Аліменти у частках від доходу чоловіка
Нарахування аліментів в частці до доходу передбачає, що розмір виплат буде визначатися встановленим відсотком від зарплати (або інших джерел коштів) батька. Наприклад, він отримує в місяць 4000 грн. Якщо аліменти призначені в розмірі 1/4 частки від доходу, або 25%, значить, сума виплат буде дорівнювати 1000 грн щомісяця.
Як правило, відрахуванням сум в такому випадку займається бухгалтерія організації, в якій працює платник.
Нарахування аліментів у частці від заробітку
Аліменти в частках до доходу на неповнолітніх дітей нараховуються судом у всіх ситуаціях, які не мають будь-яких специфічних умов. Це означає, що вони мають місце не тільки при розлученні, але і під час сімейного життя. Так, наприклад, чоловік повністю відмовився від виконання батьківських обов’язків і не забезпечує свою дитину всім необхідним. В такому випадку дружина має повне право вимагати стягнення змісту через суд, тому що це законний обов’язок кожного з батьків.
Бувають і ще важкі ситуації, коли обоє батьків відмовляються від дитини. В такому випадку позивачем може виступити орган опіки та піклування, який діє в інтересах неповнолітнього, тоді до виплат можуть зобов’язати обох дорослих.
І, звичайно, нарахування можливо при розлученні батьків і визначенні подальшої долі дітей. Аліменти можуть встановлюватися або добровільною угодою, яка укладається між подружжям, яке розлучається, або рішенням суду. Як вже говорилося, якщо немає будь-яких неординарних умов, що вимагають перегляду стандартного способу нарахування, то використовується саме варіант частки від доходу.
Розмір аліментів у частці від доходу чоловіка
Мінімальні значення виплат регламентуються Сімейним кодексом України. У більшості стандартних ситуацій суд в своєму рішенні встановлює саме їх, якщо це не суперечить інтересам дитини або батьків. В добровільній угоді також не може бути встановлений менший розмір виплат.
Частка залежить від того, скільки дітей є в родині.
Суд може відійти від зазначених значень і, наприклад, розділити виплати на частини, одна з яких буде визначатися часткою в доході, а друга фіксованою сумою в значенні, кратному прожиткового мінімуму.
Зміна розміру аліментах у частках від доходів
Законодавство передбачає можливість зміни розміру часток в ту або іншу сторону, тобто їх можна і зменшити, і збільшити. Причому з подібними вимогами має право звернутися до суду обоє з батьків.
Сімейним кодексом передбачено способи змінити обсяг часткою, в залежності від способу їх встановлення.
- Добровільна угода. Для того, щоб коригувати умови угоди, необхідно волевиявлення обох сторін. Якщо таке є, їм потрібно скласти документ з правками й завірити його у нотаріуса. Якщо згоди немає, позивач (ініціатор) має право звернутися до суду, представивши докази відмови другої сторони та обґрунтування своїх вимог.
- Судове рішення. Якщо аліменти призначалися суддею, то для зміни їх суми потрібно знову звернутися до нього, при цьому навівши істотну причину і її докази, наприклад:
- народження дітей в новій родині платника (свідоцтва про народження, виписки про склад сім’ї);
- суттєва зміна рівня заробітної плати (довідка про доходи) тощо.
Переваги нарахування аліментів в частках від заробітку
У аліментів в частках є суттєва перевага, якщо батько має досить великий і стабільний дохід і не приховує його частина. Та й процедура в цілому проходить швидше і вимагає менших зусиль, ніж у випадку з фіксованою сумою.
Цей спосіб нарахування може застосовуватись тільки тоді, коли мова йде про утримання неповнолітніх дітей.
Аліменти в частках від доходу платника
Аліменти в частках до доходу платника нараховуються, коли визначається розмір змісту неповнолітню дитину. Це може відбуватися як в шлюбі, так і при розлученні.
Право встановлювати виплати має не тільки судова інстанція, а й самі батьки за допомогою добровільної угоди.
Стандартні розміри часток визначені Сімейним кодексом України. При цьому якщо сума визначається в угоді, вона не може бути менше регламентованої законодавством.
Обидві сторони мають право вимагати зміни обсягу виплат, якщо у них є на те серйозні підстави. Коли є домовленість, батьки можуть зробити це самостійно за участю нотаріуса. В іншому випадку справа вирішується через суд.
Цей спосіб нарахування є досить зручним і вигідним для дитини, якщо платник має постійний і досить великий дохід. До того ж він займає менше часу і сил, ніж нарахування у твердій сумі.