- Порядок розподілу майна при розлученні
- Способи поділу майна при розлученні
- Поділ майна подружжя за угодою при розлученні
- Розділ майна за шлюбним договором при розірванні шлюбу
- Режим власності при розлученні за шлюбним договором
- Судова практика поділу майна при розлученні за шлюбним договором
- Поділ майна подружжя при розлученні через суд
- Речі, які не підлягають розділу при розлученні
- Розділ квартири, нерухомості при розірванні шлюбу
- Розділ майна на вимогу кредитора
- Порядок розділу майна на вимогу кредитора
- Процедура розділу майна при розлученні
Порядок розподілу майна при розлученні
Порядок розподілу майна при розлученні зазвичай визначається відповідно до законодавства вашої конкретної юрисдикції. Процедури можуть варіюватися в різних країнах та штатах. Однак загальний порядок може включати наступні етапи:
- Оцінка та інвентаризація майна: Перший крок – це зібрати повну інформацію про всі активи та зобов’язання подружжя. Це включає нерухомість, фінансові рахунки, автомобілі, бізнеси, дорогоцінності, борги та т.д.
- Класифікація майна: Майно класифікується як спільне (загальне) або особисте (індивідуальне). Спільне майно, яке нажите під час шлюбу, зазвичай підлягає розподілу.
- Визначення ринкової вартості: Зазвичай майно оцінюється з точки зору його ринкової вартості. Оцінка може включати нерухомість, бізнес, фінансові активи та інші цінності.
- Врахування фінансового внеску: Суд може враховувати фінансовий внесок кожного з подружжя у набиття та утримання майна. Це може впливати на розподіл майна.
- Урахування домовленостей сторін: Якщо є шлюбна угода або інші домовленості, суд може враховувати їхні умови при розв’язанню питань розподілу майна.
- Рішення про розподіл: Суд вирішує, як розподілити майно. Це рішення базується на заслугах кожного конкретного випадку та ураховує фактори, такі як тривалість шлюбу, фінансовий внесок, потреби та інтереси дітей, здатність до праці тощо.
- Виконання рішення суду: Після винесення рішення суду вирішується виконання подальших дій щодо розподілу майна. Це може включати перехід прав власності, переказ фінансових активів, розподіл боргів тощо.
Важливо враховувати, що цей порядок є загальним та може змінюватися залежно від конкретної ситуації та законодавства вашої юрисдикції. Якщо ви стикаєтеся з питаннями розподілу майна при розлученні, рекомендується звертатися до адвоката чи юриста, який має досвід у сімейному праві в вашій області.
Способи поділу майна при розлученні
Під час поділу майна визначається, хто і в якій частці (обсязі) є власником майна. Розділ може бути проведений:
- під час шлюбу;
- в період його розірвання;
- а також після припинення шлюбних відносин.
Розрізняють добровільний і недобровільний поділ власності. За добровільним рішенням обох подружжя може бути складено угоду про поділ спільно нажитого майна (Сімейний кодекс України).
Поділ майна подружжя за угодою при розлученні
Угодою є документ, який має юридичну силу, і є підставою встановлення приватної власності на річ. Документ складається в простій письмовій формі. В ньому зазначаються реквізити обох сторін, перелік майна із зазначенням особи, до якої майно переходить у власність, дата початку дії угоди, підписи сторін.
Угода може бути складена під час шлюбних відносин і при розірванні шлюбу. Укладання угоди в період шлюбу доцільне не тільки для подальшого припинення шлюбних відносин. Це може бути зроблено тоді, коли один з подружжя займається підприємницькою діяльністю, має у власності майно, необхідне для справи тощо За бажанням однієї зі сторін, угода може бути нотаріально посвідчена, проте це не є обов’язковою умовою.
Розділ майна за шлюбним договором при розірванні шлюбу
Ще одним видом добровільного розділу майна є шлюбний договір. Відповідно до Сімейного кодексу України шлюбний договір являє собою угоду подружжя або осіб, що вступають у шлюб, з приводу їх майна, в тому числі зміна законного режиму. Такий документ складається дієздатними особами в письмовій формі і обов’язково підлягає нотаріальному посвідченню. При цьому договір може містити умови про обов’язки по утриманню подружжя, порядок несення витрат і інші майнові права і обов’язки.
Режим власності при розлученні за шлюбним договором
У шлюбному договорі сторони на свій розсуд визначають режим власності. Це може бути:
- Часткова власність на все майно.
- Спільна власність на одну частину майна, часткова – на іншу.
- Роздільна власність, тобто майно, придбане в період шлюбу кожним з подружжя, визнається їх особистою власністю.
- Визначення права власності на майно, яке буде придбано в майбутньому.
- Подружжя можуть встановити інші способи визначення права власності (перехід права власності при настанні певної умови, досягнення періоду часу тощо).
Якщо протилежне не встановлено в самому договорі, то він поширює свою дію тільки на майно, яке було придбано після підписання договору. При цьому, шлюбні договори, укладені особами, які тільки збираються зареєструвати шлюб, будуть діяти з моменту державної реєстрації (Сімейний кодекс України).
Судова практика поділу майна при розлученні за шлюбним договором
Приклад
Юлія і Роман на початку 2018 року подали заяву про реєстрацію шлюбу. Юлія, яка навчалася на юридичному факультеті, почувши на навчанні про шлюбний договір, запропонувала Роману скласти його. У травні 2018 року Роман і Юлія нотаріально завірили шлюбний договір, відповідно до якого, квартира, що належить Роману, переходила в їх спільну власність.
До призначеної дати на державну реєстрацію шлюбу молоді люди посварилися і скасували весілля. В середині серпня Юлія звернулася до суду з позовною заявою про розподіл спільного майна з Романом (квартири), посилаючись на нотаріально посвідчений шлюбний договір. Суддя відмовив в задоволенні позовних вимог позивача, мотивувавши це тим, що шлюб між Юлією і Романом укладений не був, тому шлюбний договір щодо їх майна не застосовується.
Шлюбний договір є різновидом цивільно-правого договору, тому за згодою сторін в будь-який момент може бути змінений або розірваний (Сімейний кодекс України). Для цього потрібно буде знову звернутися до нотаріуса. Однак за наявності спору, суд і в інших випадках може змінити або розірвати шлюбний договір з підстав, передбачених законодавством України (Сімейний кодекс України).
СК України передбачає можливість визнання шлюбного договору недійсним. Підстави є загальними для всіх цивільноправових договорів, які передбачені в Цивільному кодексі України (ЦК України). При цьому Сімейний кодекс України встановлює додаткову підставу для визнання договору недійсним, якщо умови договору ставлять одного з подружжя у невигідне становище.
Поділ майна подружжя при розлученні через суд
У разі спору поділ спільного майна подружжя, а також визначення часток здійснюється судом (Сімейний кодекс України). Для початку судового провадження одному з подружжя необхідно звернутися до суду з позовною заявою. Вимоги до позовної заяви містяться в Цивільному процесуальному кодексі України.
У судовому рішенні суддя визначає, яке майно, в яких частках повинно перейти до кожного з подружжя, згідно норм СК України. Розділу підлягають не тільки майнові права, а й обов’язки (борги, кредити та інше). Згідно Сімейного кодексу України при визначенні майнового стану подружжя суд керується принципом рівності часток.
Це означає, що незалежно від того, чи всі члени родини працювали, або один отримував основні доходи, а інший займався вихованням дітей, частки на придбане майно визнаються рівними.
Однак суд може відступити від вищеназваного принципу і збільшити частку чоловіка або дружини. Підставою можуть бути різні обставини:
- коли один з подружжя надалі буде один виховувати неповнолітню дитину;
- якщо чоловік або дружина є непрацездатними;
- якщо чоловік чи жінка витрачали загальні доходи на шкоду сім’ї;
- якщо один з подружжя робити шкоду майну і в інших випадках.
Речі, які не підлягають розділу при розлученні
Іноді речі, куплені подружжям в період шлюбу, при розлученні поділу не підлягають. До такого майна відносяться:
- Речі, придбані для неповнолітніх дітей.
- Вклади, внесені подружжям на ім’я спільної дитини.
- Майно, отримане за період шлюбу у спадок або в дар.
- Особисті речі кожного з подружжя (одяг, взуття тощо).
Перші дві категорії залишаються з тим з батьків, з яким проживає дитина після розірвання шлюбних відносин. Третя й четверта категорії речей є особистою власністю кожного з подружжя, тому залишається у того з них, кому ці речі належать.
На спірне майно однієї зі сторін судового розгляду може бути заявлено вимогу про забезпечувальні заходи (Цивільний процесуальний кодекс України). Підставою є припущення про те, що в разі неприйняття цих заходів виконання судового рішення буде ускладнене або неможливе. Заходами щодо забезпечення позову можуть бути накладення арешту на майно, заборона відповідачу вчиняти будь-які дії та таке інше. Питання про накладення забезпечувальних заходів вирішує суддя.
Розділ квартири, нерухомості при розірванні шлюбу
Приклад
Подружжя Катерина та Дмитро Литвиненко вирішили подати на розлучення. Катерина переїхала до своєї матері, залишивши Дмитра в квартирі, яка була куплена подружжям в період шлюбу. Вона подала позовну заяву до суду про розірвання шлюбу та поділ спільно нажитого майна.
При цьому Катерина подала заяву про прийняття заходів щодо забезпечення позову, так як боялася, що Дмитро буде здавати квартиру в оренду небажаним людям, тому що йому потрібні були гроші. Суддя виніс ухвалу про прийняття заходів щодо забезпечення позову у вигляді заборони Дмитру здавати квартиру.
До вимог щодо поділу майна розлучених подружжя застосовується трирічний строк позовної давності (Сімейний кодекс України). Це означає, що навіть після розлучення, коли особа дізнається про те, що його право на власність порушує інша особа, вона протягом трьох років зможе звернутися до суду для захисту свого права.
Розділ майна на вимогу кредитора
Кредитор – фізична або юридична особа, яка, вступивши в цивільноправові відносини, має право вимагати від іншої сторони (позичальника) певної поведінки. Як правило, такі вимоги мають майновий характер: повернення грошової суми, сплата рентних платежів, відсотків тощо
У разі, коли друга сторона добровільно не виконує своє зобов’язання щодо сплати грошової суми, кредитор має право звернути стягнення на її майно. З огляду на той факт, що в період шлюбних відносин, все придбане майно вважається спільною власністю подружжя, кредитор не може стягувати його в якості сплати боргу. Тому, коли особистого майна одного з подружжя недостатньо для погашення боргу, кредитор має право пред’явити вимогу про розподіл спільного майна подружжя (Сімейний кодекс України).
Порядок розділу майна на вимогу кредитора
Розділ майна на вимогу кредитора завжди вирішується в судовому порядку. При цьому, вимога може бути заявлено кредитором:
- в період шлюбних відносин;
- при розірванні шлюбу;
- після розлучення, якщо майно не було поділено між подружжям.
Кредитор звертається до суду з позовною заявою про розподіл спільного майна, визначає в якості відповідача боржника, а в якості третьої особи чоловіка або дружину боржника. Також в позовній заяві обов’язково має бути зазначено, на якій підставі він заявляє свої вимоги (договір, розписка про отримання грошей, аліментні зобов’язання тощо).
У своєму рішенні суддя встановлює власників на все спільне майно подружжя із зазначенням частки. Після цього кредитор може знову звернути стягнення вже на особисту власність одного з подружжя.
Процедура розділу майна при розлученні
Якщо подружжя при розділі майна можуть досягти згоди, застосовується два варіанти розподілу майна: угода або шлюбний договір.
- Угода укладається в простій письмовій формі, в якій визначається, хто є власником того чи іншого майна.
- Шлюбний договір, може регулювати більш широке коло питань, тому для нього обов’язкове нотаріальне посвідчення. Шлюбний договір за згодою сторін в будь-який момент може бути змінений або скасований сторонами.
При наявності спору сторонам слід звернутися до суду. Це може статися, як до розірвання шлюбу, так і після. У такому випадку суддя визначає режим майна, керуючись принципом рівності часток, за винятком певних випадків.
Особливий вид – розділ майна на вимогу кредитора, застосовується, коли один з подружжя є боржником і його особистого майна не вистачає для задоволення вимог кредитора.
Корисні матеріали сайту rozirvannya-shlyubu.com.ua: