитиною до року з ініціативи матері
- Порядок розірвання шлюбу з дитиною до 1 року
- Аліменти на дитину до року і дружину при розлученні
- Аліменти на цивільну дружину з дитиною до 1 року
- Розлучення з дитиною молодше 1 року
- Послуги адвоката по сімейним справам
Розлучення з дитиною до 1 року
У загальному випадку розірвання шлюбу, згідно сімейному законодавству України, можливо як за спільно згодою, так і з ініціативи чоловіка або дружини. Однак якщо у сімейної пари є спільна дитина, якій не виповнилося одного року, існує заборона на розлучення.
Розірвання шлюбу в такій ситуації можливо:
- у разі вчинення кримінального злочину проти жінки або дитини;
- якщо батьком зачатої дитини визнала себе інша людина.
В обох випадках оформлення розлучення буде відбуватися в судовому порядку. Беручи до уваги наявність у пари немовляти, суд мати право визначити подружжю час для примирення тривалістю до шести місяців, щоб спробувати зберегти сім’ю.
Крім питання про розірвання шлюбу, в суді можуть розглянути питання про призначення аліментів на утримання дітей і колишньої дружини. Згідно Сімейного кодексу України, колишня дружина має право на отримання аліментів після розірвання шлюбу до моменту, коли спільній дитині виповниться три роки.
Якщо відносини пари не були офіційно зареєстровані в органах РАЦС, то на отримання виплат після припинення сімейного союзу має право також як дитина, народжена під час спільного проживання, так і його мати.
Як розлучитись, якщо дитині немає року?
Для того, щоб захистити інтереси вразливих верств населення (якими в даній ситуації є неповнолітні діти і жінки, які перебувають у декретній відпустці), розлучення в сім’ї, де є спільна дитина до року, можливе тільки у випадках вчинення кримінального злочину проти жінки або дитини, або якщо батьком зачатої дитини визнала себе інша людина. Для цього ініціатору припинення шлюбного союзу необхідно подати позовну заяву в судову інстанцію.
Розлучення з дитиною до року з ініціативи матері
Якщо ініціатором розірвання сімейного союзу виступає дружина, розірвання шлюбу відбувається через судову інстанцію в загальному порядку. Для цього жінці необхідно звернутися до судді, якщо у подружжя немає спору про подальше місце проживання дітей, або в районний суд, якщо досягти угоди про те, з ким житимуть діти, не вдалося.
Суд прийме заяву в загальному порядку і призначить судове засідання не раніше, ніж через місяць з моменту подачі документів. Строк розірвання шлюбу через суд, якщо у подружжя є немовля, може збільшитися з ініціативи суду. Для можливого збереження сім’ї батькам часто надають час для примирення терміном до шести місяців, протягом якого вони можуть розв’язувати свої проблеми, прийти до компромісу і скасувати розлучення.
Дозвіл на розірвання шлюбу, якщо в сім’ї є дитина, якій немає одного року з моменту народження, передбачений тільки в ситуаціях, коли чоловік вчинив кримінальний злочин проти жінки або батьком зачатої дитини визнала себе інша людина. Закріплюючи цю норму в Сімейному кодексі України, законодавець прагнув захистити інтереси матері і самої дитини.
Порядок розірвання шлюбу з дитиною до 1 року
Розірвати шлюб при наявності дитини, якій не виповнилося одного року, в судовому порядку можливо за ініціативою дружини за умови вчинення чоловіком кримінального злочину проти жінки або дитини, або якщо батьком зачатої дитини визнала себе інша людина. Слухання про розірвання шлюбу призначаються не раніше, ніж через місяць з моменту подачі позовної заяви, а суд має право надати подружжю строк для примирення до трьох місяців з метою збереження сім’ї, враховуючи наявність у них немовляти.
При цьому розірвання шлюбу в суді відбувається в кілька етапів і має певні особливості:
- Позовна заява про розлучення має відповідати загальним правилам, встановленим Цивільно-процесуальним кодексом України. У ньому в обов’язковому порядку повинні бути вказані відомості про подружжя (сторони справи), про дітей (у тому числі про документи, що встановлюють їх походження і проживання), мотиви, що послужили підставою до розлучення, відповідні вимоги. До заяви додаються додаткові документи, в тому числі свідоцтва про шлюб, про народження дітей, угоди про визначення місця проживання дитини та її зміст.
- Подача такої заяви й документів до суду також супроводжується оплатою судового збору, у 2021 році розмір якого становить 908 грн.
- Відповідно до Цивільно-процесуального кодексу України позовну заяву може бути подано як за місцем проживання відповідача, так і за місцем проживання позивача. При наявності маленької дитини дружині, яка виступає позивачем, надається право звертатися до суду за місцем свого проживання.
- Процедура розірвання шлюбу в суді, як і будь-яка інша цивільна справа, містить в собі прийняття заяви до провадження, підготовку справи (попереднє судове засідання) і безпосередній розгляд справи (основне засідання), яке закінчується винесенням судового рішення.
- До розгляду можуть бути залучені органи опіки та піклування. Вони можуть надати акт, який свідчить про умови життя батьків, про емоційний стан дитини та її прихильність до кожного з подружжя.
Аліменти на дитину до року і дружину при розлученні
При розірванні шлюбу подружжям, у яких є дитина віком до одного року, дружина має право вимагати виплати аліментів не тільки на утримання спільного чада, але і на своє утримання. Це пояснюється тим, що вона не може вийти на роботу і забезпечувати себе самостійно, поки здійснює догляд за немовлям. Однак призначення виплат для колишньої дружини можливо тільки тоді, якщо інший член подружжя має необхідні кошти для цього. Розмір таких аліментів встановлюється на розсуд суду у твердій грошовій сумі або ж у частці від заробітку (доходу) платника податків.
Згідно Сімейного кодексу України батьки несуть обов’язки по вихованню, освіті та утримання своїх неповнолітніх дітей. При цьому розлучення не скасовує батьківських прав і обов’язків. У зв’язку з цим часто при розлученні подружжя виникають суперечки про те, з ким буде проживати, а також питання про виплату аліментів батьків, які проживають окремо.
Розмір щомісячних виплат на утримання дитини колишнім чоловіком становить певну частину від заробітку чи іншого доходу колишнього чоловіка (проте суд може відступити від прийнятих норм у бік збільшення суми, виходячи з матеріального і сімейного стану сторін):
- на одну дитину – 1/4;
- на двох дітей – 1/3;
- на трьох і більше дітей – 1/2.
Колишні чоловік і дружина можуть прийти до згоди з усіх питань і представити суду спеціальну підготовлену угоду. У ньому відображають домовленість подружжя про подальше місце проживання дітей, порядок їх спілкування з кожним з батьків, розмір і спосіб виплати аліментів. Суду належить вивчити представлений документ і прийняти його в разі, якщо він не порушує прав та інтересів дитини. Якщо ж подружжя не змогло дійти згоди, суд розглядає ці питання в ході судових засідань.
Аліменти на цивільну дружину з дитиною до 1 року
Стосунки пари, яка проживає разом і веде спільний побут, якщо вони не були офіційно зареєстровані в органах РАЦС, вважаються також сім’ю. Часто в повсякденній мові такі відносини заведено називати цивільним шлюбом. З огляду на те, що в цьому випадку чоловік і жінка не є подружжям, припинення їх сімейного союзу не відбувається ні в органах РАЦС, ні в суді. Дитина, що народилася у пари в період спільного життя, може бути записана на батька тільки за його заявою в органі РАЦС.
Щоб діти, народжені поза шлюбом, мали право на аліменти, необхідно встановити батьківство через суд. Мати дитини при припиненні відносин, які не зареєстровані офіційно, також має право на виплату аліментів для власного змісту на період декретної відпустки. Тобто, не важливо, перебували батьки дитини у зареєстрованому шлюбі чи ні, але як і дитина, так і мати до досягнення дитиною трирічного віку має право на отримання аліментів на своє утрмання.
Розлучення з дитиною молодше 1 року
Розлучення з дитиною молодше 1 року може бути особливим випробуванням для всієї сім’ї, оскільки у дитини у цьому віці потреби дуже специфічні, і її здоров’я та розвиток можуть бути особливо чутливими до змін в сімейному середовищі. Нижче розглядаються деякі аспекти, які можуть враховуватися при розлученні з дитиною молодше 1 року:
- Опіка та присутність батьків: У віці до 1 року особливо важливо мати основного опікуна, який може забезпечувати догляд, годування, комфорт та емоційну підтримку.
- Годування та догляд: Якщо дитина годується груддю або штучним вигодовуванням, розлучення може впливати на годування та забезпечення необхідної догляду.
- Регулярний контакт: Важливо створити регулярний контакт з обома батьками, якщо це можливо. Для дитини важливий є стабільний режим та присутність обох батьків.
- Планування візитів: Розроблення плану візитів та контактів, який враховує потреби та розпорядок дня дитини, може допомогти створити певну стабільність.
- Психологічна підтримка: Для батьків важливо отримувати психологічну підтримку у процесі розлучення, особливо у випадку, коли є непорозуміння чи конфлікти.
- Врахування інтересів дитини: Суд часто бере до уваги найкращі інтереси дитини при розв’язанню питань опіки та розлучення.
У випадку розлучення з дитиною молодше 1 року рекомендується намагатися домовитися щодо питань опіки за допомогою діалогу чи застосування методів альтернативного вирішення конфліктів. У разі незгоди та потреби юридичної допомоги рекомендується звертатися до адвоката чи консультанта з сімейного права.
Послуги адвоката по сімейним справам
Сімейний адвоката надасть Вам юридичну консультацію та допоможе скласти всі необхідні документи по розлученню з дитиною до року.
Ми відповідаємо за якість виконання юридичних послуг та гарантуємо позитивний результат.
За допомогою послуг сімейного адвоката або юриста Ваша справа по розлученню з дитиною до року буде вирішена більш професіонально та швидко.
Звернувшись до нас Ви гарантовано отримуєте професійну юридичну допомогу з розлучення з дитиною до року.
Ви заслуговуєте нашої професійної юридичної допомоги!
Зробить перший крок до Вашої перемоги по юридичній справі по розлученню з дитиною до року, подзвоніть або напишіть адвокату і Ви отримуєте відповіді на всі Ваші питання.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: