- Рішення суду про розділ майна
- Вступ в силу рішення суду про поділ майна подружжя
- Чи можна оскаржити рішення суду про поділ майна?
- Як отримати рішення суду про розділ майна подружжя?
- Апеляційна скарга на рішення суду про поділ майна подружжя
- Касаційна скарга на рішення суду про розділ майна подружжя
- Документи для подання скарги про поділ майна подружжя
- Виконання рішення суду про розділ майна подружжя
- Виконавчий лист при поділі майна подружжя
- Отримати рішення суду про розділ майна подружжя
Рішення суду про розділ майна
Розділ між подружжям майна здійснюється відповідно до і Цивільного кодексу України (ЦК України). За правилами сімейного законодавства, частки подружжя рівні, і ця обставина є важливим принципом при розгляді справ про розподіл майна.
Судовий орган виносить рішення по наступним правилам, регламентованим главою Цивільного процесуального кодексу України (Цивільно процесуальний кодекс України):
- своє рішення судовий орган приймає в нарадчій кімнаті, без сторонніх осіб;
- судовий орган виносить обґрунтоване рішення, яке повинно мати законні підстави;
- рішення судового органу засноване тільки на представлених сторонами і досліджених судом доказах;
- рішення судового органу складається з декількох обов’язкових елементів (вступної, описової, мотивувальної, резолютивної);
- рішення судового органу має бути прийнято після судового розгляду, негайно (резолютивна частина);
- рішення повинно бути оголошене сторонам і особам, які брали участь в даному процесі.
Якщо кому-небудь зі сторін або осіб, що беруть участь в процесі рішення суду не зрозуміло, судовий орган має право за заявою таких сторін або осіб роз’яснити дане рішення. Але такі дії повинні здійснюватися до моменту виконання самого рішення.
Вступ в силу рішення суду про поділ майна подружжя
Вступ в силу рішення суду про поділ майна подружжя зазвичай визначається місцевим сімейним законодавством. Після винесення рішення суду, важливо дотримуватися встановлених законом процедур для його вступу в силу. Ось деякі загальні кроки:
- Винесення рішення: Суд виносить рішення щодо поділу майна після аналізу доказів та слухання аргументів сторін.
- Визнання рішення: Рішення суду повинно бути визнане судом та відповідно внесене до відповідного реєстру.
- Повідомлення сторін: Сторонам справи або їхнім адвокатам надсилається повідомлення про винесення рішення суду.
- Строки для апеляції: Якщо закон передбачає можливість подання апеляції, сторони можуть мати обмежений строк для подання апеляції.
- Вступ в силу рішення: Після закінчення строків для можливого подання апеляції та вирішення інших можливих питань рішення суду може вступити в силу.
- Виконання рішення: Якщо рішення суду передбачає конкретні дії або обов’язки сторін, вони повинні бути виконані відповідно до встановлених умов.
Різні юрисдикції можуть мати власні особливості та процедури, тому важливо консультуватися з адвокатом, який має знання місцевого сімейного законодавства.
Чи можна оскаржити рішення суду про поділ майна?
Сторони і особи, що брали участь у справі, які не згодні з винесеним судом рішенням про розподіл майна, можуть оскаржити це рішення у встановлений законом для цього строк.
Оскаржити одне і те ж рішення суду можна неодноразово в кілька етапів. Для цього Цивільним кодексом України передбачений спеціальний порядок (послідовний порядок оскарження). Основні етапи для оскарження складаються:
- з апеляційного оскарження. Строк для оскарження рішення в даному випадку становить один місяць з моменту, коли рішення вступило в законну силу. Апеляційна скарга подається до суду наступній інстанції через той судовий орган, який прийняв рішення по справі;
- з касаційного оскарження. Строк для оскарження становить шість місяців з моменту, коли рішення вступило в законну силу. Касаційна скарга направляється безпосередньо в той орган, який розглядає справи в касаційному провадженні.
Слід мати на увазі, що оспорювання рішення ще не означає його скасування судом наступних інстанцій. Для того, щоб суд измель або скасував рішення, винесене судовим органом першої інстанції, необхідні вагомі підстави і докази.
Як отримати рішення суду про розділ майна подружжя?
приклад
Районний суд першої інстанції задовольнив вимоги позивачки – громадянки «Л» до відповідача – громадянину «Н» про розподіл майна, нажитого подружжям у шлюбі.
Громадянин «Н» звернувся до суду другої інстанції – апеляційний, із заявою про перегляд рішення у справі в зв’язку з нововиявленими обставинами. В обґрунтуванні своїх вимог, громадянин «Н» вказав, що при розгляді справи, рішення судом було винесено на підставі підроблених документів, а саме – підробленої копії договору купівлі-продажу.
Суд апеляційної інстанції, перевіривши матеріали справи, заслухавши громадянина «Н», прийшов до висновку про відмову громадянину «Н» в задоволенні його вимоги в зв’язку з відсутністю підстав і доказів, що підтверджують доводи заявника (громадянина «Н»).
Так, при прийнятті рішення, суд перевірив дійсність копії документа. В ході перевірки не виявлено факт фальсифікації документа. У зв’язку з чим, апеляційний суд визначив: Рішення суду першої інстанції залишити без зміни, скаргу громадянина «Н» – без задоволення.
Апеляційна скарга на рішення суду про поділ майна подружжя
Апеляційний порядок оскарження рішення суду першої інстанції (первинне рішення при розгляді спору про поділ майна) регламентований главою ЦПК України. На вимогу закону, скарга повинна містити наступне:
- назва суду, в який скарга подається;
- персональні дані та контакти заявника скарги;
- найменування та реквізити рішення, на яке подається заява;
- вимоги заявника і обставини, на які він посилається при оскарженні;
- дату і підпис.
До скарги додаються необхідні документи, що підтверджують обгрунтованість вимог заявника, або копії таких документів. Скарга може бути підписана як особисто заявником, так і особою, що представляє інтереси заявника. Скарга подається до суду в кількох примірниках (для кожної особи, що бере участь у справі).
При подачі апеляційної скарги заявнику необхідно сплатити державне мито. Реквізити і суму такого мита можна знайти на сайті суду.
Апеляційна скарга не може містити вимог, заявлених у суді першої інстанції (наприклад, про розподіл майна). А подання до апеляційного суду нових доказів, не представлених при першому розгляді, може мати місце тільки в разі неможливості подання таких доказів у суд першої інстанції.
Касаційна скарга на рішення суду про розділ майна подружжя
Касаційний порядок оскарження встановлений главою ЦПК України. Оскаржити судовий акт в касаційному порядку можна тільки після апеляційного оскарження.
Скаргу в касаційну інстанцію можуть подати як особи, які брали участь у справі (в суді першої інстанції), так і особи, які не брали участі в даному процесі, але за умови, що їх права і законні інтереси порушені спірним судовим актом. Скарга повинна містити наступне:
- назва суду, до якого подається скарга;
- персональні дані та контакти заявника, а також осіб, які брали участь у справі;
- інформацію про всі судові інстанціях, в яких розглядався спір у справі (першої та апеляційної інстанції), а також резолютивну частину судових актів;
- обставини і докази, що підтверджують обставини для оскарження і скасування судового акта;
- дату і підпис заявника або його представника.
Документи для подання скарги про поділ майна подружжя
До скарги необхідно додати завірені копії раніше винесених судових актів (вступили в законну силу). Копії таких документів, за заявою учасників справи, надає суд, який виніс такий акт. Скарга подається в декількох примірниках (в залежності від кількості учасників справи).
Відповідно до пункту ЦПК України, при касаційному оскарженні заявник оплачує державне мито. Квитанція про відплату або інший документ, що підтверджує дану оплату, повинен бути направлений разом з касаційною скаргою.
Виконання рішення суду про розділ майна подружжя
Судовий акт може бути виконаний тільки після його вступу в законну силу. Процедура виконання судових актів відображена в Цивільному процесуальному кодексі України і регламентована у Законі України «Про виконавче провадження».
Після того, як судовий акт вступив в законну силу, судовий орган (першої інстанції) виготовляє виконавчий лист, який в залежності від ситуацій може:
- вручений позивачу або його представнику навмисне (за відповідною заявою);
- направлений до відділу судових приставів для примусового виконання (за відповідною заявою позивача або його представника);
- направлений на адресу позивача поштою (при відсутності будь-яких заяв від позивача або його представника).
Виконавчий лист при поділі майна подружжя
У разі, коли позивач отримує виконавчий лист (навмисне або поштою), даний документ пред’являється до відділу судових приставів із заявою про порушення виконавчого провадження. Виконавчий документ може бути пред’явлений судовим приставам протягом трьох років з моменту його виготовлення судом.
При надходженні виконавчого документа і всіх необхідних для цього документів до судових приставів, пристав-виконавець, відповідальний за певний територіального відділку (район міста та ін.) Виносить постанову про відкриття виконавчого провадження або про відмову.
Відмова в порушенні повинен бути обгрунтований. Так, наприклад, пристави відмовляють в заяві при наявності неповної інформації для здійснення заходів або при наявності помилок або помилок, а також неповної інформації у виконавчому документі. При цьому, можна повторно звертатися з такою самою заявою до приставам.
При порушенні провадження у справі, виконавче законодавство передбачає двомісячний строк для виконання вимог, зазначених у виконавчому листі (з моменту його надходження в службу судових приставів). Однак строк виконання може бути з яких-небудь причин збільшений.
Отримати рішення суду про розділ майна подружжя
Судові тяжби про розподіл майна між подружжям зазвичай не закінчуються винесенням судового рішення. Закон наділяє правом учасників справи, а також зацікавлених осіб, для оскарження судових рішень. Причому, оскарження має відбуватись за правилами цивільного судочинства.
Цивільний кодекс України визначає не тільки процедуру і послідовність оскаржень судових актів, але також і вимоги до змісту самих скарг, а також інші норми, необхідні до дотримання громадянами.
Крім оскарження судових актів, подружжя чекає ще й виконавче провадження. Таке виробництво необхідно для примусового виконання рішень судів. Виконавче провадження має свої особливості, а також норми законодавства його регламентує. Процес виконання може бути навіть довший судових тяжб з даного спору, хоча закон і встановлює двомісячний строк для виконання. Таке буває в силу обставин, неможливості в здійсненні необхідних заходів приставами-виконавцями.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: